Dacian Ciolos: E important sa inteleaga toata lumea ca ANAF nu e un organ represiv, ci un partener al mediului de afaceri

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 29 martie 2016, 15:56 Actualitate | Politic

Dacian Ciolos
Foto: Facebook - Dacian Ciolos
Premierul Dacian Ciolos a afirmat marti, la bilantul pe anul 2015 al Agentiei Nationale de Administrare Fiscala, ca este important ca aceasta institutie sa nu fie perceputa ca un "organ represiv", ci ca un partener al mediului de afaceri. "Cred ca e important sa inteleaga toata lumea ca ANAF nu e un organ represiv, ci este un partener si trebuie sa fie un partener al mediului de afaceri, un partener care actioneaza pe baza unor reguli foarte clare, reguli stabilite de legiuitor", a afirmat Dacian Ciolos, citat de Agerpres.

"ANAF-ul trebuie sa fie si un partener, in primul rand un partener al mediului economic, al mediului de afaceri, pentru ca, in general, statul si bugetul statului depind foarte mult de modul cum sectorul economic se dezvolta, de modul cum sectorul economic isi face treaba, si asta nu trebuie sa uitam niciodata, ca noi toti, cei care lucram in functia publica, o facem folosind banii contribuabililor. Asta inseamna nu doar ca trebuie sa cheltuim banii contribuabilor intr-un mod cat mai eficient, dar trebuie sa invatam din ce in mai mult sa fim transparenti si in modul in care colectam banii contribuabililor, si in modul in care ii cheltuim. Si, din acest punct de vedere, ANAF-ul joaca un rol central, pentru ca sunteti in prima linie in contact cu contribuabilii, atunci cand colectati aceste taxe, impozite, care sunt obligatii ale celor care isi desfasoara activitatea economica in Romania, obligatii nu fata de o persoana sau alta, ci obligatii fata de stat si fata de societate", le-a spus seful Executivului celor prezenti la raportul anual al ANAF, potrivit Mediafax.

Primul ministru le-a transmis angajatilor ANAF ca se asteapta si in acest an "la o imbunatatire a activitatii, la o crestere a gradului de colectare, mai ales prin reducerea evaziunii fiscale": "Aveti instrumente si ati demonstrat ca sunteti eficienti si cred ca imbunatatirea colectarii, reducerea evaziunii fiscale se pot face fara a crea teama in randul celor care stiu sa isi faca treaba in mod corect. (...) E important sa colaborati cu acele institutii ale statului care aplica legea si sa aveti sprijinul acelor institutii."

Dacian Ciolos a mai afirmat, la bilantul ANAF, ca Agentia "trebuie sa se cladeasca pe acei oameni care isi fac treaba cinstit, transparent, fara sa abuzeze de o putere pe care o are, dar fara sa inchida ochii sau sa fie prea flexibili atunci cand, reprezentand statul, trebuie sa fie in masura sa ia decizii si sa transeze".

"Ati cunoscut un proces de restructurare, de modernizare, sunteti inca in acest proces de restructurare si de modernizare si deja in ultima vreme ati demonstrat ca, folosind aceste instrumente moderne pe care le aveti la dispozitie, cu competenta si cu onestitate va puteti face treaba. E un proces de reforma care trebuie sa continue, si acesta a fost mesajul pe care l-am transmis si domnului presedinte, ca aceasta reformare a ANAF trebuie sa se cladeasca pe acei piloni, pe acei oameni din structura care inteleg sa-si faca treaba in mod cinstit, onest, transparent, fara sa abuzeze de o putere pe care o au, dar fara sa inchida ochii sau sa fie prea flexibili atunci cand, reprezentand o institutie a statului, trebuie sa fie in masura sa ia decizii si sa transeze", spune Dacian Ciolos.

