Actualizat

Scandalul din PSD Bucuresti, transat cu suspendari si excluderi. Dragnea: Gabriela Firea, prima optiune de candidat la Primaria Bucuresti/ Robert Negoita, inlocuit de Firea la sefia PSD Bucuresti/ Rizea, suspendat sase luni: "Silenzio Stampa"

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Marţi, 9 februarie 2016, 16:55 Actualitate | Politic

Gabriela Firea
Foto: AGERPRES
Robert Negoita a fost inlocuit in functia de sef interimar al filialei PSD Bucuresti de catre senatoarea Gabriela Firea, in cadrul Comitetului Executiv National al PSD care a avut loc marti la Parlament, au precizat surse politice pentru HotNews.ro. Votul a fost in unanimitate. Ulterior, Dragnea a declarat ca, in contextul "situatiei neplacute" de la nivelul filialei si scandalului declansat la sectorul 5, Negoita si-a dat demisia din functie si este cel care a propus-o pe Firea sa il inlocuiasca.

De asemenea, Dragnea a declarat ca numirea  Gabrielei Firea se justifica avand in vedere ca este "prima optiune" de candidat al partidului la Primaria Generala. Potrivit lui Dragnea, pana la sfarsitul lunii vor fi anuntati candidatii la primariile de sector si la primaria Capitalei.

Negoita nu a fost exclus din partid, ci dimpotriva, a fost numit secretar executiv regional pe zona Ilfov-Bucuresti, unde sa se poata ocupa de campanie.

O alta masura care s-a luat in urma scandalului de la sectorul 5 este suspendearea lui Cristian Rizea timp de sase luni de la sefia filialei, precum si excluderea din partid a lui Ilie Mario Rafael, presedintele executiv al PSD Sector 5, cel care planificase mitingul impotriva lui Negoita.

Firea a ramas cu functiile de purtator de cuvant al partidului si vicepresedinte.

Firea, Negoita si Rizea s-au prezentat in fata jurnalistilor si si-au multumit reciproc. Firea a declarat ca de acum inainte, cu ea presedinte la filiala, "nu veti mai lua la cunostinte de astfel de disensiuni". Cand au plecat, desi jurnalistii doreau sa ii mai puna intrebari lui Rizea, acesta a plecat spunand: "Silenzio stampa"

Decizia de marti a fost luata dupa scandalul declansat la nivelul filialei de deptuatul Cristian Rizea.

Rizea l-a acuzat duminica pe colegul sau Robert Negoita, presedintele PSD Bucuresti si primarul Sectorului 3, ca lanseaza "amenintari voalate la adresa unor colegi cum ca ar detine anumite inregistrari audio-video", Dragnea a avertizat ca atat Rizea, cat si Codrin Stefanescu (care a trimis o scrisoare deschisa referitoare la ministri din cabinetul Ciolos), sunt "foarte bun scriitori", dar trebuie "sa inteleaga ca sunt membri de partid" si risca in caz contrar sa "ramana scriitori".

Dragnea a fost intrebat marti ce stie despre existenta unor eventuale casete video.

"Ce, cu desene animate? Nu exista asa ceva. Nu exista niciun fel de baza reala in legatura cu aceasta stire care e complet falsa", a raspuns Dragnea.

In plus, Rizea a precizat, duminica seara, ca a discutat cu presedintele PSD, Liviu Dragnea, in urma scandalului din PSD Bucuresti si s-a decis anularea mitingului impotriva "controversatului" Robert Negoita, insa cere arbitraj din partea Comitetului Executiv al PSD.

Initial, organizatia PSD Sector 5 intentiona sa organizeze un protest, luni, cu incepere de la ora 10.00, la sediul primariei Sector 3. Protestatarii voiau sa ceara demisia lui Robert Negoita din functia de primar si de presedinte al PSD Bucuresti.

