Traian Basescu despre Klaus Iohannis: Premierul de la Grivco, prin atitudinea sa, a dat o grea lovitura statului de drept din dorinta de a-si servi partenerul, pe turnatorul Voiculescu

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 18 februarie 2016, 9:18 Actualitate | Politic

Traian Basescu
Foto: HotNews / DP
Fostul presedinte Traian Basescu scrie, intr-o postare pe pagina sa de Facebook, comentand declaratiile de miercuri ale lui Klaus Iohannis, ca "Premierul de la Grivco, prin atitudinea sa, a dat o grea lovitura statului de drept din dorinta de a-si servi partenerul, pe turnatorul Voiculescu, si pentru a-si asigura bunavointa lui Gadea, Badea & co."

Basescu mai scrie pe Facebook: "Premierul de la Grivco, despre Antene: <... Cred ca libertatea de exprimare nu poate fi suprimata pentru banale motive administrative.>, ba mai mult <cred ca se pot gasi solutii convenabile>. Domnul Iohannis minte ca si antenistii, nimeni nu a intrerupt emisia Antenelor. Domnul Iohannis instiga la nerespectarea unei hotarari judecatoresti definitive, care are putere de lege, impingand-o in derizoriul unui act administrativ. Domnul Iohannis il va apara si pe Mircea Basescu, impotriva unei eventuale hotarari judecatoresti definitive, spunand ca este doar un act administrativ care nu trebuie pus in aplicare? Va gasi si pentru Mircea Basescu o <solutie convenabila>?"

Fostul sef al statului a transmis, miercuri seara, si un comunicat de presa in care afirma ca "Ceea ce am vazut la Senat azi, prin interventiile lui Mircea Geoana, un demagog perfect, senatoarele Jipa si Cristiana Anghel si Ioan Ghise, arata ca suntem departe de a avea motive sa cerem ridicarea MCV... Declaratiile premierului de la Grivco, dl Klaus Iohannis, care astazi se numeste presedintele Romaniei, intra fara rusine in aceeasi linie de propaganda a Antenei 3."

"S-a proferat minciuna evacuarii in 5 zile. Nu, ANAF-ul a facut o notificare, conform legii. Numai printr-o hotarare judecatoreasca, televiziunile ar putea fi evacuate fortat. Senatul a intrat, din pacate, intr-o linie a propagandei mincinoase. Am stat sa ma intreb de ce face Senatul asta? Raspunsul e simplu: vedeti forta si influenta turnatorului Voiculescu. Vedeti spaima oamenilor politici de televiziunile ce i-ar putea eventual ataca si prefera sa fie obedienti turnatorului Voiculescu si propagandistilor de la Antena 3", arata Traian Basescu.

Comunicatul integral al fostului presedinte:

La Senat: am urmarit dezvoltarile legate de aplicarea unei hotarari judecatoresti. Vreau sa fie foarte clar. Nu am ceva cu Antena 3. Eu vorbesc strict despre aplicarea unei hotarari judecatoresti.

Ceea ce am vazut la Senat azi, prin interventiile lui Mircea Geoana, un demagog perfect, senatoarele Jipa si Cristiana Anghel si Ioan Ghise, arata ca suntem departe de a avea motive sa cerem ridicarea MCV. Discutiile s-au dus intr-o zona a minciunii, a incetarii emisiei un post tv, ceea ce nu e adevarat.

Nicio institutie a statului roman nu a indraznit sa ceara ridicarea licentei posturilor trustului Intact.

Singura chestiune despre care discutam este cea privind o executare a unei hotarari judecatoresti.

S-a proferat minciuna evacuarii in 5 zile. Nu, ANAF-ul a facut o notificare, conform legii. Numai printr-o hotarare judecatoreasca, televiziunile ar putea fi evacuate fortat. Senatul a intrat, din pacate, intr-o linie a propagandei mincinoase.

Am stat sa ma intreb de ce face Senatul asta? Raspunsul e simplu: vedeti forta si influenta turnatorului Voiculescu. Vedeti spaima oamenilor politici de televiziunile ce i-ar putea eventual ataca si prefera sa fie obedienti turnatorului Voiculescu si propagandistilor de la Antena 3.

