Basescu: Actiunea lui Tariceanu si a Senatului de a-l chema pe Ciolos sa dea explicatii mi se pare ilegitima / "Oamenii astia nu mai inteleg nimic din democratie"

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 16 februarie 2016, 16:03 Actualitate | Politic

Traian Basescu
Foto: Mihai Ivascu / Hotnews.ro
Presedintele Miscarii Populare, Traian Basescu, considera ca actiunea ANAF in cazul Antena Group este una in aplicarea legii si califica drept ilegitima actiunea lui Calin Popescu-Tariceanu si a Senatului in ansamblu privind chemarea premierului pentru a da explicatii pe acest subiect, transmite Agerpres.

"Cred ca este o actiune in aplicarea legii. Este cunoscuta relatia dintre mine si Antene si n-as comenta evenimentul, dar eu cred ca este o actiune in aplicarea unei hotarari judecatoresti. Nu cred ca poate fi pusa sub semnul intrebarii legitimitatea actiunilor. Ce mi s-a parut ilegitim - mi s-a parut actiunea de astazi a presedintelui Senatului si a Senatului in ansamblu, unde, laolalta, PSD, UNPR, PNL si UDMR au votat pentru chemarea premierului Ciolos in fata Senatului sa dea explicatii de ce ANAF a inceput procedura de punere in aplicare a unei hotarari judecatoresti", a declarat Traian Basescu, marti, intr-o conferinta de presa, la finalul Consiliului Executiv National al Miscarii Populare.

Basescu a spus ca i se pare ca "oamenii astia nu mai inteleg nimic din democratie".

"Cu atat mai mult cu cat stiu ca trustul Intact are doua sau trei studiouri la Romexpo, de unde nu ii evacueaza nimeni, au inchiriat Teatrul Excelsior, de unde nu-i evacueaza nimeni, cu toate echipamentele pentru transmisiuni in direct pe care nu le ia nimeni. Deci, cred ca suntem intr-o farsa, care pune sub semnul intrebarii obligativitatea punerii in aplicare a unei hotarari definitive a justitiei", a adaugat Traian Basescu.

El a completat: "Si ma intreb ce ar face domnul Tariceanu, daca, spre exemplu, un cetatean primeste o hotarare judecatoreasca definitiva si nu se supune ei?".

"Il cheama pe Ciolos in fata Senatului sau statul se duce si-l face tandari pe cetateanul respectiv? Chiar aseara, ridicolul situatiei, emisiunea (Antenei 3 - n.r.) s-a transmis din locatia de la Excelsior. Deci, s-a transmis din afara sediului Intact", a sustinut Basescu.


Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
9973 vizualizari
  • -29 (37 voturi)    
    In zece ani puteati scapa de ei. (Marţi, 16 februarie 2016, 16:09)

    Johanis [utilizator]

    Aproape jumatate din timp scurs de la revolutie (daca o fi fost revolutie) ati condus tara aceasta.
    Tariceanu v-a fost mult timp alaturi.
    E numai vina lor pentru ce se intampla azi?
    • +12 (14 voturi)    
      intrebare suplimentara (Marţi, 16 februarie 2016, 16:52)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      Puteti preciza va rugam cat anume au fost alaturi Tariceanu si Basescu dpvd politic? Nu de alta dar simplul fapt ca unul era presedinte si altul premier nu insemna ca erau alaturi.
      PS Puteti cere informatii in acest sens la majoritatea lui Geoana.
    • -9 (15 voturi)    
      La cate minusuri am primit.. (Marţi, 16 februarie 2016, 17:10)

      Johanis [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      inteleg a Hrituc a creat o echipa completa de postaci.
      Felicitari, nu degeaba s-a tinut de fusta Elenei Basescu!
      • +8 (8 voturi)    
        nu (Marţi, 16 februarie 2016, 19:40)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

        intelegi nimic, iar cine e hrituc habar nu am, faci jocul antenelor si atit.
      • +5 (5 voturi)    
        Intre + si - ! La asta se rezuma tot ? (Marţi, 16 februarie 2016, 21:34)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

        Nu va inteleg pe cei care va vaitati ca primiti "minusuri" la comentarii. Explicati-mi si mie : comentati cumva pt "plusuri" ? Se da ceva? HN, da un suc la un anume nr de "plusuri" primite ? Nu de alta, dar sa stiu si eu. Mie imi place sucul de portocale. De exemplu, eu, in general, te-am notat cu "plus", dar acum frustrarea ta merita un "minus".
        • -2 (2 voturi)    
          Nu e vorba de frustrare. (Miercuri, 17 februarie 2016, 10:59)

          Johanis [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          Comentez cu placere anumite informatii puse la dispozitie de HN. Poate ca, din pacate, este singurul mijloc de a protesta fata de vremurile pe care le traim. In general, comentariile subsemnatului sunt apreciate pozitiv. La cate ''minusuri'' am primit numai pentru am indraznit sa critic atitudinea fostului presedinte, am concluzionat ca a fost ceva bine organizat. Cunosc o parte din echipele ''de imagine'' ale formatiunilor politice. Acestea au si rolul de a-si apara liderul, chiar si prin postaci.
          Daca cineva ma acuza ca fac jocul antenelor, atunci acela este dus cu pluta.
          Cred ca Presedintele Basescu, in acesta situatie, ar fi fost mai potrivit sa taca. In perioada mandatelor sale a facut enorm de multe lucruri bune, dar a avut si multe omisiuni. Multi din PNL si PDL nici macar nu aveau dreptul sa ajunga in politica. Asta daca fostul Presedinte si-a dorit o clasa politica onesta, dupa cum afirma.
          Si, da, cred cu tarie, ca la acele vremuri, a reprezentat cea mai buna solutie pentru functia suprema in stat.
    • -7 (13 voturi)    
      Calcul eronat!!!! (Marţi, 16 februarie 2016, 17:35)

      cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      Peste 2/3 din timp.
      "Socoata" e simpla:
      -10 ani neantul base si 5 neantul cdr cu basescu la "manevre" la transporturi@stuff.
      -restul papa ilici@clica truicilor
      Daca ne uitam la o poza a fesene-ului din anul 1990 si vedem bercieni,vindeni,basei....mai punem in carca ceva timp...
      Bleah!
    • +8 (8 voturi)    
      nu prea stiti istorie, nu? (Marţi, 16 februarie 2016, 18:42)

