Alina Gorghiu, despre pozitia presedintelui in dosarul Antena 3 - ANAF: Preocupari firesti pe care un presedinte le are pentru a asigura echilibrul

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 19 februarie 2016, 20:02 Actualitate | Politic

Alina Gorghiu
Foto: Facebook - Alina Gorghiu
Copresedintele PNL Alina Gorghiu a declarat vineri ca interventia presedintelui Klaus Iohannis, care a luat partea Antenei 3 dupa ce ANAF a emis o notificare de evacuare, trebuie privita "exclusiv din perspectiva preocuparilor firesti pe care un presedinte de tara le are, pentru a asigura echilibrul (...) in societate si pentru a-si exercita atributiile conform prerogativelor constitutionale".

Gorghiu a fost intrebata de ziaristi cum comenteaza afirmatiile presedintelui, care a vorbit despre o actiune "heirupista" a ANAF.

"In ceea ce priveste declaratiile domnului presedinte, cred ca trebuie privite exclusiv din perspectiva preocuparilor firesti pe care un presedinte de tara le are, pentru a asigura echilibrul, daca pot sa-i spun asa, in societate, si pentru a-si exercita atributiile conform prerogativelor constitutionale. Urmaresc insa cu interes cum se va finaliza aceasta situatie, ca nu i-as spune nici polemica, nici disputa, aceasta situatie... Mai mult de atat cred ca omul politic nu ar trebui sa comenteze. Cred ca aceste comentarii pe care le-am facut, in cheia in care solutia vine de la instante si urmarim cu interes un deznodamant din partea acestora, cred ca nu ar trebui sa comentez", a raspuns ea.

Referitor la conflictul dintre trustul Intact si ANAF, aceste este "unul de natura juridica" si poate fi solutionat "in instanta de judecata unde exista cai de atac".

Alina Gorghiu a declarat ca situatia televiziunilor din trustul Intact "nu este usoara", insa "sunt si alte televiziuni in Romania in acest moment care se afla intr-o criza financiara extrem de grava", cum ar fi TVR.

"Ne place sau nu ne place aceasta televiziune, ea este una de utilitate publica, serveste statul roman  si cred ca ar trebui sa ne preocupe aceasta soarta, si a televiziunii romane", a subliniat liderul liberal.












VIDEO Reactia cercetatorilor din Buzau atunci cand au gustat "legumele viitorului": rosia-banana si rosia-ananas

Ce ati spune despre o bucata de branza noua cu o rosie ca o banana langa? Sau de niste slanina cu o rosie... ananas. In acest moment suna mai degraba ciudat decat tentant, insa acestea sunt legumele viitorului.
6873 vizualizari
  • +36 (48 voturi)    
    Alina Gorghiu s-a fotografiat pe centura (Vineri, 19 februarie 2016, 20:06)

    mitg [utilizator]

    Ce ai in cap, Alinuta? Ne iei de prosti?
    Crezi ca mai merge sa-i speli imaginea?
    • 0 (4 voturi)    
      Alina (Sâmbătă, 20 februarie 2016, 17:26)

      MPop [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Reusi-si sa-ti dai o palma singura.

      Deci sa inteleg ca KI a ajuns judecator suprem?: "preocuparilor firesti pe care un presedinte de tara le are, pentru a asigura echilibrul, (...) in societate"

      Ma gandesc ca deja ti-ai dat seama ca esti doar o marioneta ca sa nu zic altceva dar stau si ma gandesc, asta iti doresti de la viata?
      • 0 (0 voturi)    
        Bravo Alina! (Sâmbătă, 20 februarie 2016, 21:03)

        andreitr [utilizator] i-a raspuns lui MPop

        PNL-ul face o altfel de politică față de pesedei....
  • +35 (43 voturi)    
    gresit! (Vineri, 19 februarie 2016, 20:13)

    diddlyjo [utilizator]

    dvs ar fi trebuit sa taceti, iar presedintele ar fi trebuit sa faca un gest clar ca noi sa ne dam seama ca el a inteles greseala facuta: daca l-a consiliat cineva, acel consilier ar fi trebuit sa zboare din Cotroceni in mai putin de 24 de ore, iar daca a facut-o din propria prostie, ar fi trebuit sa iasa in public cu o declaratie in care sa-si recunoasca greseala si sa ia apararea legii si a ANAF.

    nu a facut nmic din toate astea. inseamna ca e prietenul lui Voiculescu?

    cu cit tace mai mult in aceste momente, cu atit se acuza mai tare.