Jalnica grupare de politicieni am putut sa vad astazi in Senat!

 Declaratiile premierului de la Grivco, dl Klaus Iohannis,  care astazi se numeste presedintele Romaniei, intra fara rusine in aceeasi linie de propaganda a Antenei 3.

Se exprima cam asa: "Libertatea de exprimare nu poate fi afectata de un banal motiv administrativ".

Hotararea judecatoreasca nu este motiv administrativ. Este o lege care trebuie pusa in aplicare. Daca astazi, cu o institutie de presa importanta se face demonstratia ca statul roman nu aplica legea, maine si cetateni de rand se vor considera indreptatiti sa nu respecte hotarari judecatoresti. Se creeaza un vid de putere judecatoreasca.

Cea mai grea lovitura data justitiei a fost afirmatia pe care a facut-o premierul de la Grivco, actualul presedinte al Romaniei. Cu aceste declaratii, e clar ca Romania trebuie sa ramana in MCV pe Justitie.

Politicienii de la varf isi permit sa relativizeze obligatia de a respecta hotarari judecatoresti definitive data acum mai bine de un an si jumatate.

Am apreciat verticalitatea premierului Dacian Ciolos, care in fata Senatului a ramas ferm pe ideea de respectarea a legii, chiar daca a dat sperante ca se poate veni cu solutii alternative. Iar eu ii spun ca nu exista solutii alternative, ele sunt prevazute in Codul Penal si in Codul Comercial. Orice confiscare prin hotararea justitiei trebuie sa se valorifice nu prin inchiriere, nu prin leasing, ci prin vanzare.
Pozitia mea nu este impotriva trustului Intact ci impotriva nerespectarii legii.

Si Camera Deputatilor ne-a dat o proba de ce trebuie mentinut MCV-ul, prin raspunsul dat cererii de arestare a doi deputati, Madalin Voicu si Nicolae Paun.
Vreau sa fiu foarte clar. Sunt adversar al arestarilor inutile.

Camera Deputatilor a tratat diferit solicitarile DNA.

Sunt de acord cu decizia Camerei Deputatilor in privinta lui Madalin Voicu. Din informatiile prublice am aflat ca este acuzat de trafic de influenta. Nu a incercat sa modifice probe, sa convinga martori sa dea declaratii mincinoase. A fost corect abordata problema Madalin Voicu, strict din informatiile aflate comunicatele DNA.

In ceea ce-l priveste pe Nicolae Paun, acesta a incercat sa modifice, sa falsifice probe prin interventii la diversi martori, sa dea declaratii mincinoase. In orice tara din aceasta lume, in orice tara civilizata, un individ care incearca sa modifice probe este arestat imediat. Paradoxul este ca se vede din nou fratia PSD-PNL. Intamplator, nu s-a mai realizat cvorumul pentru votul cu privire la arestare si, in mod spectaculos, cea care a dat semnalul plecarii din sala a fost insasi presedinta PNL Alina Gorghiu, care nu s-a mai aflat in sala la vot si multi liberali au urmat-o. Asta ne arata ca avem in continuare nevoie de MVC.

Poate ma intelegeti cat de greu mi-a fost la Cotroceni sa tin piept parlamentarilor sa nu faca harcea parcea statul de drept. Dupa ei mi-am meritat cele doua suspendari.












Material prezentat de LIDL​

FOTO​ Incearca reteta saptamanii de la LIDL: Sorbet cu fructe de padure, o varianta mult mai putin calorica a inghetatei


Sorbetul este un desert racoritor pe baza de fructe, suc de fructe, apa si zahar, care desi aduce foarte mult cu inghetata, este o varianta mult mai putin calorica insa poate fi la fel de cremos si delicios! Folositi fructe congelate pentru ca sorbetul sa fie consistent si sa va racoreasca instant in zilele toride de vara.
11694 vizualizari
  • +29 (45 voturi)    
    Ar trebui sa ii multumiti, Domnule Basescu! (Joi, 18 februarie 2016, 9:27)

