Carmen Dinca, anuntata initial candidat PMP la sectorul 6 a reclamat la DNA ca i s-au cerut 15.000 de euro pentru campania electorala

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 1 aprilie 2016, 12:37 Actualitate | Politic

Carmen Dinca, cea care a fost anuntata initial candidat al PMP la Primaria sectorului 6, s-a prezentat vineri la sediul Directiei Nationale Anticoruptie pentru a depune un denunt impotriva sefului organizatiei locale a partidului, ea sustinand ca i-au fost ceruti 15.000 de euro pentru ''demararea campaniei electorale'', potrivit Agerpres.

''Mi s-au cerut bani. (...) Pentru ca sunt o persoana imorala si incompetenta in domeniul administrativ, astea sunt motivele pe care le-am citit in comunicatul de presa al lui Stefan Enache, mi-a fost retras sprijinul politic. Am fost informata ca mi se retrage sprijinul politic pentru ca i-am scris lui Traian Basescu ca in organizatia sectorului 6 sunt probleme'', a afirmat Carmen Dinca, la intrarea in sediul DNA.

Ea a precizat ca banii ceruti ar fi fost pentru ''startul campaniei electorale''.

''Foarte multi oameni vin si spun ca sunt nereguli, ca se cer bani si, in momentul in care tu te apuci si vorbesti pentru ca ai curaj, esti pus la zid si nimeni nu te mai sustine. Mi s-au cerut bani pentru startul campaniei (...) in doua randuri. Aceeasi suma, la distanta de cateva saptamani. (...) Mi se parea normal, daca era de buna-credinta, sa-mi spuna contul, (sa spuna - n.r.) 'dna este trezorier, avem nevoie de bani, nu avem la organizatie sa demaram campania si va rog cautati sponsori si virati acesti bani in cont'. Daca mi se spunea acest lucru era in regula. (...) Am intrat in PMP cu cele mai bune intentii, am vrut sa candidez pentru ca am vrut sa fac ceva pentru oamenii de rand. Cand ti se sugereaza ca trebuie sa aduci niste bani si nu se demareaza nimic..., te mai intalnesti o data cu omul si ti se spune startul campaniei 15.000 de euro... tu ce intelegi?'', a adaugat Carmen Dinca.

Presedintele PMP sector 6, Stefan Enache, a sustinut joi, referitor la declaratia facuta de Carmen Dinca potrivit careia i-ar fi cerut 15.000 de euro, ca acuzatia este mincinoasa si isi rezerva dreptul de a depune o plangere penala pe numele acesteia.

''Tin sa precizez ca toate discutiile referitoare la campania pentru alegerile locale au avut loc numai in cadrul Consiliului Executiv al PMP Sector 6 la care au participat majoritatea membrilor din conducere. Retragerea sprijinului politic este una fireasca, fiecare organizatie incercand sa arunce in competitie candidatul care sa intruneasca atat criterii de moralitate, cat si criterii de competenta administrativa. In toata aceasta perioada, Carmen Dinca nu a demonstrat aceste lucruri, fapt pentru care organizatia continua sa evalueze alti candidati'', a precizat Enache in comunicatul citat.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
8138 vizualizari
  • +3 (25 voturi)    
    nu cred!!! (Vineri, 1 aprilie 2016, 12:51)

    king david hotel [utilizator]

    e mana lui Voiculescu al mijloc! Si A3 care ponegreste pe nedrept un partid curat ca lacrima, PMP!
    Rusine, Dinu Patriciu!
  • -1 (25 voturi)    
    haha (Vineri, 1 aprilie 2016, 12:52)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    o altfel de politica marca Traian Basescu :)))
  • +5 (23 voturi)    
    PMP=PSD=PNL (Vineri, 1 aprilie 2016, 12:53)

    un om [utilizator]

    Toate partidele, aceeași mizerie
  • +6 (10 voturi)    
    eu am doua nelamuriri (Vineri, 1 aprilie 2016, 13:07)

    stefansb [utilizator]

    cum candideaza PMP, cand ei, cel putin conform informatiilor de pe inovarapublica, nu sunt inregistrati oficial ca partid (aici scrie ca inscrirea le-a fost respinsa in apel: http://www.inovarepublica.ro/monitorizarea-inregistrarii-noilor-partide-politice/)
    doi: cum au ajuns la concluzia ca doamna in cauza "nu intruneste criteriile de moralitate, cat si criteriile de competenta administrativa" dupa ce au numit-o candidat. nu era normal sa faca o analiza inainte, nu sa fie nevoiti se o retraga dupa? inclin sa cred ca doamna are dreptate, cum inclin sa cred ca se intampla asta la toate partidele.
  • +2 (12 voturi)    
    Pe banii cui vroia campanie electorală? (Vineri, 1 aprilie 2016, 13:28)

    asavreau [utilizator]

