Surse: premierul Ciolos ar fi nemultumit de modul in care ministrul Sanatatii a gestionat problema bebelusilor bolnavi si ia in calcul o posibila schimbare

de Red. Politic     HotNews.ro
Joi, 18 februarie 2016, 15:26 Actualitate | Politic

Premierul Dacian Ciolos ar fi nemultumit de prestatia ministrului Sanatatii, Patriciu Achimas Cadariu, in scandalul bebelusilor bolnavi din Arges, au declarat surse politice pentru HotNews.ro. Premierul ar lua in calcul o schimbare a ministrului, iar in pole-position se afla Ioanel Sinescu, rectorul UMF Bucuresti, au mai declarat sursele citate.

Reamintim ca Ministerul Sanatatii a avut un prim comunicat de presa despre situatia copiilor adusi din Arges cu sindrom hemolitic-uremic la o saptamana dupa aparitia problemei. In comunicat, Ministerul Sanatatii explica ce s-a intamplat si cat dureaza efectuarea anchetei epidemiologice.

Atunci cand a iesit la declaratii, ministrul Achimas Cadariu a raspuns intrebarilor reporterilor cu declaratii vagi si neinformate, care au contribuit la raspandirea zvonurilor conspirationiste despre cauza imbolnavirilor. De asemenea, el nu a dispus un control la Directia de Sanatate Arges, care a gestionat defectuos situatia, anuntand autoritatile centrale mult prea tarziu despre criza locala. A fost nevoie ca premierul Ciolos sa-si trimita corpul de control pentru a afla ce s-a intamplat in Arges.












Citeste pe Stirile ProTV

Cele mai tari glume si caricaturi, dupa BREXIT. Cum s-a facut haz de necaz dupa iesirea Marii Britanii din UE

BREXIT-ul a fost, de departe, principala tema a mesajelor de pe Twitter, chiar si la ore bune distanta dupa anuntarea rezultatelor.
4378 vizualizari
  • +4 (12 voturi)    
    Să-l pună pe ăla cu chiloții ... (Joi, 18 februarie 2016, 15:43)

    JG [utilizator]

    Să-l pună pe ăla cu chiloții ... deoarece între timp e mai experimentat: au mai trecut câteva zile din stagiatura sa!
    • -2 (2 voturi)    
      prestatie (Joi, 18 februarie 2016, 17:45)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui JG

      bine ca e buna prestatia politicienilor care au creat conditiile ca dupa 25 de ani de la revolutie sa stim si cine e vinovat de mortii de atunci si de cei de la mineriade.
  • +3 (11 voturi)    
    Un caz mult umflat (Joi, 18 februarie 2016, 16:35)

    Bogdan_100 [utilizator]

    10 nou nascuti cu probleme de intoxicare, exagerare tipica pentru presa de doi bani. O tragedie pentru familii dar in acest timp mult mai multi copii au fost grav afectati de nivelul de trai precar dar nici un cuvant despre ei. mai multi au murit in acest timp datorita neglijentelor sau lipsei de medicamente- din nou nici un cuvant...
  • +6 (8 voturi)    
    Nu are de ce. (Joi, 18 februarie 2016, 16:38)

    Spirt [utilizator]

    Sa compare cu modul in care s-a actionat in Germania! Nemtii in incompetenta lor au inceput sa zbiere la castravetii spanioli, cand , s-a dovedit ca nicicum nu erau castravetii. La cateva luni, au gasit sursa intr-o ferma eco din nordul Germaniei care facea ingrasamintele din fecale de animale.
    Le-a luat nemtilor atata timp, ce voiati sa faca ministrul nostru, cu sistemul nostru sanitar si cu banii nostri? Si sa nu uitam ca in Germania au murit 70 de oameni si 6000 au avut SHU.
  • +3 (9 voturi)    
    din rau in mai rau (Joi, 18 februarie 2016, 16:41)

    carmen_i [utilizator]

    Ca actualul ministru, Achimas Cadariu, este incompetent si nu a facut nici cea mai mica reforma in sistemul sanitar, asta se vede cu ochiul liber.

    Dar daca-l va pune pe coruptul Sinescu, va fi cu mult mai rau. Oare Ciolos nu pricepe ca ar trebui sa renunte sa mai recicleze vechile cadre securiste care au populat pana acum toate functiile de conducere din sistemul sanitar?

    Chiar nu poate sa puna o persoana cinstita la conducerea Ministerului Sanatatii?
  • +3 (7 voturi)    
    Altul e motivul. Si ordinul vine de mai sus de pri (Joi, 18 februarie 2016, 16:44)

    D-or [utilizator]

    Ministrul Sanatatii a indraznit sa afirme ca descentralizarea a creat un sistem nefunctional si dezarticulat. Ori, tocmai descentralizarea sistemelor face posibila capusizarea si deriva catre o pseudo-privatizare, dar cu subventii de la stat.

    Deci ministrul a lovit in cele sfinte, ceea ce este de neiertat!

    Am observat din atitudinea reporterei TVR de aseara ca s-a dat ordinul de debarcare pt ministru.

    Iar ordinul vine de dincolo de puterea vizibila, dar doar aparenta.
  • +3 (5 voturi)    
    Ghidurile medicale traduse/plagiate de Beuran... (Joi, 18 februarie 2016, 16:48)

    IancuJianu [utilizator]

    ...nu sint bune? ori Doctorul Docent a tradus ghidul strazilor din Paris...
  • -2 (2 voturi)    
    sindrom hemolitic-uremic (Joi, 18 februarie 2016, 17:28)

    john...doe [utilizator]

    In Germania, pentru cazurile grave, s-a administrat Soliris (Eculizumab):
    http://www.spiegel.de/international/germany/we-cannot-stand-by-and-watch-them-die-doctors-use-untested-medication-for-deadly-e-coli-a-766918.html

    Rezultate ale tratamentului cu Soliris sunt prezentate aici:
    http://news.alexionpharma.com/press-release/product-news/new-clinical-trial-data-show-substantial-improvement-eculizumab-soliris-p
    • 0 (2 voturi)    
      Ce bine ar fi... (Joi, 18 februarie 2016, 19:37)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui john...doe

      ...daca si oamenii s-ar opera sau trata dupa "manualul de service" precum masinile. Dar tot ar fi nasol ca nu sint piese de schimb...
  • +2 (4 voturi)    
    ... (Joi, 18 februarie 2016, 18:28)

    dragos234 [utilizator]

    Germania 2011, 3-4000 de imbolnaviri cu E coli cu sindrom hemolitic uremic cu tot, 51 (cincizeci si unu)de oameni isi pierd viata.
    SUA 2003, incendiu la clubul Station, 100(o suta!) de morti.
    Alo! Reveniti-va! Pe lumea asta se mai si moare. Nu suntem indestructibili.