    luindu-i lui apararea, va minjiti si dvs.
    • +15 (17 voturi)    
      "echilibrul" mi-a scapat (Vineri, 19 februarie 2016, 20:42)

      diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui diddlyjo

      intre ce si ce sa mentina presedintele un echilibru? intre mafie si stat de drept? intre nerespectarea de facto a legilor si discursuri sforaitoare despre cum trebuie partidele sa-si aleaga oamenii??
      • 0 (0 voturi)    
        intre politicieni si popor (Sâmbătă, 20 februarie 2016, 13:48)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui diddlyjo

        pentru liniste
  • +32 (40 voturi)    
    Pai stiam ca sunt preocupari firesti (Vineri, 19 februarie 2016, 20:15)

    Pseudokinegetikos [utilizator]

    dar, nu pentru actualul presedinte, tocmai de aceea suntem derutati, parca ne luasem tara inapoi .., n-am vrut sa o dam tot la voi ..., "intelegi ce zic?"
  • -30 (34 voturi)    
    alinutza (Vineri, 19 februarie 2016, 20:17)

    petre22 [utilizator]

    Felicitari pentru prima oara imi place ce spui.
  • +29 (37 voturi)    
    KWI a pierdut ocazia sa taca, Gorghiu la fel (Vineri, 19 februarie 2016, 20:17)

    extrapolat [utilizator]

    Presedintele ne-a invatat cu tacerea lui monumentala, iar de data asta apierdut o buna ocazie de a tacea, cum ar fi zis Sarkozy. Partea proasta este ca l-am votat si vad ca nu este ceea ce credeam. Oricum nu pe el direct l-am ales, am vrut sa nu iasa Tonta.

    D-na Gorghiu si-a dat arama pe fata, cum putea sa sustina justitia in lupta cu varanul si slugile lui cand ea l-a luat pe lacheul de Gadea in America?
    "Urmaresc insa cu interes cum se va finaliza aceasta situatie, ca nu i-as spune nici polemica, nici disputa, aceasta situatie... Mai mult de atat cred ca omul politic nu ar trebui sa comenteze. " Sunt sigur ca urmareste cu interes aplicarea legii, care inseamna vinderea cladirilor in care functioneaza latrinele, intrucat au trecut toate termenele legale cand latrinistii puteau sa-si plateasca datoriile catre stat. Omul politic putea sa spuna: suntem toti egali in fata legii, justitia sa-si vada de treaba.

    E clar, ultima solutie este votul antisistem.

    #VotAntiSistem pe twitter, haideti sa le aratam ca nu mai merge cu uslamisme. Toti penalii din parlament sa ramana pe dinafara in urmatoarea legislatura, sa trimitem partide neparlamentare si oameni necompromisi in urmatorul parlament.
  • +29 (37 voturi)    
    :) (Vineri, 19 februarie 2016, 20:22)

    Natasa [utilizator]

    Asa, Alinuto, da si tu cu ce stii in fasole, nu te lasa mai prejos ca te da ficusul jos de la putere, mai ai si probleme cu justitia in fameleon, numai asta iti mai lipseste!
  • +21 (29 voturi)    
    Ma intreb (Vineri, 19 februarie 2016, 20:32)

    intruderul [utilizator]

    oare Bratianu,liberal convins prin 1920, tot asa statea si "urmarea cu atentie situatia"?Lua decizii pas cu pas?Observ ca asa-zisii liberali de azi sunt mai mult spectatori.
  • +24 (30 voturi)    
    haha (Vineri, 19 februarie 2016, 20:32)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    Fratia PeNaLilor :))
  • +27 (35 voturi)    
    Tz-tz... (Vineri, 19 februarie 2016, 20:35)

    JestersTear [utilizator]

    Totusi, sa dam vina pe hormoni, care ii cam joaca feste in perioada asta frumoasa a vietii.
    In nici un caz pe neuroni.
  • +11 (13 voturi)    
    serveste statul roman (Vineri, 19 februarie 2016, 20:39)

    StefanStefan3 [anonim]

    nu era mai potrivit sa spuneti: 'serveste statului de drept' asa cum ati 'servit' si dvs in 2012...
  • +16 (18 voturi)    
    cand deschide gura (Vineri, 19 februarie 2016, 20:47)

    ValentinV [utilizator]