"Membri care sunt nervosi pe alti membri, se vorbea de mitinguri impotriva altor colegi... Asa ceva nu e permis, dincolo ca nu e permis de codul nostru de etica si conduita, nu e permis sa faci ceva impotriva unui coleg. Maine, la Comitetul Executiv, vom lua niste decizii importante pentru partid, pentru organizatia PSD Bucuresti. Am discutat cu toata lumea si maine vom lua niste decizii foarte ferme", a declarat presedintele PSD marti.












VIDEO Pagubiti in noaptea nuntii. Cum au ramas fara bani doi tineri din Sibiu, chiar dupa petrecere

Nunta de vis s-a transformat in nunta de cosmar pentru doi tineri din judetul Sibiu. Hotii le-au furat din casa toti banii primiti in dar, in timp ce mirii si cativa invitati continuau petrecerea a doua zi dupa marele eveniment.
12042 vizualizari
  • +23 (25 voturi)    
    acu' se vede (Marţi, 9 februarie 2016, 17:06)

    sachei [utilizator]

    cine l-a inregistrat pe boscodeala....cine mai urmeaza????
  • +49 (51 voturi)    
    gramada mare (Marţi, 9 februarie 2016, 17:14)

    Francisc 1 [utilizator]

    prea multi hoti la o tara mica , se mananca intre ei.
    • +6 (8 voturi)    
      ai grija... (Marţi, 9 februarie 2016, 22:48)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      ca te amendeaza dragnea! ii defaimezi! eu nu sunt niste hoti de rand
  • +56 (58 voturi)    
    Tzatza Firea s-a urcat deja in copac ? (Marţi, 9 februarie 2016, 17:24)

    Plagarus [utilizator]

    O mana moarta la alegerile pt. PGMB.
    • -11 (27 voturi)    
      firea (Marţi, 9 februarie 2016, 18:11)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      mana moarta, busonul pnlist mana moarta.
      vorba uni cititor de mai jos, o sa ajungem sa-l regretam pe oprescu?
    • +21 (27 voturi)    
      De dorit (Marţi, 9 februarie 2016, 18:25)

      Kap [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Așa să ne-ajute.....Nicușor.
      Da' tare mi-e că iar vor predomina ăia mulți care l-au votat pe ”dom' Doctor”, și ne căpăcim cu matracuca asta!
    • +6 (8 voturi)    
      heheheee (Marţi, 9 februarie 2016, 22:24)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      vom vedea si crearea voluntarilor mari. :)
      il face pe marinaru' pandele, amiral de voluntari.

      scroafa mai poate fi data jos din copac, tzoapa din balcon, mai greu,
      are un mare atu in campanie: are copii multi. :))
  • +43 (47 voturi)    
    vai de noi (Marţi, 9 februarie 2016, 17:24)

    Motanul_incaltat [utilizator]

    Daca ajunge primar maimuta aia, ma mut din Bucuresti.
    Poate totusi se sesizeaza si DNA cu barbatul ala al ei si scapam. Altfel ajungem sa ne fie dor de Oprescu
    • +1 (7 voturi)    
      domiciliu' separat? (Marţi, 9 februarie 2016, 20:43)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui Motanul_incaltat

      barba'-su primarete in Pantelimon si ea la Bucale?
      • -1 (1 vot)    
        INVERS! (Miercuri, 10 februarie 2016, 9:53)

        Crioan [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

        Ai inteles exact pe dos!
        Cand madam Fierea va ajunge la Primaria Capitalei, se va realiza in fine Zona Metropolitana Bucuresti, despre care se vorbeste de mai bine de 15 ani, da rnu s-a facut nimic!
    • -15 (15 voturi)    
      Da cine te tine? (Marţi, 9 februarie 2016, 22:34)

      esrevinU [utilizator] i-a raspuns lui Motanul_incaltat

      Daca te muti poate creste IQ-u' bucurestiului.
    • +4 (10 voturi)    
      Dar cine? (Marţi, 9 februarie 2016, 22:44)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Motanul_incaltat

