Reactii la declaratiile Ralucai Pruna/ Victor Ponta: Gandeste si actioneaza ca o kaghebista sinistra. Un ministru care spune ca drepturile omului sunt un lux ori e cazut in cap, ori pleaca/ Tariceanu: Premierul ar trebui sa ii ceara demisia

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 14 martie 2016, 16:59 Actualitate | Politic

Fostul premier Victor Ponta a comentat, luni, la Parlament, declaratiile ministrului Justitiei despre ordonanta privind interceptarile, el sustinand ca un ministru care spune ca drepturile fundamentale ale omului sunt un lux "ori e cazut in cap, ori trebuie sa plece", transmite Agerpres.

"Mie mi se pare totusi ca drepturile fundamentale nu sunt un lux. Asa mi se pare mie. Daca am gresit, 'voi urmari cu atentie si preocupare' de acum incolo. Nu m-am pronuntat pe ordonanta (n.r. - privind interceptarile), ca nu sunt eu cel care trebuie sa ma pronunt. Un ministru care spune ca drepturile fundamentale ale omului in anul 2016 sunt un lux ori e cazut in cap, ori trebuie sa plece cazuta de Parlament. Asa cred eu. Daca gresesc... Dvs., daca sunteti bucurosi ca drepturile fundamentale sunt un lux, atunci ramanem asa", a declarat Ponta la finalul sedintei grupurilor parlamentare PSD.

Intrebat daca a propus in sedinta depunerea unei motiuni simple pe justitie, Victor Ponta a raspuns: "Nu. Intr-o viata anterioara. In viata actuala, nu".

Victor Ponta a comentat si pe pagina sa de Facebook declaratiile Ralucai Pruna, criticand totodata actiunile ministrului Justitiei din ultima perioada.

"M-am tinut departe de discutiile din ultima perioada. Dar cand vad un ministru al Justitiei dintr-o tara membra UE ca gandeste si actioneaza ca o kaghebista sinistra fac un apel catre toti cetatenii inca liberi din Romania - drepturile noastre fundamentale NU sunt 'un lux teoretic'! Daca iar tacem de frica vom ajunge mult mai rau decat in anii '50 cand comunistii (cu exact aceeasi gandire ca Madam Pruna sau Macovei) au distrus aceasta tara! Va propun sa nu tacem de data asta!", a scris Ponta, luni, pe Facebook.

Tariceanu: Premierul ar trebui sa ii ceara demisia ministrului Justitiei

    
Si copresedintele ALDE Calin Popescu-Tariceanu, presedinte al Senatului, a declarat luni ca premierul Dacian Ciolos ar trebui sa ii ceara demisia ministrului Justitiei, Raluca Pruna, in contextul afirmatiilor acesteia privind drepturile omului.

"Ce ne spune doamna Pruna: discutia pentru drepturile omului este un lux. Sfatul meu este ca domnul prim-ministru Ciolos sa o bage pe doamna Pruna in sedinta mai des. Cel mai bine ar fi sa nu mai vorbeasca, pentru ca, de cate ori vorbeste, spune numai enormitati. Lucrul acesta - ca discutia despre drepturile omului este un lux - din partea unui ministru al Justitiei nu ar fi meritat decat o singura atitudine. Si din partea presei, dar si din partea premierului - sa o demita imediat. Prin urmare, dupa asemenea declaratii, eu va spun ca, din punctul de vedere al ALDE, aceasta este ceea ce trebuie sa se intample: sa-i ceara demisia si sa o trimita la plimbare pe doamna Pruna", a afirmat Tariceanu intr-o conferinta de presa, potrivit Agerpres.


Ministrul Justitiei, Raluca Pruna, a precizat ca ordonanta adoptata vineri de Executiv privind interceptarile nu restrange drepturi si libertati, ci tocmai le face efective, subliniind ca SRI nu a primit absolut nicio competenta pe care nu o avea.

