Dragnea: Premierul Ciolos ar trebui sa remanieze cativa ministri. Asta asteptam, sa vedem daca remaniaza si daca face si alte lucruri

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 19 februarie 2016, 13:11 Actualitate | Politic

Liviu Dragnea
Foto: Hotnews
Premierul Dacian Ciolos ar trebui sa remanieze cativa ministri, a afirmat vineri presedintele PSD, Liviu Dragnea, citat de Agerpres.

Intrebat in privinta unei motiuni de cenzura, Dragnea a aratat ca nu doreste sa dea termene. 

"Nu vreau sa dau termene, pentru ca, cine stie, poate brusc, in urmatoarele zile, in urmatoarea saptamana, poate premierul face ceva remanieri, poate ca a inteles ca unii nu mai pot ramane pe acolo, poate isi schimba atitudinea. (...) Eu nu stiu ce va face Dacian Ciolos. (...) Daca vin proiecte de lege pe care noi le credem necesare si bune, noi le votam, daca nu, nu", a declarat Liviu Dragnea, la DC News live. 

In opinia acestuia, premierul ar trebui sa remanieze cativa ministri, iar decizia finala ii apartine, avand toate informatiile sa ajunga la o concluzie. 

"Daca simte, daca intelege ca va incepe si dumnealui sa aiba probleme ca Guvern in ansamblu din cauza unor membri ai Cabinetului, atunci inseamna ca va proceda rapid la niste remanieri. Daca nu va intelege lucrul asta si ii va pastra in orice situatie pe toti membrii Cabinetului, mai devreme sau mai tarziu, atunci reactia va fi asupra intregului Cabinet. (...) Eu spun asta inca o data: premierul Ciolos ar trebui sa remanieze cativa ministri. Decizia finala este a dumnealui, nu eu ii fac Guvernul. Dar, ca si multi oameni, am si eu nemultumiri fata de unii ministri. Are toate parghiile la dispozitie, toate informatiile sa ajunga la o concluzie. N-o va face, problema dumnealui. Asta asteptam, sa vedem daca remaniaza si daca face si alte lucruri. Motiunea de cenzura se poate introduce foarte repede si foarte usor, se pune problema ce se intampla a doua zi. Nu stiu, ajungem din nou la Cotroceni", a aratat presedintele PSD.

Amintim ca PSD a anuntat ca va depune motiune simpla pe Sanatate si ca ia in calcul depunerea a doua motiuni simple - pe mediu si pe fonduri europene.

Ulterior, Dragnea s-a declarat nemultumit vineri vizavi de prestatia ministrilor de la Mediu si Fonduri Europene, adaugand ca il considera inca pe premierul Dacian Ciolos un om de buna-credinta, animat de bune intentii. 


Citeste mai multe despre   











Material prezentat de LIDL​

FOTO​ Incearca reteta saptamanii de la LIDL: Sorbet cu fructe de padure, o varianta mult mai putin calorica a inghetatei


Sorbetul este un desert racoritor pe baza de fructe, suc de fructe, apa si zahar, care desi aduce foarte mult cu inghetata, este o varianta mult mai putin calorica insa poate fi la fel de cremos si delicios! Folositi fructe congelate pentru ca sorbetul sa fie consistent si sa va racoreasca instant in zilele toride de vara.
3147 vizualizari
  • +14 (14 voturi)    
    Remaniere da, dar la voi, nu la guvern (Vineri, 19 februarie 2016, 13:21)

    benicio [utilizator]

    Poate ar trebui sa ii remaniem noi pe arogantii astia.
    • +8 (8 voturi)    
      Ciolos ar trebui sa-si asume respunderea pe legea (Vineri, 19 februarie 2016, 14:59)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui benicio

      electorala: primarii in doua tururi, vot direct presedinti consiliilor judetene si 300 parlamentari.
      Nu ati fost in stare sa va asumati guvernarea dupa Colectiv si veniti acum si spuneti ce ar trebui sa faca guvernul?
  • +12 (12 voturi)    
    Vrem sa te vedem arestat! (Vineri, 19 februarie 2016, 13:22)

    ouyang [utilizator]