    Pseudokinegetikos [utilizator]

    Tocmai va facut primar, eu va votez!
    • +37 (43 voturi)    
      De ce nu ...premier? (Joi, 18 februarie 2016, 9:33)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui Pseudokinegetikos

      In urma unor anticipate...neasteptate.
      • +30 (36 voturi)    
        Da, chiar asa ... (Joi, 18 februarie 2016, 10:21)

        Pseudokinegetikos [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

        e prima data cand ii simt lipsa, cu toate defectele lui ...
    • +37 (43 voturi)    
      E prea putin ... (Joi, 18 februarie 2016, 10:05)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui Pseudokinegetikos

      ............. pr Base....ar tre sa conduca tara !!! E singurul cu viziune si mintea limpede.......ceilalti sunt bezmetici cu toii !!!
      • +10 (16 voturi)    
        con cohones (Joi, 18 februarie 2016, 12:51)

        Maica Reteza [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

        Basesco, el unico prezidente con cohones
    • -4 (4 voturi)    
      Va sau v-a ? (Joi, 18 februarie 2016, 15:24)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Pseudokinegetikos

      Mai verifica ortografia.
      • +5 (5 voturi)    
        hai las-o mai moale.... (Joi, 18 februarie 2016, 15:50)

        oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        oricine poate sa faca o tastare gresita.
      • 0 (0 voturi)    
        esti foarte "inteligent" prietene (Vineri, 19 februarie 2016, 19:21)

        Pseudokinegetikos [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        cred ca ar trebui sa verifici tu cand se foloseste 'va" si "v-a",
  • +38 (46 voturi)    
    dintre atatea rele... (Joi, 18 februarie 2016, 9:29)

    scharke [utilizator]

    parca tot pe marinar merita sa-l votezi aproape de fiecare data... nu m-ar mira sa-si repozitioneze discursul (pana mai ieri anti sistem, anti DNA etc) pentru ca tocmai s-a facut loc pe partea dreapta... prin declaratiile de ieri, presedintele feisbuc iohannis tocmai si-a pozitionat pnl-ul in partea stanga langa toti comunistii si hotii de la psd... s-a refacut USL, culmea, fara creatorul ei puie monta!
  • -42 (52 voturi)    
    domnule ex (Joi, 18 februarie 2016, 9:33)

    petre22 [utilizator]

    Trist sa vezi cum un ex presedinte se face de ras .
    Ion Iliescu a imbatranit cu demnitate si toata lumea il stimeaza dar dumneavoastra ati ajuns mai rau decat cei mai feroce dictatori ,Pol Pot,Stalin,Hitler ,demn de mila.
    Cand era vorba de Mircea ,Udrea,Cocos atunci DNA e un balaur rau ,acum cand e vorba de antene ANAF e raiul pe pamant.
    Nu mai crede nimeni ce spuneti nu va mai ia nimeni in seama.
    Pe mine unul cand va aud nu ma mai cuprinde nici macar sila poate doar mila.
    • +12 (16 voturi)    
      si mai trist, (Joi, 18 februarie 2016, 10:43)

      victor L [utilizator] i-a raspuns lui petre22

      spre deznadejde, este ca un @ real politik sa fie atit de aerian.
      Mergi la haznaua 3 are nevoie de cei ca tine :P
    • +13 (19 voturi)    
      E adevarat ca tu nu il crezi si esti un nimeni (Joi, 18 februarie 2016, 11:24)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui petre22

      Dar asta nu inseamna ca nimeni nu-l crede. Mai ales in speta de fata are perfecta dreptate. Cat despre demnitatea cu care criminalul Iliescu a imbatranit e aceiasi ca si demnityatea lui visinescu. Pentru tine, troll rusnac, un citat din Caragiale (un mare om de cultura Roman banuiesc ca auzi pentru prima data de el) " Amice esti idiot"
  • +30 (38 voturi)    
    Ok (Joi, 18 februarie 2016, 9:37)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    Politica este pentru hoti, nici PMP-ul nu e mai breaz, dar votez persoana Traian Basescu!
  • +28 (30 voturi)    
    Doar atat ? (Joi, 18 februarie 2016, 9:42)

    adrian88000 [utilizator]