"Cateva clarificari esentiale, tot pentru formatorii de opinie. 1 - Ordonantele de urgenta sunt acte cu putere de lege. 2 - OUG adoptata vineri nu restrange drepturi si libertati, ci tocmai le face efective. Cu o urmarire penala si o combatere a infractionalitatii slabe, discutia despre drepturi e un lux teoretic. 3 - SRI nu a primit absolut nicio competenta pe care nu o avea pana la decizia 51/2016 a CCR. Competentele sale de cercetare penala speciala dupa OUG sunt exclusiv limitate la punerea in executare a mandatelor de supraveghere tehnica pentru infractiuni din titlul X din Codul Penal si terorism. Pentru toate aceste infractiuni urmarirea penala este proprie, i.e. exclusiv la procuror, la nimeni altcineva - nu politist, fie el si judiciar, nu alt organ de cercetare penala speciala. Romania nu face aici nicio exceptie. Celor care invoca incorect exemplul altor state membre le sugerez sa se uite la agenda europeana pe JAI", a scris ministrul, luni, pe Facebook.

Vineri, Guvernul a adoptat, intr-o sedinta speciala, ordonanta de urgenta privind unele masuri pentru punerea in executare a mandatelor de supraveghere tehnica dispuse in procesul penal. Potrivit OUG, procurorii si organele de cercetare penala vor fi singurii in masura sa puna in executare mandatele de supraveghere tehnica dispuse in dosarele de cercetare penala, utilizand in mod nemijlocit si independent infrastructura Serviciului Roman de Informatii.


Citeste mai multe despre   









9521 vizualizari
  • +59 (77 voturi)    
    buhahahahah (Luni, 14 martie 2016, 17:07)

    liviu_ [utilizator]

    ponta si tariceanu apara democratia?!
    loool
    mai lipseste sa se scoale din mormant ceausestu, hitler si stalin si sa o apere...
    • +38 (56 voturi)    
      Mda (Luni, 14 martie 2016, 18:35)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Si tot Pontalaul zice "Mie mi se pare totusi ca drepturile fundamentale nu sunt un lux."

      Asta dupa ce la alegeri zicea ca dreptul de vot este o lozinca. :-)
      • +38 (52 voturi)    
        Câinii latră (Luni, 14 martie 2016, 18:44)

        Retardragnea [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

        Faptul ca maimuțoii ăștia doi sunt încă în libertate este un indicator ca DNA nu funcționează încă la capacitatea dorită.
        • -6 (12 voturi)    
          Cod galben la CC ! (Luni, 14 martie 2016, 20:19)

          Miky113 [utilizator] i-a raspuns lui Retardragnea

          Au ajuns toate blestemele pe ei si advocatul stupid pipalului .
          O sa inceapa cu o portie usoara de Ecoli si stafilococi , si in final vor trece si prin faza rabica de bine.

          Pruna s-a scapat repede si nu vrea sa aiba pe constiinta niste masini nu numar de Ankara .

          Chiar si d-na de fer KL a mirosit ceva !!?!

          In ofsaid ramane Augustin cu ucenicul Muller .
        • +3 (7 voturi)    
          cand (Marţi, 15 martie 2016, 8:42)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui Retardragnea

          maimutoii tonta si tradiceanu, critica ceva, inseamna ca acel ceva e foarte bun.
          ca sa nu mai vorbim ca probabil le sufla un vant racoros pe la fese.
        • 0 (0 voturi)    
          corect (Marţi, 15 martie 2016, 9:17)

          LacramioaraMinc [anonim] i-a raspuns lui Retardragnea

          Subscriu!
    • +16 (24 voturi)    
      momentul adevarului (Luni, 14 martie 2016, 19:16)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      pana sa se dea astia cu parerea nu stiam ce sa cred despre toata povestea asta cu ordonanta.acum m-am lamurit.e OK.daca astia o critica,e OK.
    • +11 (17 voturi)    
      20 de milioane le-au cerut demisia... (Luni, 14 martie 2016, 22:07)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Si ei nu si nu. Iar Tariceanu mai este inca seful senatului, acest dinozaur penibil.
  • +61 (75 voturi)    
    EU (Luni, 14 martie 2016, 17:10)

    buriu [utilizator]

    Nu inteleg, de ce mama naibii il tot bagati in seama pe specimenul asta, de trista amintire. Ignore total, ca asta merita, un rebut uman.
    • +22 (32 voturi)    
      e mai hilar (Luni, 14 martie 2016, 19:08)

      verdi [utilizator] i-a raspuns lui buriu

      decat Vacanta Mare
  • +53 (65 voturi)    
    Cine vorbește de drepturile omului! (Luni, 14 martie 2016, 17:13)

    asavreau [utilizator]