      Pacala se intoarce [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      Nu prea ati fort prezent la evenimentele politice din ultimii 15ani, nu?
  • +39 (45 voturi)    
    Tariceanu si Voiculescu, doi mafioti (Marţi, 16 februarie 2016, 16:13)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    Mafiotii se apara intre ei.

    Tariceanu, Ponta, Voiculescu, Dragnea, sunt toti din aceeasi familie mafiota.
  • +34 (38 voturi)    
    ba inteleg (Marţi, 16 februarie 2016, 16:16)

    mmmircea [utilizator]

    si inteleg foarte bine. Calin Manechin executa fix ordinele pe care le-a primit si creeaza cat se poate de multa confuzie si haos. Toata cariera lui politica a slujit numai rusilor, impotriva Romaniei, e momentul sa-l impachetam si sa-l trimitem acolo unde i-e locul.
  • -12 (16 voturi)    
    Basescu mananca Turkish Delight (Marţi, 16 februarie 2016, 16:51)

    Gigi Kent [utilizator]

    Hotararea judecatoreasca este despre confiscarea unui bun apartinand proprietarului nu despre evacuarea chiriasului.
    • +9 (9 voturi)    
      oglinda ta (Marţi, 16 februarie 2016, 18:50)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      e stramba.
      dupa mintea ta, un propietar de apartament care are chiriasi in el, poate vinde apartamentul cu tot cu chiriasi? sau mai intai le pui in vedere sa elibereze ap. si abia pe urma faci vanzarea?
      acum o sa zici ca li s-a dat doar 5 zile timp de evacuare si ca e foarte putin. pai, tu stai sa ajungi in situatia in care poti ajunge in strada desi stii din 2014 ca proprietarul vrea sa vanda apartamentul? ///
    • +10 (10 voturi)    
      Daca nu "pleca" Gelu ANAF.o mai lalaiau ! (Marţi, 16 februarie 2016, 19:22)

      Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Antena 3 ştia din august 2014, data hotărârii judecătoreşti rămasă definitivă, faptul că trebuie să îşi găsească alt sediu.
      Vestea buna este ca pentru dependentii de A3 cat de curand se vor face cursuri de dezintoxicare.
      In China Voiculescu Dan era impuscat in direct,iar pana si glontzul era sigur platit de familia sa, in afara celor 60 de milioane de euro datorate statului.
      • +3 (3 voturi)    
        corectie (Marţi, 16 februarie 2016, 23:59)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

        voikulescu, nu voiculescu. In rest perfect de acord.
  • +11 (15 voturi)    
    Tariceanu.. (Marţi, 16 februarie 2016, 16:59)

    akillies [utilizator]

    ..e un oligofren; din punctul meu de vedere e mai eficient un papagal in pozitia de Presedinte al Senatului, dar jignesc papagalii din toata lumea comparandu-i cu Tariceanu..
  • +10 (12 voturi)    
    ramai numai (Marţi, 16 februarie 2016, 18:00)

    zigot [utilizator]

    cu femeile, caline!
    motocicleta iti face probleme, politica nu inseamna numai "sa traiti sefu", cu justitia ai numai revendicari , asa ca eu iti sugerez sa vezi daca mai gasesti o codana , asa ca pentru un tari(MOLI)ceanu;
    asta daca nu vrei sa te cheme nenea care l-a responsabilizat pe amicul dragnea , dar stii cum ? "instant".
    un amic de bine
  • +10 (12 voturi)    
    C.P. KGB Tariceanu apara Propaganda 3 ! (Marţi, 16 februarie 2016, 18:20)

    DreptateOnu [anonim]

    C. P. KGB Tariceanu apara Propaganda 3 si face abuz de functie invocand Premierul Ciolos in cazul Propagandei 3 in fata Parlamentului SUPRA CORUPT .

    C.P. KGB Tariceanu si Mafia KGB ista PSD-ALDE isi apara minciuna si nu vrea sa recupere 62 de milioane de € de la criminalul Dan Voiculescu .

    Sub PSD Victor Ponta ANAF ul a inchis Firme pentru cinci Lei . La 62 de milioane de € sa opune Mafia KGB ista din Parlamentul al Romaniei de a fii recuperat prejudiciu !!!
  • -2 (2 voturi)    
    Basescu, nu esti in masura sa iti dai cu parerea! (Miercuri, 17 februarie 2016, 11:44)

    IoanaCicoara [anonim]

    Traian Basescu este in culmea fericirii pentru ca antena 3, singura televiziune care a avut curajul sa faca dezvaluiri despre magariile facute de catre domnia sa si de catre camarazii sai, ar putea sa primeasca lovitura de gratie. Bineinteles ca Basescu nu stie ce este libertatea de exprimare, ci stie exact contrariul si anume cum sa puna pumnul in gura presei.