AUDIO Pavel Badea, candidatul PNL la Primaria Craiova, le cere cate 500 de lei celor care vor sa fie pusi pe lista de consilieri: "Cred ca este o suma de bun simt"

de I.R.     HotNews.ro
Luni, 29 februarie 2016, 18:13 Actualitate | Politic

Alina Gorghiu si Pavel Badea
Foto: Facebook- Pavel Badea
Fostul fotbalist Pavel Badea, candidiatul PNL la Primaria Craiova si presedintele filialei PNL Craiova, a fost inregistrat cand le cere membrilor de partid care vor sa intre pe lista de consilieri pentru alegerile locale sa contribuie cu suma de 500 lei, scrie Jurnalul Olteniei.

Ce le spune Badea colegilor:

"Pentru a fi consilier este imperativ necesar sa avem o contributie nu numai de munca ci si financiar. O suma de 500 lei cred ca este o suma de bun simt pentru a confirma pe cineva care vrea cu adevarat sa intre in aceasta competitie. Avem o lista de 67 de oameni care si-au exprimat intentia sa participe la consilieri si inca vreo 15 care mi-au spus acum, in ultimele zile ca vor si dansii. Competitia este deschisa. Va rog, cei care doriti, puneti mana si veniti cu aceasta contributie pentru a intra in competitie. Pentru ca altfel, eu care sunt presedinte nu pot sa fac o departajare pentru dumneavoastra."



Ca reactie la aceasta inregistrare, jurnalulolteniei.ro il citeaza pe purtatorul de cuvant al PNL Craiova, Lucian Prejbeanu, care precizeaza ca legea permite acest lucru.

"Nu e niciun secret. Legea permite, sumele au fost toate inregistrate in contabilitate, cu contract, chitanta. Inregistrarea este reala dar nu este integrala, chiar eu si ulterior Pavel Badea, care din agitatia momentului a uitat sa mentioneze asta, am spus, exact aceste cuvinte: donatia este un criteriu pentru departajare dar nu va fi unicul criteriu, daca din motive obiective sau personale, colegii n-o sa poata sau n-o sa doreasca sa contribuie cu aceasta suma, nu inseamna ca n-o sa se regaseasca pe lista finala. Criteriile tin de activitatea politica, profesionalism, integritate, iar lista va fi facuta in functie de aceste criterii, nu doar de aceasta donatie" a declarat acesta, potrivit publicatiei locale.












Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO Locul din Romania care l-a fascinat pe Printul Charles si l-a "facut" sa se plimbe prin ploaie. "Nici nu mi-a venit sa cred"

Ploaia torentiala nu l-a impiedicat pe Printul Charles sa se plimbe pe pajistile lui preferate din Romania. Sosit de luni seara in Valea Zalanului din Covasna, unde are un conac, mostenitorul tronului britanic si-a dedicat ziua plimbarilor prin natura.
4132 vizualizari
  • +1 (5 voturi)    
    Daca este vorba despre.... (Luni, 29 februarie 2016, 18:55)

    gigiN [utilizator]

    ...fostul fotbalist,ma indoiesc ca ar avea vreo ..aptitudine pentru aceasta functie.Poate doar pe cea pe care o au toti primarii!!!
  • 0 (6 voturi)    
    eu dau 523.47 lei. ma iei? (Luni, 29 februarie 2016, 18:58)

    safalax [utilizator]

    Criteriile tin de activitatea politica, profesionalism, integritate, iar lista va fi facuta in functie de aceste criterii, nu doar de aceasta donatie"
    activitate politica, am (balacaresc pe oricine, afar' de mama)
    profesionalism, am (n-am luat spaga ca n-am avut de unde)
    integritate am ( sunt intreg !?!)

    iar lista o facem amandoi, ca mai am si neshte veri, verisoare, colege (amante n-am. ca citeste nevasta-mea si n-o sa mai fiu"ïntegru")

    poa sa garanteze pentru mine colegu lu Mihai Viteazul. Oops, nu-i la voi, dar e tot aia....
    • +3 (3 voturi)    
      am citit iar, citez: (Luni, 29 februarie 2016, 19:15)

      safalax [utilizator] i-a raspuns lui safalax

      "Pentru ca altfel, eu care sunt presedinte nu pot sa fac o departajare pentru dumneavoastra."

      Pai bai blegule "care sunt presedinte", fa licitatie, care este (model sector 5 bucale)

      O sa dea faliment comedy central. acum ii avem pe astia.

      @ Dna Gorghiu- cam cat l-ati cautat?
  • +2 (6 voturi)    
    halal candidat (Luni, 29 februarie 2016, 19:03)

    sile1 [utilizator]

    Au PNL-isti astia un fler in a-si alege candidatii ceva de speriat.

    Ma intreb daca baiatul asta are si altceva in cap in afara de cucuiele aferente datului cu capul in minge...??
  • +5 (5 voturi)    
    mi se pare putin.. (Luni, 29 februarie 2016, 19:31)

    exilatul [utilizator]

    daca stam si ne gindim la citi bani de furat o sa aiba acces..brrrrrrrrrrrrr...ma apuca tremuratul cind imi aduc aminte in ce oras de r-hat m am nascut...
    • 0 (0 voturi)    
      Ai dreptate.. (Luni, 29 februarie 2016, 21:26)

      Lazial [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      Clădirea de 4-5 etaje cu o grămada de birouri, toate ocupate..un bar in buricul orașului....+alte si altele..așa Bădița bagă la saltea
  • -3 (3 voturi)    
    Este normal să-ți suporți cheltuielile. (Luni, 29 februarie 2016, 19:56)

    asavreau [utilizator]

    Dacă vrei să candidezi este normal să-ți suporți cheltuielile.Mai bine așa,decât finanțări de la firme contra promisiuni de lucrări publice.Și ar fi bine să se recunoască,pentru-că de când există PNL candidații și-au suportat cheltuielile de campanie.Poate de aceia PNL nu are datorii prea mari.
  • +4 (4 voturi)    
    BAI, DAR NIMIC NU LE IESE PENELISTILOR ! (Luni, 29 februarie 2016, 20:19)

    Susufler0 [utilizator]

    Alinuta, asta-i cel mai tare din judet ?
    PS. Asa de rau stati ?
  • 0 (2 voturi)    
    Economia de piata (Luni, 29 februarie 2016, 20:29)

    Carpati [utilizator]

    Nici o problema !
    OK Daca a cerut mai putin decat Lia Olguta Vasilescu !
  • +1 (1 vot)    
    Bravo PNL! (Luni, 29 februarie 2016, 21:54)

    Motanul_incaltat [utilizator]

    Pentru Bucuresti as prefera o actrita XXX ca si candidat.
    Macar sa ne bucuram de postere