    Carmen Dinca se vroia primar pe banii altora?Din start se obliga la hoții,pentru-că nu-ți finanțează nimeni campania electorală gratis.Putem spune că sa autodenunțat la DNA.Preventiv.
  • -5 (13 voturi)    
    alta escroaca.... (Vineri, 1 aprilie 2016, 13:43)

    exilatul [utilizator]

    """""Mi se parea normal, daca era de buna-credinta, sa-mi spuna contul, (sa spuna - n.r.) 'dna este trezorier, avem nevoie de bani, nu avem la organizatie sa demaram campania si va rog cautati sponsori si virati acesti bani in cont'. Daca mi se spunea acest lucru era in regula"""""....i se parea normal!!!!....pai sa mi spuna mie cineva ca, in romania, un om cinstit ar da 15 000 de euro ca sa devina primar...hai si-tir!...
    • 0 (0 voturi)    
      ai voie (Vineri, 1 aprilie 2016, 18:00)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      sa sponsorizezi. prin urmare,candindata pmp se referea ca la asa ceva se astepta si nu la a da bani din buzunarul ei (ceva in felul in care a fost filmat geoana cand a incasat 5000 euro ad labam in biroul lui de pres de psd).
  • +2 (10 voturi)    
    Nu e bine doamna, nu e bine ... (Vineri, 1 aprilie 2016, 13:52)

    Gigi Kent [utilizator]

    Doamna face denunt degeaba. Treaba sta asa. Ca sa fie primire de foloase necuvenite trebuia doamna sa faca intai denuntul in secret la DNA, sa inserieze eventual niste bani, sa-i dea celui care ii solicita si eventual sa nu primeasca nici o chitanta ca a dat banii respectivi si apoi iesea show. Asa e cam penibila doamna ...

    Cel mai penibil "segment" este cel in care spune ca nu a fost trimisa sa caute sponsori. Dar nici nu cred ca i-a interzis cineva spunandu-i sa fie neaparat bani proprii...
  • +3 (7 voturi)    
    Sa vina Elena! (Vineri, 1 aprilie 2016, 15:26)

    Trojan.H [utilizator]

    $$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$.
  • -3 (5 voturi)    
    Cartoful lui Basescu (Vineri, 1 aprilie 2016, 15:35)

    Pac-pac [utilizator]

    Eu as zice ca Basescu are un cartof fierbinte si se face ca nu-l vede (cred).
    Intrebarea e: banii aia trebuiau sa ajunga la PMP, cu chitanta sau contracte de sponsorizare sau cash in cateva plicuri, dati intre 4 ochi?!?

    Asta-i esenta, in rest, 15.000 euro contributie pentru a candida la primaria unui sector mi se pare o suma foarte mica. E normal, daca nu-i ai, il lasi pe altul care ii are...
    • +2 (4 voturi)    
      Ultimul paragraf e tare descurajant... (Vineri, 1 aprilie 2016, 18:57)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Pac-pac

      Prin urmare, asa vi se pare dvs. normal sa se puna problema - mai ales intr-un partid nou, curat, care face altfel de politica, bla-bla-bla?
      Daca n-ai de dat suma X, n-ai ce cauta printre candidatii nostri??? Calitatile demonstrate si cunostintele de administrator, experienta, moralitatea, onestitatea, astea toate vin dupa plicul cu ioroi?

      Pai, atunci s-o luam altfel - cat mai e mercurialul pentru functia de candidat la primaria generala? Cat costa la PMP, cat costa la PNL, cat costa la PSD? Sa poata omul sa-si faca un calcul cinstit, compara costurile, pune in balanta si sansele de succes si pe urma se decide in ce partid intra (si, cum e regula pe la noi, intra direct ca vicepresedinte) si pentru ce doctrina declara cu emfaza ca ea/el a luptat inca de la pazopt...
      Da' n-ar fi mai bine sa se organizeze o licitatie cu strigare si fie ca cel mai bun... aaa... pardon, cel mai bogat sa castige?

      Chiar atat de bine ne-au spalat pe creier nemernicii astia incat am ajuns sa ni se para absolut normala o aberatie de-un cinism strigator la cer???
  • +1 (1 vot)    
    OH. (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 17:42)

    letsoc [utilizator]

    Si uite asa au aparut membrii de partid acoperiti . Cu stima , NC .