Dacian Ciolos, dupa ce Laura Codruta Kovesi s-a pronuntat in favoarea mentinerii MCV: Trebuie sa invatam sa traim responsabil si fara proptele externe

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 11 martie 2016, 19:39 Actualitate | Politic

Dacian Ciolos
Foto: Comisia Europeana
Premierul Dacian Ciolos afirma, intr-un comentariu postat pe pagina sa de Facebook, ca o intelege pe Laura Codruta Kovesi, procurorul-sef al DNA, care s-a pronuntat saptamana aceasta in favoarea mentinerii MCV, dar considera ca societatea romaneasca "isi poate sustine drepturile si asteptarile, inclusiv sustinand activitatea DNA. Trebuie sa invatam sa traim responsabil si fara proptele externe, sa incepem sa avem incredere in noi insine."

Laura Codruta Kovesi declarase miercuri, intr-o emisiune la Digi 24, ca "Nu stiu ce consecinte politice sunt sau ce implicatii politice, insa eu, ca magistrat, va pot spune ca acest MCV a fost extrem de util pentru noi si, daca el va continua, daca Comisia Europeana va decide sa continue, noi vom fi in continuare extrem de cooperanti si sunt convinsa ca toate evaluarile care se vor face vor fi la fel de obiective. Din perspectiva mea, acest mecanism de foarte multe ori a blocat anumite initiative care doreau sa limiteze instrumentele investigative sau doreau sa restranga competentele pe care DNA le are. (...) De fiecare data, acest MCV a adus in discutie sustinerea institutiilor europene (...) in a pastra progresele care s-au facut. Din aceasta perspectiva, eu sunt de acord ca acest MCV sa ramana."

Luna trecuta, premierul Dacian Ciolos a afirmat, intr-o intalnire cu ambasadorii statelor UE, ca Mecanismul de Cooperare si Verificare ar trebui inlocuit cu un sistem intern.












Citeste pe Stirile ProTV​

VIDEO Suparat ca educatoarea i-a batut copilul, un barbat din Galati si-a facut singur dreptate. Ce i-a facut femeii, la gradinita

Incident grav intr-o gradinita din Galati. Suparat ca a aflat ca educatoarea i-a agresat copilul, un tata a vrut sa ii dea o lectie femeii.
3512 vizualizari
  • -5 (21 voturi)    
    vai ciolanel (Vineri, 11 martie 2016, 19:51)

    verdi [utilizator]

    trebuie sa,vom face,doar asa
    dupa care vorbitorul isi lua mapa
    iar restul dadea cu sapa
    • -8 (12 voturi)    
      MCV-ul este scris de Traian Băsescu (Vineri, 11 martie 2016, 22:36)

      dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui verdi

      Traian Băsescu este adevăratul șef al DNA-ului, nu Kovesi. El da ordine cui sa-i fie făcut dosar și cine sa fie arestat. Rapoartele MCV tot de Băsescu sunt întocmite și plantate la UE prin intermediul lui Monica Macovei.

      Fostul președinte folosește justiția romana in interes personal ca pe un instrument de răzbunare și pedepsire de tip mafiot. Cu laudele din MCV la adresa lui Kovesi și criticile referitoare la oricine care nu este de acord cu abuzurile săvârșite de marinarul mafiot, Traian Băsescu încearcă sa ne convingă ca DNA-ul este apreciat de Uniunea Europeana. Marinarului ii este frica ca odată MCV-ul ridicat, și odată cu el laudele dispărând, pierde controlul asupra DNA-ului.
      • +2 (2 voturi)    
        Dumitricooo... (Sâmbătă, 12 martie 2016, 9:52)

        buriu [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        Esti dusa rau.
        Antena 3 dauneaza grav sanatatii.
      • +2 (2 voturi)    
        ai inviat??? (Sâmbătă, 12 martie 2016, 13:35)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        nu-mi era dor de ineptiile tale.
      • +1 (1 vot)    
        Interesant ! (Sâmbătă, 12 martie 2016, 14:39)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        E atat de puternic si de despotic si , cu toate acestea, inca te mai lasa sa perorezi si sa-i subminezi autoritatea oculta cu dezvaluirile tale. Foarte interesant !
    • 0 (0 voturi)    
      Pai atunci da exemplu personal : (Sâmbătă, 12 martie 2016, 9:37)

      Miky113 [utilizator] i-a raspuns lui verdi

      Apuca-te de termina Canalul Siret-Baragan, fara nici o cofinantare !.

      Pe urma mai vorbim, ces alea proptele, popi, reazeme, pardini, tzapine...
  • +21 (27 voturi)    
    Vorbind de responsabilitate (Vineri, 11 martie 2016, 19:55)

    A_Radu [utilizator]

    Ia vedeti in Parlament domnule prim ministru cum vi se cer bani pe banda rulanta pentru vrute si nevrute ... cresteri de salarii, pensii speciale, indemnizatii de orice fel ...
    Faceti la final socoteala si vedeti cam ce deficit bugetar ar trebui sa avem pentru a acoperi toate aceste cheltuieli din pix iar apoi mai ganditi-va odata cat de responsabili suntem noi pe picioarele noastre ...
  • +22 (34 voturi)    
    Trebuie? (Vineri, 11 martie 2016, 20:14)

    athos64 [utilizator]

    Da, d-le Ciolos, trebuie. Dar n-am invatat. Dovada, din pacate, chiar prestatia domniei voastre si a Presedintelui Johannis cu prilejul circului de la executarea silita a sediului Antenelor..
    MCV se dovedeste a fi o oglinda in care nu va place sa va uitati. De acord, nici noua nu ne place ce vedem, cand ne uitam la voi. Daca si acei politicieni pe care ii consideram mai apropiati de valorile unei societati in care Justitia controleaza si stopeaza abuzurile, nu le serveste, se dovedesc doar niste frunze in vant, cum sa nu zici mersi ca exista totusi niste proptele pentru o constructie atat de fragila cum se dovedeste asa zisa noastra democratie?
  • +5 (9 voturi)    
    D-le Ciolos, (Vineri, 11 martie 2016, 20:21)