      Busoiul? de la uslasi? SI aia tot fesenisti rosii in cerul gurii sunt. Cu mme Gorghiu si Blaga cu tot. Tzoapa Firea poate profita de deringolada uslasa.
    • +7 (9 voturi)    
      vin si eu! (Marţi, 9 februarie 2016, 22:48)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Motanul_incaltat

      totusi sper ca sa avem mai multa minte si sa nu votam asa ceva...
      pe de alta parte... sa fim optimisti firea si ponta au pierdut alegerile când nimeni nu credea ca e posibil :P
      • +2 (2 voturi)    
        singura speranta (Miercuri, 10 februarie 2016, 10:15)

        ilex2013 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        in lipsa oricarei opozitii reale singura speranta este ca PSD-istii sa se incaiere intr ei !
        • -1 (1 vot)    
          din fericire... (Miercuri, 10 februarie 2016, 11:31)

          liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui ilex2013

          sunt cateva locuri in romania in care psdu si-o ia constant: cam tot ardealul si bucurestiul :P
          eu ma bazez in primul rand pe asta pentru ca .... din pacate... ai dreptate... opozitia e cam varza...
  • +36 (38 voturi)    
    Astia de la PSD sunt retarzi! (Marţi, 9 februarie 2016, 17:30)

    uncetateansimplu [utilizator]

    Astia de la PSD sunt retarzi!
    • +10 (12 voturi)    
      NUuuu !!! Cei care-i votează sunt !!! (Marţi, 9 februarie 2016, 22:28)

      Amad [utilizator] i-a raspuns lui uncetateansimplu

      Și ... din moment ce tot sunt aleși de vreo 25 de ani rezulta, logic, ca sunt și multi a naibii.
      Zeul politicii, dacă o fi vreunul, are umor.
      • 0 (0 voturi)    
        alegatorii (Miercuri, 10 februarie 2016, 7:40)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Amad

        psd-istilor sunt multi pentru ca cei care ar putea inclina balanta, nu se prezinta la vot.
        practic si aceia sunt tot pro-psd, prin neimplicare.
    • 0 (0 voturi)    
      sunt, dar nu asta conteaza (Miercuri, 10 februarie 2016, 9:55)

      Crioan [utilizator] i-a raspuns lui uncetateansimplu

      De ce crezi ca pedesereul a pus-o pe prolifica senatoare drept candidat cu sanse maxime la Primarie?
      Pentru ca toate sondajele le-au arata ca ASTA VREA POPORUL, ca bucurestenii ar vota-o masiv!
      Chiar ca vom ajunge sa il regretam pe Dr. Oetker!
  • +28 (30 voturi)    
    Satana (Marţi, 9 februarie 2016, 17:34)

    Trojan.H [utilizator]

    Doamne fereste si pazeste!
  • +24 (26 voturi)    
    tusea si junghiu la primarie (Marţi, 9 februarie 2016, 17:48)

    mnicku [utilizator]

    candidati de cascadorii plinsului .

    https://www.youtube.com/watch?v=XVnEfScoV0c

    " ......rade toata carnea pina la os, carnea mi-o dai mie, tu gusti un pic, ......sahara sa ramana dupa noi, ai inteles? ....hai pa."
  • +30 (32 voturi)    
    Îi pasă lui Firea de București! (Marţi, 9 februarie 2016, 17:51)

    asavreau [utilizator]

    Firea locuiește în Ilfov-Voluntari,deci ce treabă are cu București?Păcat că nu-l mai au pe Vanghelie,că era mai nimerit.
  • +38 (40 voturi)    
    Etaloanele PSDiste!! (Marţi, 9 februarie 2016, 17:53)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    Firea- o "tzatza" de Voluntari- pt care principala realizare e fatatul copiilor iar competenta majora ca a prezentat stirile anteniste de pe prompter- deci, dupa Oprescu doctorul "priceput" la toate, e exact ce mai "lipsea" bucurestenilor in materie de incompetenta.

    Negoita betonistul de la S3, mare evazionist si....

