Ciprian Ciucu, presedintele Consiliului National de Integritate, candidatul independent sustinut de partidul Monicai Macovei la Primaria Capitalei: Trebuie sa scoatem coruptia din Primaria Capitalei

de I.C.     HotNews.ro
Duminică, 14 februarie 2016, 13:27 Actualitate | Politic

Ciprian Ciucu
Foto: Hotnews
Ciprian Ciucu, reprezentant al societatii civile, ales presedinte al Consiliu National de Integritate (CNI) in februarie 2015, este candidatul sustinut de partidul Monicai Macovei, M10, la alegerile pentru Primaria Capitalei.

"Ciprian Ciucu fondeaza institutii, Ciprian Ciucu construieste, are viziune si nu se lasa pana cand viziunea lui nu este pusa in practica. Ciprian Ciucu va reusi, eu nu am niciun dubiu. Va reusi sa faca din Bucuresti un oras in care vom trai relaxati si atunci cand suntem soferi, si atunci cand suntem pietoni, si atunci cand ninge, si atunci cand ploua, si atunci cand ne ducem in parc, si atunci cand suntem suparati, cand vin facturile la gaz, apa si electricitate prea mari. Si atunci vom zambi pentru ca impreuna cu Ciprian acele facturi nu vor fi supraincarcate. Toate acestea sunt in programul lui, se pricepe la ele, stie sa le faca, vrea sa le faca, o sa le faca", a declarat europarlamentarul Monica Macovei la conferinta de lansare a candidaturii lui Ciucu la Primaria Capitalei, potrivit Agerpres.

"Ciprian Ciucu este cinstit si competent, ca si mine, poate si de asta ne-am adunat, imprietenit si, revenind la integritate, Ciprian Ciucu va da de pamant cu toata mafia din Primaria Capitalei", a spus Monica Macovei.

Eurodeputatul a precizat faptul ca Ciprian Ciucu este candidat independent la Primaria Capitalei sustinut de Partidul M10.

"M10 si eu, ca presedinte, avem valori compatibile cu Ciprian Ciucu: cinstea, corectitudinea, anticoruptia si determinarea", a adaugat Monica Macovei.
  •  Ciprian Ciucu: Trebuie sa scoatem coruptia din Primaria Capitalei
Eliminarea coruptiei si a risipei, modernizarea infrastructurii, un program realist de consolidare a locuintelor, identificarea unui model administrativ si transparenta decizionala, acestea sunt principalele puncte ale programului anuntat duminica de Ciprian Ciucu, candidat independent la Primaria Capitalei sustinut de Partidul M10, condus de europarlamentarul Monica Macovei.

Ciprian Ciucu a declarat ca, prin candidatura sa, doreste sa dea un semnal si altor reprezentanti ai societatii civile, pentru a-i incuraja sa isi asume responsabilitatea unei functii in stat.

"Ce vreau sa fac la Primarie: in primul rand, vreau sa le redau bucurestenilor placerea de a trai in orasul lor, pentru ca multi dintre noi se simt agresati de oras - aglomeratie, dezordine, mizerie. Nu mai ai acea placere de a trai in orasul tau. Ne dorim un oras in care sa petrecem timp de calitate: sa avem evenimente culturale majore, sa avem unde petrece timpul impreuna cu familia, sa avem parcuri bune, sa avem bulevarde care sa fie in special pentru oameni, acces la servicii sociale, acces la servicii de educatie si sanatate. Imi doresc foarte mult sa facem ceva cu managementul traficului din Bucuresti si voi pune mare accent pe transportul in comun si pe transportul alternativ. Efectiv trebuie sa facem regenerarea urbana, pentru ca sunt zone in oras care sunt subrede", a declarat Ciprian Ciucu.

Alte puncte din programul prezentat de Ciprian Ciucu se refera la modernizarea infrastructurii tehnico-edilitare, demararea unui program realist de consolidare a locuintelor si identificarea, impreuna cu cetatenii, a unui model administrativ de secol XXI.