    Păi Tăriceanu și Ponta sunt oameni?Au ei dreptul să vorbească de drepturile omului?Cine le-a dat voie?Ponta în calitatea de viitor pușcăriaș ar vrea ca justiția să nu mai existe.Iar de Tăriceanu,mă mir că nu vrea nimeni să ancheteze perioada lui de guvernare care a dus la criza economică din România.Parcă nu se găseau 4 miliarde de euro,încasați din niște privatizări.Sau găsit?
  • +41 (53 voturi)    
    Ponta tata, (Luni, 14 martie 2016, 17:14)

    Nuzic [utilizator]

    daca taceai, ....... E scos din context ceea ce comentezi matale. Nu inteleg ce mai cauti in parlament.
  • +40 (52 voturi)    
    Sesizare - In Atentia numitei Daciana P (Luni, 14 martie 2016, 17:16)

    un domn [utilizator]

    Stimata Daciana P.
    numitul Victor P. are o problema cu femeile ?
    la inundatia din Telorman a spus .."fai Doina"...acum kaghebistra sinistra...va rugam sa va ocupati de numitul Victor P. limbajul si isteria de care da dovada..arata ca are probleme...Dumneavoastra, cum va Pozitionati ?
  • +45 (63 voturi)    
    Spune Kaghebel Pontanel cel Plagiator (Luni, 14 martie 2016, 17:21)

    Locke Lamora [utilizator]

    Te umfla rasul sa-l auzi pe asta, dupa ce ani de-a randul e sifonat banii tarii catre Rusia si a distrus combinate intregi in tara.
  • +31 (43 voturi)    
    heh (Luni, 14 martie 2016, 17:24)

    V44 [utilizator]

    Da, avand in vedere ca stie doar copy-paste, nu ma asteptam sa stie gramatica.

    Bineinteles, alti analfabeti, sau cine nu se sinchisete sa citeasca fraza initiala, va zice "wow, ministra are probleme".
  • +30 (42 voturi)    
    Dispari. (Luni, 14 martie 2016, 17:24)

    mitg [utilizator]

    Pe alta cine-l mai baga in seama?
    O dejectie ordinara.
  • +35 (47 voturi)    
    Ponta a zis..... (Luni, 14 martie 2016, 17:27)

    Mustata lui Dragnea [anonim]

    Tăriceanu a zis........

    Cui ii pasă ce a zis un cercetat penal si un apărător al hotilor ?

    PS . Tineti-ne la curent cu vizitele viitoare ale celor 2 la DNA , ce au de spus nu ne intereseaza . mai ales când vine vorba de justitie .
  • +27 (39 voturi)    
    Penali in fapte si-n gandire:"dr" Ponta&Tariceanu (Luni, 14 martie 2016, 17:27)

    Plagarus [utilizator]

    Vine avalansa.............Turceni - Rovinari,bey Ponta V.V.
    Daca Ciolos nu opreste repede ideile timpite ale guvernului " dr" Ponta ne ducem direct inspre Grecia.
    România are nevoie de fonduri, în contextul în care Forumul Economic Mondial clasează țara pe locul 85 din 144 de state în ceea ce privește calitatea infrastructurii, cea mai slabă poziție a unei țări din Uniunea Europeană, drumurile fiind într-o stare mai proastă decât cele din Bangladesh sau Camerun.
    Nu-i gluma,da-i groasa :
    Decizia CCR lovește dur și în câteva prevederi ale regulamentului asociației de locatari. Bârfa obținută prim mijloace de interceptare nu mai poate fi adusă în discuție. „Până acum nu era nevoie decât de un mandat semnat de șeful de scară și turnam tot. Aveam 40 de dosare numai la noi în bloc. Fără o supraeghere audio/video cum vom mai ști cine cu cine umblă în clădirea asta?”, a comentat, revoltat, doamna Stela Grădinaru, locatară a unui bloc din Berceni, supranumită de vecini „Procuroarea”.
  • +31 (41 voturi)    
    Ponta, (Luni, 14 martie 2016, 17:38)

    NicolaeA [utilizator]

    parca asa a spus: "dreptul la vot este un moft" !
    Acuzatorii au luat o propozitie corecta, au izolat propozitia de restul textului si o considera reactionara ! Nu tine figura ! Textul complet este cat se poate de corect: "Cu o urmarire penala si o combatere a infractionalitatii slabe, discutia despre drepturi e un lux teoretic" !
  • -35 (59 voturi)    
    Draga fost PM, (Luni, 14 martie 2016, 17:55)

    Ponta [utilizator]

    De data asta ai dreptate 100%.
    Madam Pruna sau mai bine zis madam Magiun, caci cam de nivelul asta este cucoana traieste intr-olume paralela ca si madam Dragu finatista secolului.

