Tariceanu: "Cati credeti ca nu am avut telefoanele puse sub ascultare?"

de I.R.     HotNews.ro
Joi, 10 martie 2016, 16:50 Actualitate | Politic

Calin Popescu Tariceanu
Foto: Agerpres
Presedintele Senatului Calin Popescu Tariceanu s-a declarat joi convins ca serviciile secrete i-au ascultat convorbirile telefonice si a criticat pozitia SRI cu privire la decizia CCR privind interceptarile, transmite Mediafax.

Intrebat, in timpul unei conferinte de presa, daca este convins ca a avut interceptate convorbirile telefonice, liderul ALDE a raspuns printr-o intrebare: "Cati credeti ca nu am avut telefoanele puse sub ascultare?"

"Din moment ce CCR hotaraste acest lucru, eu cred si vad un val de plangatori pe umerii serviciilor care nu-si vor mai putea sa-si desfasoare aceasta activitate nestingherit si cifrele uriase de mandate de ascultare n,e facem o idee asupra faptului ca aceasta activitate nu s-a rezumat numai la dosarele de securitate nationala sau anchetele si demersurile firesti pe acest subiect, ci au fost cu mult mai extinse. De altfel, se si vede din scurgerile care s-au petrecut permanent in presa, din dosarele aflate in cercetare", a afirmat Tariceanu.

El a adaugat faptul ca oamenii politici au intrat "in campul tactic" al serviciilor.

Presedintele Senatului a criticat si pozitia SRI cu privire la decizia CCR.

"Gresit. CCR nu a interzis ascultarea telefoanelor pe mandate de securitate nationala. Gresit fundamental. Asta este reflexul unei institutii nedemocratice, care in ultima perioada a capatat o influenta politica din ce in ce mai mare. Ajung sa ne faca serviciile de informatii agenda in multe locuri, in Parlament, in spatiul public, prin cei care actioneaza in serviciu comandat. Lucrurile devin prea transparente", a mai spus Tariceanu.

La randul sau, celalalt copresedinte ALDE, Daniel Constantin, a spus ca nu are o certitudine ca i-au fost ascultate convorbirile telefonice.

"Avand in vedere functiile pe care le-am detinut, este posibil. Din cate stiu, insa, dupa fiecare mandat de interceptare, persoana care a fost interceptata trebuie sa fie anuntata", a spus Constantin, citat de Mediafax.












[P] Tu ce mananci azi la birou? Preparate culinare delicioase, care iti asigura energia necesara pentru intreaga zi

In intelepciunea populara se spune ca "toamna se numara bobocii". Adaptata la secolul vitezei, aceasta zicala arata ca toamna se numara proiectele, care vin pe banda rulanta si trebuie finalizate cu brio in cel mai scurt timp. Iar intr-o perioada plina de task-uri solicitante la birou, masa de pranz reprezinta singura perioada in care va puteti incarca cu energia necesara pentru a le duce la bun sfarsit. Cum, de multe ori, programul nu va permite sa gatiti acasa preparatele culinare preferate, foodpanda.ro, cea mai mare platforma de comenzi de mancare din Romania, va intampina cu cea mai variata gama de mancaruri gustoase, pline de vitamine si proteine sanatoase, care va dau energie pentru intreaga zi.
2833 vizualizari
  • +7 (11 voturi)    
    Populatia Romaniei MINUS 600 sau (Joi, 10 martie 2016, 16:55)

    un domn [utilizator]

    vicevresa ?
  • +6 (16 voturi)    
    daca ccr... (Joi, 10 martie 2016, 17:08)

    liviu_ [utilizator]

    vroia cu adevarat sa nu distruga lupta anti-coruptie...
    dadea o derogare ceva...
    nu poti shcimba ceva peste noapte.
    e clar ca unii vor scapa de urmarire/puscarie si unii nu vor mai fi prinsi...

    multumim din suflet... o sa am pusa la rece o sampanie pentur momentele in care tariceanu, cei de la ccr, oprescu si multi altii vor muri (o sa desfac 2-3 de fiecare daca moarte o sa fie lenta si dureroasa). sa vezi atunci sarbatoare!
  • +15 (15 voturi)    
    Ipo-cri (Joi, 10 martie 2016, 17:34)