"Procesul de modernizare arata deja rezultate nu doar legat de modul in care mediul economic percepe ANAF, chiar daca aici mai sunt inca anumite lucruri care pot fi imbunatatite, dar comportamentul dvs, fermitatea si claritatea, atunci cand trebuie sa aplicati legea, sunt lucruri care vor duce la cresterea increderii cetatenilor in activitatea dvs. Pe de alta parte, tot acest proces de transparentizare, de obiectivare a activitatii dvs prin informatizare va duce nu doar la reducerea costurilor activitatii administrative pe care o desfasurati, dar va duce mai ales la cresterea gradului de incredere. Si am semnale din acest punct de vedere clare din mediul economic ca faptul de a continua pe aceasta cale a informatizarii va duce la predictibilitate in ceea ce faceti si, cu siguranta, va duce si la cresterea eficientei activitatii dvs. Cred ca este important sa inteleaga toata lumea ca ANAF nu este un organ represiv, ci este un partener si trebuie sa fie un partener al mediului de afaceri, un partener care actioneaza pe baza unor reguli foarte clare, reguli care sunt stabilite de legiuitor", mai spune premierul.

"Si noi, toti cei care lucram in administratia publica, avem obligatii fata de stat, fata de societate, fata de contribuabil, sa spunem si in ce fel colectam aceste taxe si in ce fel le utilizam. Deci, din acest punct de vedere, tot acest proces in care va aflati de predictibilitate a modului in care va faceti treaba pentru ca cei care platesc taxe sa inteleaga modul in care acest lucru se intampla intr-un mod cat mai clar, de predictibilitate, de transparenta a modului in care va desfasurati activitatea, de simplificare birocratica, toate acestea sunt elemente ale reformei in cadrul ANAF, care trebuie sa continue. Si veti avea din acest punct de vedere tot sprijinul Guvernului", a adaugat primul ministru.

In final, premierul le-a recomandat comisarilor ANAF sa continue sa colaboreze cu acele institutii ale statului care aplica legea pentru a avea si sprijinul acelora, dar a cerut si ANAF sa acord sprijin institutiilor respective.










6361 vizualizari
  • +21 (25 voturi)    
    Nu o fi represiv,dar incompetent.... (Marţi, 29 martie 2016, 16:04)

    gigiN [utilizator]

    ...este-in fiecare an primesc cate trei declaratii de impunere,fiecare....corectand-o pe cea anterioara 111
    • +23 (25 voturi)    
      HA ha (Marţi, 29 martie 2016, 16:14)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      Eu am primit recent declaratii de ipunere pentru anul... 2017 !!! La anaf sunt angajati toti incompetentii pe baza de pile si apartenenta politica, oameni docili care executa ordinul politic fara sa cricneasca.
    • +18 (20 voturi)    
      si birocratic (Marţi, 29 martie 2016, 16:18)

      snowflake [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      Am un pfa suspendat. Fiscul stie ca e suspendat dar acum trebuie sa declar ca nu desfasor activitate acasa ca sa nu mi se impoziteze suplimentar locuinta pentru ca ce stie anaf directia de taxe si impozite locale nu are habar si nici nu poate sa verifice la anaf ca nu se desfasoara activitate in acea locatie
    • +8 (8 voturi)    
      Pe naiba partener... (Marţi, 29 martie 2016, 16:47)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      Am intalnit numai nesimtiti si incompetenti; este adevarat ca, uneori parca i-am scuzat, intrucat devenisera nesimtiti si incompetenti din cauza sistemului aplicat in administratia financiara de sefi nesimtiti si incompetenti. Gelu Diaconu, Biris, va spun ceva ????
      • -1 (3 voturi)    
        anaful plin de pile pesediste (Marţi, 29 martie 2016, 22:39)

        andreitr [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

        Pentru a avea un anaf competent și necorupt trebuie să dea afară toți pesediștii care sunt acolo de 25 de ani. Din păcate anaful e plin de corupți care nu au cum să fie parteneri cu micile afaceri. Nu fac altceva decât să santajeze cu aplicare de amenzi uriașe și nemeritate dacă nu își primesc șpaga....
    • +2 (2 voturi)    
      Desigur ! (Marţi, 29 martie 2016, 19:24)

      Miky113 [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      Daca e asa , sa faca bine anaf sa ajute la refacerea Canalului Siret-Baragan, partea neterminata.

      Ma asteptam ca sub acest domn ministru, venit de pe specialitatea agricultura, sa se intample ceva in domeniul infrastructurii agricole.