"Fundatia pe care sta orasul este subreda. Infrastructura (tehno-edilitara, de transport public, sociala) este veche, si-a depasit durata de viata, este practic in pragul dezintegrarii. Calitatea constructiilor este precara si riscul seismic este imens. Bazele administrative ale orasului nostru sunt confuze si neclare. Relatiile dintre primariile de sector si cea generala duc la situatii absurde si ineficienta economica, ambele rezultand direct din lipsa colaborarii intre acestea. Trebuie sa sa ne uitam la modele de dezvoltare urbana de la alte capitale din Europa, sa vedem ce ar putea fi aplicat in Romania", mai sustine Ciprian Ciucu.

O alta directie a programului prezentat de Ciprian Ciucu il reprezinta eliminarea coruptiei din Primaria Capitalei.

"Trebuie sa scoatem coruptia din Primaria Capitalei. Bucurestiul are un buget comparabil cu al Vienei, insa diferenta de calitate a vietii este de la cer la pamant. Grupurile de interese nelegitime au pus mana pe capitala Romaniei si o sufoca, secandu-i bugetul cu proiecte inutile, cheltuieli disproportionate si absurde si prioritati care nu au legatura cu cetatenii", a mai declarat Ciucu.

Alte directii de actiune din programul lui Ciprian Ciucu: transparenta totala a deciziilor luate la nivelul primariei si explicarea mizelor fiecarei decizii pentru ca cetatenii, societatea civila si mass-media sa se poata opune intereselor oculte si nelegitime; toate contractele din bani publici trebuie sa fie facute publice; incurajarea participarii cetatenilor la definirea prioritatilor de dezvoltare a orasului, pana la nivel de cartier; stabilirea si impunerea unor standarde de cost pentru toate cheltuielile si investitiile publice.

Despre Ciprian Ciucu

Ciprian Ciucu este director de programe, membru fondator si director al Centrului Roman de Politici Europene (CRPE). Potrivit informatiilor facute publice de CRPE, are experienta in sectorul non-profit, unde a lucrat pentru organizatii cunoscute precum "Fundatia pentru Dezvoltarea Societatii Civile", "Centrul Educatia 2000+ (Soros Open Network)". A acordat consultanta in cadrul mai multor proiecte de asistenta tehnica (Banca Mondiala, Comisia Europeana, USAID, DfID, Unicef, Matra) pentru diferite agentii si ministere din Romania si Republica Moldova.

In perioada 2007-2013 a fost lector invitat la Universitatea din Bucuresti, unde a tinut cursul de managementul proiectelor in cadrul Departamentului de Studii Europene al Facultatii de Litere.


Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO Barbatul acuzat de asasinat la comanda mafiei italiene spune ca i sa facut o inscenare. Probele din dosar care il contrazic

Alexandru Gaina, individul acuzat ca la comanda mafiei italiene a ucis un om de afaceri roman, a vorbit in exclusivitate pentru Stirile Pro TV.
11649 vizualizari
  • +21 (53 voturi)    
    in sfarsit (Duminică, 14 februarie 2016, 13:48)

    Stapanu [utilizator]

    un candidat decent! succes!
    • -24 (62 voturi)    
      Individul ăsta (Duminică, 14 februarie 2016, 14:42)

      Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui Stapanu

      a produs vreun leu în piaţa reală în viaţa lui? că de ong-uri, consilii, comiţii şi afaceri cu ministere, adică amuşinat la banul public sunt cam sătul...
      • +29 (45 voturi)    
        Mda (Duminică, 14 februarie 2016, 17:13)

        sucaa [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

        Denigrarile de tip bolsevic au inceput. Daca n-a facut nimic rau se incepe ca n-a produs. Daca producea sigur a furat...
        Si o sa ne trezim cu firea care a produs...
        Ne mai miram de ce nu ne merge bine. Vrem oameni noi dar carcotim pe margine... Din prostie sau din interes.
        Echipa psd-online?
        • -18 (32 voturi)    
          zvonuri vs dovezi (Duminică, 14 februarie 2016, 19:01)

          apa nu e uda [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

          despre echipa psd online sunt zvonuri
          despre echipa pdl online sunt dovezi de la procurorii dna
          chiar nu ai nici un pic de jena?
          • +13 (17 voturi)    
            da zvonuri (Duminică, 14 februarie 2016, 23:38)

            sucaa [utilizator] i-a raspuns lui apa nu e uda

            ca cele 14000 de sms-ri de la referendumul de demitere al lui base. Dosar si el la DNA si condamnat in prima instanta. Vazi seful tau mustacios:))
            eu zic sa nu comentati pt ca toate partidele au avut postaci. n-a inventat udrea aceasta idee.
            si pdl nu mai exista si subiectul era altul. dar asta este o alta stratagema a postacilor psd-isti.
            sa schimbe subiectul:))
          • +6 (12 voturi)    
            aporopo de dovezi... (Duminică, 14 februarie 2016, 23:40)

            sucaa [utilizator] i-a raspuns lui apa nu e uda

            http://www.expresspress.ro/madalin-voicu-si-noi-avem-postaci-daca-era-un-secret-imi-cer-scuze/ :))))
      • +6 (14 voturi)    
        vezi si jumatatea plina a paharului. (Duminică, 14 februarie 2016, 21:42)

        IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

        nu a furat nimic pina acum, in M10 criteriile de promovare fiinddiferite de PSD si PNL.
    • -13 (39 voturi)    
      Deci e independent, dar sustinut de M10. (Duminică, 14 februarie 2016, 16:22)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Stapanu

      Si Oprescu era independent dar sustinut de USL. Si a furat de-a stins ...
      • -9 (13 voturi)    
        intrebare nevinovata (Duminică, 14 februarie 2016, 20:31)

        nellino [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        candidatul MP va fi sustinut de Elena Udrea?
        • 0 (6 voturi)    
          Nu, doar de Adrian Nastase (Luni, 15 februarie 2016, 9:11)

          Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui nellino

          ca si "madama" de periferie firea
        • +6 (8 voturi)    
          Intreab-o (Luni, 15 februarie 2016, 11:23)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui nellino

          pe ea. Ce crezi , aici avem ghicitori in cafea ?
      • +3 (7 voturi)    
        pentru Impotriva (Luni, 15 februarie 2016, 11:22)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        Daca ai gandi putin, ai vedea 10 diferenta intre
        PSD si M10.Problema nu este ca ambii sustin un independent. Problem,a este , CINE sustine ?
  • +19 (43 voturi)    
    cam 4% (Duminică, 14 februarie 2016, 13:49)

    garibaldi [utilizator]

    O sa ia ,ilustrul necunoscut al societatii civile.
    Nea Ion de la tara stabilit in Bucuresti de 30 de ani o va vota pe reprezentanta antenei 3 a PSD,,UNPR,ALDE doamna Gabriela Firea .
    O doamna de toata isprava.
    Si uite asa dreapta ramane cu buza umflata in Bucurestu pentru alti 4 ani.
    • +4 (10 voturi)    
      Reprezentanta cui? (Duminică, 14 februarie 2016, 15:53)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui garibaldi

      Reprezentanta Antenei 3?

