Basescu, despre Ciolos: Stai cu plagiatorul Toba la dreapta, in sedinte, si te faci ca nu vezi

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 6 februarie 2016, 14:47 Actualitate | Politic

Traian Basescu
Foto: Mihai Ivascu / Hotnews.ro
Presedintele Miscarii Populare, Traian Basescu, a declarat, sambata, ca premierul Dacian Ciolos risca sa se compromita in absenta unor masuri privind demnitarii acuzati de plagiat, el acuzandu-l si pe ministrul Educatiei, Adrian Curaj, ca nu face nimic pentru rezolvarea problemei, transmite Mediafax.

"Avem si o explicatie si asta il va compromite pe Ciolos, pana la urma. Stai cu plagiatorul Toba la dreapta, in sedintele de Guvern, stai cu academicianul Curaj de la Academia de Stiintele Securitatii, in acelasi Guvern, si te faci ca nu vezi ca in jurul tau este o cangrena care nu poate sa faca decat rau societatii romanesti", a declarat Traian Basescu la Consiliul National al MP.

Fostul presedinte a mai afirmat ca liderul UNPR, Gabriel Oprea, este "stalpul doctoratelor" din Romania si il acuza pe ministrul Educatiei, Adrian Curaj, ca nu face nimic pentru a rezolva problema celor acuzati de plagiat.

"Stalpul doctoratelor, Gabriel Oprea, pana la mai proaspatul intrat in club Busoi, sunt niste figure triste ale vietii politice romanesti, care incearca sa se defineasca a fi in grupul de elita intelectuala al tarii, iar ei sunt niste prapaditi care copie precum elevii de liceu. De regula, cand copiezi la facultate sau la liceu, te exmatriculeaza. Pe astia vad ca ii tine ministrul Curaj si nu are curaj sa transfere catre opinia publica nici macar lista completa a doctorilor din Romania, sa ia o masura, cum a vrut sa ia doamna Pruna pentru marii academicieni din puscarii. Curaj nu stie cum sa lase acest ghiveci neatins, ori acesta este un ghiveci al coruptiei intelectuale. Asta sunt oamenii astia. Nu sunt mai prejos decat cei care fura din bugetul de stat(...) Sunt niste plagiatori fara niciun Dumnezeu!", a mai declarat Traian Basescu.


Citeste mai multe despre   











Material prezentat de LIDL​

FOTO​ Incearca reteta saptamanii de la LIDL: Sorbet cu fructe de padure, o varianta mult mai putin calorica a inghetatei


Sorbetul este un desert racoritor pe baza de fructe, suc de fructe, apa si zahar, care desi aduce foarte mult cu inghetata, este o varianta mult mai putin calorica insa poate fi la fel de cremos si delicios! Folositi fructe congelate pentru ca sorbetul sa fie consistent si sa va racoreasca instant in zilele toride de vara.
3043 vizualizari
  • +14 (20 voturi)    
    Curaj (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 14:58)

    CititorulComentator [utilizator]

    A factut, a plasat cartoful fierbinte universitatilor care au emis diplomele de plagiat, chipurile ei sa le retraga.

    Suntem luati de prosti.
    • 0 (6 voturi)    
      Hehe (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 20:25)

      Taras Bulba [utilizator] i-a raspuns lui CititorulComentator

      Ce brambura mai e si prin capetele romanilor. Dupa ei, prim-ministrul ar trebui sa se ocupe de analiza plagiatelor, nu universitatile :)

      Ce ne mai miram, mentalitate de ev mediu: face voda micromanagement, se ocupa el de toate! Institutii nu exista.