      Pana acum nu a suflat o vorba despre acest proiect, si o tine intruna pe aia cu demografia i baza:
      bla., la, la (o mica gargara) ...
  • +27 (33 voturi)    
    FALS!!! (Marţi, 29 martie 2016, 16:12)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    ANAF = politia economica folosita de mafia de la putere pentru a-si inlatura concurentii si a distruge micile afaceri. MARII HOTI SUNT LIBERI, au furat cu consimtamintul ANAF, in vreme ce producatorii cinstiti sunt hartuiti de aceasta institutie super politizata si birocratica, un instrument de represiune aflat in mina unei puteri care a acaparat tara si continua sa o jefuieasca.
    • +3 (3 voturi)    
      PERFECT!! (Marţi, 29 martie 2016, 22:32)

      Stef_and [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      ANAF nu are nimic in comun cu parterneriatul!
      Stiu doar sa ia, cand e sa dea ca a facut prostii da inapoi dupa ani... Fara nici o penalitate!
      Atunci cand greseste isi face Lege sau Ordonanta de Urgenta!
      E un organism mai hapsin ca turcii, care ia din ce faci mai bine de jumate nu ca turcii doar a zecea parte!
      ANAF=MAFIA STATULUI(legiferata)!
      Mai retineti-vrea plata in avans- impozitele platite anul acesta dupa estimari sunt pentru anul viitor!!!��������
  • +12 (16 voturi)    
    Sa inteleg... (Marţi, 29 martie 2016, 16:13)

    gugurila [utilizator]

    ... ca nu mai primesc procent din amenzile date?
    Pardon, "venituri atrase la bugetul statului".
    Asta e din categoria "Toba nu a plagiat".
    Mergi inapoi la Bruxeless, nene.
    • -1 (11 voturi)    
      Va merge, dar stai să câștige PSD alegerile (Marţi, 29 martie 2016, 16:32)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui gugurila

      Rolul ”tehnocratului” Cioloș este de a netezi drumul PSD spre victoria în alegerile generale din toamnă. După care se va întoarce la Bruxelles. Este exact situația lui Stolojan din 1992, care după alegeri a plecat la Banca Mondială.
  • +15 (17 voturi)    
    ANAF partener de afaceri (Marţi, 29 martie 2016, 16:14)

    transalpinarum [utilizator]

    deocamdata o gluma amara, poate ar fi posibil cu alte mentalitati, spre exemplu vreau sa vad ANAF facand si o munca proactiva dar eu se comporta ca si politia rutiera, stau la panda si le place numai sa te arda cu niste amenzi babane.
    • +3 (3 voturi)    
      ANAF...... (Marţi, 29 martie 2016, 16:53)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui transalpinarum

      Partener la .....SPAGA poate...:) Pe ce lume trauieste Ciolos asta saracu'....???????? Penibil , zau.....
    • +5 (5 voturi)    
      ..." ANAF nu e un organ represiv..." (Marţi, 29 martie 2016, 17:19)

      Observatore [utilizator] i-a raspuns lui transalpinarum

      ... zau ?...
      Si ANAF-ul stie asta ?
      • 0 (0 voturi)    
        Nu ... (Marţi, 29 martie 2016, 18:31)

        Acestnicknameestedejainregistrat [utilizator] i-a raspuns lui Observatore

        Sigur ca nu stie. Nu a l-ar interesa ...
  • +21 (23 voturi)    
    Ohoho, (Marţi, 29 martie 2016, 16:19)

    gigifisiune [utilizator]

    am trait s-o aud si p-asta! Declaratia 088 este graiul viu prin care ni se arata ca ANAF este partenerul mediului de afaceri.

    Si mai clar: dupa completarea 088-lui, am fost chemat de ANAF la interviu ca de ce asociatul meu, care are doar 40% din business, are o firma de prin 2004 pe care n-a inchis-o cand trebuia si acum are nu stiu ce penalitati de platit. Si vroiau sa-mi ia si codul de TVA pe problema asta, adica sa-mi inchida firma.

    De unde sa stiu nene, ce treaba are firma mea cu firma asociatului meu (n-au existat niciun fel de tranzactii intre cele doua, nici cea mai mica legatura). Eu mi-am platit TVA-ul luna de luna, la termen, de 10 ani incoace.