    De, ne-am luat tara inapoi cu Mutulica in frunte. si Ciolos de umplutura.
    • +18 (32 voturi)    
      ponta nu are niciodata dreptate. (Luni, 14 martie 2016, 18:11)

      ouyang [utilizator] i-a raspuns lui Ponta

      si minte cum respira.
    • +20 (30 voturi)    
      Bravo ! (Luni, 14 martie 2016, 18:25)

      math_2 [utilizator] i-a raspuns lui Ponta

      Suntem alaturi de tine si de PSD in efortul de a-i scoate basma curata pe toti mafiotii scriitori acum si de-a pururea. Oricine vrea sa-i judece si sa-i condamne este vandut strainilor, este fascist, imperialist, dictator......
    • +11 (21 voturi)    
      Felicitari ! (Luni, 14 martie 2016, 18:33)

      NicolaeA [utilizator] i-a raspuns lui Ponta

      A ta va fi imparatia cerurilor !
    • 0 (0 voturi)    
      Nu voi ati luat tara (Marţi, 15 martie 2016, 13:38)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Ponta

      inapoi, noi am luat-o de la infractorii psd. Cei ce gandesc ca tine si au astfel de modele ca infractorii ponta, nastase, ilici iliescu, dragnea, ... nu reprezinta nici tara nici cei ce vor ca statul de drept sa functioneze. Probabil veti incerca sa o furati inapoi ca doar atat stiti.
  • +20 (34 voturi)    
    tzzzz (Luni, 14 martie 2016, 18:25)

    loveparade [utilizator]

    Ponta nu e ala care a spus ca "dreptul la vot e un moft"?
    • +5 (13 voturi)    
      nu te grabi (Luni, 14 martie 2016, 19:12)

      verdi [utilizator] i-a raspuns lui loveparade

      omul are personalitate multipla
      trebuie sa preicizezi cui te adresezi
  • -14 (32 voturi)    
    SA PLECE (Luni, 14 martie 2016, 18:26)

    EmilNae [anonim]

    da sa plece ministrul.Ponta a are dreptate LIBERTATEA de orice natura NU ESTE NICI NEGOCIABILA SI NICI LUX.
    Stau si ma intreb ce era in tastatura voastra daca ce a zis Pruna spunea Iliescu.Mama mama luau foc tastaturile, mureati de indignare din comunistul,fascistul,hitleristul omul lui putin si multe altele nu il scoteati.Dar daca a zis unul de-al nostru este de bine
    A naibi dubla masura.
    • +11 (15 voturi)    
      clarificare (Luni, 14 martie 2016, 20:18)

      sobolan [utilizator] i-a raspuns lui EmilNae

      "OUG adoptata vineri nu restrange drepturi si libertati, ci tocmai le face efective. Cu o urmarire penala si o combatere a infractionalitatii slabe, discutia despre drepturi e un lux teoretic. "

      (în full, aici --- http://www.hotnews.ro/stiri-esential-20864177-raluca-pruna-nu-infiintat-nicio-directie-securitatii-nu-regret-propunerea-mea.htm)

      ...cu alte cuvinte, madam Prună face referire la drepturile noastre și la abuzul (non-)autorităților asupra acestora, mai exact.

      Sau, cel puțin, asta înțeleg. Pontacul a scos niște vorbe din context, că la diversiuni și dus lumea de nas e maestru...
    • 0 (0 voturi)    
      Nae "frate" (Marţi, 15 martie 2016, 13:39)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui EmilNae

      Citeste ce a spus Ministrul Justitiei nu ce a inteles infractorul albanezo-ortodox. Poate intelegi si tu cu neuronul tau ce se intampla.
  • +21 (33 voturi)    
    Pingelică, tată! (Luni, 14 martie 2016, 18:28)

    Calin_file_de_dosar [utilizator]

    Mai citește o dată, ca poate reușești sa pricepi ce-a zis tanti Prună!
    Ia-l de mână pe Motocicleanu și Ma-Me-Mi-Mo-Mu împreuna, că nu se poate să nu reușiți... doar sunteti oameni cu bacalaureat, licențe, doctorate, alea-alea!