    Pentru subminarea actului democratic. Te-as baga chiar la tradare avand in vedere ca ai ridicat morti sa voteze pentru prosta. Incearca sa mai misti orice si se va lasa cu capete sparte! Ai grija cu ce te joc infractorule!
  • +13 (13 voturi)    
    Sustinere pt Ciolos (Vineri, 19 februarie 2016, 13:25)

    SebastianD [utilizator]

    Cred ca Ciolos e printre ultimele sperante ale Romaniei de a sta pe linia de plutire. Din pacate partidele vor incerca sa il dea jos cat mai repede si sa arate "boborului" ca tot ele stiu ce-i bine si cum sa aibe grija de el.
    Sper ca atunci cand vine acel moment, sa vedem din nou miscari de strada, macar in orasele mari. (Bucuresti si Transilvania cel mai probabil)
  • +8 (8 voturi)    
    ......... (Vineri, 19 februarie 2016, 13:28)

    costinescu [utilizator]

    taranul e pe camp, taranul e pe camp....
  • +8 (8 voturi)    
    ce mai mangaie dragnea cu parul (Vineri, 19 februarie 2016, 13:49)

    victoroul [utilizator]

    O atitudine de gen 'te avem la degetul mic, insa eu o sa fac pe baiatul bun si nu impune termeni si termene, doar sugerez'.

    Eroare strategica a lui Ciolos ca s-a dus in parlament si s-a lasat influentat de groapa de gunoi de acolo. N-a inteles ca principalul lui aliat este strada si ca in fata strazii trebuie sa dea socoteala.

    Premierul ar trebui sa dea semn de mai multa barbatie si mai putina ambitie de a fi pe placul tuturor. Daca pana acum, strada l-ar fi aparat in cazul in care PSDul l-ar dat jos prin motiune, acum nu mai prea are pe cine se baza decat... tot pe PSD.
  • +10 (10 voturi)    
    Da. (Vineri, 19 februarie 2016, 13:55)

    asavreau [utilizator]

    Pe Vasile Dâncu care sa opus vehement OUG privind plagiatele
  • +7 (7 voturi)    
    eu stiu... (Vineri, 19 februarie 2016, 14:03)

    liviu_ [utilizator]

    castiga politicieni pe care ar trebui incercate niste torturi medievale... intrucat moartea fara suferinta nu e o pedeapsa suficient de mare!
  • +11 (11 voturi)    
    pai, (Vineri, 19 februarie 2016, 14:07)

    Cezy [utilizator]

    am si eu o curiozitate, in ce calitate d-nul Dragnea da indicatii...amenintatoare guvernului legitim? Dar nu sunt eu cel mai indreptatit sa am curiozitatea asta...Iar limbajul academic cred ca-l face invidios pe d-nul Ponta!
  • +14 (14 voturi)    
    Bagati-l la Jilava ca prea-i sfatos ! (Vineri, 19 februarie 2016, 14:20)

    NicolaeA [utilizator]

    "Premierul ar trebui sa faca ...", "Premierul trebuie sa ..." ! Mergi dle. la plimbare ! Cand mamaliga de Johanis a cerut sa nominalizezi un premier nu stiai cum sa te fofilezi iar acum te dai zmeu ! Cred ca a sosit momentul sa te consulti cu Voiculescu macar un an, in apartamentul lui actual !
  • +5 (5 voturi)    
    de acord (Vineri, 19 februarie 2016, 14:37)

    zigot [utilizator]

    cu remanierea DAR NUMAI dupa decizia finala in dosarul penal pe numele domniei tale;
    asa ca mai ai rabdare ca si noi asteptam de atatia ani;
    noi suntem corecti cu tine si asteptam respect din partea psd ilor fata de ROMANI.
  • +3 (3 voturi)    
    eu (Vineri, 19 februarie 2016, 19:29)

    nahir [utilizator]

    astept sa te condamne definitiv si eventual pe 7 ani, cam cat le ia mortilor, traditional, sa putrezeasca.
    asta si alte lucruri, ca sa te plagiez :))