    Doamna Gorghiu... poate ar fi bine sa va lasati de politica. Nu va prinde... Poate mai bine un loc caldut pe la CFR sau pe undeva, ca se practica...Ca asa e in tenis.
    • +6 (6 voturi)    
      Are "seva " tecuceanca,proptita in politica (Vineri, 19 februarie 2016, 22:51)

      Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui ValentinV

      Membra în diverse Consilii de Administraţie: la Teletrans S.A. (filială a Transelectrica S.A.), dar şi la Ceprohart S.A. Braila, Scudas S.A. Pascani şi C.N. Imprimeria Naţională S.A.
      Inca din 2008, Alina Ştefania Gorghiu a încasat numai de la S.C. Teletrans S.A. o indemnizaţie netă de 38.398 de lei (peste 10.000 de Euro la cursul mediu al anului respectiv) în calitate de umil membru al C.A.
      Săgeata politică a grupării Vlasov, a încercat să legifereze o hoție de 60 de milioane euro, din bugetul statului prin trecerea Registrului Comerțului în subordinea lui Vlasov Misu!
  • +10 (12 voturi)    
    Niste slabi (Vineri, 19 februarie 2016, 20:52)

    extrapolat [utilizator]

    Slabiu, Slabeanu, Slabannis, Slabescu, Slabnea, Slabrea, Slablaga... niste slabi care conduc o tara. Chiar nu putem scapa de amorfii acestia slabi? Sunt niste oameni mici, mici si slabi, luati putin mai tare se pierd, luati separat sunt invizibili, doar grupul le salveaza pielea.

    #VotAntiSistem
  • +12 (14 voturi)    
    Mafiot (Vineri, 19 februarie 2016, 20:53)

    SlavitescuEusebiu1 [anonim]

    o mahala si asta. Ce poate sa iasa din Johannis? O smechera si o mafioata. Posteritatea isi va amintii de voi cu scarba.
    • +3 (3 voturi)    
      Apreciere justa a personajului Gorghiu (Vineri, 19 februarie 2016, 23:33)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui SlavitescuEusebiu1

      PS chiar daca apar accentuate, anumite conjugari care includ infinitivul nu se scriu cu doi "i".
  • +9 (11 voturi)    
    ! (Vineri, 19 februarie 2016, 21:00)

    Kpriciu [utilizator]

    "Taci, taci, taci dracu, ca daca mai scoti un cuvant simt ca-mi explodeaza capu'..."

    pnl=psd=unpr=pmp=udmr=HOTI
    QED!
  • +9 (11 voturi)    
    Alina trezeste-te! (Vineri, 19 februarie 2016, 21:14)

    radu_cel_frumos [utilizator]

    Vin alegerile! Nu duce PNL-ul la groapa de gunoi!
    • +4 (4 voturi)    
      care pnl? (Sâmbătă, 20 februarie 2016, 11:52)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui radu_cel_frumos

      dupa Revolutie, pnl a fost doar groapa de gunoi: a securitatii, a paturicilor, a kgbistilor.
  • +14 (16 voturi)    
    Nu (Vineri, 19 februarie 2016, 21:20)

    Sky999 [anonim]

    Nu stimata doamna, ceea ce a facut domnul presedintele nu e nici pe departe o "preocupare fireasca". Este o sabotare (deocamdata doar de imagine) a unei institutii a statului (ANAF) de catre o alta institutie a statului (Presedintia) in favoarea unei entitati private, si la fel a facut si parlamentul. vedeti ca vin alegerile.
  • +10 (12 voturi)    
    problema mare a romaniei.. (Vineri, 19 februarie 2016, 21:26)

    exilatul [utilizator]

    este ca toate nulitatile si escrocii ( intelectuali ) s au bagat in politica (asa cum se bagau si inainte de 90)...datorita mentalitatii formate de asa zisul comunism si a prostiei existente intr o proportie f.mare, tara aia nu o sa progreseze NICIODATA...
  • +14 (16 voturi)    
    urmarirea cu interes omoara Romania! (Vineri, 19 februarie 2016, 21:46)

    torna_fratre [utilizator]

    cred ca madam a citit de pe fituica scrisa de neamt :
    "Urmaresc insa cu interes cum se va finaliza aceasta situatie..."
    Romania are la varf numai observatori atenti...pasivi.
    Mai grav este ca in toate problemele importante pt Romania decidentii urmaresc cu atentie si nu actioneaza...
  • +16 (18 voturi)    
    Scurt tratat de compromitere: apararea lui KWI ! (Vineri, 19 februarie 2016, 21:46)

