Basescu spune ca vrea sa spulbere "anumite teorii" in privinta sa: Eu nu vreau sa mai obtin nimic de la politica, nu mai am obiective

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 20 martie 2016, 14:46 Actualitate | Politic

Traian Basescu la Craiova
Foto: Facebook / Traian Basescu
Fostul presedinte Traian Basescu a declarat, duminica, la Craiova, ca nu mai are obiective politice personale, ci isi doreste sa transfere catre PMP experienta sa politica acumulata in peste 20 de ani, transmite Agerpres.

"As vrea sa spulber anumite teorii in ceea ce ma priveste: vreau sa stiti ca eu nu vreau sa mai obtin nimic de la politica, nu mai am obiective politice pentru mine. Aveam insa cunostinte si intelegerea faptului ca Romania avea nevoie de un partid nou care sa preia stafeta tranzitiei, sa duca tara catre dezvoltarea aceea definitiva, temeinica, competitiva. Aveam doua variante: sa scriu ceea ce am invatat si sa las intre copertile unei carti ca memorii ale unui fost ministru, ale unui fost primar general, ale unui fost presedinte de tara sau sa transfer toata experienta aceasta formidabila a douazeci si ceva de ani de politica unui partid. Am considerat ca cel mai bun lucru este sa transfer catre un partid ceea ce stiu(...)", a spus Basescu, la lansarea candidatilor Partidului Miscarea Populara din judetul Dolj la alegerile locale. 

Basescu le-a cerut candidatilor PMP sa aiba mentalitate de invingatori, sa isi doreasca sa fie primul partid din Romania dupa alegerile locale. 

"Important este ca noi, cei care intram in competitie electorala, sa vrem sa fim primii. Va rog sa ma credeti ca experienta mea, si cea profesionala, a avut ca motor exact aceasta mentalitate: de om care vrea sa castige. (...) Am intrat in politica si toata lumea spunea in 2000: "N-are nicio sansa". Ei nu stiau ca eu nu bateam la Primaria Capitalei cu Sorin Oprescu pentru locul II. Eu aveam sansa mea. Si am aratat ca in turul II am reusit sa rastorn un rezultat de 46, pentru el, la 16 pentru mine, si sa-l fac 52 pentru mine. Am intrat in competitie cu Nastase la Presedintie. Nimeni nu ar fi crezut ca puteam sa castig Presedintia. Dar eu am vrut si am crezut in sansa mea. Politica este si un lucru de spirit de invingator", le-a spus Basescu membrilor PMP din Dolj. 

Filiala Dolj a PMP si-a lansat duminica, la Craiova, candidatii pentru alegerile locale din iunie, printre acestia aflandu-se si Gelu Visan, care va candida pentru functia de primar al Craiovei.


Citeste mai multe despre   









3875 vizualizari
  • +2 (24 voturi)    
    un om bun.... (Duminică, 20 martie 2016, 14:55)

    king david hotel [utilizator]

    nu vrea nimic pentru el, doar pentru oameni, pentru popor!! Si pentru Gelu Visan, de ce nu!
    • +2 (12 voturi)    
      dap (Duminică, 20 martie 2016, 15:48)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      partid nou, oameni "noi"...

      "Aveam insa cunostinte si intelegerea faptului ca Romania avea nevoie de un partid nou care sa preia stafeta tranzitiei, sa duca tara catre dezvoltarea aceea definitiva, temeinica, competitiva"

      Asta zici ca a spus-o iliescu, sinergia faptelor gen. Stafeta tranzitiei... ntz ntz ntz... de la udrea/visan/s.a. pdl la udrea/visan/s.a. pmp.
    • +2 (14 voturi)    
      si pe mine m-a bufnit plansul... (Duminică, 20 martie 2016, 15:53)

      cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      Ce pierdere pt.Romania..pt romani...
      20 de ani si ceva de nimic...
  • +1 (13 voturi)    
    Gura păcătosului? (Duminică, 20 martie 2016, 15:46)

    marki [utilizator]

    „Ei nu stiau ca eu nu mă băteam pentru locul II (...) ”
    „Nimeni nu ar fi crezut ca puteam sa castig Presedintia”...
    (Și dă-i, și luptă... laudă-te, gură! :))
    Da' a scăpat dom' fost președinte și un porumbel:
    „vreau sa stiti ca eu nu vreau sa mai obtin nimic de la politica, nu mai am obiective politice pentru mine.”
    (da' mi-aș dori, măcar un job mai gras la UE, eventual, pentru Eba, săraca... Cu mintea ei și cu doi copilași e greu, după cum știți)
  • 0 (14 voturi)    
    Decat.. (Duminică, 20 martie 2016, 16:01)

    mircea_cjn [utilizator]

    peremista aia care e acum primarita, eu zic ca nu ar fi rau un Gelu Visan.

    Altfel, punem pe Firea la Bucuresti, pe Cristea (aia cu tutunul) la Cluj, pe Olguta la Craiova , ii mai dam si antenistei Laura Chiriac un Pitesti ceva - si-apoi sa ne miram ca nu merg treburile.
  • 0 (16 voturi)    
    pai daca nu vrei nimic.. (Duminică, 20 martie 2016, 16:18)

    exilatul [utilizator]

    stai ascuns si lasa loc in politica si la alti escroci mai tineri...dar blonda are nevoie de "sprijin"...
  • -2 (16 voturi)    
    păi dacă-i așa lipsit de obiective, cum recunoaște (Duminică, 20 martie 2016, 17:10)

    TimantiusRaptor1 [anonim]

    de ce nu rămâne acasă să schimbe pamperșii nepoților???
    că alții sigur au obiective, poate chiar unele utile și pentru noi, ***imea...
    dar dacă stăm să ne gândim, când a avut de fapt omul acesta vreun obiectiv, altul decât de a da cu rahat în ventilator, de a face scandal să se simtă bine??
    • +1 (1 vot)    
      Pact cu mitomanul ! Ghici cine e ? (Duminică, 20 martie 2016, 20:43)

      Miky113 [utilizator] i-a raspuns lui TimantiusRaptor1

      Faza cea mai tare a fost incadrarea intre M si E; visul cea visat !!! Poza pentru albumul tuturor.
      Cata obiectivitate: E este cel mai iubit politician.

