UDMR: Sa inceteze vanatoarea de vrajitoare indreptata impotriva comunitatii maghiare

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 18 martie 2016, 17:09 Actualitate | Politic

UDMR sustine ca "vanatoarea de vrajitoare indreptata impotriva comunitatii maghiare trebuie sa inceteze", referindu-se la faptul ca 84 de participanti la un miting din Targu Mures au fost amendati de catre jandarmi, precum si la cererea Jandarmeriei de indepartare a unui steag "ilegal" la Cluj.

Potrivit unui comunicat transmis, vineri, de UDMR, semnat de presedintele Uniunii, Kelemen Hunor, amendarea a 84 de participanti la un miting din Targu Mures este "revoltatoare", citeaza Mediafax.

"Restrictionarea libertatilor comunitatii maghiare trebuie sa inceteze! Consideram inacceptabil si revoltator faptul ca, la Targu-Mures si la Cluj, autoritatile restrictioneaza dreptul maghiarilor de a organiza adunari publice si de a folosi simbolurile lor. UDMR protesteaza fata de faptul ca, la Targu-Mures, Jandarmeria a amendat 84 de persoane care au participat, de Ziua Libertatii Secuiesti, la o demonstratie pasnica, fara incidente, iar la Cluj, cu ocazia marsului pasnic din 15 martie, Jandarmeria a solicitat insistent indepartarea unui drapel considerat "ilegal", cu toate ca, in Romania, acel simbol este perfect legal", se arata in comunicat.

Liderul UDMR sustine ca, in urma "abuzurilor institutionale in serie, ivite in ultima vreme, prin care se incalca drepturile la libertatea de exprimare, comunitatea maghiara pierde tot mai mult din sentimentul de siguranta si asa diminuat".

"Cerem cu insistenta ca in orasele Transilvaniei sa inceteze, pentru totdeauna, aceste actiuni de tipul vanatorii de vrajitoare indreptate impotriva comunitatii maghiare. Este evident ca, atat la Targu-Mures, cat si la Cluj, angajatii Jandarmeriei au actionat din exces de zel impotriva oamenilor pasnici, prezenti la sarbatoarea comunitatii maghiare. Solicitam insistent ca responsabilii pentru siguranta ordinii publice sa fie preocupati de atenuarea pericolelor publice reale si nu de amendarea oamenilor pasnici, sau de indepartarea drapelului Transilvaniei ori, in alte cazuri, a steagului secuiesc", adauga Kelemen.

Pentru ambele incidente UDMR solicita o argumentare exacta din partea autoritatilor implicate si motivarea procedurilor oficiale, considerand ca sanctiunile aplicate contravin principiilor statului de drept.

"Maghiarii din Romania nu isi doresc sa fie intimidati in mod constant pe pamantul lor natal", conchide Kelemen.

Potrivit UDMR, Gruparea de Jandarmi Mobila Targu-Mures a aplicat 84 de amenzi in valoare totala de peste 70.000 lei, unor participanti la mitingul si marsul desfasurat in 10 martie la Targu-Mures, cu ocazia Zilei secuilor martiri, pentru incalcarea prevederilor legale privind organizarea si desfasurarea adunarilor publice si incalcarea unor norme de convietuire sociala a ordinii si linistii publice. La Cluj-Napoca, in 15 martie, cu ocazia Zilei Maghiarilor de Pretutindeni, au fost legitimate de jandarmi mai multe persoane care aveau asupra lor steagul Transilvaniei si li s-a solicitat sa nu il mai afiseze.