    P.S. Plagi, asculta la moșu: fente de-astea de logică țineau pe vremea lu' Pingelică senior si a lu' Ilici!
  • -4 (20 voturi)    
    nu suntem cazuti in cap! (Luni, 14 martie 2016, 18:41)

    mike_the_hunter [utilizator]

    Ei baieti care il faceti pe KWI diletant, analisti politici care va gudurati pe la partide politice, va imaginati o secunda ce ar fi fost ca Victor Ponta sa fie presedintele Romaniei? Va ganditi la ce ne astepta de la toamna cand PSD -ul va castiga alegerile cand , ca n-am nici o speranta in PNL? Si colac peste pupaza cu madam Firea primar ? E timpul sa emigram, daca n-am facut-o inca.
  • +8 (18 voturi)    
    Mie intr-un fel mi-e mila de pontalau... (Luni, 14 martie 2016, 18:49)

    LiviuX [utilizator]

    Saracu, acu' cand e aproape un nimeni, nu mai e nimeni care sa-i copie ce sa spuna. Si cum singur nu e in stare sa citeasca, sa judece, normal ca incurca borcanele si nu stie ce a spus ministrul. Ca mai sunt si altii ca el (alde "EmilNae") e adevarat, dar la ei nu am pretentii, nu au fost rpim-ministri si lideri de partid. Desi macar sa ai 4 clase ca sa stii sa citesti tot ar fi necesar...
  • +17 (23 voturi)    
    pentru plagiatorul national (Luni, 14 martie 2016, 19:01)

    victor L [utilizator]

    Raluca Pruna este o kaghebista sinistra, Mihaies si Patapievici sint fascisti...
    Mai mearga tizul meu la origine; sau in China, ca tot spunea el ca prefera China in locul SUA :P
  • +20 (26 voturi)    
    Mai citeste, ba! (Luni, 14 martie 2016, 19:03)

    CezarN [utilizator]

    Initial, doar cand am vazut ca Ponta si Tariceanu vorbescrau despre cineva, mi-am spus ca negresit trebuie sa fie ceva bun cu acea persoana. Apoi, vrand sa-mi dau si eu cu parerea, am citit mai atent ce a spus doamna ministru Pruna si am observat va doamna ministru a spu ca DISCUTIA este un lux, nu drepturile omului, ceea ce este cu totul si cu totul altceva.

    Aaa, daca vorbim despre drepturile omului asa cum le intelege PSD (dreptul la mici si bere, la pomeni electorale, la a fi mitit si furat,la a-i fi manglit votul de mortii lui Dragnea, de a-i fi furate resursele naturale de manariile lui Tariceanu, dreptul la a fi platit pentru participarea la mitinguri. etc), da, aceste drepturi sunt un lux pe care nu stiu cat il va mai putea suporta Romania.
    • +7 (9 voturi)    
      Da, numai ca el e obisnuit doar sa copie (Luni, 14 martie 2016, 19:21)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Daca ar fi stiut sa citeasca ar fi vazut ca nici macar nu a spus ca discutia e un lux IN GENERAL, ci doar in acest caz particular "Cu o urmarire penala si o combatere a infractionalitatii slabe". Deci atat, discutia si in caz particular, necidecum drepturile omului!!!
  • +7 (11 voturi)    
    Bune recomandari in CV (Luni, 14 martie 2016, 19:42)

    fdaniel [utilizator]

    Orice "luare de pozitie" a lui Ponta si Tariceanu ar trebui trecute in CV la "realizari".
    Numai acest simplu fapt si ma face sa o apreciez pe d-na Pruna. Bravo doamna, tine-o tot asa!
  • +10 (14 voturi)    
    ce limbaj ala Ponta (Luni, 14 martie 2016, 19:46)

    vali2 [utilizator]

    voi va ganditi ca mucosul asta de ponta cu limbaj de mahalagiu era sa ajunga presedinte?
    • 0 (2 voturi)    
      doar in Gandul lui , asemenea lui (Luni, 14 martie 2016, 23:38)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui vali2

      Joana, var su...
  • +6 (10 voturi)    
    Proces de intentie ! (Luni, 14 martie 2016, 19:49)

    Susufler0 [utilizator]

