Dragnea, despre situatia Antenelor: Actiune profund nedemocratica, de intimidare. Statul roman inchide 5 televiziuni. Numai in dictatura se intampla asa ceva. Asteptam raspunsurile domnului Ciolos in Senat

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Marţi, 16 februarie 2016, 14:25 Actualitate | Politic

​Liviu Dragnea considera ca demersul "abuziv" al ANAF privind Antena 1 si Antena 3 este o "actiune de intimidare" prin care statul roman doreste sa inchida aceste televiziuni si afirma ca asteapta raspunsurile premierului Dacian Ciolos in Senat, unde a fost chemat sa dea explicatii miercuri dimineata la initiativa lui Calin Popescu Tariceanu.

"Am vrut sa imi exprim indignarea privind modul abuziv in care functionarii ANAF au actionat. Este o actiune profund nedemocratica, clar un atentat asupra libertatii de exprimare a presei. Nu exista nicio justificare pentru felul in care legitimau chiar si pe invitatiii de la emisiuni. Pe scurt: statul roman inchide 5 televiziuni. Sustinem ca maine primul ministru sa vina in Senat. Acum chiar imi pare rau ca maine nu sunt senator. Asteptam cu mare intreres raspunsurile domnului Ciolos. Prejudiciul trebuie recuperat, dar nu poti evacua o familie in cinci zile, daramite cinci televiziuni. Nu au nicio vina cei care lucreaza acolo. Este o actiune de intimidare pentru ca si celelalte televiziuni sa inteleaga un semnal. Probabil pentru ca se doreste inchiderea lor. Numai in dictaturi se intampla asa ceva" a declarat marti Dragnea.

Antena 3 a transmis, marti, un comunicat de presa in care reia principalele puncte expuse, luni, in direct, de echipa televiziunii, condamnand "intentia vadita de a suprima cinci institutii media" prin "actiunea abuziva" a ANAF. Postul afirma ca ANAF a actionat "sub forma unui desant care a implicat dispozitive si forte nemaiintalnite" si care "ameninta libertatea de exprimare".

In comunicatul sau, Antena 3 invoca din nou prevederile din Constitutiei si insista ca este "imposibila, din punct de vedere tehnic, logistic si uman, mutarea in cinci zile a tuturor facilitatilor celor cinci televiziuni", in urma notificarii ANAF de evacuare a sediilor acestor posturi. Postul face, insa, trimitere la procedurile legale ce urmeaza: "Antena 3, prin reprezentanti legali, va continua demersurile judiciare pentru a pune capat unui astfel de abuz, increzatori fiind ca intr-un stat de drept, intr-o democratie, Justitia este singura care face dreptate, iar libertatea de exprimare nu poate fi nici restransa, nici eliminata."












Material prezentat de LIDL​

FOTO​ Incearca reteta saptamanii de la LIDL: Sorbet cu fructe de padure, o varianta mult mai putin calorica a inghetatei


Sorbetul este un desert racoritor pe baza de fructe, suc de fructe, apa si zahar, care desi aduce foarte mult cu inghetata, este o varianta mult mai putin calorica insa poate fi la fel de cremos si delicios! Folositi fructe congelate pentru ca sorbetul sa fie consistent si sa va racoreasca instant in zilele toride de vara.
3933 vizualizari
  • +14 (22 voturi)    
    Dupa Tariceanu,uite-l si pe Dragnea, (Marţi, 16 februarie 2016, 14:34)

    xrogo [utilizator]

    si asta-i omul lui Voiculescu?
    • +15 (15 voturi)    
      Oameni buni, (Marţi, 16 februarie 2016, 15:55)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Intelegeti: nu se inchid Antenele. Se confisca doar sediul, pentru a fi scos la licitatie, in conformitate cu hotararea judecatoreasca definitiva, de acum 2 ani. Antenele pot sa emita din alt sediu, si nu este vina ANAF-ului ca in 2 ani nu au fost in stare sa isi gaseasca alt sediu/punct de emisie. Antenele au fost instintate inca de acum 2 ani ca vor fi evacuate, termenul era cunoscut (max 2 ani), deci era datoria lor sa isi gaseasca alte puncte de emisie (chiar si o garsoniera, cum a fost la OTV).
    • +7 (7 voturi)    
      Da si asta e omul lui Voiculescu.. (Marţi, 16 februarie 2016, 16:57)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      "Ceea ce s-a întâmplat ieri la Antena 3 nu este un atentat la libertatea presei. Ci doar respectarea legii. Urmarea unei notificări a ANAF, în scopul evacuării clădirii în care funcţionează Antena 3 – notificare care, în mod firesc, ar fi trebuit emisă la scurt timp după sentinţa definitivă care a impus-o, nu după aproape doi ani… Imobilul vizat de ANAF a fost confiscat şi trecut în proprietatea privată a Statului, printr-o sentinţă definitivă şi irevocabilă a Curţii de Apel Bucureşti, emisă în 8 august 2014, în Dosarul ICA. Sentinţă prin care fostul patron al Trustului Intact, Dan Voiculescu, a fost condamnat la zece ani de închisoare şi în care instanţa a dispus, în vederea recuperării prejudiciului de 60 de milioane de euro, confiscarea imobilului situat în şoseaua Bucureşti – Ploieşti, adică cel în care funcţionează Antena 3, şi a unei clădiri din strada Gârlei, unde are sediul holdingul Grivco, fondat de Dan Voiculescu şi cedat fiicelor sale.

