Reactii in PSD dupa retinerea Olgutei Vasilescu. Zgonea: "Unul dintre cei mai buni primari, nu este un moment favorabil; Manda si Prioteasa, posibili inlocuitori"/ Firea ii ureaza "Sanatate si libertate"

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Joi, 31 martie 2016, 11:57 Actualitate | Politic

Lia Olguta Vasilescu
Foto: Agerpres
Mai multi vicepresedinti ai PSD si-au exprimat regretul cu privire la retinerea de catre DNA a primarului Craiovei, Lia Olguta Vasilescu, vorbind, inainte de sedinta Biroului Permanent a PSD, despre faptul ca este mama si un primar foarte bun. Senatoarea Gabriela Firea, vicepresedinte al partidului si candidata la primaria Capitalei, i-a urat acesteia "sanatate si libertate", in timp ce presedintele executiv Valeriu Zgonea a declarat ca si-a exprimat dorinta de a candida la primaria Craiovei si ca posibili inlocuitori ar fi presedintele organizatiei de Dolj, Claudiu Manda, sau presedintele Consiliului Judetean, Ion Prioteasa.

Presedintele PSD Liviu Dragnea a intrat in sediu putin dupa ora 11.00, insa nu a dorit sa dea declaratii. 

Valeriu Zgonea

"Nu este un moment favorabil cand unul dintre cei mai buni primari pe care ii ai este retinut de DNA, in care un fost important membru de partid ii este cerut de DNA retinerea si arestarea. Suntem foarte buni prieteni. Imi pare rau pentru familie si sunt alaturi de ea, in rest nu am comentat niciodata deciziile justitiei.

Intrebat cu cine ar putea sa o inlocuiasca, Zgonea a raspuns: "Nu stiu. E decizia presedintelui organizatiei impreuna cu presedintele partidului. O cunosc foarte bine organizatia de la Craiova. Am anuntat de la inceput ca nu am dorit niciodata sa fiu primarul Craiovei, nu am avut acel lucru in planul meu de cariera si nici in interoriul partidului. A fost o discutie foarte clara cu colegii, am sustinut-o intodeauna pe Olguta Vasilescu, i-am fost director de campanie impreuna cu Claudiu Manda in 2012. Am facut tot ce am putut sa castigam primaria si sa schimbam lucrurile in bine in acea comunitate," a mai spus el.

"Nu mi-am exprimat niciodata intentia de a candida la functia de primar al Craiovei. Este o onorare sa fii primarul Municipiului Craiova, dar e o decizie pe care nu poti sa o iei de azi pe maine" a mai spus el.

Despre inlocuitori:

"Am sa ma consult cu presedintele organizatiei Claudiu Manda si cu presedintele CJ, domnul Prioteasa, sunt doua optiuni foarte puternice. La un moment dat inainte sa anunte domna Vasilescu ca vrea sa candideze si pe domnul Prioteasa il aveam in sondaje in locuri foarte bune. Si acum are o cota de incredere foarte buna la nivelul judetului si al municipiului."

Gabriela Firea: Sanatate si libertate

"Sunt alaturi de Olguta Vasilescu, sunt alaturi de familia sa. Este mama, imi dau seama cat de mult sufera un copil si parintii unui om politic atunci cand il vad in catuse, cand il vad la institutii. Asteptam cu totii sa ajunga astazi in fata judecatorului.

I-am dorit sa fie libera, sa se poata apara in conditii de libertate, niciodata nu ne-am opus actiunilor justitiei. Credem ca fiecare trebuie sa raspunda pentru faptele sale, dar nu poti sa nu fii aproape de un om pe care il cunosti, de un coleg, in astfel de momente si sa ii doresti tot binele din lume, sanatate si libertate, ca sunt cele mai de pret". 

Rovana Plumb

"Este mama, a demonstrat ca este un manager foarte bun.

(Despre inlocuitor) Vom discuta astazi, e prematur sa ma exprim in momentul de fata.

"Toata lumea este surprinsa, socata. Se considera o pierdere grea.

Despre alte dosare in PSD: "Eu sunt convinsa ca fiecare va putea acolo in justitie sa isi spuna punctele de vedere. Sigur ca ne gandim la tot ce se intampla in ultima perioada.

Lupta anticoruptie trebuie sa continue."