    Susufler0 [utilizator]

    Nefericita asta care nu intelege nimic din ce e in jurul ei si care nici macar din intamplare nu poate nimeri atitudinea corecta, cuvantul potrivit, altfel spus, fatuca asta pe care daca o pui sa traga un bat la sorti de 10 ori, de 10 ori la rand va trage batul scurt, insa asta pe care Iohannis a pus-o presedinta PNL, pt ca din toata conducerea partidului era singura care ii raspundea la salut, intr-un cuvant, Alinutza, se compromite pt a nu stiu cata oara, incercand sa-i ia apararea lui Iohannis, intr-o situtie imposibila, in care orice om politic cu capul pe umeri, incoltit fiind de jurnalisti le-ar fi spus prin semne ca are laringita si ar fi facut stanga inprejur. Dar nu si Alinutza noastra ! La mai mare, fata !
  • +14 (16 voturi)    
    I-a murit laudatorii . (Vineri, 19 februarie 2016, 21:49)

    dezamagitul [utilizator]

    Repede sariti in ajutorul tatucului.
    Dar se vede ca a-ti facut scola la antenele infractorului si incurcati planurile. Presedintele trebuie sa militeze in primul rand pentru apararea institutilor care fac sa functioneze un stat democratic ,dupa aceia poate sa-si dea cu parerea despre cetatenii privati cu firme private si mai ales dezinformatori si infractori precum seful lor condamnat ca si ficele si alti angajati cu dosare pe care justitia le tergiverseaza iar cand o fac toti infractori sar ca sant nevinovati ,hoti striga hoti. Deci sasul a fost prins in ofsaid .Iar voi pseudo liberalii care in loc sa militati pentru un stat de drept liberal sariti in apararea infractorului si a sustinatorilor lui. Dar nu ma mira comportamentul vostru care a-ti fost impreuna la sacrificarea Romaniei pe altarul intereselor personale a tuturor infractorilor . Dati-mi un singur nume de liberal adevarat :oare antonescu al doilea tradator dupa tatarascu care la fel ca predecesorul lui a pus la dispozitia comunistilor partidul liberal daca mai era ceva bun din el ,fiindca nu am prea vazut reactii cand s-a aliat cu ponta, cu mici exceptii: ludovic orban si cine sare din tufis tariceanu marele liberalo-comunist , care ulterior se intoarce la 180 de grade cand interesul i-o cere devine la treilea tradator devenind cel mai mai fidel aliat al comunistilor si aparatorul infractorilor . Sa nu uitam ca tariceanu si alti au format liberalii de azi .Iar la urma cine rupe gura targului ,iohannis care prin toate actiunile ulterioare arata ca este cu adevarat premierul de la grivco. Prima lui actiune reprobabila a fost sa-i ia locul celui care l-a propus, antonescu si cu prima ocazie il debarca prin metode nu tocmai ortodoxe ,si ma inteb cine este mai rau tradatorul sau tradatorul tradatorului. Si urmarind actiunile lui si a celor apropiati ne arata cat de apropiati santeti de infractorii de la antene: vezi mihalche care se intersecteaza cu gadea in germania si domnia ta la fel in SUA.
    • -2 (6 voturi)    
      "Ati facut scoala", "ati fost impreuna" (Vineri, 19 februarie 2016, 23:35)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui dezamagitul

      .
    • +1 (1 vot)    
      La cine va referiti cu scoala ? (Sâmbătă, 20 februarie 2016, 11:54)