Citeste mai multe despre   











VIDEO Descoperire socanta a politistilor de frontiera din Timis. Ce ascundea sub fusta o femeie care calatorea spre Italia

Descoperire socanta facuta de politistii de frontiera din Cenad, in judetul Timis. Agentii au observat o femeie care a incercat sa isi treaca fetita de 12 ani peste granita, ascunsa sub... fustele ei. La verificarea unui microbuz, vamesii au observat-o pe copila ghemuita pe podeaua vehiculului, sub hainele mamei.
1352 vizualizari
  • +9 (17 voturi)    
    Pamantul lor natal (Vineri, 18 martie 2016, 17:25)

    aladdin [utilizator]

    este ROMANIA iar ei sunt romani. Cand vor intelege si accepta acest lucru, nu se vor mai simti intimidati. Ca au si cetatenia maghiara, nu ar trebui sa le ofere drepturi in plus, in Romania, fata de ceilalti romani. Si totusi au destule.
  • +11 (17 voturi)    
    da domne' (Vineri, 18 martie 2016, 17:39)

    UglyKidJoe [utilizator]

    tot ei cu gura mare
  • +11 (15 voturi)    
    Adevarul este (Vineri, 18 martie 2016, 17:46)

    Kepler [utilizator]

    ca exista destule vrajitoare in special in rindul comunitatii secuesti si multe din actiunile lor sint provocari fata de Romania si deci fata de romani.
  • +8 (14 voturi)    
    Fantomele celor morti la Ip si Traznea (Vineri, 18 martie 2016, 17:46)

    un domn [utilizator]

    ce vina au ca bantuie somnul iudemeri$htilor ?
  • -10 (16 voturi)    
    ... (Vineri, 18 martie 2016, 17:50)

    banatul e fruncea [utilizator]

    UDMR o gasca de hoti ca restul politicienilor... dar aici au dreptate... Am ajuns ca jandarmii din Moldova sa amendeze cetatenii care scot steagul Transilvaniei in Cluj?
    • +8 (10 voturi)    
      . (Vineri, 18 martie 2016, 18:25)

      Bazil.the.3rd [utilizator] i-a raspuns lui banatul e fruncea

      ....what?
    • +9 (11 voturi)    
      ... (Vineri, 18 martie 2016, 18:39)

      pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui banatul e fruncea

      Iarna nu-i ca vara.
      Tot asa cum Targu Mures nu-i Cluj.

      Jandarmi moldoveni in Targu Mures?
      Ha! Ha! Ha! Ha! Ha!
      • +4 (4 voturi)    
        Steagul Transilvaniei ? (Vineri, 18 martie 2016, 20:24)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui pathfinder

        Simbol al acestei propagande găunoase pentru o Transilvanie autonomă a devenit steagul Transilvaniei, în culorile albastru, roșu și galben, pe care este reprezentată o stemă a Transilvaniei din secolul XVII. Din punct de vedre istoric, în urma Dietei de la Sebeș din 24 mai 1659, stema Transilvaniei a fost sfâșiată, fiecare dintre cele trei națiuni privilegiate preluând câte un simbol, românii nefiind „reprezentați” prin niciun simbol, ei neavând statut de națiune. Astfel, maghiarii erau reprezentați de acvila neagră, secuii de soare și lună, iar sașii de cele șapte turnuri de cetate, de culoare roșie.
  • +9 (11 voturi)    
    ... (Vineri, 18 martie 2016, 18:38)

    pathfinder [utilizator]

    Da' vrajitoarele alea nu trebuie sa respecte legile?!?

    "Gruparea de Jandarmi Mobilă (GJM) Târgu Mureş a aplicat 84 de sancţiuni contravenţionale, în valoare totală de peste 70.800 lei, pentru participanţii la mitingul şi marşul desfășurate fără autorizație la data de 10 martie la Târgu Mureş"

    Pe scurt: fara autorizatie...
  • +5 (5 voturi)    
    Se vor deasupra legii? (Vineri, 18 martie 2016, 19:26)

    ProLibertate-AntiMerkel [utilizator]

    Da ce, sunt pesedisti?
  • +1 (5 voturi)    
    LUUNGA , PREA LUUNGA PERIOADA (Vineri, 18 martie 2016, 19:27)

    arheopterix [utilizator]