Ecaterina Andronescu

"Sunt cateva raspunsuri (la care trebuie sa ajungem): De ce am ajuns aici? Care sunt limitele prin care poti sa actionezi prin decizie politica?

PSD este un partid foarte mare, iar rezultatele guvernarii sunt un punct de sprijin foarte important. PSD are resurse umane".

***

Lia Olguta Vasilescu, primarul Craiovei, a fost retinuta, miercuri, pentru 24 de ore de procurorii DNA. Vasilescu este acuzata de procurorii anticoruptie de 4 infractiuni de luare de mita, folosirea autoritatii sau influentei in scopul obtinerii de bani, bunuri sau alte foloase necuvenite (3 infractiuni) si spalare de bani, anunta Directia Nationala Anticoruptie, intr-un comunicat.

Dosarul in care a fost retinuta Lia Olguta Vasilescu vizeaza determinarea mai multor oameni de afaceri, direct de catre Olguta Vasilescu sau prin intermediari, sa efectueze sponsorizari in campania electorala din anul 2012. "Donatiile" respective sunt estimate de procurori la 135.907 euro.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
6002 vizualizari
  • +15 (17 voturi)    
    Cotoroantza de Androneasca (Joi, 31 martie 2016, 12:08)

    transalpinarum [utilizator]

    opineaza... sper s-o vad si pe ea pe la bulau. Se pe ea si pe Pandele, ca poate Firea nu a bagat mana in borcan, ca nu a avut ocazia. Se aliniaza toti cu PETU la bulau.
    • +7 (7 voturi)    
      alegatorii ii ureaza la multi ani (Joi, 31 martie 2016, 12:49)

      snowflake [utilizator] i-a raspuns lui transalpinarum

      cu executare
    • 0 (2 voturi)    
      e bine si acolo (Joi, 31 martie 2016, 14:35)

      AnderT [utilizator] i-a raspuns lui transalpinarum

      birjarita nu va avea probleme de integrare dupa gratii, asta daca va ajunge...
  • +17 (19 voturi)    
    Abramburica say... (Joi, 31 martie 2016, 12:12)

    un domn [utilizator]

    PSD este un partid foarte mare, iar rezultatele guvernarii sunt un punct de sprijin foarte important. PSD are resurse umane".
    A se traduce ca DNA nu ii poate incatusha pe toti ? merita incercat !
    • +4 (4 voturi)    
      Care rezultate a psd-ului viseaza asta? (Joi, 31 martie 2016, 13:01)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      ca in afara de "noi va dam" si brmbureala de cod fiscal restul e varza
    • +1 (1 vot)    
      raspuns (Joi, 31 martie 2016, 14:41)

      unomcorect [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      cel mai bun primar = un hot
      cel mai bun prim ministru = un puscarias
      cel mai bun presedinte = un criminal
      si toti de la psd
  • +13 (17 voturi)    
    psd (Joi, 31 martie 2016, 12:13)

    RTK [utilizator]

    Este incredibil cum se apara clanul asta de mafioti.
    DNA i-a facut pe toti sa le tremure chilotii.
  • +9 (13 voturi)    
    Trupa lui Ghita (Joi, 31 martie 2016, 12:14)

    Andradda [utilizator]

    Culmea e ca toti astia care-o apara acum pe Olguta sunt cu dosare la DNA (sau urmeaza). Sa fie doar simpla coincidenta? Pana si Udreasca vrea sa-si exprime solidaritatea cu Olguta. Deh, infractorii intre ei.
  • -18 (22 voturi)    
    asa e in Romania (Joi, 31 martie 2016, 12:16)

    xanti [utilizator]

    Primarii de exceptie fac puscarie si aia ca Boc care taie pensii stau bine mersi,frumos.
    • +7 (9 voturi)    
      primari sau $hpagari ? (Joi, 31 martie 2016, 12:21)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      revino la comentariul tau si inlocuieshte primar cu $hpagari si e ok. Boc INCA nu a fost inculpate pentru $hpaga, $hpaga este atributul P$D
    • +8 (8 voturi)    
      asa e in Romania (Joi, 31 martie 2016, 12:26)

      RTK [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Deci tu spui ca daca tai niste taxe (care pe termen lung ar putea insemna imprumuturi) atunci ai dreptul sa furi, bravo ma, super logica.
    • +9 (9 voturi)    
      raspuns real politik (Joi, 31 martie 2016, 12:43)