    Sa-l caute pe asociatul meu si sa-l execute pentru firma lui. Ei, in schimb, ANAF il impusca pe pianist, cica in formulele lor eu prezint un risc, cu toate ca, repet, sunt cu toate darile la zi, de 10 ani incoace.

    ANAF, partenerul meu, pfff
    • +3 (5 voturi)    
      Exact asta se intampla: (Marţi, 29 martie 2016, 16:55)

      gigifisiune [utilizator] i-a raspuns lui gigifisiune

      "“În loc să dezvoltam mecanisme eficiente de control și sancțiune a evaziunii fiscale, încurajând pe de altă parte activitatea celor care derulează activitate economica corectă, am reușit să impunem o nouă barieră birocratică tuturor firmelor, tratându-le pe toate cu prezumția de vinovăție. Este posibil să asistăm în acest fel, în perioada următoare, la o serie de blocaje sau falimente în economie”"

      http://www.profit.ro/stiri/analiza-autoritatile-considera-ca-toate-firmele-nou-infiintate-sunt-evazioniste-din-start-15413524
  • +20 (20 voturi)    
    Nu exista diferenta intre represiv si incompetenta (Marţi, 29 martie 2016, 16:19)

    bubaru [utilizator]

    Nu este represiv ca spui mata, nea Daciane!
    Dar ce zici de 100 lei datorie si blocate toate conturile si luate din fiecare cate 100 lei plus penalizari, dobanzi, etc.? Dupa aceea mers de nebun sa iau hartii si sa deblochez toate conturile. Credeti ca mi-au dat dobanzi la banii incasati cu japca?
    Dar ce zici de somatie pentru 1 leu, cand expedierea plicului a costat cel purin 1,5 lei? Pe banii tuturor, binenteles. Explicatia lor a fost ca suma de plata mai avea si virgula si eu nu am vazut-o. Nici ei, dar nu conteaza. Conteaza ca pentru 1 leu poti sa faci infarct? Pentru ei, nu!
    Si-i rog pe multi sa-si scrie aici pataniile sa vada si dl. Prim-ministru care este diferenta din titlu. Niciuna!
  • +20 (24 voturi)    
    pardon (Marţi, 29 martie 2016, 16:20)

    The Great Cornholio [utilizator]

    Domnule ministru,

    declaratie trebuie sa fie asa:

    "E important sa inteleaga toata lumea din ANAF ca ANAF nu e un organ represiv, ci un partener al mediului de afaceri".
    Noi cei din mediul privat am inteles-o demult.

    Cu stima,
    Un contribuabil fidel.
    • -1 (3 voturi)    
      A spus asta, haideti sa nu citim doar titlul (Marţi, 29 martie 2016, 17:20)

      MasP [anonim] i-a raspuns lui The Great Cornholio

      "ANAF-ul trebuie sa fie si un partener, in primul rand un partener al mediului economic, al mediului de afaceri, pentru ca, in general, statul si bugetul statului depind foarte mult de modul cum sectorul economic se dezvolta, de modul cum sectorul economic isi face treaba, si asta nu trebuie sa uitam niciodata, ca noi toti, cei care lucram in functia publica, o facem folosind banii contribuabililor. Asta inseamna nu doar ca trebuie sa cheltuim banii contribuabilor intr-un mod cat mai eficient, dar trebuie sa invatam din ce in mai mult sa fim transparenti si in modul in care colectam banii contribuabililor, si in modul in care ii cheltuim. Si, din acest punct de vedere, ANAF-ul joaca un rol central, pentru ca sunteti in prima linie in contact cu contribuabilii, atunci cand colectati aceste taxe, impozite, care sunt obligatii ale celor care isi desfasoara activitatea economica in Romania, obligatii nu fata de o persoana sau alta, ci obligatii fata de stat si fata de societate"
  • +13 (13 voturi)    
    bun si când vine antifrauda (Marţi, 29 martie 2016, 16:21)

    Mariicaialbastri [utilizator]