    Arh. [utilizator]

    Pai domnule Tariceanu, atunci de ce nu faceti dumneavoastra alesii in Parlament Comisii de verificare a SRI-ului "pe bune"? Ce rost are toata aceasta mascarada, cand solutia poate fi la indemana Dvs?
  • +15 (17 voturi)    
    motocicleanule... (Joi, 10 martie 2016, 17:42)

    RTK [utilizator]

    Pai voi sunteti cei mai hoti din tzara asta asa ca sunteti primii luati in vizor.
    Ce aveti de ascuns de tremura chilotii pe voi?
  • +15 (17 voturi)    
    Telefonul lui Tariceanu nu trebuie pus sub .. (Joi, 10 martie 2016, 17:42)

    NicolaeA [utilizator]

    ascultare ! Trebuie pus pe emidie: "demisioneaza si pleaca acasa - demisioneaza si pleaca acasa - demisioneaza si pleaca acasa - ....." pana pleaca naibii acasa !
  • +16 (18 voturi)    
    MARIONETA ZGLOBIE (Joi, 10 martie 2016, 17:48)

    arheopterix [utilizator]

    are si el un merit... e constant in ridicol .
    • +6 (8 voturi)    
      chiar daca (Joi, 10 martie 2016, 19:23)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui arheopterix

      e ridicol, isi apara papusarii.
      ce altceva poate sa faca manechinul? pe cat-walk nu mai face fata ca deh, e la a treia tinerete, asa ca i-a mai ramas doar indatorarea fata de papusarii care l-au saltat din a treia pozitie din circumscriptia electorala unde a participat ca si candindat, direct in scaunul de al doilea om in stat, ceea ce nu-i putin lucru.
  • +16 (18 voturi)    
    Hai sictir (Joi, 10 martie 2016, 17:49)

    buriu [utilizator]

    Nenorocitule !
    Ti-e frica sa nu ajunga DNA-l si la tine, nu mai stiti cum sa le puneti talpi. Sunteti o sleahta de hoti, toti, toti.
  • +4 (6 voturi)    
    Agramatul nu se dezminte (Joi, 10 martie 2016, 18:18)

    jamiroquai [utilizator]

    "Cati credeti ca nu am avut telefoanele puse sub ascultare?"

    Corect ar fi "Cati credeti ca nu au avut ..."

    Poate se referea la GIO "care" il apara, de unde si exprimarea imbecila.
  • +6 (8 voturi)    
    Poate sa asculte (Joi, 10 martie 2016, 18:23)

    burebista [utilizator]

    bai inima zburdalnica .Daca esti cinstit poate sa asculte cat vreau . Dute si te pensioneaza a fost destul .
  • +7 (9 voturi)    
    Tăriceanu a pus o întrebare de borfaș. (Joi, 10 martie 2016, 18:34)

    asavreau [utilizator]

    Dacă nu ai făcut hoții de ce te-ai teme de ascultări?Putem spune că borfașii din Parlament sabotează SRI care,în loc să urmărească spionii străini trebuie să fie cu ochii și urechile ațintite pe ei.
  • +8 (10 voturi)    
    Bleah, da te crezi becher, bey mosule ? (Joi, 10 martie 2016, 18:54)

    Plagarus [utilizator]

    Doar muierile nevricoase te mai asculta pe matale.
  • +4 (6 voturi)    
    Taricene tu trebuia demult sa fii la Jilava. (Joi, 10 martie 2016, 19:44)

    andreesanu [utilizator]

    Esti unul din cei care ai facut avere pe trafic de influienta !,vrei dovezi ? biletelul roz ce-ti spune ???
  • 0 (2 voturi)    
    "Lucrurile devin prea transparente" (Joi, 10 martie 2016, 21:56)

    sobolan [utilizator]

    Lucrurile devin prea transparente

    Lucrurile devin prea transparente

    Lucrurile devin prea transparente

    Lucrurile devin prea transparente

    Lucrurile devin prea transparente

    Lucrurile devin prea transparente

    atât.