      Buna poanta :)
      • +2 (4 voturi)    
        nu este poanta! (Luni, 15 februarie 2016, 10:55)

        Crioan [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        Notorietatea madamei senatoare se datoreaza in cea mai mare parte carierei al latrina 3.
        Daca nu ar fi fost in sujba Varanului, nu am fi ajuns noi in situatia de a o avea la Primaria Zonei metropolitane ...
    • +4 (8 voturi)    
      O doamna de toata isprava? (Duminică, 14 februarie 2016, 21:16)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui garibaldi

      Isprava mare sau cea mica?
  • +21 (43 voturi)    
    nu-mi place (Duminică, 14 februarie 2016, 14:13)

    Mos Andrei [utilizator]

    Ca participa e bine, dar imparte bazinul electoral cu Nicusor Dan. Ori cu alegeri intr-un singur tur asta inseamna ca Monica Macovei il saboteaza pe Nicusor Dan.
    Rezultat: o sa ajunga Gabi Firea la Primaria capitalei. Felicitari, dna Macovei!
    • +31 (33 voturi)    
      Dreapta trebuie să-și facă singură (Duminică, 14 februarie 2016, 14:37)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui Mos Andrei

      tur preliminat ca să rămână cu un singur candidat în unicul tur al alegerilor.
    • +16 (28 voturi)    
      Alegeri intr-un singur tur (Duminică, 14 februarie 2016, 14:50)

      zzztop [utilizator] i-a raspuns lui Mos Andrei

      Asta a pus la cale mafia politica, daca expresia asta nu a declarat-o ilegala Dragnea. Mereu candidatul care imparte cele mai multe pungi si promisiuni o sa iasa primul chiar si cu 15%.

      Iar restul de candidati competenti isi fura electoratul unul de la altul.. Eu merg in continuare cu Nicusor Dan
    • +19 (35 voturi)    
      Exact (Duminică, 14 februarie 2016, 15:03)

      vindicomvs [utilizator] i-a raspuns lui Mos Andrei

      Macovei daca dorea cu adevărat binele bucurestenilor l-ar fi susținut pe Nicusor Dan. Asa nu face altceva decat sa dea o mână de ajutor PSDului.
      • +10 (16 voturi)    
        o intrebare indreptatita pentru dna Macovei (Duminică, 14 februarie 2016, 18:18)

        Remarque [utilizator] i-a raspuns lui vindicomvs

        Ar fi aceasta, de ce nu a ales sa-l sprijine pe Nicusor Dan in candidatura lui pentru primarie.
        Iar daca raspunsul va fi argumentat si pertinent - cum ma astept sa fie - atunci voi stii care candidat dintre cei doi va polariza voturile dreptei bucurestene.
        • -4 (12 voturi)    
          pentru (Luni, 15 februarie 2016, 1:40)

          bec [utilizator] i-a raspuns lui Remarque

          ca nicusor dan e omul usl si la referendumul din 2012 a indemnat lumea sa voteze da. Adica pentru ponta prim ministru si cacarau presedinte.
          • +2 (4 voturi)    
            dezinformezi (Luni, 15 februarie 2016, 10:31)

            vindicomvs [utilizator] i-a raspuns lui bec

            In 2012 Nicusor a fost impotriva USL si impotriva suspendarii.
    • -8 (30 voturi)    
      NICUSOR.... (Duminică, 14 februarie 2016, 15:05)

      schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui Mos Andrei

      N-are nici un bazin. Cu atat mai putin unul electoral.
      Eu nu-l vad pe acest Nicusor capabil sa conduca o primarie, decat daca vine si cu o echipa la sectoare.
      Altfel....
  • -8 (36 voturi)    
    candidat de max 2-3%... (Duminică, 14 februarie 2016, 14:26)

    demaGOGU [utilizator]

    ...Firea va matura cu el pe jos.
    • -30 (38 voturi)    
      Firea (Duminică, 14 februarie 2016, 14:43)

      garibaldi [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Va matura cu toti peste 4 ani la presedentie.
      De fapt meseria de primar general o pregateste pentru candidatura la Presedentia Romaniei.
      Tineti minte ce am spus astazi ,va fi viitorul Presedinte.
      • +13 (23 voturi)    
        evident (Duminică, 14 februarie 2016, 16:02)

        Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui garibaldi

        Va fi presedinte pt o noapte, la fel ca Geoana.
        • +5 (9 voturi)    
          nici macar atit (Duminică, 14 februarie 2016, 21:44)

          IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

          candidatura Stirei va fi moarta in urma unei dezvaluiri pastrate pentru timpuri din astea
          • +3 (5 voturi)    
            :) (Luni, 15 februarie 2016, 0:25)

            Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

            Daca nu e nimic filmat, tot degeaba.
      • +17 (23 voturi)    
        Da (Duminică, 14 februarie 2016, 19:53)

        sucaa [utilizator] i-a raspuns lui garibaldi

        Daca dupa oprescu-psd votam firea-psd inseamna ca atat ne duce capu.
        Putem sa urlam dupa trafic, mizerie, furturi, parcari doar in punga.
        Daca votam firea-psd nu avem voie sa mai ridicam vocea vreodata.
        Daca dupa aventura cu oprescu-psd votam tot psd ma mut la cluj...
        • +1 (3 voturi)    
          Nu este niciun "daca"! (Luni, 15 februarie 2016, 10:59)

          Crioan [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

          Pedesereul a porpus-o pe madama Fierea tocmai penrtu ca sondajele o arata a fi pe primul loc in intentiile de vot, deci singura incertitudine este daca nu cumva revine la Primarie doctorul Oprescu, acum ca a scapat si de cancer, si de puscarie.
          Aliminteri, este o certitudine ca vom avea o primaritza!
      • +9 (13 voturi)    
        daca are votanti de nivelul tau (Duminică, 14 februarie 2016, 21:19)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui garibaldi

        m-am lamurit
        Mai spune-ne totusi, se opreste la presedintie sau ajunge Imparateasa Galaxiei? Si halatul cat e la PSD?
    • +20 (30 voturi)    
      cauza? (Duminică, 14 februarie 2016, 14:46)

      tiana [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Foarte posibil ca Firea să-l bată în alegeri... așa e!

      Dacă bucureștenii, după Oprescu, o preferă pe Firea... asta suntem! aici ne situăm!
  • +10 (16 voturi)    
    Fără imagine publică n-ai nicio șansă la vot. (Duminică, 14 februarie 2016, 14:46)

    Con_stan_tin [utilizator]

    Poate data viitoare pentru M10 dacă candidații lor vor reuși să se facă cunoscuți la aceste alegeri.
  • +15 (35 voturi)    
    un singur comentariu (Duminică, 14 februarie 2016, 14:49)

    Remarque [utilizator]

    Am la cele de mai sus un singur comentariu: PSD nu va avea niciodata Bucurestiul! Si stie asta.

    Ii urez mult succes! Numele Monicai Macovei va conta. Sper sa aiba o campanie vizibila, care sa-i acorde suficienta expunere.
    • +17 (23 voturi)    
      din pacate... (Duminică, 14 februarie 2016, 15:37)

      stefansb [utilizator] i-a raspuns lui Remarque

      din pacate l-a avut in ultimii 8 ani, ca doar nu crede nimeni c aoprescu era independent, si PSD n-a venit cu alt candidat pt ca n-ar fi vrut primaria. nu, ei au avut primaria bucurestiului 8 ani. Asa ca....nu stiu pe ce te bazezi, tare imi e ca iar vor castiga.
  • +10 (22 voturi)    
    Succes! (Duminică, 14 februarie 2016, 14:49)

    Alex_def [utilizator]

    Pare un om integru și profesionist! Ar fi si mai bine, dacă am avea acces la CV-ul domniei sale precum și la programul sau politic.
    În rest, sa câștige cel mai reprezentativ...
  • +24 (26 voturi)    
    In loc sa ma bucur : o perspectiva sumbra ! (Duminică, 14 februarie 2016, 14:59)

    Susufler0 [utilizator]