    și îți zice că al 10-lea din amonte pe lanțul tău de producători/cumpărători are un comportament fiscal inadecvat și îți pune sechestru asigurator pe absolut tot ce are firma (conturi, utilaje, clădiri) astfel încît nu mai poți să miști nimic și concurența îți hăpăie cota de piață cum e? Cînd vine, după un an inspecția fiscală în fața căreia poți să te aperi cu argumente, deja lichidatorul ți-a pus lacăt pe afacere...
    Și asta pentru că s-ar putea să fii de conivență cu ăla al 10-lea care e chinez și asamblează marfa pe vapor sau nu, ei pun sechestru așa preventiv, pentru orice eventualitate...
  • +15 (15 voturi)    
    O sa inteleg asta. (Marţi, 29 martie 2016, 16:24)

    Spirt [utilizator]

    Atunci cand eu, contribuabil care contribui anual de zeci de ani cu zeci de mii de euro pe an, fara sa evazionez un sfant, imi voi permite o masina si o vila ca a inspectorului fiscal proaspat iesit de pe bancile facultarii de 2-3 ani si angajat "prin concurs" Restul e tacere!
    Pana atunci consider ca vine, abuzeaza de puterea pe care o au si amendeaza afaceri cinstite pentru spaga.
    Cand Codrut Marta care lucra la ANAF e mort ca in filmele mafiote, realizez ca ANAF ar trebui sa se cheme MAFIA.
    • +5 (7 voturi)    
      Foarte corect comentariul (Marţi, 29 martie 2016, 17:18)

      denvarel [utilizator] i-a raspuns lui Spirt

      Cand inspectorii ANAF isi vor putea justifica averile atunci restul lumii poate ii va considera parteneri. pana atunci sunt doar niste hoti neprinsi.

      Caz: el inspector, sotia director adjunct. La ANAF...
      Din salariile alea amarate de bugetari si-au tras un hotel cu 5 etaje... Amarati...
      Nu la Cuca Macaii pe fonduri Europene... In buricul statiunii cu statut de oras...
      De unde frate? De unde? Ala vine sa ma controleze pe mine? In calitate de "partener"? Partener cu cine? Cu Aghiuta poate...
  • +13 (13 voturi)    
    ANAF (Marţi, 29 martie 2016, 16:27)

    Gotal [utilizator]

    Sa spui ca ANAF-ul e un partener de afaceri, e ca si cum ai spune ca asistatii sociali din tara asta sunt angajati cu acte.
  • +6 (6 voturi)    
    pompieri cu mintea indirecta .. (Marţi, 29 martie 2016, 16:32)

    bubaru [utilizator]

    transalpinarum@ vorbesti de panda si amenzi babane? Politia e copil mic pe langa cei de la prevenire de la expectorantele pentru situatii de urgenta. Acum, de cand cu Colectiv, mai ca-ti vine sa plangi cand iti scriu amenda. Si te conving sa nu o contesti ca sunt alti colegi de-ai lor care te vor vizita foarte des.Tactica asta functioneaza si la ANAF. Mai rau ar fi cand si celor de la pompieri li se va da un procent din amenzi ca la anaf. Atunci ne ducem dracului!
    • 0 (2 voturi)    
      Primesc procentul si daca nu incaseaza amenzile (Marţi, 29 martie 2016, 16:56)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui bubaru

      Asta este o magarie extrema. Trimit somatia, blocheza conturile si isi incaseaza procentul chiar daca iau praful de pe toba. Este si motivul pentru care se intrec in executari silite formale, care nu se intampla, dar ei trimit hartia si-si baga procentul in cont. Iti blocheaza toate conturile la cateva zile dupa data declaratiei, este incredibil cat de nesimtit si departe de realitate poate fi acest sistem pastorit de ANAF. Metode comunisto-securiste aplicate acum, dupa 26 de ani de neocomunistii care n-au dezvoltat niciodata vreo afacere privata ci au trait din capusarea statului, adica prostilor multi care se zbat sa faca ceva pentru tara. Si care sunt considerati, din start, hoti.
  • -4 (4 voturi)    
    Ce diversioniști sunt unii! (Marţi, 29 martie 2016, 16:33)

    asavreau [utilizator]