    John M. [utilizator]

    Inca o data, Codruta are dreptate. Dupa mine, MCV sa fie suspendat doar prin referendum.
    Daca dvs. ati trait in puf, oamenii obisnuiti se lovesc de coruptie in fiecare zi. Chestia asta cu "sa traim fara proptele" probabil ca ati citit-o in vreo carte de povesti, dar viata reala e pe geamantane cu bani, cu palate in Snagov, cu retrocedari de sute de milioane, cu Ferrari, cu posturi la UE, cu...cu...cu...toate ilicite.
  • +3 (7 voturi)    
    fara proptele! (Vineri, 11 martie 2016, 20:33)

    dan_costea [utilizator]

    Daca nu vrei proptele externe incepe prin a trimite acasa colegii plagiatori.
  • +4 (8 voturi)    
    eu vreau (Vineri, 11 martie 2016, 20:39)

    Radu LI [anonim]

    Eu nu cred ca ne incurca in nici un fel MCV. As prefera sa vad 10 ani de acum incolo un MCV care sa spuna: "Totul e in regula in Romania". Mai bine sa am asta decat sa ma trezesc maine-poimaine cu o amnistie sau cine stie ce.
  • +4 (8 voturi)    
    MCV nu trebuie refacut daca nu e stricat (Vineri, 11 martie 2016, 20:48)

    Caligula [utilizator]

    MCV nu face decat sa aduca o perspectiva din UE asupra statului de drept, perspectiva care sa dovedit pana acum foarte utila.

    Atata timp cat suntem in UE, nu vad de ce MVC nu ar fi permanent si considerat o normalitate.

    La urma urmei, increderea in sine poate doar dovedita printr-o perspectiva critica a opiniei altora, nu prin suprimarea opiniei.
  • +4 (8 voturi)    
    Mai precis (Vineri, 11 martie 2016, 21:28)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Adica sa contiunam sa furam, sa avem un parlament de hoti care sa se apere intre ei si o justitie care ii lasa nepedepsiti si amina procesele la nesfirsit? Asta vrem?
  • +5 (9 voturi)    
    Oare cine i-a dictat textul? (Vineri, 11 martie 2016, 21:38)

    proxy [utilizator]

    Iohannis sau Dragnea? Sau amandoi? Ce dezamagire sunteti d-le Tehnocrat! Pai uitati-va cata coruptie e in jur, magistrati cumparati care dau sentinte pentru care pierdem la CEDO; o mana de procurori si judecatori curajosi si competenti si multi altii care nu prea stim ce fac; politicieni care comenteaza non-stop sentinte finale sau nu lasa procurorii sa isi faca treaba. Vi se pare ca MCV-ul e inutil?! Poate indispensabil pentru cel putin 10 ani.
  • +2 (8 voturi)    
    Ghinion (Vineri, 11 martie 2016, 21:44)

    cocosila [utilizator]

    Asta e soarta Romaniei.

    Oei un presedinte vulgar si ranchiunos ca Basescu, dar care are un instinct politic exceptional si stie ca partidele sunt niste grupuri legal organizate de ciorditori si ca justitia romana are nevoie de ajutor extern.

    Ori doi redardati picati din luna ca Ciolos si Iohannis de care isi bat joc mafiotii din parlament in frunte cu tartorul Tariceanu.
  • -1 (7 voturi)    
    noah... (Vineri, 11 martie 2016, 22:30)

    demaGOGU [utilizator]

    ...ca si Julien Czolgosz s-o lepadat da basziszm...
  • -1 (7 voturi)    
    SRI este patriot (Vineri, 11 martie 2016, 22:44)

    DimijoareiObt [anonim]

    Daca pana acum initiativa apartinea SRI si DNA si procurorii se supuneau de voie de nevoie in lansarea de noi procese si urmarirea unor potentiali infractori, de acum incolo initiativa apartine procurorilor si mai rau politistilor aflati sub influenta clasei politice ! Cu alte cuvinte SRI e tras pe linie moarta ! Ne-am intors in urma cu 10 ani la mana partidelor si grupurilor de interese !
  • +4 (10 voturi)    
    Cred sincer (Vineri, 11 martie 2016, 23:27)

    UpNext [utilizator]

    ca MCVul contribuie la civilizarea intensiva, chiar fortata, a romanilor si, de aceea, trebuie mentinut cat de mult posibil. Este benefic pentru viitorul nostru, ca natiune.
    In acest context, sunt total de acord cu metinerea restrictiei Schengen pentru Romania, atat timp cat va fi necesar ca romanii sa evolueze/sa se civilizeze/educe, fluxul gitanilor sa fie controlat (iesiri da/reveniri nu), iar migrantii musulmani sa fie sever monitorizati.
    Spre binele tuturor, pana cand libertatea este, esentialmente, inteleasa si devine responsabilitate asumata.
  • +1 (5 voturi)    
    Trebuie sa invatam sa traim responsabil... (Sâmbătă, 12 martie 2016, 5:41)

    coco04 [utilizator]

    Fara MCV Romania redevine o cloaca corupta,in care copiii mei nu au nici o sansa sa razbeasca.
    Cati romani au plecat la munca in strainatate si cati trebuie sa mai plece ca domnul Ciolos sa inteleaga ca, cu viitorul tarii nu e de glumit sau de experimentat.
    -Domnule Ciolos,trebuie sa invatati sa fiti mai responsabil!.