    Avem nevoie doar de MCV ? Nu cumva avem nevoie de o Revolutie ?
  • +16 (26 voturi)    
    pentru mine nu este "fostul" Presedinte! (Joi, 18 februarie 2016, 9:45)

    Crioan [utilizator]

    Ce exprimare este asta?!
    A trecut si HN de partea varanului?!
  • +14 (24 voturi)    
    Basescu. (Joi, 18 februarie 2016, 10:00)

    MirceaGeorgescu1 [anonim]

    E prima oara cand ii dau dreptate!
  • +39 (43 voturi)    
    D-le Basescu..... (Joi, 18 februarie 2016, 10:06)

    polonyca [utilizator]

    Sincer , nu v-am crezut atunci dar iata , acuma , practica va confirma: J-FB nu e altceva decat tucarul lui Felix !!!:) Incredibil , dar asa este...:)
    • +14 (18 voturi)    
      Are fler de politician adevarat. (Joi, 18 februarie 2016, 10:51)

      cititoare [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      Intelege toate dedesubturile celorlalti inainte ca altii sa-si dea seama.
  • +24 (32 voturi)    
    SI EU CRED CA (Joi, 18 februarie 2016, 10:16)

    arheopterix [utilizator]

    Participarea Dlui Basescu la alegerea primarului de Bucuresti , este o idee buna . Indiferent de rezultat , lupta trebue dusa . Atat cat il cunosc eu pe Dl Presedinte , se va arunca in lupta ,chiar daca -si ridica in cap pe toti ciudatii care-l urasc de moarte pentru ca s-a straduit (si partial a si reusit ) sa -I impiedice sa ne jupoaie de vii pe noi cetatenii simpli care nu facem parte din nici o mafie transpartinica .
  • +14 (18 voturi)    
    iohannis... (Joi, 18 februarie 2016, 10:32)

    liviu_ [utilizator]

    nu isi da seama, dar tocmai a ratat sansa unui al 2lea mandat!
    • +3 (7 voturi)    
      Al 2 mandat ? (Joi, 18 februarie 2016, 15:22)

      sipu [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      poate daca ajunge in turul 2 iar cu "MITOMANUL" (ponta)
  • +12 (16 voturi)    
    Presedintele Senatului (Joi, 18 februarie 2016, 10:35)

    marcus61 [utilizator]

    Acolo isi are locul in viitoarea legislatura.
    Nu de alta, dar la o eventuala ejectare a neamtului, avem pe cine ne baza. In plus va scutura pe multi din adormitii de acolo si va mai stopa si din abuzurile legislative facute in interese de grup.
  • +13 (19 voturi)    
    mare dezamagire (Joi, 18 februarie 2016, 11:13)

    CRMS [utilizator]

    Sincer, am crezut ca o data cu Johannis vremea lui Basescu a trecut si ca tara a trecut intr-o noua etapa.
    Insa, dupa ce am vazut aseara jalnicele prestatii (de slugi) a lui Johannis si a lui Ciolos am realizat ca m-am lasat pacalit: marionetele astea doua care conduc tara acuma nu sunt decat niste inventii care sa ne dea noua inpresia ca s-a schimbat ceva in bine. De fapt s-a schimbat ceva in rau: mafia si-a pus acuma si presedinte de tara si PM.
    Cilos daca ar avea demnitate si-ar da demisia.
    DE la Johaniis insa nu mai astept nimic: daca punem alaturi de prestatia lui de aseara si procesul cu casa din Sibiu este clar ca Voiculescu l-a ales pentru ca stia ca este corupt si deci manipulabil.
    Si uite asa, am devenit din nou sustinatorul lui Basescu care, pana una alta, e singurul care le mai da cate un pumn in gura mafiotilor politici din Romania.
  • +11 (17 voturi)    
    here's a crazy idea (Joi, 18 februarie 2016, 11:14)

    verdi [utilizator]