    ANAF aplică legile în vigoare.Dacă ANAF face ceva ilegal,îl dai în judecată și câștigi.Trebuie văzut la cei care fac legile pentru nemulțumirile provocate de ANAF.Vin alegerile și dacă votăm ca până acum tot felul de borfași,să nu ne mai plângem de abuzuri.Borfașii politici ca să fure au nevoie de legi stufoase cu instrucțiuni de aplicare care să se schimbe după interesele mafiei.Hai să nu-i mai votăm pe cei ascunși după imunitate.Dacă sunt nevinovați să o dovedească în justiție nu la tv ghiță și tv gâdea.
  • 0 (2 voturi)    
    mica greseala... (Marţi, 29 martie 2016, 17:05)

    za_omu [utilizator]

    ...in exprimare: "ar trebui sa fie". Din pacate forma actuala "este", e cam corecta...
  • +5 (5 voturi)    
    ANAF nu e un organ represiv, ci un partener... (Marţi, 29 martie 2016, 17:54)

    Gelu007 [utilizator]

    Asta ar trebui la categoria Bancul Zilei..... poate sunt vreo doi care vor rade sau vreo 2 care vor crede asa aberatie. Ceia ce vb dumneavoastra d-le Ciolos este o utopie, ceea ce ar trebui sa fie ANAF, ce este, stim toti, asa ca lasati gargara si faceti scimbarea in bine.
  • +3 (3 voturi)    
    anaf (Marţi, 29 martie 2016, 18:16)

    dddan [utilizator]

    Anaf a muncit din greu 25 de ani ca sa-si cistige reputatia de " organ represiv", un fel de antihaiduc , care ia de la saraci si ii protejeaza pe aia bogati.
    Anaf a aplicat legea selectiv, pentru micile firme a fost ciuma, pentru multinationale si firmele proprii a fost muma. pardon, la astea din urma nu au fost in control.
    Asa ca, oricit ar vrea dnul Ciolos, sa scapi de o astfel de reputatie e greu, ft. greu...Daca chiar se doreste asta.
  • +2 (2 voturi)    
    Nu chiar ... (Marţi, 29 martie 2016, 18:25)

    Acestnicknameestedejainregistrat [utilizator]

    Eu imi aleg partenerii de afaceri ...

    Un om poate gresi, poate nu sti exact legislata (care dimineata a fost una iar la pranz alta). Daca sunt asa "parteneri", ia vedeti cate avertismente dau ei inainte de amenda. De fapt, ANAF sunt organ de represiune.
  • +3 (3 voturi)    
    ANAF-ul prietenos cu firmele de partid... (Marţi, 29 martie 2016, 18:26)

    yellowdog [utilizator]

    cand inspectorii pleaca in control au lista cu ce firme sa NU le controleze...
    aia fura pana nu mai pot si pe nenorocitul care vrea sa fie independent il calcati pana nu mai puteti
  • +2 (2 voturi)    
    ANAF intelege ? (Marţi, 29 martie 2016, 18:34)

    TinuF [utilizator]

    Noi contribuabilii si mediul de afaceri incercam sa intelegem acest parteneriat. Intrebarea este: ANAF intelege ?
  • +4 (4 voturi)    
    Ptiu! Ptiu! Ptiu! (Marţi, 29 martie 2016, 18:37)

    Ricochet [utilizator]

    Domnule Ciolos, mi-e greu sa cred ca un ins in toate facultatile sale intelectuale poate face o asemenea afirmatie.

    ANAF este institutia care asigura jefuirea populatiei contribuabile, in scopul asigurarii bunastarii ticalosilor reprezentanti ai statului.

    Mai aveti mult, si pesemne multe sute de ani, pana veti reusi sa dovediti contrariul.
  • +3 (3 voturi)    
    Ce e important e... (Marţi, 29 martie 2016, 18:37)

    Kevi [utilizator]

    ...ca ANAF sa se COMPORTE ca un partener al mediului de afaceri, nu ca un organ represiv.
  • +7 (7 voturi)    
    ANAF este instututia care defineste "bugetarul" (Marţi, 29 martie 2016, 18:40)

    neagoe [utilizator]

    Cand ANAF-ul le-a inchis pravalia celor cu xerox-ul din pasajul Universitatii pentru o diferenta de casa de 3,50 lei, ce a fost? Prietenie cu mediul de afaceri?