    Rizea de la S5- care a prapadit un milion de euro din fonduri europene de la ANSIT si a facut si alte smenuri (pt care altii au ajuns sa faca puscarie)...

    Toti numa' unul si unu'! PSD rulz!
  • +40 (42 voturi)    
    fireatz a naiba cu P$D ul vostru (Marţi, 9 februarie 2016, 17:57)

    un domn [utilizator]

    nu pupatzi Primaria !!!! s a pacalit lumea cu Dottore Oprescu..nu merge ulcioru a II a oara la fantana !!!
  • +26 (28 voturi)    
    Aha. (Marţi, 9 februarie 2016, 17:59)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    Astia vor latrina 3 in tot Bucurestiul.
    Nu e de ajuns un dintos, acum vor o...guraliva.
    Ce buze formate pe iataganul motanului are!
    Se vede ca simte lipsa si...vitaminele!
    Pandele nu e de ajuns, mai vrea si... crescendo!
  • +17 (19 voturi)    
    poti face miting impotriva oricui (Marţi, 9 februarie 2016, 18:00)

    math_2 [utilizator]

    ...dar nu impotriva unui coleg pesedist. Chiar daca este ultimul mafiot, chiar daca a furat 87 de miliarde de euro, chiar daca a facut 15 ani de puscarie el ramane coleg cu noi. Tricipleta Rizea-Negoita-Firea. Spuneti voi sincer puteti sa desemnati cel mai penibil personaj ?
    Va aduc aminte ca nu cu mult timp in urma la sefia suprema a Romaniei, pe val, era o alta tricipleta celebra Ponta-Antonescu-Voiculescu. Unde sunt acum ?
  • +15 (17 voturi)    
    doamna Firea (Marţi, 9 februarie 2016, 18:01)

    accentic [utilizator]

    PSD a ramas in logica de partid invechit in rele. Daca cineva e tentat sa o voteze pe d-na respectiva sa dea o raita prin Pantelimon unde s-a ales parlamentar. Cititi articolul si ascultati la sfarsit inregistrarea cu votantii si priviti pozele...cine spera ca dansa nu va aplica aceleasi metode sa castige se inseala, cine crede ca dansa nu va avea succes ..iar se inseala. Sper doar,din toata inima ca cei care supravegheaza campania electorala vor impiedica metodele dansei de a se alege......iar daca nu pregatiti-va cizmele. Articolul aici :
    https://accentic.wordpress.com/2014/10/09/fii-rea-sau-cum-te-lasa-firea-politica-coboara-din-televizor-in-realitate-foto-audio/
    audio aici http://www.trilulilu.ro/votant-de-romania
  • +15 (17 voturi)    
    MCV (Marţi, 9 februarie 2016, 18:14)

    CititorulComentator [utilizator]

    Si astia vor sa ridice MCV-ul, ganditi-va!
  • +16 (18 voturi)    
    Codul de onoare al PSD (Marţi, 9 februarie 2016, 18:17)

    Andradda [utilizator]

    "nu e permis sa faci ceva impotriva unui coleg"
    Adica, stiti, eu am dovezi ca stimatul meu coleg fura, santajeaza, ia mita, da mita, dar nu pot sa iau nicio atitudine pt ca nu-mi permite codul PSD!
    Urata adunatura!
  • +24 (26 voturi)    
    Poza o caracterizează pe Firea. (Marţi, 9 februarie 2016, 18:25)

    asavreau [utilizator]

    Nu rețin să fi văzut pe Firea într-o poză cu gura închisă.Întodeauna apare în poze care o caracterizează,o persoană rea de gură,o mahalagioaică.Cred-că nu-i bună de primar nici în Ferentari.Și ăia au mai mult discernământ ca Gabi Firea.
  • +8 (18 voturi)    
    Basescu!! (Marţi, 9 februarie 2016, 19:07)

    Stef_and [utilizator]

