Traian Basescu: Laura Codruta Kovesi si Elena Udrea, cele mai puternice femei din Romania

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 7 martie 2016, 21:40 Actualitate | Politic

Traian Basescu la TVR 1
Foto: Captura TVR1
Presedintele Miscarii Populare, Traian Basescu, considera ca procurorul sef al DNA, Laura Codruta Kovesi, si deputatul Elena Udrea sunt, la ora actuala, cele mai puternice femei din viata publica din Romania. "Sunt doua. Una se numeste Laura Codruta Kovesi, dar este puternica pentru ca e sefa de institutie, extrem de puternica institutia si asta te face si pe tine puternic. Si Elena Udrea, care suporta presiunile institutiei, ramanand demna totusi", a declarat Traian Basescu, luni, la TVR 1, intr-o emisiune dedicata femeilor, potrivit Agerpres.

Traian Basescu a amintit ca. de-a lungul timpului, a incurajat promovarea femeilor in diverse functii, fie in politica, fie in alte domenii: "Trebuie sa remarcam un lucru. Femeilor, cand le dai putere si incredere, au o abnegatie, uneori, dusa pana la extrem in a proba ca sunt o alegere buna. Uneori gresesc, uneori sar un anumit prag, exact din aceasta dorinta de a proba ca sunt extraordinare. (....) Din experienta va pot spune ca femeile au o mare problema: pun mult prea multa pasiune cand vad la alta femeie o geanta sau o pereche de pantofi pe care nu o au. (...) Marea problema a femeilor, oricate ai promova, in momentul de fata, si oricat ar fi de sustinute de barbati, este ca la randu-le nu se sustin ele intre ele. Este un lucru pe care l-am observat, este maine 8 Martie si nu vreau sa fiu aspru, dar nici nu pot sa fiu incorect."

Fostul sef al statui a amintit care sunt unele dintre femeile promovate de el in viata politica si in functii publice: Sulfina Barbu, Roberta Anastase, Anca Boagiu, Elena Udrea, Monica Macovei, Laura Codruta Kovesi, Livia Stanciu: "Multe femei, mai multe decat barbati. Am crezut in asta, dar ele intre ele nu se vor sustine niciodata", a afirmat Basescu.

Presedintele Miscarii Populare s-a declarat, insa, impotriva unei legi care sa prevada ca pe listele de candidati sa figureze un procent de 30% femei, adaugand ca o astfel de abordare trebuie sa vina din simpla vointa a politicienilor: "Nu, nu o sa facem nimic fortand lucrurile. Trebuie sa vina din mintea noastra convingerea, constiinta ca femeile sunt partenerul nostru. Eu sunt unul dintre aceia convinsi si incerc sa conving pe oricine ca femeile ne sunt parteneri egali si au dovedit in momente critice ca sunt mai barbate decat multi barbati. (...) Trebuie sa intelegem ca a trecut vremea barbatului macho. Uitati-va in declaratiile de avere ale politicienilor. Veti constata ca sunt foarte multi politicieni care castiga mai putin decat sotiile lor."

Intrebat daca ar vota o femeie la functia de presedinte al Romaniei, Traian Basescu a raspuns afirmativ. Legat de votul pe care l-ar acorda unei femei candidat la functia de primar general al Capitalei, fostul sef al statului a spus: "Da, cu o singura conditie, sa nu fie prietena lui Voiculescu".












Citeste pe Stirile ProTV

Satul din Europa care a ales sa plateasca o amenda uriasa in loc sa primeasca 10 refugiati: "E simplu. Nu-i vrem aici"

Unul dintre cele mai bogate sate din Europa a ales sa plateasca o amenda de 200.000 de lire sterline pentru ca nu a dorit sa primeasca 10 refugiati, ca parte din cota impusa Elvetiei, sustine Daily Mail.
3076 vizualizari
  • -1 (5 voturi)    
    O la la! (Luni, 7 martie 2016, 21:45)

    athos64 [utilizator]

