Victor Ponta: Vad ca toata lumea acum este interesata doar de cine face interceptari. Salariile, pensiile, taxele, costul vietii, scoala, spitalul sunt de fapt de 20 de milioane de ori mai importante

de I.C.     HotNews.ro
Vineri, 11 martie 2016, 15:37 Actualitate | Politic

Victor Ponta
Foto: Guvern
Fostul premier Victor Ponta comenteaza pe marginea dezbaterilor provocate de modificarea regimului interceptarilor, in urma unei decizii a Curtii Constitutionale, afirmand ca, in opinia sa, "viata de zi cu zi a oamenilor, salariile, pensiile, taxele, costul vietii, scoala, spitalul sunt de fapt de 20 de milioane de ori mai importante".

"Vad ca toata lumea acum este interesata doar de cine face interceptari si cine pe cine mai inregistreaza si supravegheaza!

Eu insa ma incapatanez sa cred ca viata de zi cu zi a oamenilor, salariile, pensiile, taxele, costul vietii, scoala, spitalul sunt de fapt de 20 de milioane de ori mai importante:
- ma bucur sa vad ca, pentru prima data dupa 1989, cresterile de salarii si pensii (pentru oamenii obisnuiti) si reducerile de taxe (pentru mediul de afaceri) nu au fost deloc "inghitite" de inflatie. Dimpotriva, preturile au scazut si inflatia negativa a fost un bonus pentru toti romanii! Poate ca pentru cei putini si instariti 2,7% nu inseamna nimic. Pentru cei multi care traiesc din pensii si salarii conteaza insa!

Dupa 3 ani in care Guvernul Boc - Basescu 'a luat' de la oameni, au venit 4 ani in care Guvernul Ponta 'a dat inapoi' oamenilor! Acum sa vedem ce face 'Guvernul Lui'! Doamne ajuta!
", scrie Victor Ponta intr-o postare pe Facebook.


Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
2800 vizualizari
  • +27 (33 voturi)    
    Sigur ca da! (Vineri, 11 martie 2016, 15:44)

    mitg [utilizator]

    Din pacate, pe perioada mandatului tau, ai dovedit faptul ca singurul lucru important pentru tine a fost sa-ti protejeti hotii si coruptii din partid si sa-l umfli cu pompa pe Onorabilul Gabi Oprea.
    Ghinion pentru tine c-ai fost ori incompetent, ori hot, ori ti-ai ales gresit partidul.
    • +19 (21 voturi)    
      Viorel era cele ce uneste,in jegul lui de campanie (Vineri, 11 martie 2016, 16:08)

      Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      „Presedintele care uneste” si „Voteaza schimbarea pana la capat” ?!!
      „Doar Ponta protejeaza pensiile” si „Doar Ponta a scazut taxele”
      • +13 (15 voturi)    
        Ai dreptate (Vineri, 11 martie 2016, 16:52)

        mitg [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

        Si sa nu uitam de memorabilul afis de campanie din jud. Cluj - intr-o comuna predominant maghiara- unde scria mare si frumos in lb. Maghiara "Victor Ponta a ajutat la reconstructia sistemului de canalizare".

        Absolut umilitor ... pentru PSDisti.
    • +15 (15 voturi)    
      Dependențe (Vineri, 11 martie 2016, 16:36)

      aqualung [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      "Salariile, pensiile, taxele, costul vietii, scoala, spitalul" toate depind de buna gestionare a banilor contribuabililor. Buna gestionare a banilor contribuabililor se poate face doar dacă avem mijloace bune de a ne asigura că nu fură toți șmecherii din ei.
    • +1 (3 voturi)    
      Scuze (Vineri, 11 martie 2016, 23:13)

      DT34 [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      As vrea numai sa spun ca nu si-a ales gresit partidul, se potrivesc perfect, nici nu se putea mai bine.
    • 0 (0 voturi)    
      ori (Sâmbătă, 12 martie 2016, 11:43)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Mici greseli de exprimare, a fost si incompetent si hot, nu "ori" si nici nu si-a ales gresit partidul, l-a ales pe cel mai potrivit "personalitatii" sale.
  • +18 (24 voturi)    
    Plagiatore (Vineri, 11 martie 2016, 15:46)

    Radiu [utilizator]

    A scos din nou capul plagiatorul asta? Cine il mai asculta?
  • +27 (29 voturi)    
    Da prostanacule (Vineri, 11 martie 2016, 15:48)

    Lucian P. [utilizator]

    pentru ca fara interceptarile acelea nu aflam cine ne-a furat sansa la salarii, pensii, scoli, spitale, etc. Timp de 26 de ani ati furat tot ce se putea in tara asta, de la paduri, la fabrici privatizate si vandute la fier vechi. Si acum mai aveti nerusinarea sa comentati in loc sa dispareti, sa va ascundeti de rusine. V-am platit salariile ca sa dormiti in parlament, sa va auzim porcariile debitate la fiecare conferinta de presa ca si cand v-ar fi pasat de oamenii din tara asta, jeguri ce sunteti.
    • -7 (15 voturi)    
      ai aflat ca a fost Udrea, Cocos, Blaga (Vineri, 11 martie 2016, 16:08)

      justin [utilizator] i-a raspuns lui Lucian P.

