Madalin Voicu, salvat de deputati "din simpatie" de la arestarea preventiva/ Deputatii au incuviintat doar retinerea lui Nicolae Paun. Votul pentru arestarea preventiva se amana pe miercurea viitoare, din lipsa de cvorum

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Miercuri, 17 februarie 2016, 13:55 Actualitate | Politic

Madalin Voicu si Nicolae Paun
Foto: Agerpres
Deputatii au inceput miecuri votul secret cu bile asupra cererilor DNA de retinere si arestare pe numele deputatilor Madalin Voicu si Nicolae Paun, pe care insa nu au reusit sa il si termine, intrucat pana s-a ajuns la ultimul vot mare parte dintre deputati au plecat asa ca sedinta a trebuit suspendata din lipsa de cvorum. Dupa ce l-au salvat pe Madalin Voicu de la retinere si arestare preventiva, deputatii au apucat doar sa incuviinteze retinerea lui Paun, intrucat la votul care s-a dat separat pentru cererea de arestare preventiva au mai fost doar 178, adica mai putin decat jumatate plus unu din cati deputati sunt in total.
  • Au fost patru voturi, existand un proiect de hotarare pentru fiecare capat de cerere. S-a votat astfel: incuviintarea retinerii lui Madalin Voicu, incuviintarea arestarii preventive a lui Voicu, incuviintarea retinerii lui Paun, incuviintarea arestarii preventive a lui Paun.
  • Procedura de vot: bila alba in urna alba si bila neagra in urna neagra - vot pentru, bila alba in urna neagra si bila neagra in urna alba - vot impotriva, ambele bile in urna neagra - vot anulat.

UPDATE Votul pentru incuviintarea arestarii preventive a lui Nicolae Paun se va da miercurea viitoare, a decis biroul permanent al Camerei.

16:47: Votul pentru incuviintarea arestarii preventive se amana, intrucat in sala au fost prezenti doar 178 de deputati si este necesar un cvorum de 191.

Potrivit regulamentului, votul in plen trebuie dat in termen de cinci zile de redactarea raportului in comisia juridica.

Mai exact, acesta prevede astfel:

(4) Proiectul de hotărâre privind aprobarea cererii ministrului justiţiei se supune spre dezbatere şi adoptare plenului Camerei Deputaţilor, în termen de 5 zile de la depunerea raportului, cu respectarea prevederilor art. 67 şi ale art. 76 alin. (2) din Constituţia României, republicată.

16.11:
A inceput ultimul vot al zilei: incuviintarea arestarii preventive.

16.09: Deputatii au incuviintat cererea de retinere a lui Paun: 128 voturi "pentru", 78 "impotriva".

15.49:
S-a incheiat votul. Amintim ca este nevoie ca in sala sa fie prezenti cel putin jumatate plus unu din numarul total al deputatilor, adica 191, pentru a fi valid votul. Au fos prezenti 235 deputati.

15.13: A inceput al treilea vot, pentru incuviintarea retinerii lui Nicolae Paun.

15.07: Deputatii l-au salvat pe Madalin Voicu si de eventuala arestare preventiva. Au fost 158 voturi "impotriva" si 103 "pentru".

"Am promis ca nu mai vorbesc despre acest caz si, in general, nu mai vorbesc despre Justitie in public. Voi nu vreti sa ma intelegeti. Nu stiti prin ce am trecut eu si atunci probabil ca voi facandu-va meseria credeti ca am cum sa va umplu spatiul. Va multumesc mult. Va rog sa ma intelegeti", a spus Madalin Voicu dupa vot.

El a afirmat ca nu a vorbit cu Nicolae Paun. "Nu am vorbit, nu m-a cautat", a adaugat Voicu.

*
Dragnea, intrebat daca Voicu a fost salvat pentru ca este simpatizat de colegi: "Astazi, de dimineata, discutand cu unii colegi de-ai vostri la Senat, chiar asta mi-au spus ca, din ce au simtit, din ce au vorbit cu colegii mei, a existat o oarecare simpatie si se pare ca asta a contat", a spus presedintele PSD. "Nu poate fi sanctionata, chiar nu poate fi sanctionata si nu exista un vot cu nume si prenume totusi". 