      dezamagitul [utilizator] i-a raspuns lui dezamagitul

      Nu stiu la cine va referiti cu scoala, la iohannis sau la alinuta. Daca e vorba de iohannis sant cam de varsta lui am trait si am vazut multe .Am destule diplome pe care nu le-am luat ca ponta, oprea . Am scoala vietii care le lipseste la multi desi au o caruta de diplome .Daca va referiti la scola mea probabil va deranjat ca nu l-e scriu numele cu majuscule acestor indivizi, in ochii mei asta este valoarea lor pentru ce au facut pentru mine si altii care ii platim sa ne faca rau noua si intregii tari prin incompetenta . Ma deranjeaza faptele si hotia generalizata a acestora in alianta de tip mafiot .E mult pentru acesti mafioti ca i-i pomenesc . Constantinescu este primul care ne-a dezamagit ,s-a bagat unde nu-i era locul si nici nu a renuntat cand a vazut ca il depasesc problemele la sfarsit a spus ca l-a invins securitatea . Eu intreb care securitate cea pe care a avut-o injurul lui exemple : ciuvica , zoe petre ,ghise si altii care astazi sant port drapele la antenele securistului infractor voiculescu .Nici constantinescu nu este strain de antene care l-a facut pres cand era la putere, acum facadu-se el pres la aceste oficine de dezinformare si spalare de creiere ca pe vremea ucenicului cizmar analfabet , probabil pentru niste arginti ca turnatorul stie sa-si fidelizeze oamneii. Al doilea care pe zi ce trece ne dezamgeste prin actiunile si prin vorbele sale ,nu stie cum sa se revanseze fata de cel care l-a scos in fata turnatorul infractor voiculecu . iohannis crede ca a fost ales sa-si plimbe nevasta prin lume pe bani publici si dupa ce ca vorbeste putin vorbeste si prost . De fapt spune ce gandeste .
      Dar sa revenim la fapte noi nu avem nimic de impartit . Subiectul este alinuta si iohannis care trebuie sa reprezinte interesele statului nu al catorva indivizi privati cu antenele lor , pe deasupra si escroci, care fac totul sa nu plateasca la stat datoriile . Noi primim executari silite si pentru 1 leu in schimb alti nici pentru miloane .
  • +12 (14 voturi)    
    Sluj politic pt. cotoiul puscarias (Vineri, 19 februarie 2016, 21:51)

    Plagarus [utilizator]

    Maimuţele Galbene,au tainele lor.
    Suntem în Anul Maimuţei şi candidează destule Alinutze.
  • +14 (16 voturi)    
    Alinutza...nu degentele-n priza (Vineri, 19 februarie 2016, 21:58)

    neurino [utilizator]

    Alitza, tocmai ce ai ratat o buna ocazie in a salva macar aparentzele si a tacea!
    Asta e!
    Insisti sa ne dovedesti inca o data, ce fata de comitet esti tu!
  • +10 (12 voturi)    
    cin' se scuza, se acuza. (Vineri, 19 februarie 2016, 22:07)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    prezidentul nici nu trebuia sa faca multe, trebuia doar sa-si tina gura, era mai constitutional( fortata formulare), ca de intelept...ioc.
  • -3 (3 voturi)    
    Asta e . (Vineri, 19 februarie 2016, 23:11)

    Carpati [utilizator]

    Atitudine de mediator !
    Pacat ca Dragnea nu stie cu ce se mananca.
  • +6 (6 voturi)    
    Hopa ...hopa penelopa (Vineri, 19 februarie 2016, 23:23)

    morometu [utilizator]

    Tocmai vorbisi cand trebuia sa TACI! In cazul in care nu ai aflata inca, intr-un stat de drept o hotarare judecatoreasca se respecta nu se comenteaza...
    Problema mea este alta: cum poate statul sa-mi garanteze mie proprietatea... daca nu este in stare sa si-o protejeze nici pe a lui? Mergand mai departe...de ce trebuie eu, cetatean de rand sa platesc impozite pe munca mea daca statul este atat de bogat incat isi permite sa tina pe gratis, afaceri particulare in carca??? Care este titlul legal si valabil in baza caruia
    este ocupat acel imobil din 2014 pana in prezent?
    Consider ca o minima decenta v-ar fi obligat pe toti sa va tineti gura inchisa. Nu-mi vine sa cred ca voi aparati activitatea de spalare a banilor( ca doar de aceea a fost confiscat imobilul) Rusineeee...
  • +3 (3 voturi)    
    O metafora - The empire strikes back (Sâmbătă, 20 februarie 2016, 0:48)

    Heruvim [utilizator]

    In toate trilogiile Star Wars, in episodul central forta raului pare ca va invinge.

    Vorbesc despre The Empire Strikes Back si Dark Force Rising nu de mizeriile din pre-sequel.

    Asa si acum. Fortele raului s-au aliat si prezinta atacul final. Mitingul derizoriul al Latrinelor de azi a fost "batalia de pe Hoth".

    Aici si acum se termina imperiul raului in Romania?

    Cine este Luke? Caci noi suntem rebelii.
  • +6 (6 voturi)    
    slugile liberale (Sâmbătă, 20 februarie 2016, 3:21)

    RazvanGhiurcoi [anonim]

    firesc era sa ia atitudine cand erau haituiti micii intreprinzatori ! dar voi sunteti niste slugi jalnice liberalii
    in special -( psd-ul avand alta specializare , nicidecum mai onorabila) blestematilor !