      Bica, Hrebenciuc, Niculae, Nicusor, Mazare si inca multi altii.

      Si? Cu ce te ajuta ca ai aflat asta? Pleaca toti linistiti acasa, fara sa dea un ban inapoi. Si prostii ii voteaza in continuare.
      • +6 (10 voturi)    
        De unde stii? (Vineri, 11 martie 2016, 16:42)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui justin

        1.De unde stii ca fara sa dea un ban inapoi?!?
        2.Chiar fara sa dea nimic inapoi, cum zici tu, tot e mai bun decit sa-i lase in pace sa fure in voie.
  • +18 (20 voturi)    
    poate (Vineri, 11 martie 2016, 15:49)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Explica cineva si albanezului ca atata timp cat se fura n-ai de unde plati salarii si tot ce indruga el acolo
  • +10 (18 voturi)    
    ziaristica (Vineri, 11 martie 2016, 15:50)

    sorin3 [utilizator]

    niciodata nu am inteles ziaristii care merg la conferinta de presa a lui basescu, ponta , etc.
    Si mai apoi pun articolele cu elucubratiile respectivilor pe prima pagina.
    de tabloid
  • +9 (21 voturi)    
    te-am blocat pe fb. (Vineri, 11 martie 2016, 15:53)

    ouyang [utilizator]

    e momentul sa te blocheze si restul presei. nu contezi, esti ridicol, la fel ca tovarasul tau basescu.
  • +10 (12 voturi)    
    Populisme marca Puie Monta (Vineri, 11 martie 2016, 16:01)

    Denzig [utilizator]

    Tipul asta se preface ca nu stie faptul ca atunci cand coruptia domina statul, bunastarea oamenilor are puternic de suferit.

    E o relatie directa intre CORUPTIE si SARACIE; si deci lucrand la diminuarea furtului din banul public se lucreaza de fapt la cresterea nivelului vietii, mai ales daca se recupereaza prejudiciul.
  • +11 (13 voturi)    
    Hopa !Se trezii ditamai " doctorul "cel serios? (Vineri, 11 martie 2016, 16:04)

    Plagarus [utilizator]

    Viorele mama,vezi ca-l vei intrece la numarul de ani de puscarie,pe nasul tau politic Adelu !
  • -19 (23 voturi)    
    CEL MAI BUN (Vineri, 11 martie 2016, 16:06)

    EmilNae [anonim]

    dragilor ca vreti sau nu vreti plagiator, mincinos si cum mai vreti voi Ponta a fost CEL MAI BUN PM. postdecembrist.Nu sint fanul si fratele lui dar"" cifrili vorbeste""In urma lor doar tacere si respect.
    • +12 (14 voturi)    
      care "cifri" vorbeste? (Vineri, 11 martie 2016, 16:44)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui EmilNae

      Inafara de ceva crestere economica bazata pe consum ce-a mai facut bun Ponta?
    • +10 (12 voturi)    
      Ce ai fumat? (Vineri, 11 martie 2016, 16:46)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui EmilNae

      Esti sus rau de tot... Printre norisori...
      • +5 (7 voturi)    
        E borfashel de sistem (Vineri, 11 martie 2016, 19:48)

        Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui midufi

        O sluga pesedista....normal ca a fost bun Pontanelul pt el, l-a facut chiabur din...tractorist.
    • +10 (12 voturi)    
      Pe cine zici tu ca pacalesti ? (Vineri, 11 martie 2016, 16:46)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui EmilNae