14.58:
S-a incheiat si al doilea vot.

14.25:
Incepe votul pentru cererea de arestare preventiva a lui Voicu. Este prezent si Victor Ponta, care a votat. 

14.20:
Rezultat: 170 voturi "impotriva" si 116 "pentru". Cererea de retinere a lui Madalin Voicu a fost respinsa.

14.12: S-a incheiat primul vot, pentru retinerea lui Voicu. Dupa ce se anunta rezultatul acestui vot se trece la urmatorul, pentru arestarea preventiva. 

***

Voicu si-a rugat, miercuri, colegii sa nu incuviinteze retinerea si arestarea sa pentru ca va fi o "umilinta ingrozitoare", el adaugand ca este un "om cinstit", pe care, daca l-ar da afara nevasata din casa, ar trebui sa isi puna un cort in curtea Parlamentului. ￯

Pe de alta parte, Paun nu a fost prezent in plen.

Citeste si:  STENOGRAME DNA Nicolae Paun: Sa moara copiii mei, cand ies afara, daca nu dau doua cutite in gat la procurori si ma p.. pe ei

Procurorul-sef al DNA, Laura Codruta Kovesi, a cerut miercuri sesizarea presedintelui Camerei Deputatilor pentru incuviintarea retinerii si arestarii preventive a deputatilor Madalin Voicu si Nicolae Paun.

Madalin Voicu este acuzat de trafic de influenta, fals in declaratii si spalare de bani, toate in forma continuata. Nicolae Paun, presedinte al Asociatiei Partida Romilor Pro Europa, este acuzat de folosire sau prezentarea cu rea-credinta de documente ori declaratii false, inexacte sau incomplete, avand ca rezultat obtinerea pe nedrept de fonduri europene, schimbare, fara respectarea prevederilor legale, a destinatiei fondurilor europene, deturnare de fonduri, spalare a banilor, efectuare de operatiuni financiare, ca acte de comert, incompatibile cu functia, atributia sau insarcinarea pe care o indeplineste o persoana ori incheierea de tranzactii financiare, in scopul obtinerii pentru sine sau pentru altul de bani, bunuri ori alte foloase necuvenite, cumparare de influenta, influentare a declaratiilor, toate in forma continuata.











19358 vizualizari
  • +15 (23 voturi)    
    Baieti, (Miercuri, 17 februarie 2016, 14:06)

    bancher [utilizator]

    mitiica va asteapta. Parlamentarii nostri (de voie, de nevoie, de rusine) au fost de acord cu arestarea unor nume mult mai grele decat Madalin Voicu si Nicolae Paun. La astia doi nu se uita nimeni....sigur diseara ii salta.
    • +17 (29 voturi)    
      sau se baricadeaza in latrina 3 ? (Miercuri, 17 februarie 2016, 14:22)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      avanpostul democratiei....varaniene
    • +16 (24 voturi)    
      Ca să vezi... (Miercuri, 17 februarie 2016, 14:28)

      lucus [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      Voicu a scăpat... că bietu” de el, dacă-l dă nevasta afară din casă, doarme-n cort.
      Milogeală, sau cum se numește acum.. politică externă.

      Acum senator/deputat/parlamentar au cîștigat un pic de simpatie printre admiratorii antenelor.

      Chiar îmi doream ca, cel puțin acum, să îi nu încuviințeze reținerea lor, poate-poate se mai duce din „simpatia” asta.

      Oare chiar or fi 8 milioane de susținători? Eu nu cred că știu vreunul, dintre ai mei...
    • +7 (13 voturi)    
      Acelasi parlament (Miercuri, 17 februarie 2016, 15:22)

      Caligula [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      Aceasi procedura secreta - cu care toti sunt de acord. Acelasi verdict. Aceiasi lipsa de motivare a deciziei.

      Bulibasele parlamentare nu se dezmint.
    • +8 (14 voturi)    
      Nemernicii (Miercuri, 17 februarie 2016, 15:34)

      _CK_ [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      Datorită lui Tăriceanu, Antenei 3 și imunității parlamentare ar trebui să ieșim în stradă !!!

