Dragnea: Este firesc sa nu fie blocate conturile de campanie ale partidelor

de I.R.     HotNews.ro
Miercuri, 2 martie 2016, 13:39 Actualitate | Politic

Presedintele PSD Liviu Dragnea a declarat ca este "firesc" ca partidele sa nu mai poate avea conturile de campanie executate silit, comentand astfel proiectul de lege adoptat luni de senatori, pentru care au votat si PSD si PNL.

"Este un demers firesc, pentru ca exista riscul real ca o companie, care poate sa fie apropiata de un partid si care o datorie, chiar simbolica, de recuperat de la un alt partid, sa blocheze conturile partidului respectiv si acel partid sa nu intre in alegeri. Eu nu cred ca este firesc lucrul acesta. Relatiile comerciale isi urmeaza cursul, pentru ca sunt procese in instanta, iar campania electorala sa fie finanatata, ca oricum este finantata din fonduri distincte. Legea finantarii partidelor politice este foarte clara si foarte buna, foarte riguroasa si nu cred ca trebuie sa existe vreun alt element care sa puna sub semnul intrebarii alegerile locale sau parlamentare", a declarat Dragnea, citat de Mediafax.

In ceea ce priveste datoriile PSD, Dragnea a precizat ca au inceput sa fie stinse, iar membrii au inceput sa isi plateasca cotizatiile de partid.

"Situatia este in instanta. Din fericire, am mai castigat din procese. Daca sunt companii care au incheiat intelegeri cu PSD in anii trecuti, unele cu multi ani inainte, altii in trecutul mai apropiat, care figureaza creditori la partidul nostru, dar in schimb au venit cu solicitari, cu penalitati de la 2 la 22, adica de 22 de ori mai mult. Nu exista nicaieri in lume asa. Ei ii depasesc si pe camatari, nici camatarii nu cred ca au rata asta", a mai precizat liderul PSD.

Senatul a adoptat luni un proiect de lege care prevede, intr-un amendament adus textului initial, ca pe conturile bancare dedicate campaniilor electorale sa nu mai poata fi puse popriri. Proiectul de lege si amendamentele au fost votate aproape in unanimitate de senatori de la toate partidele.










1110 vizualizari
  • +9 (11 voturi)    
    este nefiresc sa lasam Partidele penale (Miercuri, 2 martie 2016, 13:42)

    un domn [utilizator]

    sa aiba puncte de vedere...
    • +3 (3 voturi)    
      Este firesc sa blocati totusi sacosele de partid! (Miercuri, 2 martie 2016, 15:01)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      DNA-ule, vezi ca baietii incep sa plimbe sacosile de bani pentru campaniile de anul acesta!
      • +2 (2 voturi)    
        U$Lamul are Phd in acest "comert" (Miercuri, 2 martie 2016, 15:59)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

        din pacate
        • +1 (1 vot)    
          pai doar usl-ul da legile (Joi, 3 martie 2016, 9:14)

          snowflake [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          prin urmare pentru ei este firesc sa legifereze tot de ce au ei nevoie.
  • +7 (7 voturi)    
    :) (Miercuri, 2 martie 2016, 13:47)

    Soljenitin [utilizator]

    Si daca sunt bani care se dovedesc a fi furati? PSD nu mai are nici o prezumtie de nevinovatie dupa 25 de ani de furt!
    • +3 (3 voturi)    
      talharie..furt..e gainarul el insusi (Miercuri, 2 martie 2016, 14:38)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      ....
  • +7 (7 voturi)    
    In mintea lui dragnea ot Teleorman (Miercuri, 2 martie 2016, 13:50)

    Bogdan_100 [utilizator]

    E firesc si ca partidele sa fie conduse de corupti sau hoti, ca voturile sa fie furate sau "completate" cu cele ale mortilor, e firesc sa stea la inchisoare cel ce da in vilag furaciunile politicienilor nu cei corupti, si altele. Nefiresc e ca noi toleram astfel de laturi in politica.
  • +5 (5 voturi)    
    da' DE CE e "firesc"? (Miercuri, 2 martie 2016, 13:51)

    Codruta N [utilizator]

    Sa-si plateasca partidele alea datoriile - si ceau-bau!

    Cat despre "penalitati" - pai elesunt asa cum scrie in contract! Nu i-a obligat NIMENI sa semneze contractul!

    Am prieteni care au de recuperat bani de la partide DINAINTE de campania din 2012!!
  • +3 (3 voturi)    
    La fel de firesc ! (Miercuri, 2 martie 2016, 14:21)

    NicolaeA [utilizator]

    La fel de firesc ar fi, atunci, ca nici contul meu bancar sa nu fie blocat cand am in derulare cheltuieli majore pentru copii la scoala, pentru acoperisul si hrana familiei !
    Sper sa va vad pe toti, voi politicienii, parlamentari sau nu, la puscarie pe multi ani !
  • +3 (3 voturi)    
    cum o dai tot infractor ramai. (Miercuri, 2 martie 2016, 14:50)

    dezamagitul [utilizator]

    Cum reuseste prin orice actiune sau vorba condamnatul dragnea sa ne aduca aminte ca este infractor. Dupa el este firesc ca partidele sa cheltuie la infinit fara sa fie puse la plata datoriilor, numai prostii platesc.
    E firesc sa actioneze asa intr-o tara ca Romania in care cel mai mare partid si satelitul sau ne validat niciodata prin alegeri sa fie conduse de niste infractori [ dragnea si oprea) descoperiti mai urmeaza si liberali care inca nu au fost descoperiti.
    Mai este vreo speranta.