      Mare pacat ca Nasica nu cunoaste unele taine !

      Nu poti fi cu toate: si cariera si si dat lectii la altii despre topoganul demografiei/democratiei.
  • +1 (15 voturi)    
    Tema (Duminică, 20 martie 2016, 17:53)

    Lexis [utilizator]

    principala a lectiei pe care vrea sa o predea celor de la PMP este "Hotul striga; hotiiiii !...." pe care a aplicat-o cat a fost ministru (venea prin studourile Tv sa-i parasca pe cei din guvernul din care facea parte), primar ( ii denigra intr-una pe cei din consiliul primariei), presedinte ( timp de 10 ani n-a facut decat sa-i atace pe cei care nu ziceau sau faceau ca el, in ultimul timp chiar recunoaste ca daca Ponta l-ar fi ascultat, ar fi ajuns presedinte).Aflam, ce banuiam multi, ca in tot acest timp, ai lui, furau si furau, sume mari de zeci de milioane de euro...iar acum declara, cu mult, mult tupeu ca el nu a stiut nimic nici de ANRP, nici de Microsoft, nici de finantarea PDL ...Acum el le explica celor de la PMP cum sa procedeze ca sa ajunga la putere, sa prospere intru-binele tarii...si nu-i este rusine, catusi de putin !!!!!! Halal !
    • +3 (5 voturi)    
      păi cu ceaușescu era altfel? (Duminică, 20 martie 2016, 20:34)

      TimantiusRaptor1 [anonim] i-a raspuns lui Lexis

      nu ziceau securiștii că e om bun, ceilalți înfometează poporul? ei, acu aceiași placă, alt personaj, securimea nițel schimbată, iar pe post de fraieri tot noi...
  • +2 (6 voturi)    
    ne minte ..... (Duminică, 20 martie 2016, 18:19)

    TRABI [utilizator]

    Nu credeti ce spune basescu .
    Este unul dintre cei multi care s-au aflat la putere si ne-a mintit in continuu .
    Ati minti proprii cetateni care te-au ales ca sa-i servesti in drepturile lor si ale tarii , este fapta grava , demna de o anchetara si judecata complexa .
    Apropo , al cui om o fi si acest turnator al colegilor de munca din timpurile securitatii odioase ? Cum ?
  • +4 (8 voturi)    
    ''Eu nu vreau nimic''... (Duminică, 20 martie 2016, 19:07)

    astronaut [utilizator]

    doar s-o ajut pe cea mai loaiala , cea mai puternica , cea mai desteapta ''blonda'' ! , caci mp-ul este ''alb''sau nou nout cum zic unii, cu principii noi si cu ''elefanti vechi'' !!!
    PS , vad ca postacii sunt prezenti , Dle Basescu n-ati facut nimic deosebit, doar in interesul propriu ati excelat !!
  • +4 (6 voturi)    
    Piratul cu un ochi si jumate de creer (Duminică, 20 martie 2016, 20:18)

    SkyDan [utilizator]

    lectii catre PMP:
    1. Cum sa ajungi sus far cultura, cunostiinte, caracter si control mental
    2. Cum sa-ti pui amanta in functii ministeriale]
    3. Cum sa-ti pui gashca de hoti in functii de control
    4. Cum sa-ti pui copii analfabeti parlamentari
    5. Cum sa cumperi pamant pe credit far merit
    6. Cum sa fii grobian, brutal, agresiv cu cei culti, educati si civilizati.
    7. Cum sa hahai la fiecare propozitie regurgitata.

    Un alt blestem pentru Rumania acest Basescu One Eye Man
    • -1 (3 voturi)    
      Analiza Latrinei 3... (Luni, 21 martie 2016, 10:59)

      purplehaze [utilizator] i-a raspuns lui SkyDan

      sau mai bine spus...cum a cultivat, "argumentat", Voiculescu prin antenutza sa ura prozelitilor sai impotriva unicului lui dusman, ha, ha !
      Fara acest "blestem" Justitia facea sluj in continuare in fata politicienilor de toate culorile, ASTA s-a demonstrat, postacule !
  • -2 (8 voturi)    
    Base (Duminică, 20 martie 2016, 22:15)

    nicomar [utilizator]

    este pe departe cel mai bun politician de dupa '90. are obiective, strategie, metode, stie sa "citeasca" ce se intampla in lume in raport cu interesele romanesti. a fost si este tot timpul adeptul progresului sub diverse forme, pt ca asta este de fapt cheia reusitei tarilor la care ne uitam cu jind: adaptarea rapida la situatii mondiale noi, cu maximum de profit pt populatia locala care ii voteaza.
    • 0 (2 voturi)    
      iti dai (Luni, 21 martie 2016, 8:21)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui nicomar

      seama ca doar (sau sa-l citam pe geoana cu "decat"?) patriotismul il anima sa stea cu pieptu-i dezvelit in fata hoardelor care vor sa distruga biata tarisoara.