Parlamentarii PSD si UNPR propun Programul National "Crese pentru copiii Romaniei": o cresa la fiecare 10.000 de locuitori. Efortul bugetar: 175 milioane euro

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Vineri, 12 februarie 2016, 18:47 Actualitate | Politic

Peste 90 de deputati si senatori de la PSD si UNPR propun infiintarea programului national "Crese pentru copiii Romaniei", care sa prevada infiintarea unei crese la fiecare 10.000 de locuitori. In total, impactul bugetar calculat pentru acest proiect este de 775,6 milioane lei sau 175 milioane euro.

"Cresele din Programul National <<Crese pentru copiii Romaniei>> se infiinteaza prin Hotarare a Guvernului Romaniei, in fiecare localitate urbana, inclusiv in sectoarele Municipiului Bucuresti, ce depaseste 10.000 de locuitori, fara a se tine cont de cele existente" se prevede in proiect.

Proiectul prevede necesarul de crese pentru 191 de localitati, inclusiv sectoare ale Municipiului Bucuresti, calculat in functie de numarul de locuitori.

Terenurile pentru construirea creselor vor fi puse la dispozitia Guvernului prin hotarari ale consiliilor locale in termen de 60 de zile de la data adoptarii hotararii de Guvern privind finantarea acestui program.

Acest program se va desfasura intre anii 2017-2021.

Proiectul este in dezbatere publica la Senat.













Citeste pe Stirile ProTV

Satul din Europa care a ales sa plateasca o amenda uriasa in loc sa primeasca 10 refugiati: "E simplu. Nu-i vrem aici"

Unul dintre cele mai bogate sate din Europa a ales sa plateasca o amenda de 200.000 de lire sterline pentru ca nu a dorit sa primeasca 10 refugiati, ca parte din cota impusa Elvetiei, sustine Daily Mail.
807 vizualizari
  • -1 (5 voturi)    
    bravo (Vineri, 12 februarie 2016, 18:53)

    garibaldi [utilizator]

    Meritati vorul 20 de ani de acum inainte.
  • +2 (2 voturi)    
    Misto (Vineri, 12 februarie 2016, 18:56)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    Dupa programul o sala de sport nefolosita inchisa cu cheia a lui Nastase, avem programul cresa pentru toti. O idee buna, depinde insa unde le vor construi :)))
  • +2 (2 voturi)    
    2016 (Vineri, 12 februarie 2016, 19:02)

    Francisc 1 [utilizator]

    psd pnl unpr udmr pmp ..... pe toti ii macina grija poporului ! da numai pana la vot , dupa care-si iau cascavalul si pleaca.175 de milioane de euro faceau baietii la o despagubire anrp mai babana!
  • +4 (4 voturi)    
    De ce fara a tine cont de cele existente !? (Vineri, 12 februarie 2016, 19:15)

    A_Radu [utilizator]

    De ce nu au precizat cate exista la momentul actual, de cate ar mai fi nevoie, etc ...

    Nu asa se gandeste orice proiect? Ce nevoie acopera, care este acoperirea actualaraportata la populatie, de cate crese ar mai fi nevoie pentru ...
    Cum este impartita pe teritoriul tarii nevoia de crese? Sunt zone si zone, fiecare cu nevoile ei, unele mai mari decat altele ... Dar, ce vreau sa spun este ca trebuie facut un studiu asupra problemei in cauza si apoi un studiu de impact cum aceasta lege ar rezolva problema la care s-au gandit domnii parlamentari ...
    • +1 (1 vot)    
      scoli mai bune? (Sâmbătă, 13 februarie 2016, 14:34)

      iodixit [utilizator] i-a raspuns lui A_Radu

      numarul romanilor se duce de ripa. pentru cine vor crese, pentru migrantii afgani? nu le e rusine, sa vina cu timpenii din astea ceausiste?
  • +1 (3 voturi)    
    bla bla (Vineri, 12 februarie 2016, 19:21)

    arthur_l [utilizator]

    pai si normal ca vor sa construiasca de la zeor crese - crese supraevaluate

    dar ei nu calculeaza ca la fiecare resa iti trebuie 1 sef, 1 contabil, 2-3 educatori, 3-4 personal auxiliar, 1-2 bucatarese + cheltuieli de intretinere apa, gaz, curent - vai de steaua voastra

    e nevoie si de crese asa este dar ele sa fie facute daca intr-adevar e nevoie de ele.

    ati dat pomana electorala si ajutor la mame sa stea acasa 2 ani - foarte frumos ce sa zic, dar orice mama care stia cum sta treaba se angaja fictiv cu un an inainte la firma fictiva a sotului si isi baga salar de 4000 de lei si apoi incasa lunar 2000 de lei alocatie de stat in timp ce mamele sarace somere si fara carte care nu stiau sa se invarta erau muritoare de foame si ele si si copiii lor.