      Haideți să le facem o surpriză că tot e an electoral ! Ieșim împotriva parlamentarilor + a bătăii de joc și nu împotriva a guvernului !
      • +10 (14 voturi)    
        nu e mai bine? (Miercuri, 17 februarie 2016, 16:02)

        nelamurit [utilizator] i-a raspuns lui _CK_

        sa iesim la vot.????
        In dec.2012 au iesit doar 45% si uite cu ce ne-am procopsit
  • +29 (35 voturi)    
    QED (Miercuri, 17 februarie 2016, 14:37)

    Martinezu [utilizator]

    Pentru cine mai avea dubii ca nu s-a schimbat nimic asta toamna.
    Parlamentul lucreaza CONTRA poporului.
    Vedeti ce se dezbate in parlament zilele astea: Legea Defaimarii, cereri de arestare, explicatii despre " abuzul" fiscului in ce priveste Antenele, totul pentru popor.
    Copiii mor in spitale.
    • +6 (14 voturi)    
      Jigodiile......... (Miercuri, 17 februarie 2016, 15:06)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      ................ noastre parlamentare ne demonstreaza ,a iata , ei faq legea !!!!:) Te apuca greata , nu alta.....
  • +21 (29 voturi)    
    Paun... (Miercuri, 17 februarie 2016, 14:41)

    Gigi Kent [utilizator]

    Paun ala care a zis ca le taie gatul procurorilor ar trebui sa mearga in preventiv. De abia ala e pericol public. Voicu ce o sa faca? O sa le cante la vioara procurorilor pana ii ia cu capul? :)
    • +18 (28 voturi)    
      Toti sunt pericole publice (Miercuri, 17 februarie 2016, 14:50)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Sunt oameni cu influenta, sunt mafioti. Toti sunt periculosi. Au organizat lovituri de constitutie. Sunt pregatiti, abia asteapta sa scoata oamenii in strada, milioane de uslamisti, ca sa preia in forta puterea totala, reducand la tacere justitia.

      Criminalii omoara cativa oameni, unul, doi sau zece. Mafia ucide milioane de oameni. Lent, dar ucide.
      • -15 (23 voturi)    
        :) (Miercuri, 17 februarie 2016, 15:10)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

        Cred ca mai pericol public esti tu. Medicamente?
    • -3 (7 voturi)    
      o sa spuna ca de fapt (Miercuri, 17 februarie 2016, 15:54)

      generatiafacebk [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      procuror era un fin de-al lui
      si taiat era arcusul
      gat era o vioara :)

      Intreb si eu ca sa ma aflu in treaba cine ne spune ca stenogramele sunt reale si nu fabulatii de presa ?
      ca din cate stiu eu ca neexpert divulgarea de informatii din dosare e infractiune...
  • +9 (17 voturi)    
    ! (Miercuri, 17 februarie 2016, 15:13)

    Kpriciu [utilizator]

    HOTII scăpa de moment un HOT!
    (Rușine, m. voicu, asteptam demnitate de la tine, dar nu ești decât un ordinar. Păcat de familia din care te tragi!)
  • +10 (18 voturi)    
    era de asteptat (Miercuri, 17 februarie 2016, 15:15)

    hootman [utilizator]

    aceeasi mascarada , de fiecare data.mascarada pentru ca nu se voteaza altceva decat incuviintarea retinerii si arestarii unor infractori dovediti.

    MCV sa ramina valabil pina la adinci batrinete si sa stea asa pina dispare si ultimul parlamentar de teapa celor de acum si sa nu mai fie adusa vorba despre ridicarea MCV in urmatorii 20 de ani.
    gata.