      Voi chiar aveti drept de vot!?!?
  • -3 (37 voturi)    
    Siktir (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 15:20)

    NicolaeA [utilizator]

    Asa-ti pierzi si pe putinii oameni care mai apreciau ca ai facut si cateva lucruri bune ca presedinte !
    Uiti ca te-ai aliat cu un Voiculescu, cu un Tariceanu, cu un Ponta la un moment dat ! Ai coabitat si tu cu toate taraturile si acum vrei sa fi considerat maica Tereza ?
    Ramane cum am stabilit: suiktir !
    • +4 (6 voturi)    
      așa este (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 20:01)

      verdeata [utilizator] i-a raspuns lui NicolaeA

      Băsescu crede că lumea uită mizeria în care s-a bălăcit el însuși
    • +1 (5 voturi)    
      a-stignatism (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 21:01)

      Miky113 [utilizator] i-a raspuns lui NicolaeA

      Tataie Ba,(Cristy), stai cu y-leana in drepta, in singa, in poale si nu simpti nimic !?
      Aici nu e cazul de vazut, ca a vazut pana si Saftoaia, ce era de vazut, si ursul a trecut .

      Atentionare cod porktaokaliu Wereshtoai Atty: barnele din defrisari sunt foarte periculoase daca va intra in ochi ! Riscati sa nu le vedeti !!!

      citat: Peter Imre, 'Hai, sictir' este un termen de politete
  • -2 (32 voturi)    
    Pai, mai Traiane (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 15:46)

    Lexis [utilizator]

    spui de furt intelectual in cazul doctoratelor dar ca fiica ta citea in parlamentul european texte concepute de Cristian Preda ( chiar asa, gata facute, erau greu de citit de catre supercompetenta fiica a presedintelui), nu ai nimic de comentat in batjocura, asa cum o faci la adresa altor politicieni?
    Sau, ca ai a intrat la Academia marina in 1971, cand aveai 20 ani (pentru ca nu intrasei din prima) cu interventii din partea tatalui tau- militar de cariera-la mai marii facultatii, profesorul care te-a gazduit cu o saptamana inainte de exameni ti-a dat subiectele de la admitere sa le inveti.Astfel tu,presedintele de mai tarziu al Romaniei, ai ocupat prin frauda un loc la facultate, ai furat locul unui tanar care sigur nu beneficiase de pile.
    De mentionat ca in anii aceia, statul asigura integral cheltuiala unui student, deci Basescu a beneficiat prin furt intelectual de banii de la stat pe cei 5 ani de facultate.Profesorul care a primit ordin sa te treaca la facultate, traieste, a dat un interviu in acest sens.
    • -4 (22 voturi)    
      Ma da bine le stii (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 16:42)

      Stef_and [utilizator] i-a raspuns lui Lexis

      Probabil ca ai fost printre beneficiarii Pilelor si Relatiilor si Cunostintelor de atunci - adica ai fost membru al odiosului partid PCR.
      • +3 (9 voturi)    
        O fi cum zici da lui i-a trecut (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 17:32)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui Stef_and

        de mult . . .
    • +1 (19 voturi)    
      atentie, (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 16:47)

      victor L [utilizator] i-a raspuns lui Lexis

      daca nu tu, tatal tau a facut scoala la fel ca Basescu.
      Deci e un plagiator? posibil, plagiatul esti tu :P
      Iar EBA nu si-a insusit niciun titlu citind spiciuri scrise de Preda.
      Zlab avocat esti.
      • -3 (15 voturi)    
        eu (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 17:39)

        Lexis [utilizator] i-a raspuns lui victor L

        sunt de-o varsta cu T.Basescu si deci stiu exact cum se intra in anii `70 la facultate, era concurenta acerba, in cazul meu, pe 25 locuri erau 450 candidati si nu era moda cu intratul cu pile.In alte domenii de activitate era posibil avansul cu pile, relatii dar nu la facultate, acolo se intra greu, cu munca, nu auzeai ca acum sa fie studenti beizadele, era stiut ca daca intrai la facultate, fusesesi un elev bun, chiar foarte bun.Spun deci, in cunostinta de cauza cum era in acele vremuri iar felul cum intrase Basescu la Academie era o exceptie.El era protejat de securitate inca din liceu si intrarea lui la facultate in mod fraudulos a fost si pentru ca era un student promitator in colaborare, turnare...Ce sa mai!... m-am saturat de cei care inca il apara pe acest nefast om pentru Romania.
        Cat despre Eba, cand prezinti in fata Parlamentuli european, un text ce apartine altcuiva, fara sa specifici autorul, cum se cheama? Nu conteaza ca nu a obtinut vreun titlu asfel,9 cum vrei sa-i iei apararea), conteaza ca fenta, public un intreg auditoriu, iar Cristian Preda e la fel de condamnabil pentru acest gest de sluj fata de basescu.De ce credeti ca a fost pe primul loc pe lista candidatilor la europarlamentarele din 2014?...
        • -1 (7 voturi)    
          Mai usor cu pianul pe scari! (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 18:22)