      Autovictimizarea Antenei 3 prin invocarea mincinoasă a unui abuz al ANAF şi a încălcării libertăţii presei este doar un mesaj pervers care, probabil, are ca scop generarea unei emoţii publice masive, prin intermediul căreia, se speră, se va pune presiune pe autorităţile statului pentru a împinge spre un termen incert aplicarea legea. Un tertip de tergiversare a evacuării imobilului şi scoaterii lui la vânzare. În fond, de încercare de blocare a legii."
    • +6 (6 voturi)    
      Da, desigur, e un mare baron. (Marţi, 16 februarie 2016, 17:44)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Mie imi pare bine ca si-a dat drumul la gura.
      Din ce spune, e clar ce hram comunist poarta
    • +6 (6 voturi)    
      Si-a luat de multe ori masa la latrina 3 (Marţi, 16 februarie 2016, 18:22)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      deci, ce sa spuna si el????
  • +22 (24 voturi)    
    Manipulare ordinara (Marţi, 16 februarie 2016, 14:45)

    fanegr1ja [utilizator]

    Statul nu inchide nimic. Se recupereaza un prejudiciu in urma unei hotarari judecatoresti definitive. Toate canalele media au dreptul sa emita in continuare.
  • +12 (12 voturi)    
    Antena va apartine (Marţi, 16 februarie 2016, 14:51)

    athos64 [utilizator]

    Atata vreme cat Antena 3 are cam acelasi public pe care il ametesc Dragnea si Tariceanu, acestia vor sari ca arsi, neprecupetind nici o bazaconie in acest demers.
    • +1 (1 vot)    
      e de (Marţi, 16 februarie 2016, 19:04)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui athos64

      admirat cum sar hotii unii in sprijinul altora, tariceanu + dragnea in ajutorul manipulatorului securist voiculescu.
      si sa nu uitam, ca de fapt, atat tariceanu cat si dragnea, au luat startul in acapararea cator mai multe voturi pentru alegerile locale, ca, slava Domnului, privitori de hantene sunt destui.
  • +11 (11 voturi)    
    Revoltator!!! (Marţi, 16 februarie 2016, 14:57)

    monik29 [utilizator]

    Piata Universitatii!!!
    • +7 (7 voturi)    
      Da, o sa iesim... (Marţi, 16 februarie 2016, 17:19)

      Simona_Srb [utilizator] i-a raspuns lui monik29

      Daca nu se aplica hotararile justitiei si nu se confisca terenul plus cladirile.
  • +17 (17 voturi)    
    Manipulare la extrem (Marţi, 16 februarie 2016, 15:09)

    airbus [utilizator]

    Statul nu inchide nici o televiziune indiferent cum s-ar chema ea. Antena este o societate comerciala care nu s-a achitat de datorii.{ povestea cu manipularile din antene este un alt domeniu fara legatura cu somatia}. Nu au decat sa-si mute obiectul de activitate si sa emita in continuare. Dar manipulatorii nu se lasa si agita opinia publica la iesire in strada contra Legii.O mare cloaca aceasta antena care ofera o lectie clara de nesupunere fata de aplicarea legii. Pacat de cativa buni reporteri de acolo care nu misca in front. Ar fi multe de spus insa cu speranta ca justitia intra in normal speram sa nu se lase intimidata la presiune.
  • +12 (12 voturi)    
    Corect! (Marţi, 16 februarie 2016, 15:52)

    Martinezu [utilizator]

    Asa e in democratia romaneasca.
    , lasa ca le platesc eu impozitele si datoriile din salariul meu.
    Propun sa ne mareasca impozitele sa acoperim prejudiciul celor din puscarii, mai greu de recuperat de ANAF pe cale legala.
    Traiasca Dragnea mostenitorul titlului de Puie!
  • +11 (11 voturi)    
    Exact aceeasi parere.. (Marţi, 16 februarie 2016, 16:04)

    Johanis [utilizator]

    are si tovarasul iliescu. Cata asemanare de caracter!
    Si atunci, despre ce vorbim?!
    Si asta se intampla dupa 25 de ani de cand romanii sperau sa fi scapat de comunisti!
  • +10 (10 voturi)    
    vai (Marţi, 16 februarie 2016, 16:19)

    un anonim [utilizator]