      LiviuDrula1 [anonim] i-a raspuns lui xanti

      Dupa cum ai postat adevaratul nume poate fi fals politik sau spga politik -in cazul cel mai bun altfel te pot considera facand parte din mafia PSD prin felul in care ii aperi. Apropo nu ai pomenit de marile realizari ale primarului Oprescu si el cu dosar DNA pt furt calificat
    • +4 (4 voturi)    
      Si apropo (Joi, 31 martie 2016, 12:55)

      Mustata lui Dragnea [anonim] i-a raspuns lui xanti

      Clujul condus de Boc , cel ”care taie pensii ” ( ce pensii a tăiat , poti să ne luminezi ? ) e unul dintre cele mai dezvoltate orase ale României , cu mult peste orasele conduse de ”primari de EXCEPTIE”
  • +9 (9 voturi)    
    Astia nu vor sa recunoasca adevarul niciodata !!! (Joi, 31 martie 2016, 12:21)

    dududu [utilizator]

    Sunt de groaza !!!!, Cum adica este cel mai bun primar, al lor- nu inteleg ! - ca a furat si e necinstita de nu o intrece nimeni !!! Morala acestora este la pamant !! Asa scrie in Biblie ca in vremurile de apoi minciuna si hotia o sa fie considerata cea mai inalta virtute ( sau cea mai buna- cum zice Zgonea ) .Oameni buni , fiti morali si nu mai dati votul pentru astfel de oameni ! Daca votati cu ei , nu sunteti mai morali decit ei !!!!
  • +7 (7 voturi)    
    abuz in serviciu min 10 dosare (Joi, 31 martie 2016, 12:34)

    andrei1232000 [utilizator]

    Pandele la rand. la un moment dat zicea, cand a fost dat in judecata pentru diverse autorizatii de constructie in Pipera pentru constructii de blocuri in zona rezidentiala, ca nu-l mai impresioneaza dosarele: la cele 100 pe care le am, ce mai conteaza unul in plus.
    pe langa abuz in serviciu pentru incalcarea planului de urbanism, licitatii trucate cu Romstrade, conditionarea punerii in posesie. anii de puscarie ar trebui sa depaseasca 100 de ani. succes DNA
  • +8 (8 voturi)    
    comentariu Vasilescu (Joi, 31 martie 2016, 12:37)

    LiviuDrula1 [anonim]

    Arestarea O Vasilescu demonstreaza inca o data ca PSD este un partid al hotilor care incet incet devin puscariabili. Ne dorim sa o vedem condamnata la puscarie alaturi de prieteni si sustinatori ei Ponta Dragnea Mazare etc. Exista si un lucru bun acestia si altii duc PSD la pieire care se va vedea la alegeri. Orce roman neinteresat in hotii sia dat seama ce inseamna PSD si va vota in consecinta. Asa sa ne ajute Dumnezeu ca poate cu ajutorul lui scapam de mafia PSD
  • +8 (8 voturi)    
    Daca Mihai Viteazul-junior spunea.... (Joi, 31 martie 2016, 12:41)

    gigiN [utilizator]

    ...."unul dintre cei mai obraznici"as fi fodt total de acord cu el.Unde s-au "reciclat" peremistii,daca nu in psd ??
  • +3 (3 voturi)    
    Jaful si clientela politica au facut RAVAGII !!! (Joi, 31 martie 2016, 13:04)

    andreesanu [utilizator]

    Prima faza a fost jaful din banci iar profitorii au fost securistii,politia si politicienii din primul val.Jaful din fostele intreprinderi de comert exterior urmat de jaful din ASA ZISA PRIVATIZARE unde au intrat nemurile,beizadelele fostilor politruci si securisti plus cozile de topor !!!.
    Faza retrocedarilor stilul pupi ceva !! doar daca imparti !!!.
    Faza baietilor destepti -contracte cu statul -noi suntem la butoane !!!,hai ciocul mic !! !.
    Faza scapa cine poate !!! toarna-l tu pina nu te toarna el !!!
    Faza duba-i la poarta !!!,coada la DNA !!! intra pe -o
    usa ies pe alta !!!.
    Faza CACADEMIA JILAVA !!,puncte de lucru Rahova,Poarta Alba,Targusor ! -daca a invatat sa se iscaleasca Becali !!! echivaleaza cat 3 ani de puscarie !!!.
    Se aduc dube noi !!!,s-au largit portile la DNA !!!
  • +4 (4 voturi)    
    Firea îi dorește sănătate (Joi, 31 martie 2016, 13:13)

