Alina Gorghiu: Putem face alegeri in doua tururi daca CCR se pronunta cu cateva zile inainte de 5 iunie

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 3 aprilie 2016, 13:41 Actualitate | Politic

Alina Gorghiu
Foto: Facebook
Liderul PNL Alina Gorghiu a declarat ca, in maxim o saptamana, sesizarea PNL privind organizarea alegerilor locale in doua tururi de scrutin va ajunge la instanta de contencios administrativ si se va da un termen de judecata, astfel incat dosarul sa fie trimis la CCR si sa fie transata problema.

Gorghiu a explicat, duminica, la Pro TV, ca in pofida scepticismului unora, este timp suficient pentru ca instanta de contencios administrativ sa trimita dosarul la Curtea Constitutionala care sa dea o decizie, astfel incat alegerile locale sa se desfasoare in doua tururi de scrutin, transmite Mediafax.

"E suficient timp, in cateva zile, in mod normal, guvernul trebuie sa trimita intampinarea pe sesizarea noastra legata de doua tururi de alegeri catre instanta de contencios. Noi suntem deja pregatiti sa depunem in foarte scurt timp intampinarea si se va da termen. Deci eu estimez ca, in maxim o saptamana, vom avea un termen in instanta de judecata, termen la care sa putem invoca exceptia neconstitutionalitatii alegerilor intr-un singur tur. Instanta va decide cand trimite dosarul la Curtea Constitutionala si Curtea se va pronunta", a declarat Alina Gorghiu.

Liderul PNL a insistat ca pot fi organizate doua tururi de scrutin si in ipoteza in care CCR se pronunta cu doar cateva zile iniante de 5 iunie, data oficiala a alegerilor locale, stabilita prin Hotararea de Guvern pe care PNL a atacat-o in contencios administrativ.

"Acum stiu argumentele celor care privesc cu scepticism (...) Eu nu cred ca timpul ar trebui sa blocheze un demers care duce la ideea de democratie in Romania si la legitimitatea primarilor. E timp suficient si daca se pronunta (CCR - n.r.) cu cateva zile inainte. Avem tot timpul din lume sa organizam, dupa doua saptamani de la data de 5 iunie, alegeri", a mai sustint copresedintele PNL.

PNL a depus pe 12 februarie o plangere prealabila la Secretariatul General al Guvernului prin care instiinteaza ca va ataca Hotararea de Guvern privind stabilirea datei alegerilor locale. Raspunsul guvernului a fost dat la 8 martie.

Demersul PNL este singura cale procedurala pe care partidul o mai avea la dispozitie pentru a pune in discutie legea alegerilor locale, respectiv organizarea acestora intr-un singur tur de scrutin. Legea este in viogare si nu poate fi atacata la CCR decat in cadrul unui proces pe rolul instantelor sau, direct, de Avocatul Poporului.


Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
2789 vizualizari
  • +5 (15 voturi)    
    Madam Ghorghiu zice ca e singura pe lumea asta ! (Duminică, 3 aprilie 2016, 13:59)

    Susufler0 [utilizator]

    Ca sa ii iasa viitoarei mamici ar trebui sa se alinieze toate planetele Galaxiei sau sa existe foarte multa bunavointa din partea unui presedinte de instanta. Ce alegeti ? Alinierea planetelor sau bunavointa umana ?
    • -6 (12 voturi)    
      La datorie (Duminică, 3 aprilie 2016, 16:53)

      Radub1000 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Comunistul de serviciu a aparut sa comenteze. Pensionari ca acesta sunt cei care voteaza fara cracnire de 25 de ani partidul baronilor si ne lasa tara prada jafurilor morilor corupti.
      • -2 (10 voturi)    
        Raducule, mi-am adus aminte de tine ! (Duminică, 3 aprilie 2016, 18:07)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Radub1000

        Ai incercat si tu sa comentezi acum cateva zile si te-am rusinat tare de tot, da' tare de tot, ca pana ieri n-ai mai iesit din casa. Trosneai lozinci fara sens si atunci, troznesti lozinci departe de context si acum. Mi-e mila de tine, baietas ! Dar daca asta te face mai barbat, poftim !
        PS. Vezi ca in 5 minute ma mut pe forum, la sport.
        • -1 (9 voturi)    
          Te-am mirosit (Duminică, 3 aprilie 2016, 19:10)

          Radub1000 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          Lozincile sunt apanajul membrilor de partid, vad ca esti abonat cu vechi state de postac comunist aici. Cum apare o stire politica pac si pensionarul cu o susta psdista. Iti recomand sa urmaresti, in continuare, linistit posturile tale preferate (A3si RTV) si sa o lasi mai moale cu comentariile. Sa stii ca nu simt nevoia sa citesc postate de tine aici, opiniile lui Gadea, Badea si altor moderatori de aceasta factura. Ti-as fi recunoscator daca le-ai pastra pentru tine. Iar ca sa iti raspund la faza cu comentariile mele, sa stii ca nu obisnuiesc sa comentez in general, dar am remarcat totusi perseveranta cu care tii sa ne impartasesti aici opiniile posturilor mai susmentionate.
  • +5 (13 voturi)    
    Tururi fara numar,tot degeaba Stefanio ! (Duminică, 3 aprilie 2016, 13:59)