    Asta a invatat Ucenicul Vrajitor de la Maestrul sau, asta face de cate ori are prilejul.
    PS. Infect caracter !
  • +5 (9 voturi)    
    Oamenii acestia se cred democrati (Luni, 14 martie 2016, 19:53)

    Metec [utilizator]

    Dar nu sunt decat niste pungasi ordinari! Pentru ei, democratia se reduce la a putea fura de la stat. Oricine ii impiedica sau ii acuza pentru asta este fie Stalinist, fie kaghebist, fie securist.
    De fapt, aceasta este conceptia clasei politice si electoratului de dupa 90. Singurul beneficiu al prabusirii sistemului communist a fost, pentru ei, dreptul de a fura, de a corupe si de a fi corupt.
  • -4 (6 voturi)    
    Nu, nici vorba, (Luni, 14 martie 2016, 19:59)

    victor L [utilizator]

    discutia nu este un lux; dna ministru a gresit aici.
    Doar in comunism discutiile "erau un lux", caci gindea partidul pentru tine.
    Dobitocul de Ponta s-a folosit de o greseala de exprimare ca sa minta si sa minjeasca.
  • +2 (4 voturi)    
    plagiatorul (dottore) si motociclistul... (Luni, 14 martie 2016, 21:25)

    astronaut [utilizator]

    fara sa planifice atacul la Dna ministru , uniti in cuget
    si-n simtiri (asa din poigne) , ajung usor la jigniri ,desconsiderare si cine sunt ''ei'', doi corupti pana-n maduva oaselor, doi incapabili , invidiosi pe Guvernul Ciolos , care face schimbari as spune de avergura si ei sunt spectatori !!!
  • +2 (4 voturi)    
    os bun de ros (Luni, 14 martie 2016, 22:08)

    nash pandelica [utilizator]

    la latrina 3.
    o chestie rastalmacita, motiv de galceava.
    io zic ca dottore si tarliceanu, cei mai lipiti de scaunele pe care sezura, la viktoria, nu au caderea sa ceara demisia unui ministru tehnocrat.

    daca recitau intreaga fraza, intelegeau contextul.
    io as zice ca, la cat s'a facut, in combaterea coruptiei, sa te opui cu discutarea drepturilor este, de'a dreptul, pierdere de timp.

    de fapt ce se face acum, nu este combaterea coruptiei, ci pedepsirea unor fapte de coruptie destul de vechi. si evident, luate pe sarite. de ici, de colo.
    in timp ce marile furtisaguri raman prada a tranzitiei...
    ce trebuie facut este o combatere activa, cu multa munca de preventie, din partea intregului aparat administrativ. trebuie intarit tot statul, nu sri'ul.

    nu lupta impotriva coruptiei este sub semnul intrebarii, ci, daca se face constitutional, cu balanta dreptatii, de organele indreptatite.
    si acele organe trebuie sa fie transparente, cu pregatire juridica, penala, nu servicii secrete.

    asa ca, nu demisia e solutia. solutia este infiintarea unui serviciu national de investigatii penale, in cadrul ministerului justitiei, care sa fie folosit, sa lucreze si cu dina, si cu diicot, de toate parchetele, sub controlul inspectiei judiciare si a csm.
    • +3 (5 voturi)    
      pentru Latrina 3 miza a scazut (Luni, 14 martie 2016, 23:40)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      in intensitate...Varanu e tot la Brutarie, mai are si finala cu RCS...
  • +5 (7 voturi)    
    Doamna Pruna . . . (Luni, 14 martie 2016, 22:41)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . nu a spus asa ceva.A spus asa ; Cu o urmarire penala si o combatere a infractionalitatii slabe, discutia despre drepturi e un lux teoretic. Deci a spus ca lasandu-i pe hoti sa fure in voie si sa discutam despre drepturile omului nu este corect. Drepturi are omul cinstit. Hotii, delapidatorii,spagarii violatorii etc. nu au dreptul sa vorbeasca despre drepturi. Observ ca ziaristi si politicieni laolata scot din context doar ideia ca drepturile fundamentale ale omului sunt un lux, Ceace nu este adevarat.
  • +1 (1 vot)    
    O exprimare "elevata" (Marţi, 15 martie 2016, 13:35)

    Bogdan_100 [utilizator]

    In deplin acord cu nivelul intelectual al ipochimenului. Un cocalar agresiv ce "si-a luat" doctorat inainte de a invata sa vorbeasca si sa scrie decent in limba Romana