    300 de parlamentari , trebuie sa fie, asa cum s-a votat la referendum.

    cand va fi pusa in practica masura asta si cine este cel care ar trebui sa faca asta?
  • +5 (13 voturi)    
    Mai merită votat vreo-unul din actualii deputați? (Miercuri, 17 februarie 2016, 15:18)

    asavreau [utilizator]

    Vin alegerile.Nici-unul din actualii deputați nu mai merită votați.Sunt toți susținători ai hoților.Punct și de la capăt.Alții,dar să nu fie rude cu actualii.
  • +11 (17 voturi)    
    Nu îmi pare rău că am plecat din țară (Miercuri, 17 februarie 2016, 15:20)

    petrol_head [utilizator]

    Mă uit cu supărare la toate lucrurile urâte care se întamplă în România și îmi vine să urlu de nervi. Văd zilele acestea abuzurile în cazul Godină, manipularea grosolană și atitudinea comunistă a parlamentarilor în cazul ANAF - Antena 3, iar acum văd cum golanii scapă din nou de răspundere deoarece au imunitate parlamentară. Este o rușine ce se întâmplă!
    • 0 (10 voturi)    
      Nu te mai supara... (Miercuri, 17 februarie 2016, 15:46)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui petrol_head

      Nu te mai supara degeaba. De exemplu Antena 3 a prezentat pe larg cazul Godina.

      La fel cum votul din Parlament de azi nu inseamna ca a scapat cineva de raspundere. Urmarirea penala, trimiterea in judecata, procesul penal in cazul lui Voicu merg mai departe.

      Atitudinea comunista a parlamentarilor ar fi fost exact sa ignore situatia televiziunilor. Pana la urma a fost o dezbatere si o informare. Totul s-a petrecut in spiritul constitutiei iar individul e mai important decat statul. Daca ai impresia ca statul e mai important decat individul inseamna ca ai plecat in Venezuela, Coreea de Nord sau cine stie unde.

      Nu totul e in alb si negru cum crezi tu. Mai gandeste-te...
      • +4 (6 voturi)    
        ce au spus? (Miercuri, 17 februarie 2016, 16:49)

        DT34 [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        despre tov. PSD-ista, sefa Crucea Rosie Brasov?
        • 0 (0 voturi)    
          Ce sa am de zis? (Miercuri, 17 februarie 2016, 20:55)

          Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui DT34

          La brutarie! Mi-e scaraba de toti "smecherasii" astia cu ... "sun eu pe cineva si te rezolv". Foarte bine ca s-a aflat

          Daca stai sa te gandesti tara are mai multe probleme din cauza unora ca otreapa in cauza (multiplica cu mii, zeci de mii, sute de mii) de smecherasi decat din cauza ca, sa zicem, nu stiu ce facturi a taiat Ponta pentru Sova (daca o fi ceva aiurea acolo ca nu sunt convins).

          Toata treaba imi aduce aminte de tanarul din incendiul de la Colectiv care nu avea asigurare de sanatate. Pai daca suntem ai dracu cum si-ar dori unii pe acest site trebuie sa-l lasam sa moara nu? Ce atat stat social, ce atata umanitate. Mori ma!
      • +1 (5 voturi)    
        Bai tigara! (Miercuri, 17 februarie 2016, 18:50)

        Sani [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        Sa inteleg ca tie iti place SUA, si Occidentul?
        Bai mai degraba, ca un mare votant PSD te-as vedea mai degraba alaturi de Putin!

        Bai, vezi ca matale ti s-a ars tubul cinescop de la mansarda, ai ramas in preistorie!
  • +11 (19 voturi)    
    Asta e circ (Miercuri, 17 februarie 2016, 15:28)

    DT34 [utilizator]

    Se voteaza ca un deputat sa fie arestat sau nu, pentru ce au imunitate? Ca sa poate sa fure? Asta e nesimtire romaneasca. Si noi asteptam cu sufletul la gura daca se voteaza pentru sau impotriva. Si ne bucuram daca se voteaza pentru arestare. Rau am ajuns.
    As vrea sa-i reamintesc domnului Iohannis ca una din lozincile dumnealul a fost sa scape tara de imunitatea parlamentarilor.
  • +4 (10 voturi)    
    Parlamentarii sunt hoti! (Miercuri, 17 februarie 2016, 15:48)

    ouyang [utilizator]