    Oare o sa poata Laura Codruta Kovesi sa isi disimuleze mandria si satisfactia dupa o asemenea comparatie?
  • +6 (20 voturi)    
    rusine mai basescu, (Luni, 7 martie 2016, 21:47)

    rov [utilizator]

    iar udrea !??. Vai de capul nostru, muritorilor !
    Nici nu stiu cat e alegerea ta omeneasca-de suflet aceasta creatura, sau o impunere de compromis.
    RUSINE !
  • +4 (18 voturi)    
    Ma tot intreb (Luni, 7 martie 2016, 21:50)

    sebas90 [utilizator]

    cu cel poate avea la mana.
    • +2 (6 voturi)    
      cu nimic (Marţi, 8 martie 2016, 0:43)

      alexro [utilizator] i-a raspuns lui sebas90

      e foarte posibil sa fi fost sincer (i.e. orbeste) indragostit ... e un scenariu mai plauzibil decat santajul
  • +1 (13 voturi)    
    Prost nu e (Luni, 7 martie 2016, 21:52)

    ICosmin [utilizator]

    si stie pe ce lume traieste. A facut mult bine, mai ales in perioada de dupa 2004. Dar acum i se vad limitele, si din lupta impotriva PSD-ul el nu a vrut sa deschida tara catre democratie occidentala ci catre democratia lui - o democratie autoritara, specifica tarilor est-europene. La naiba, nici macar in Italia si deseori nici in Grecia nu e atat de rau.
  • +2 (8 voturi)    
    e frumos (Luni, 7 martie 2016, 21:55)

    zigot [utilizator]

    dar parca nu e cazul;
    parerea (numai ?) mea
  • +11 (19 voturi)    
    ca sa vezi.. (Luni, 7 martie 2016, 22:06)

    exilatul [utilizator]

    in continuare ...obsedat...
    • +2 (14 voturi)    
      da ma... (Luni, 7 martie 2016, 22:46)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      da iti dai seama ce m.... da asta de l-a vrajit in asemenea hal pe base?!
    • +1 (5 voturi)    
      ...n-am inteles.. (Marţi, 8 martie 2016, 9:36)

      purplehaze [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      Este vorba despre tine, probabil.
      Inchide televizorul, Ghita TV si A3 dauneaza grav informarii, provocand obsesii, ha !
  • +11 (23 voturi)    
    Un procuror cinstit pus alaturi de o condamnata (Luni, 7 martie 2016, 22:24)

    zzztop [utilizator]

    Nu inteleg de ce tot apare Udrea in declaratii.. Oricum neinspirata declaratia
    • +4 (6 voturi)    
      Oooo, da stiu ca te grabesti. Ai si condamnat-o! (Marţi, 8 martie 2016, 0:29)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui zzztop

      Te mai anunt ceva nasol. Despre Kovesi Basescu spune ca e o femeie puternica, dar nu in sine, ci doar pt ca e sefa unei institutii extrem de puternice. Cu alte cuvinte, isi trage puterea din puterea institutiei. Udrea, in schimb, zice el, e puternica in sine, pt ca suporta "cu demnitate" presiunile la care o supune DNA. Deci, pt Base Eroina nu e Laura Codruta ci Elena Gabriela.
      PS Nici nu ma asteptam ca Marinarul sa nu prefere Lebada Neagra, Lebedei Albe. Altfel n-ar fi fost el.
    • +2 (4 voturi)    
      ..pana la proba contrarie (Marţi, 8 martie 2016, 9:33)

      purplehaze [utilizator] i-a raspuns lui zzztop

      ar trebui sa intelegi ca alaturarea este fireasca, caci orice s-ar spune (pe la TV-urile pretene) Udrea este peste multi dintre politicienii "onesti & inteligenti" de prin parlament.
      Odata cu condamnarea lucrurile pot fi altfel analizate.
  • +3 (13 voturi)    
    Incepe (Luni, 7 martie 2016, 23:12)

    pi5 [utilizator]

    Sa semene cu Vadim... Cineva sa ii aduca pastilele! Pacat...
  • +1 (5 voturi)    
    Cea mai puternica femeie (Marţi, 8 martie 2016, 0:15)

    ipolitic [utilizator]

    deocamdata e Mirela Parjol. Laura si Elena inca nu au terminat meciul de scandenberg, trebuie sa asteptam rezultatul.