    Robotel [utilizator]

    Se va da și această doamnă bolnavă? Va spune, precum madam Ridzi că este mamă și nu are cine să-i crească pe cei mici? Nu mai rămâne decât Iohannis să semneze decretul de grațiere, dacă se va ajunge acolo, desigur.
  • +2 (2 voturi)    
    Cum sa ajunga procurorii la adevar, la toate (Joi, 31 martie 2016, 13:23)

    deval [utilizator]

    probele daca se confrunta cu un stapan al locului din mana caruia traiesc o groaza de amarati cu salarii mizere, cu ajutoare sociale !! Stapan care are in mana toate institutiile statului si firme private, licitatii, contracte,toata puterea si care mai e si sustinut neconditionat si de partid ?!
    Cum sa-si mentina declaratiile sau cum sa dea declaratii cei care direct sau indirect sunt implicati daca il vad pe presupusul infractor zambitor asezat in jilt ??!! Cine spune asta nu stie -sau se face ca nu stie-ce e coruptia ! In orice alte acuzatii decat coruptie si violenta/santaj consider ca nu e nevoie de arestare preventiva !!
  • +5 (5 voturi)    
    La PSD cel mai hoț este cel mai bun. (Joi, 31 martie 2016, 13:27)

    asavreau [utilizator]

    În ce-i bunăL.O.Vasilescu?În clanță.De aia se spune că și-a făcut stagiatura în politică sub biroul lui Vadim și când Vadim sa plictisit a sictirito.A găsit porți deschise la PSD.Dacă ne amintim de filmulețul cu Ana Birchal,se adeveresc zvonurile că Olguța a fost promovată că-i bună.Lui Katy Andronescu nu-i i se spunea Garantat Vanghelie.Așa a intrat în politică,făcând servicii la biroul lui Vanghelie.Și ce faună avea Vanghelie,Katy sa simțit mândră că-i apreciată.Este vreo cucoană în PSD promovată fără să facă servicii explicite?
  • +4 (4 voturi)    
    Hai Doamne-ajuta! (Joi, 31 martie 2016, 13:43)

    srah [utilizator]

    Avand in vedere ca toate astea se intampla intr-un an in care s-au lansat si ghidurile pentru liniile ce se vor fi deschise in curand pe fonduri europene, nu pot decat sa ma bucur ca-i incatuseaza pe toti. Poate ne revenim la realitate si facem si noi restul niste proiecte pe bune...ca pana acum erau date la prima strigare si Ghita desi era pe locul 6 avea toate mecanismele sa-i descalifice pe toti din fata, numai cand nu avea chef nu o facea!
    Hai Doamne-ajuta!
  • +4 (4 voturi)    
    olguta psd (Joi, 31 martie 2016, 14:40)

    unomcorect [utilizator]

    cel mai bun primar de la psd un HOT , ha,ha,ha
    cel mai bun prim ministru de la psd = un puscarias hot
    cel mai bun presedinte de la psd = un criminal
    ce sa mai zici, halal partid, halal alegatori care il mai voteaza !
  • 0 (2 voturi)    
    Ce blestem (Joi, 31 martie 2016, 15:38)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Pe Romania. Care e raul cel mai mic , sa ai sub-mediocri romani in fruntea tarii ce fura constant dar perseverand in grotesc si faradelegi sau alogeni care lucreaza pt o parte terta perseverand in forjarea celor ce alcatuiesc societatea, cu o scarba constanta fata de ei?
    • 0 (0 voturi)    
      alogeni adica Mujici (Joi, 31 martie 2016, 18:08)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      e bine, eshti pe drumul cel Bun
  • +1 (1 vot)    
    si noi! (Joi, 31 martie 2016, 15:41)

    airamerica [utilizator]

    Ne alaturam si noi, craiovenii, doamnei Firea si ii uram sanatate muaxima si ani multi, sa aiba timp sa scrie carti frumoase!