      Nu esti fanul lui dar ne ceri sa nu-l mai criticam, ba mai mult, sa-l respectam.
      PS. Bai, Nae, eu cred ca,din contra, esti un super fan (m-am exprimat eufemistic !) al Mitomanului.
      PPS. Orice Inconstient, profitand de perioada de crestere economica post- criza, poate aloca sume imense pt investitii (pe care stie de la inceput ca nu le va face) iar apoi prin rectificari bugetare sa le directioneze in mariri de salarii, pensii si alocatii, in acelasi timp pierzand insa pt Romania 7 miliarde de euro bani gratis de la UE. Daca Renault "pleaca" din Pitesti in Maroc pt ca Ponta nu a alocat bani pt construirea autostrazii Pitesti-Sibiu ? Din aia 7 miliarde pierduti.
    • -1 (1 vot)    
      TNR e mai credibil ca biziday (Vineri, 11 martie 2016, 21:26)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui EmilNae

      .
  • +12 (14 voturi)    
    Vrem să aflăm hoțiile. (Vineri, 11 martie 2016, 16:10)

    asavreau [utilizator]

    Te miră.Tu,cât ai fost prim ministru ai dat pensii numai lui Dogaru și gașca lui și salarii numai la hoții tăi.Vrem să ascultăm cum te înjură acum cei pe care i-ai mulțumit cu bani și alte beneficii.Când ai plecat ai lăsat pușculița goală, încât pensii și salarii,nu mai sunt de unde.Borfașule!
  • +7 (9 voturi)    
    Nu numai (Vineri, 11 martie 2016, 16:21)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Noi suntem interesati de plagiat si de diplomele de doctor false. Pe cind noutati?
  • +11 (13 voturi)    
    Aroganță și nesimțire! (Vineri, 11 martie 2016, 16:32)

    marki [utilizator]

    „Dupa 3 ani in care Guvernul Boc - Basescu 'a luat' de la oameni, au venit 4 ani in care Guvernul Ponta 'a dat inapoi' oamenilor!”
    Ce a dat guvernul Ponta „înapoi”? Firimituri de doi lei? Pentru amărâții care își vând voturile pe un kil de mălai sau ulei, or fi suficiente firimiturile astea?
    În timp ce membrii aceluiași guvern (în frunte cu prim-ministrul!) au prăduit banul public cât au putut, fiind săltați, rând pe rând, de DNA?
    În timp ce tata-socru se numără printre corupți?
    În timp ce conducerile judetelor si oraselor au fost (mai sunt) organizate pe clanuri de interese și de corupție?
    În timp ce 40% din populatie traieste, în continuare, in conditii de risc de saracie?
  • +12 (14 voturi)    
    ce pensii, ce spitale, care tave? (Vineri, 11 martie 2016, 16:39)

    IancuJianu [utilizator]

    Pai pensiile le-ai marit matale, cu o felie de salam in plus, taxe ai pus cit cuprinde, incusiv pe stilpi, ca astia de acum se chinuie sa mai reduca din ele, TVA-ul micsorat de tine a ramas la retaileri in buzunare, spitalele le-ai inchis si intre timp s-au si demolat, te lauzi ca ai lasat tara in crestere economica dar cifrele sint crescute din cauza inflatiei din timpul guvervarii tale, ca-n buzunare bate vintu' (SOV).
    Mai ai si alte griji?
  • +11 (13 voturi)    
    Bai Pisicanie jegoasa (Vineri, 11 martie 2016, 17:14)

    Locke Lamora [utilizator]

    Ca tot vorbesti de costul vietii sociale, care e direct legat de economie si de puterea monedei nationale. De ce ai dat pomana la Kaimunaz Gaz? De ce le-ai tinut palma la Lukoil? La Mehel? etc? Ai avut crestere economica prin taiere de investitii, adica ai iesit pe plus prin NE-infiintarea de ~100000 de joburi care ar fi existat daca nu taiai investitiile. Da, ai 4% crestere economica, who cares cand omul de rand e pe ajutor social sau isi ia lumea in cap ca sa poata trai.
    Hai du-te la manastire ca e satula tara de borfasi ca tine.
    • +7 (9 voturi)    
      Completare: exodul de capital din tara (Vineri, 11 martie 2016, 18:08)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

      Daca se intreaba careva de ce se tot bate pasul pe loc de 25 de ani. Pt ca se fura, se fura greuceneste. Din aceasta cauza acumularea de capital e slow. Nu e greu sa vezi ce directie are capitalul, direct spre Rusia....te intrebi cum e posibil ca o tara UE sa fie jefuita de rusi. Rad aia cu dosul de romani.
  • +5 (7 voturi)    
    asta e tampit ? sau se plagiaza pe el insusi !? (Vineri, 11 martie 2016, 18:39)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    revine cu acelasi discurs de dinainte de alegerile din 2012 ?
    ar fi fost bani daca nu-i furai...
    Kazmunaigaz...
    ati lucrat 27 de ore pezi, saracii de voi...hoti.