          soundtrack [utilizator] i-a raspuns lui Lexis

          Ura si invidia ti-au inverzit comentariul.Nu ai nicio autoritate cand emiti propozitiile acelea.Cine esti matale sa te credem? Ce hram porti? Vreo ghionoaie de la secu, frustrata ca n-a ajuns in pozitii cheie ale RO, se pare. Sau vreun punct din armia lui dogaru?? Hahahaha!!!
          Poate ca madam ponta si madam valean isi scriau singure spiciurile la EP, ajutate desigur de oierul national, de nu le-a auzit nimeni din tara!!!
        • -2 (8 voturi)    
          Basescu (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 22:22)

          Jar [utilizator] i-a raspuns lui Lexis

          a facut f.mult bine tarii,da' iti trebuie multa minte si bun simt sa intelegi.
          Unii.ca tine,traiesc si nu inteleg nimic...
          Pacat ca aveti drept de vot!
          • 0 (0 voturi)    
            nu conteaza (Duminică, 7 februarie 2016, 18:25)

            nahir [utilizator] i-a raspuns lui Jar

            ce a facut daca acum e ipocrit.
            toba e cumva dovedit ca a plagiat? sau doar exista o suspiciune?
            pe de alta parte, tu care ai propulsat un individ si plagiator si mincinosn si hot ca tonta, cum te mai ridici sa acuzi? te pomenesti ca de dragul tarisoarei, nu-i asa?
        • 0 (6 voturi)    
          Amice, esti... (Duminică, 7 februarie 2016, 7:47)

          ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui Lexis

          ... neinformat! Iti zic eu, care si eu mi-s de-o virsta cu "T.Basescu", ca el nu a fost "protejat de securitate inca din liceu" ci inca de pe cind era pionier! Da' daca imi scormonesc mai adinc memoria, parca de pe cind era soim al patriei...
          P.S. Si hai sa-ti dezvalui un secret: Barack Obama nu-si scrie singur discursurile, i le scriu altii - iti vine sa crezi?!
  • +3 (17 voturi)    
    Nulitati (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 16:44)

    Stef_and [utilizator]

    Suntem condusi in continuare de nulitati ajunse pe culmi!!
    Testul de gramatica elementars al limbii romane sa il dea si Toba si Curaj si Violos si toti ceilalti!
    Sunt mai periculosi pentru societate decat hotii de permise!!
  • +3 (5 voturi)    
    Nu pot (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 20:36)

    KostasP [utilizator]

    Sa-l inteleg pe unul ca basescu cum a putut sa-si puna semnatura pe ordinul "Steaua Romaniei" pt donsoara aia, secretara lui oprea. In ochii mei a scazut mult pt asta. Respecta onoarea soldatilor romani cazuti pe campul de lupta, nesimtitule!
  • +3 (9 voturi)    
    Dar dumneavoastra domnul Presedinte? (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 23:04)

    Spirt [utilizator]

    Stateati cu doamna Udrea, cu Olteanu la sedinte care furasera judete prin retrocedari ilegale si acum pozati in mare sfant? De ce mai sunteti in politica, sa furati ce-a mai ramas sau sa nu platiti pentru ce ati furat?
  • -2 (6 voturi)    
    Basescu (Duminică, 7 februarie 2016, 12:35)

    UpNext [utilizator]

    este un autentic, perfect si dincolo de orice dubiu un moldovalah autentic. Romanii extracarpatici se mandresc cu el si vor sa-l sanctifice pe acest "hă-hă-hăăă” al balcanilor. Il meritati!