    Basescu, Basescu, Basescu!!!
    Singura optiune pentru Bucuresti!
    • +4 (6 voturi)    
      nu! (Marţi, 9 februarie 2016, 20:46)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui Stef_and

      noi il vrem in Constanta.
  • +7 (13 voturi)    
    catza asta... (Marţi, 9 februarie 2016, 19:11)

    demaGOGU [utilizator]

    ...se potriveste de minune pe psihologia mahalalelor bucurestene, cele care, in fond, dau primarul.

    excelenta alegere, din perspectiva maximizarii sanselor pesede.
    • +2 (4 voturi)    
      nu te bucura...si mahalaua (Marţi, 9 februarie 2016, 21:26)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      are mandria ei..nu orice catz(e)a ajunge....number one
  • +9 (11 voturi)    
    Cine altcineva sa dea jos pedofilul Pimp? (Marţi, 9 februarie 2016, 19:15)

    Parzivall [utilizator]

    Decat una din fetele lui
  • +3 (5 voturi)    
    Zilele astea s-a cioblit monolitul PSD ! (Marţi, 9 februarie 2016, 21:12)

    Susufler0 [utilizator]

    E ca un facut ! Pana la urma dupa ce ii cerni pe toti, tot Base ramane, cu suvita aia a lui zbanghie si cu rasul lui hahait . Ma uit la al lui Busoi si ma umfla rasul. Ma uit la Fi(e)rea si parca o aud din vremea cand era la Latrina 3, certandu-se si urland la Boureanu, cu referiri explicite despre Latrina : ce se face in ea , ce mananca unii din ea, unde o sa ajunga politicienii care o supara etc. Asta sa conduca Bucurestiul ? Ma infioara gandul si imi vine sa ma mut la Cluj, la Severin, sau oriunde altundeva aiurea, dar cat mai departe de poluatoarea asta.
    S-au deschis larg portile la Cocina !
  • +4 (6 voturi)    
    deopotriva (Marţi, 9 februarie 2016, 22:43)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Asa "partid" - asa candidat ! O politruca impertinenta si incompeenta, cunoscuta mai curind ca o scandalagioaica de mahala. Pentru adunatura de mafioti si hoti numita PSD e numai buna aceasta matracuca.
  • +1 (5 voturi)    
    clar... (Marţi, 9 februarie 2016, 22:46)

    liviu_ [utilizator]

    psd nu avea sanse in bucuresti cam cu nimeni...
    cu paparuda asta cu atat mai putin
  • +5 (7 voturi)    
    psd, la mai mare... (Marţi, 9 februarie 2016, 23:03)

    rov [utilizator]

    dupa un tigan(S5) si un mare hot(independentul oprescu), hai sa bagam si o "fita"...
    Ii doar-n fund de oras pe comunisto-securisto-hotii_adevarati din phesn-ul asta.
    • +1 (1 vot)    
      de oras, (Miercuri, 10 februarie 2016, 7:46)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui rov

      asa e, nu-i doare nici in cot.
      de durut ii doare insa de alegerile parlamentare din toamna.
      spera ca daca s-ar alege vreunul de-al lor, au sanse sa masluiasca mai "sanatos' alegerile din toamna.
      curioasa mi se pare insa optiunea lui dragnea pt. ca robert negoita avea mai multe sanse decat firea.
  • +4 (6 voturi)    
    vorba aceea (Miercuri, 10 februarie 2016, 0:21)

    Sorin.Borodi [utilizator]

    Orice comunitate / grupa are conducatorii pe care si-i merita. Cam asta e povestea cu Firea.
  • +3 (3 voturi)    
    PSD... (Miercuri, 10 februarie 2016, 9:57)

    Gelu007 [utilizator]

    Asta e la sectiunea bancul zilei nu? Firea ca primar :)))
    • +2 (2 voturi)    
      hm (Miercuri, 10 februarie 2016, 13:17)

      Nuzic [utilizator] i-a raspuns lui Gelu007

      o fi fata de la pagina 5