    cresele s-au golit cand mamele au fost incurajate sa stea acasa 2 ani de zile, dar acum cand au vazut cat e de greu e sa stai acasa 2 ani cu un copil si sa nu il inveti nimic pentru ca asta e adevarul dsciplina o invata copilul in colectivitate, acolo invata programul de masa si cum sa se joace cu ceilalti, acum dupa ce s-au saturat si-ar da copiii la cresa de la 1 an dar nu mai au unde ca toate cresele au fost vandute sa li s-a schimbat destinatia
    concluzie !!!!

    bai disperatilor luati exemplul poloniei sau cehieie si pentru reducerea abandonului scolar oferiti fiecarui copil o masa calda pe zi - un meniu complet costa 14 lei - felul I, II si o mica gustare

    nu mai dati pomeni ci dati ceva concret. hraniti copiii cu un meniu de 15 lei pe zi faceti un calcul si vedeti cat costa
  • +3 (3 voturi)    
    Idee buna (Vineri, 12 februarie 2016, 19:48)

    ipolitic [utilizator]

    PNL ar trebui sa pluseze cu programul "Copii pentru cresele Romaniei". O campanie de popularizare a actului de procreatie si o lege de interzicere a prezervativului in locurile publice. Hai PNL, nu te lasa!
  • +2 (2 voturi)    
    Cât au fost la guvernare,de ce nu au făcuto? (Vineri, 12 februarie 2016, 19:52)

    asavreau [utilizator]

    PSD și UNPR propun,dar nu știu să facă.Dacă știau să facă,făceau cât au fost la guvernare.Propunerea este aiurea,nu are nici-o legătură cu numărul de copii,vârsta locuitorilor,faci o creșă și nu știi dacă va fi folosită,sau este insuficientă.Minte de comuniști vopsiți în pesediști și uneperiști,care habar nu au de doctrine politice.Nici alianțele nu sunt în stare să le definească.
  • -1 (1 vot)    
    ! (Vineri, 12 februarie 2016, 20:20)

    Kpriciu [utilizator]

    1 creșă/ 10 000 pensionari plafonați și limitați de privitul la a3 și rtv.
    JOS psd pnl unpr udmr pmp!
  • +3 (3 voturi)    
    AHA (Vineri, 12 februarie 2016, 20:49)

    falcoind [utilizator]

    Am spre exemplu grădinița de stat , am vrut sa dau copilul acolo din motive financiare, programul prelungit era de la 8 la 16 , fără mâncare la prânz , pentru mâncare trebuia plătit undeva spre 15 lei zilnic , la 8 fără 5 încă nu aveai cui lăsa copilul și la 15:30 deja te așteptau cu el îmbrăcat sa îl iei odată. Asta pe lângă faptul ca nu îl primeau decât de la 3 ani. Nu am avut alta opțiune decât grădinița privata , program de la 7:30 la 18:00 a fost nu odată, când l-am lăsat la 7:10 și s-a întâmplat de câteva ori ca a rămas cineva cu el până după 18:30 a intervenit o problema și nu am putut ajunge sa îl iau maniare de dimineața , apoi pe la 10 o gustare de fructe , prânz și la patru din nou o gustare.( a și dacă vreau pot sa mi-l ia de acasă și sa îl aducă acasă, nu e cazul meu mi exact în drum la servici ) Da costa dar culme a e ca dacă luam toate cheltuielile la stat plus cea ce primesc subvenție / copil de la stat , ieșea o suma cu 50 -100 ron mai mica decât cit plătesc acum la privat care nu ia nici o subvenție de la stat . /// , dați naibii subvenția și în privat și o sa se facă creșe și grădinițe mult mai bune decât sunteți voi ins-tare sa faceți . PARLAMENT PENAL , sper sa ajungeți toți 588 la Jilava pentru măcar 4-5 mandate.
    • +1 (1 vot)    
      Exact ... (Sâmbătă, 13 februarie 2016, 2:03)

      A_Radu [utilizator] i-a raspuns lui falcoind

      In loc sa le imbunatateasca pe cele existente ei construiesc din pix crese fara studii de impact, fara alocarea unor buegete realiste ... cresa nu inseamna doar constructia propriu zisa, trebuiesc angajate cadre profesioniste, trebuie platite utilitati , etc ...
      Ce bine e sa fii parlamentar, pur si simplu din putul gandirii construiesti din pix tot ce vrea poporul ... populism mai greos ca la actualul parlament nu s-a mai vazut.
  • 0 (0 voturi)    
    Felicitari!! (Duminică, 14 februarie 2016, 14:06)

    DanaMarin [anonim]

    Foarte frumos chiar era nevoie de asa ceva!