    Cand bunicii actualilor iredentisti (era sa zic iudemeristi ) au sfidat si impilat romanii din Ardeal , s-a sfarsit . Amu noi suntem pe cai ,... asa ca ...,,ciocu* mic,, ! Pe trendul actual ... , in 20 de ani n-o sa mai insemnati nimic ! Eu cred ca si voi realizati asta , deaceea cel mai des indemn iudemerist este : ..Acum ori niciodata ! De cate ori imi amintesc de mufa ce v-a dat Clinton cand v-ati dus sa va sprijine cu Ardealul ma prapadesc de ras.....Vreti amanunte ?...IMEDIAT!
  • +8 (8 voturi)    
    Kelemen Hunor (Vineri, 18 martie 2016, 19:34)

    marki [utilizator]

    Nesimtirea este fara margini.Pana acum ati scos minciuna cu steagul secuiesc. Daca va mers, acum scoateti minciuna cu steagul Transilvaniei. Ce lege a bunului simt permite ca tu sa vorbesti in numele etniei voastre, de Transilvania, unde numarul romanilor este de multe ori peste dublu fata de etnia voastra.Etnicii vostri daca nu respecta legile statului roman trebuie sa suporte consecintele.Organizeaza tu un miting si cere Ungariei sa trimita urgent in Romania infractorii romani din etnia voastra care se ascund in Ungaria,cere ca extremistii unguri sa nu mai vina la actiunile voastre din Romania, nu va mai plangeti ca niste mincinosi ce sunteti, ca vi se incalca drepturile, si atitudinea romanilor va fi alta.
    E pacat sa stati aici unde va simtiti in nesiguranta,
    mergeti acolo unde credeti ca aveti siguranta. Romania este si pamantul vostru natal,dar
    respectati legile statului.S-a spus de la cel mai inalt nivel ca aveti aceleasi drepturi ca majoritatea, nimic mai mult sau mai putin.
  • +2 (2 voturi)    
    La munca mai baieti (Vineri, 18 martie 2016, 22:20)

    EMP [utilizator]

    Am multi colegi maghiari, sunt oameni foarte corecti si muncitori. Isi respecta traditiile, copiii lor merg la gradinite si scoli in limba maghiara, acasa vorbesc evident maghiara iar la serviciu romana. Ne intelegem foarte bine si n-am remarcat la nici unul dintre ei preocupari de genul "ne simtim tot mai amenintati in Romania", asa cum pretinde UDMR-ul. Impresia mea este ca zapaceala asta nationalista este specifica unei categorii de oameni care n-are destul de munca.
  • 0 (0 voturi)    
    Saracie si frustrare (Vineri, 18 martie 2016, 22:28)

    Ochiana [utilizator]

    Problema de fond a comunitatii maghiare din Romania este saracia si frustrarea.

    In ultimele statistici date despre salariul mediu si nivelul de trai din Romania , judetele Harghita si Covasna ocupa ultimele locuri, mai jos chiar decat renumitul Vaslui.

    Vezi http://www.gandul.info/financiar/harta-salariilor-in-2016-unde-se-gaseste-in-romania-cel-mai-usor-de-munca-14953446

    Si asta pentru ca in timpul lui Ceausescu si copios dupa, autoritatile romane au facut tot posibilul sa nu le dea voie acelor regiuni sa se dezvolte. Nu au facut drumuri, nu au dat aprobari, tot posibilul ca acea regiune sa ramana in saracie si ignoranta , doar -doar o pleca ungurii din tara. Ceea ce s-a si intmaplat de altfel.

    ASA ca acum populatia maghiara ramasa traieste un intens sentiment de frustrare si de revolta.

    Asta cu autorizatia marsului e doar ceva de suprafata. E ce se vede de la distanta....mergeti acolo si vedeti realitatea, ce vor oamenii asta, de ce vor ceea ce vor ?!


    Lucrurile astea ar trebui sa dea de gandit autoritatilor , sa faca ceva, sa investeasca in regiunea respectiva sau macar sa le dea voie sa se descurce singuri, sa le dea aprobari atunci cand vor sa faca investitii.

    Pe mine a ajuns sa nu ma mai mire ca s-au gasit doi nebuni din secuime care au vrut sa arunce o bomba artizanala.
    Problema este sa nu apara mai multi daca nu se modifica politicile guvernamentale si nu se face ceva in directia asta.