    Trebuie renuntat urgent la “serviciile" majoritatii lor.
  • +7 (11 voturi)    
    dar pot fi trimisi in judecata nu ? (Miercuri, 17 februarie 2016, 15:48)

    generatiafacebk [utilizator]

    ca parca astia nu au fost ministrii
    • +3 (7 voturi)    
      Trebuie sa definitiverze dosarul ca deregula (Miercuri, 17 februarie 2016, 16:09)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui generatiafacebk

      pe timpul cercetarii mai sar niste tablouri din cavouri , se mai concretizeaza si alte acuzatii care nu au fost instrumentate complet , sau nu ! Ramane acum ca cei din Giugiu sa voteze cat mai putin psd si daca nu va fi in fruntea listei sa-l dea in iunie pe mana DNA !!! (Trimiterea in judecata se produce dupa incheierea cercetarii penale ) Pana atunci, o sa cante la masa lui dragnea sa-l puna in motul listei la alegeri ca tot a zis acum 2 saptamani (afland ca DNA e pe urmele lui) ca nu mai candideaza ...
  • +6 (14 voturi)    
    Ce sa ridici MCV ?,2-3 generatii trebuie mentinut (Miercuri, 17 februarie 2016, 15:52)

    andreesanu [utilizator]

    Cine crede ca sleahta de derbedei ,de lichele de hoti,de mafioti din parlament s-a potolit este un idiot irecuperabil. MCV trebuie mentinut 2-3 generatii deacum inainte.
  • +9 (13 voturi)    
    eu cred... (Miercuri, 17 februarie 2016, 16:15)

    liviu_ [utilizator]

    ca odata la 2-3 luni trebuie sa iesim in strada vreo 30000 minim sa le amintim ce trebuie sa faca.
    am impresia ca imediat cum se linistesc apele cum se reintorc la furat
  • +7 (11 voturi)    
    Imunitatea (Miercuri, 17 februarie 2016, 16:18)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Trebuie schimbata legea ce ofera imunitate parlamentarilor. este nedrept fata de cetateanul cinstit sa fii protejat de lege in timp ce comiti infractiuni
  • +6 (8 voturi)    
    vine primavara (Miercuri, 17 februarie 2016, 16:48)

    the obvious [utilizator]

    cred ca e timpul de o noua iesire in strada, acum cu tinta nenorocitii astia.
  • +7 (9 voturi)    
    mlastina (Miercuri, 17 februarie 2016, 17:14)

    zigot [utilizator]

    parlamentara continua.
    psd, unpr si alde(in special bosul lor) isi apara din nou infractorii
    alegeti-i din nou la toamna!
  • +4 (6 voturi)    
    Pentru MCV!!! (Miercuri, 17 februarie 2016, 18:30)

    mihai1986 [utilizator]

    Nu trebuie ridicat! Asistam la o ofensiva a penalilor care actiioneaza impotriva statului de drept. Surpriza este ralierea presedintelui si a premierului de parte penalilor, in chestiunea antenelor si impotriva ANAF si a statului roman. La infractorii din parlament nu ma asteptam la altceva!! Daca nici pentru cel care a amenintat ca ia gatul la procurori cu cutitul nu au dat aviz de arestare, ce poti sa le mai ceri...Problema stiti care este??? Tot acesti infractori vor ajunge in parlament dupa votari, sau mare parte dintre ei... De aceea au acest tupeu, stiu ca nu-i schimba nimeni!!! Ar trebui o noua atitudine gen Colectiv, un semnal ferm din partea societatii civile ca nu ne mai reprezinta!!!
  • +2 (6 voturi)    
    Politically correct (Miercuri, 17 februarie 2016, 18:48)

    Sani [utilizator]

    Propun un nou slogan:

    PSD-ul si cu Romii
    Romania cu-nterlopii!

    Apropo: bai, luati exemplul de la TM, unde romii au luat tot centrul....mai draga mai,...ce rol a avut PSD-ul in povestea asta?
    • 0 (0 voturi)    
      ''romi'' (Miercuri, 17 februarie 2016, 22:08)

      bec [utilizator] i-a raspuns lui Sani

      iliescu, nastase, voikulescu, voicu in doua exemplare...