    Acum se vede ce inseamna alegeri intr-un singur tur ! Pe cine sa votezi ? Pe Ciprian Ciucu ? Pe Nicusor Dan ? De partea cealalta o sa vina armatele de functionari impreuna cu votacii pesedisti si vor vota Firea, chiar daca le-ar fi scarba de ea. Vor veni si tot mai putinii votaci liberali si vor vota si mai in scarba pe Tweety Busoi iar Strada,
    (cat va fi dispusa sa vina la vot), descurajata de sansele mici ale alegatorilor ei, va imparti votul intre cei doi, daca nu cumva va mai fi sedusa si de un al treilea ! Noroc ca Basescu se joaca cu mass -media si nu candideaza pt ca altfel lucrurile s-ar fi incurcat si mai tare ( de parca n-ar fi suficient cum arata acum !)
    • +1 (3 voturi)    
      fara scarba! (Luni, 15 februarie 2016, 11:02)

      Crioan [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      O evaluare corecta, doar ca functionarii si adeptii Ilici vor vota pe Fierea cu entuziasm! Noua ne este scarba de prolifica mahalagioaica, insa lor chiar le place!
  • +15 (29 voturi)    
    Dragi casandre si postaci de partid, (Duminică, 14 februarie 2016, 15:33)

    rutger [utilizator]

    Domnu' asta vorbeste despre voluntariat, ONG, societate civila, drepturile omului !! deh, sunt cuvinte noi si nemaiintalnite de urechile voastre ! Asa ca votati cu /// sau cu liberul( inca ??) lu'kiwi ca sa va fure in continuare !! P-orma o sa tipati ca s-a scumpit gigacaloria, ratb-ul si asfaltarea gropilor, iar panselutele vor fi peste tot, ca sunt la supraoferta !
    • -1 (21 voturi)    
      fara suparare (Duminică, 14 februarie 2016, 15:56)

      stefansb [utilizator] i-a raspuns lui rutger

      dar in bucuresti pretul gigacaloriei chiar trebuie sa creasca. in bucuresti e cea mai mare subventie, si nici macar nu se acorda pe crietrii economice. asa se face ca un sfet din bugetul orasului merge pe subventii. o nebunie, banii aia ar trebui a mearga in alte directii. alte orase si-au rezolvat de mult problema asta, dau subventii doar celor cu problleme economice, si ca o onsecinta directa multi s-au debransat de la sistemul centralizat, in unele cazuri acesta disparand complet. asta a limitat pierderile si a lasat oraselor bani de investitii. daca vrei subventii la gigacalorie voteaza firea.
      • -3 (11 voturi)    
        DE? (Duminică, 14 februarie 2016, 18:10)

        Cetateanu [utilizator] i-a raspuns lui stefansb

        De unde stii ca trebuie sa creasca? Ai idee cat se fura? Baietii au bun simt nu ne fura direct ci iau din buget. Uiti ca Gcal isi imparte costurile cu Kw? Sau mai bine mai intereseazate: un primar adevarat ar trebui sa dea Radetul, Elcenul si functionarii primariei pe mana DNA .
        Din pacate gogosica asta a lu monicuta nu-i altceva decat inca o creatie din spuma SOROS. Sa auzim de bine.
      • -2 (14 voturi)    
        voi astia liberali (Duminică, 14 februarie 2016, 19:49)

        garibaldi [utilizator] i-a raspuns lui stefansb

        Aveti numai porumbei in cap,cum sa creasca gigacaloria si oensionarii si oamenii saraci din ce sa plateasca.
        Uite din cauza asta dreapta nu va castiga vreodata nimic in Romania.
        • +5 (13 voturi)    
          stai linistit porumbel sovietic (Duminică, 14 februarie 2016, 21:25)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui garibaldi

          la pensionari le platesc eu gigacaloria cu conditia ca tu si toti votanti psd-istilor sa paltiti intretinerea conductelor alora vechi de 50 de ani.
          Fiindca fara teava, nema caldura.
        • +1 (9 voturi)    
          uite din cauza asta (Duminică, 14 februarie 2016, 22:32)