    Cand primesti de la ANAF zilnic plicuri cu solicitari de taxe etc pentru care faci o gramada de drumuri in urma carora se dovedeste ca nu faci decat sa plimbi tu informatiile intre doua ghisee alaturate ale ANAF-ului, ce e?

    Cand acelasi functionar iti da in aceeasi zi doua informatii care se bat cap in cap, ce e?

    ANAF este o institutie parazitata de bugetari care complica tot pentru a-si justifica existenta.

    Vreti un ANAF prietenos, competent? Pregatiti o lege noua, clara si simpla, organizati un alt ANAF cu angajati prin concurs si aruncati-l la gunoi pe actualul.
  • +4 (4 voturi)    
    Lucrurile se rezolva usor (Marţi, 29 martie 2016, 19:15)

    Nelu-SM [utilizator]

    Trebuie modificata legea pt. ca inspectorii ANAF raspund personal pentru deciziile luate cu, sa zicem, 10% din valorile pe care ei le-au imputat si instanta le-a desfintat.

    Deciziile instantei devin automat decizie de impunere si executorie pentru inspectorul ANAF.

    Cred ca ar fi echitabil si procesul de control mult mai echilibrat.

    Sunt cazuri in care nici macare eroare de calcul in cadrul inspectiei nu vor sa corecteze ci sa se duca patronul in instanta. Asa ceva nu se poate daca decizia ANAF e executorie.

    Trebuie o mobilizare. Dar asistatii sociali au lobii la parlamentari, patronii nu.
  • +3 (3 voturi)    
    ANAF-u (Marţi, 29 martie 2016, 20:01)

    KQ [utilizator]

    1 - ANAF-ul nu respecta termenele de verificare si rambursare a TVA, fapt care duce la slaba absortie a fondurilor europene si la blocarea resurselor financiare ( va rog sa verificati ce inseamna pentru un agent economic care doreste sa implementeze un proiect cu cofinantare europeana ).
    2 - La orice verificare trebuie sa fii amendat sau sa returnezi la buget o suma de bani, pentru ca asta este indicatia venita de la sefi ierarhici superiori ( va rog sa verificati ).
    3 - Trimiterea in instanta a unor cazuri nerezolvate de catre ANAF inseamna incompetenta sau rea vointa.
    4 - Partenerul de afacere ANAF-ul ar trebui sa acorde in primul rand asistenta in cazul in care constata ca nu este ceva in regula, daca intradevar se doreste sa fie un partener.
    Intrebari : La cat timp de la suspendarea activitatii unei firme, o societate comerciala poate afla pe un program al ANAF-ului ca firma a fost inchisa?
    Ce masuri a intreprins Anaf-ul in acest sens? Exista un program in acest sens sau e mai bine sa aplicam amenzi sau sa ajungem in instanta?
    Ce procent din societatile comerciale verificate nu au fost amendate ?
    Cine verifica competenta si ...alte criterii ale personalul de la ANAF ? Ati aflat vreodata de o persoana ca fiind incompetenta si care sa fie angajat/angajata la ANAF?
  • +3 (3 voturi)    
    domnu' Ciolos, se pare ca vorbesti (Marţi, 29 martie 2016, 22:23)

    __alex__ [utilizator]

    din carti. Te-ai vazut cu unu' de la ANAF in timpul controlului? Veniti sa dea amenda, nu sa verifice.
  • +3 (3 voturi)    
    Tehnocratii (Miercuri, 30 martie 2016, 0:48)

    Qwertz [utilizator]

    Pai stai bai nene, atunci explica-ne te rog de ce e Serban Pop fostul presedinte ANAF cercetat penal? Conducea institutia ca pe un partener al mediului de afaceri sau ca pe un santajor?
  • +2 (2 voturi)    
    Draga PM, cand te apuci de stand up ?! (Miercuri, 30 martie 2016, 15:55)

    FaneManaCalda [utilizator]

    Ca zilele astea faci niste glumite extrem de fine...