    PMP - M10 protocol de colaborare
    Basescu castiga primaria capitalei
    Macovei urmatorul presedinte
  • +6 (12 voturi)    
    Adevarata frenezie.. (Joi, 18 februarie 2016, 11:51)

    purplehaze [utilizator]

    ...parlamentara in "Operatiunea" suspendarea Presedintelui nu a tinut cont de un mic ...amanunt, romanii nu sunt prosti, masa de manevra in mana jmecherilor din parlament.
    Din ce in ce mai clar, chiar si pentru cei ce nu-l simpatizau la acea vreme, devine clara Miza oligarhilor din parlamentul roman, aducerea Justitiei la nivelul anilor 2004, cand judecatorii isi cereaua voie sa se amestece in afacerilor "distinsilor".
    DAR ....CEA MAI MARE DEZAMAGIRE o produce omul pe care romanii s-au inghesuit la propriu si la figurat sa-l voteze, care a promis la acea vreme ca ..."VA FI UN ALTFEL DE PRESEDINTE". Deja, din pacate, traducerea acelor cuvinte dezamageste crunt...
  • -4 (8 voturi)    
    Primarul Basescu (Joi, 18 februarie 2016, 11:57)

    Trojan.H [utilizator]

    Basescu nu va candida la nicio primarie.
  • -9 (11 voturi)    
    rade ciob de oala sparta! (Joi, 18 februarie 2016, 14:58)

    Codruta N [utilizator]

    S-a si gasit CINE sa vorbeasca despre "statul de drept"!!
  • +6 (8 voturi)    
    Marineru' (Joi, 18 februarie 2016, 15:38)

    rockerul [utilizator]

    nu stiu cum dracu' se face , dar de cate ori deschide gura marinerului in ultimul timp , cam are dreptate ! Ceea ce s-a intamplat acum cu cei primi 2 oameni in statul roman , s-ar chema cam asa : eu KJ si cu CAPT am hotarat sa defecam in capul vostru de romani prosti si creduli , nu respectam nicio sentinta judec DEFINITIVA , ci o batjocorim chiar !!! Pt ca marineru a sustinut-o in orb pe " marea blonda " , eu unul nu am mai putut sa-l suport . Dar , daca de aici inainte isi va mentine discursul si reactiile contra acestor jigodii , parand a fi SINGURA VOCE care se lupta cu ei , eu il voi sustine , asa cum sustin DNA si Justitia ! P.S. MCV-ul trebuie OBLIGATORIU mentinut !
  • +9 (9 voturi)    
    Bravo Base' (Joi, 18 februarie 2016, 16:10)

    oxxxxxyyyyya [utilizator]

    Inca o data ti-ai dovedit perspicacitatea politica, esti cel mai bun....
    Poate ca ar trebui sa revizuim constitutia, in sensul ca dupa o pauza de mandat ,sa revina cu drepturi depline pt. alte 2 mandate de presedinte......pt. ca la ora actuala nu exista alt om politic de nivelul lui.
    • +5 (5 voturi)    
      O IDEE VALOROASA ! (Joi, 18 februarie 2016, 19:26)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui oxxxxxyyyyya

      Si iata cum disperarea de a vedea in jur numai non valori care, in loc sa contribuie la propasirea tarii si a oamenilor ce o populeaza, fura, fura si distrug si la propriu, avutia Romaniei si la figurat, increderea noastra intr-un viitor mai bun pt noi si copii nostri, naste idei valoroase, ca aceasta emisa de tine. Subscriu la ea ! Intr-adevar dupa o pauza de un mandat (5 ani, inseamna destul de mult, deci sunt suficienti) ar trebui ca un fost presedinte sa poata sa ceara din nou votul poporului pt cea mai inalta demnitate in stat. Anii de pauza de dupa incheierea mandatelor sunt o garantie suficienta a faptului ca reflexele autocrate au disparut, rutina a disparut, inertia a disparut iar candidatul a putut decanta in liniste experientele bune, valoroase din timpul primelor mandate de cele mai putin reusite, in asa fel incat sa existe o garantie ca greselile nu se vor repeta ci numai implinirile mandatelor anterioare. Inca o data, o idee excelenta. Felicitari si zau ca merita discutata.