          stefansb [utilizator] i-a raspuns lui garibaldi

          romania nu va arata vreodata asa cum o vrem. exista o vorba: "oamenii saraci voteaza stanga toata viata, desi raman tot saraci". cam asa si aici. e normal ca un sfert din bugetul unei capitale sa mearga pe subventii la caldura? in alte orase cum s-a putut. si mai citeste odata ce am scris. subventii trebuie acordate "doar pe criterii economice". Adica da, pensionarii aia saraci sa primeasca, dar nu toata lumea indiferent de venituri. cu banii aia se puteau face parcari de ex, si asta inseamna economie de carburant, pt ca strazile ar fi mai libere, si traficul mai descongestionat. Deci tot economie in buzunarul cetateanului, dar indirecta. dar cei care voteaza pt un kg de faina voteaza si pt subventia la gigacalorie.
          • +3 (7 voturi)    
            Tot n-ai inteles (Duminică, 14 februarie 2016, 23:45)

            Cetateanu [utilizator] i-a raspuns lui stefansb

            Votul n-are nimic deaface cu pretul. Poate uiti ca inafara de Oprescu toti primarii generali au fost de dreapta, si consiliul este de dreapta!? Deci pretul Gcal n-are aface cu realitatea: e doar o vaca de muls.
        • +2 (8 voturi)    
          pensionarii=bucurestenii?! (Duminică, 14 februarie 2016, 23:22)

          Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui garibaldi

          Pe bune? vorbim de Bucuresti care are deja venitul mediu pe cap de locuitor apropiat de media UE motiv pt care in perioada 2014-2020 i s-au taiat drastic fondurile europene alocate- pe principiul ca "are bani"-asa gandeste UE?!
          Inteleg ca sunt pensionari cu pensii mici si persoane sarace- insa pentru acestia se poate acorda subventia diferentiat, functie de veniturile persoanelor- asa se face la Ploiesti, de ex.
          Si restul sa plateasca "la real"- sa fie astfel bani si de investitii- subventiile uriase care se dau "la toti"=electoral se pot duce ca investitii in conducte mult mai bune si izolate, in instalatii de co-generare mult mai eficiente si nepoluante, etc.
          Sunt unul care nu ar beneficia de scutiri- dar tocmai de aia as prefera sa beneficieze doar cei saraci si restul nu si sa am parte de servicii de calitate- fara atatea avarii, plus ca investitiile astea vor conduce la ieftinirea preturilor- pt ca va deveni mai ieftina de produs si distribuit gigacaloria intr-un sistem performant.
          La fel si la RATB. De unde bani pt autobuze noi, tramvaie etc, daca tot grosul bugetului se duce pe subventii?! comparam bugetul Buc cu al Vienei, dar cat e acolo pretul unei calatorii? e min 1 euro/segment/calatorie! Transportul public nu poate sa fie atat de ieftin pt toti! ca il platim asa toti si care mergem si care nu, cu el! la fel ca si caldura, platesc taxe la primarie si cei care nu sunt conectati la sistemul centralizat. unde e dreptatea, nene?
          Uite de aia suntem si ramane ca acum: ca sunteti multi care nu ganditi!
  • -6 (18 voturi)    
    Pare priceput... (Duminică, 14 februarie 2016, 15:51)

    Gigi Kent [utilizator]

    ... "managementul proiectelor in cadrul Departamentului de Studii Europene al Facultatii de Litere."
  • +5 (5 voturi)    
    Macovei il saboteaza pe Nicusor Dan.. (Luni, 15 februarie 2016, 11:16)

    _cutare [utilizator]

    Era de asteptat, cea mai din sistem antisistemica, se incapataneaza sa ajute patidele traditionale sa-si impuna candidatii, constienta fiind ca avem alegeri intr-un singur tur. Bravo M10! Nicusor Dan nu v-a fost destul de curat?