    Plagarus [utilizator]

    La ce comportament de uslamisti aveti si astazi, sunteti OUT !
    • +10 (14 voturi)    
      nu e degeaba (Duminică, 3 aprilie 2016, 17:04)

      FFF T [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      E o miză mare mare la mijloc.

      Spre exemplu în București, cu două tururi de scrutin Firea ar pierde sigur alegerile, indiferent cu cine ar intra în competiție: Ludovic Orban sau Nicușor Dan.

      În schimb, cu un singur tur de alegeri e suficient ca madam Pandele să ia doar 25% din voturi și ne-am ploconit cu ea în moțu Primăriei Capitalei pentru 4 ani , chiar dacă, să zicem, restul de 75% nu i-ar da votul în veci.
      • +1 (7 voturi)    
        Fac un deal vechii USListi si=majoritatea in .... (Duminică, 3 aprilie 2016, 18:03)

        Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui FFF T

        ... consiliu !? ( au mai facut-o)
        Sunt o apa si un pamant :CGMB dă 10 milioane de lei pentru biserici și 6 pentru spitale in 2016.
    • -1 (3 voturi)    
      model dragnea (Luni, 4 aprilie 2016, 7:15)

      toxx [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      sa tina alegerile de sambata pana luni, si 2 tururi, oricum pana nu se reformeaza politicul in sensul in care tinerii sa aiba motivatie sa intre intrun partid unde nu li se va da la gioale cand vor face ceva bun pt cetateni, si legal, pana atunci ne chinuim degeaba... orban ala tot incearca la alegeri de cand era tanar, si nu a intrat niciodata nicaieri, in schimb altii care nu au sustinere politica dar fac ceva sunt lasati la ghena.
  • +10 (14 voturi)    
    Cine vă mai crede? (Duminică, 3 aprilie 2016, 14:01)

    marki [utilizator]

    Când ați fost voi înșivă, peneliștilor penibili? Când ați votat cot la cot cu PSD&compania pentru alegeri într-un singur tur (și „statuia” de la Cotroceni s-a făcut că plouă) sau acum, când vedeți că toate tunurile sunt pe voi?
    Rușine să vă fie!
  • +5 (11 voturi)    
    un tur de scrutin = intoarcerea la comunism (Duminică, 3 aprilie 2016, 14:07)

    zzztop [utilizator]

    cine e primar nu mai poate fi dat jos pentru ca mereu o sa ia peste ceilalti care-si impart restul voturilor. e un fel de comunism cu un singur candidat.

    psd cu siguranta stie cum sa joace cu regula asta.
  • +1 (11 voturi)    
    Hai Alina! (Duminică, 3 aprilie 2016, 16:30)

    andreitr [utilizator]

    Sa speram ca CCR -ul va va da dreptate. Alegerea unui primar cu mai puțin de 50% nu e democratică.
  • +1 (7 voturi)    
    Hi hi (Duminică, 3 aprilie 2016, 17:51)

    Reticentul [utilizator]

    Azi a fost ziua bancurilor, pardon, stirilor cu Alinuta sadica. N-are stare neam ala micu, nu-i asa doamna?
  • -2 (6 voturi)    
    Bani de tururi aveti !,bani pentru investitii BA ! (Duminică, 3 aprilie 2016, 21:47)

    andreesanu [utilizator]

    Intodeauna se gasesc bani pentru prostii !!!,nu se gasesc bani pentru investitii ,pentru noi locuri de munca
    nu-s bani pentru spitale ,nu-s bani pentru scoli !!!.
    SUNT BANI PENTRU DOUA TURURI DE PROSTEALA
    DACA VOTURILE VOASTRE AR CONTA !!!, ATUNCI NU VA LASA SA VOTATI !!!.
    RAMANE DOAR DEVIZA LUI STALIN " NU CONTEAZA CINE VOTEAZA !!!,CONTEAZA CINE NUMARA !!!"
    2016 inca un an pierdut cu minciuni si manevre.
  • +4 (6 voturi)    
    Hai sa mori tu... (Luni, 4 aprilie 2016, 3:26)

    HalikiBuliki1 [anonim]

    Tot spuneti ca va veti lupta pentru alegeri in 2 tururi de 3 luni.

    Pentru Bodu a fost mai simplu...el a intrprins demersurile administrative pe cand tu, Alinuta, ai tot dat din gura.