    Unde erau toti razboinicii astia acum cativa ani cand editura Curtea Veche a fost evacuata pentru ca imobilul era in litigiu? Sau atunci nu se punea problema pentru ca nu apareau la TV.
  • +7 (7 voturi)    
    statul inchide televiziuni? (Marţi, 16 februarie 2016, 16:49)

    Nuzic [utilizator]

    Dragnea, esti un manipulator ordinar! Cum poti declara asa ceva in public? Chiar nu-ti mai este rusine de nimeni si de nimic? Domnule Cilolos, cereti MCV inca 25 de ani va rog. Astia trebuie extirpati, sunt nocivi.
  • +7 (7 voturi)    
    Cata manipulare!!! (Marţi, 16 februarie 2016, 16:55)

    AlinComan1 [anonim]

    Cat mai suportam manipularea astora din PSD??? PSD nu merita sa mai intre in Parlament!! Dragnea, de ce minti nesimtitule? Licenta de emisie nu e retrasa, se pot muta unde vor ei si sa emita de acolo! Daca nu au bani atunci sa intre in faliment, ca in orice piatza libera!
  • +7 (7 voturi)    
    Duce magarul, nu stie ce duce (Marţi, 16 februarie 2016, 18:00)

    bigbrother [utilizator]

    Astia de la Antena probabil au pus pe spatele tuturor politicienilor o tinta: nu ne sustineti, stati sa vedeti ce se intampla la alegerile locale.

    Mister Dragnea deformeaza in mod voit situatia actuala:

    1. NU se inchid acele televiziuni. Din pacate pentru publicul roman, este doar o mutare de sediu si nu o inchidere de posturi. Si ProTV s-a mutat si uite ca functioneaza in continuare. Aia insa nu s-au bazat pe avocati ca vor invoca o gramada de exceptii ca sa traga de timp, ci si-au facut planurile de mutare din timp.

    2. Se stia de foarte mult timp ca trebuie facuta aceasta mutare. Daca ar fi fost vorba de sediul unei televiziuni concurente, Latrina 3 facea spume cerand mutarea din sediu. Deci mai usor cu libertatea de exprimare, ce se debiteaza la aceasta gresit numita televiziune este orice altceva decat exprimare coerenta. Chiar si asa, au avut intotdeauna libertatea sa o faca (si aici as trage cateva suturi in fund CNA pentru asta)

    3. Desi se stia care este situatia acelor imobilie, au preferat sa tergiverseze aplicarea legii prin tot felul de incercari. Cat ar fi trebuit sa mai dureze aceasta situatie, inca vreo 2 ani sau pana iese Voiculescu din inchisoare?

    Reactia lui Dragnea, TAriceanu si restul ne arata ce clasa politica avem, ce lingai de blide si ce politicieni santajabili exista in tara asta, dispusi sa faca orice pentru cei care ii sponsorizeaza. Rusine Dragnea, Tariceanu si restul politicienilor, sper ca la alegerile locale aceasta reactie sa conteze pentru romani si sa-i taxam asa cum se cuvine.
  • +5 (5 voturi)    
    Propaganda 3 isi muta SEDIUL la PSD-ALDE ! (Marţi, 16 februarie 2016, 18:24)

    DreptateOnu [anonim]

    C. P. KGB Tariceanu alaturi de Liviu Dragnea (PCR)apara Propaganda 3 si face abuz de functie invocand Premierul Ciolos in cazul Propagandei 3 in fata Parlamentului SUPRA CORUPT .

    C.P. KGB Tariceanu si Mafia KGB ista PSD-ALDE isi apara minciuna si nu vrea sa recupere 62 de milioane de € de la criminalul Dan Voiculescu .

    Sub PSD Victor Ponta ANAF ul a inchis Firme pentru cinci Lei . La 62 de milioane de € sa opune Mafia KGB ista din Parlamentul al Romaniei de a fii recuperat prejudiciu !!!
  • +2 (2 voturi)    
    Nea Nelu are urmasi demni de "cultura'' sa ! (Marţi, 16 februarie 2016, 18:32)

    Plagarus [utilizator]

    Despre Dragnea nu prea mai ai a spune ceva .Daca nu ai sti in ce partid "functioneaza" sigur te-ai gandi la PSD
  • +2 (2 voturi)    
    Dragnea minte (Marţi, 16 februarie 2016, 18:45)

    extrapolat [utilizator]

    Dragnea minte, nu inchide nimeni latrinele, au dreptul sa emita in continuare, insa din alt sediu. Liviule, cine te mai apara pe durata procesului, ha?
  • +1 (1 vot)    
    Halal... (Marţi, 16 februarie 2016, 22:24)

    mihai1986 [utilizator]

    Am ajuns ca un condamnat pentru fapte de coruptie sa ceara explicatii unui prim ministru pentru executarea unei hotarari judecatoresti definitive in favoarea statului!!!