Dragnea: PSD, UNPR, ALDE si UDMR au anuntat ca nu vor doua tururi la alegeri. Nu stiu daca premierul Ciolos se mai poate gandi la o ordonanta de urgenta

de I.R.     HotNews.ro
Vineri, 29 ianuarie 2016, 14:22 Actualitate | Politic

Liviu Dragnea
Foto: HotNews / Dan Popescu
Presedintele PSD, Liviu Dragnea, a declarat vineri ca premierul Dacian Ciolos nu se mai poate gandi la initierea unei Ordonante de Urgenta sau a unui proiect de lege pentru alegerile locale in doua tururi de scrutin, avand in vedere ca majoritatea partidelor, adica PSD, UNPR, ALDE si UDMR s-au declarat impotriva acestei modificari a legislatiei, propusa de PNL.

"Astazi suntem in urmatoarea situatie: PSD, UNPR, ALDE si UDMR au anuntat ca nu sunt de acord cu modificarea legii alegerilor locale. Nu stiu daca dl Prim-Minsitru dacian ciolo se mai poate gandi ca are rost sa initieze o OUG sau un proiect de lege daca majoritatea nu il sustine", a afirmat Dragnea.

"Nu suntem de acord sa apara acest precedent foarte periculos. Inainte de alegerile parlamentare ne putem trezi ca vor sa modifice si legea alegerilor parlamentare. Premierul s-a angajat ca unul dintre obiectivle guvernului sau este sa organizeze alegerile in mod corect si nepartinitor" a completat el, dupa sedinta Biroului Permanent al PSD. "Daca va organiza consultari, vom merge la consultari, sa spunem si direct."

Declaratia a fost facuta dupa ce Dragnea a amenintat ca PSD va boicota alegerile daca se modifica legea alegerilor locale.










2803 vizualizari
  • +15 (17 voturi)    
    de cand Dragnea vorbeste si in numele (Vineri, 29 ianuarie 2016, 14:40)

    ..13 [utilizator]

    UDMR???

    Stiam ca poate sa vorbeasca in numele lui UNPR, ALDE dar acum a ajuns sa vorbeasca si pentru UDMR?
    • +11 (11 voturi)    
      Minciuni (Vineri, 29 ianuarie 2016, 15:10)

      aqualung [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      Minte, bineînțeles, a învățat multe de la predecesorul său. ALDE a spus cu subiect și predicat că ar vrea două tururi.
      • +15 (15 voturi)    
        Mint toti! (Vineri, 29 ianuarie 2016, 16:15)

        Andradda [utilizator] i-a raspuns lui aqualung

        In Tariceanu nu poti avea incredere. A spus ca vrea un singur tur, apoi ca vrea doua, acum iar vrea doar unul.
  • +23 (23 voturi)    
    dragneo... (Vineri, 29 ianuarie 2016, 14:45)

    Soljenitin [utilizator]

    Abia astept sa infunzi si tu puscaria, dragneo tata...
    • +1 (1 vot)    
      iar (Sâmbătă, 30 ianuarie 2016, 11:50)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      s-a-mbolnavit un judecator de la recursul lui dragnea, iar au amanat.
      sa-i imunizeze sa n-o mai taraganeze ca altfel, mai ca te gandesti ca l-ar spala cu niste hipoclorit de rufe.
  • +31 (31 voturi)    
    hotilor ... (Vineri, 29 ianuarie 2016, 15:14)

    astronaut [utilizator]

    le e frica de doua tururi , fiindca pierd , dar cum e ma Ordonanta cu care ati furat primarii de pretutindeni ?
    SICTIR golanilor !
  • +22 (22 voturi)    
    Nimic? (Vineri, 29 ianuarie 2016, 16:14)

    Andradda [utilizator]

    Astazi a fost amanata a 2-a oara sentinta in dosarul lui Dragnea. Nimeni nu scrie nimic despre asta.
    Un judecator s-a imbolnavit subit (a doa oara) iar sentinta a fost amanata cu inca o luna!!!
    Tacere de mormant in toata mass-media!
    • 0 (0 voturi)    
      presa e ,,in...dependenta''. (Sâmbătă, 30 ianuarie 2016, 17:30)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      .
  • +10 (10 voturi)    
    Amanare (Vineri, 29 ianuarie 2016, 22:42)

    fluturel [utilizator]

    De ce va mirati ca s-a amanat sentinta in dosarul Dragnea?
    Asta este JUSTITIA din ROMANIA!
    De ce boala sufera judecatorul?De boala Dragnea?
  • +1 (3 voturi)    
    2 (DOUA) TURURI DE SCRUTIN (Sâmbătă, 30 ianuarie 2016, 5:48)

    Geo7 [utilizator]

    Două tururi de scrutin resprezintă NORMALITATE, DEMOCTAȚIE, LEGITIMITATE și RESPONSABILITATE pentru Romania. Nu mai putem trăi în atfel de Românie cu legi nedrepte și aberante! PNL a votat aberația unui singur tur!!! Jocurile trebuie permanent după o regulă dreaptă! Dacă îți pasă, ieși din casă și oprește nelegiuții ăștia!
    • +1 (1 vot)    
      pnl (Sâmbătă, 30 ianuarie 2016, 11:54)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Geo7

      a votat aberatia cu un singur tur pe cand fonta+kkrau faceau cuplu de comici vestiti ai usl che-gargara + fidel castronel.
      pe-atunci tonta ii mintea ca urmeaza cei 1000 ani ai reichului comunist in care ei doi urma sa fie vesnicii conducatori, drept pt. care, ce rost mai au 2 tururi, ca tot ei vor castiga.
  • +1 (3 voturi)    
    2 (DOUA) TURURI DE SCRUTIN (Sâmbătă, 30 ianuarie 2016, 5:48)

    Geo7 [utilizator]

    Două tururi de scrutin resprezintă NORMALITATE, DEMOCTAȚIE, LEGITIMITATE și RESPONSABILITATE pentru Romania. Nu mai putem trăi în atfel de Românie cu legi nedrepte și aberante! PNL a votat aberația unui singur tur!!! Jocurile trebuie permanent după o regulă dreaptă! Dacă îți pasă, ieși din casă și oprește nelegiuții ăștia!
  • +2 (2 voturi)    
    "La vremuri noi, tot noi ... " (Sâmbătă, 30 ianuarie 2016, 11:18)

    DreamLand [utilizator]

    "La vremuri noi, tot noi". Politicienii nu inteleg nimic, decat propriul interes. Greu de doborat caracatita parazita. Speranta ramane in generatia tanara. Cat despre batrani, acesteia ne-au aratat ca intelepciunea nu are legatura cu varsta. Traim degeaba, imbatranim degeaba. Suntem permisivi cu coruptia si asta ne ucide.
  • +1 (1 vot)    
    frica (Sâmbătă, 30 ianuarie 2016, 11:46)

    nahir [utilizator]

    pazeste bostanaria.
    astia stiu ca in turul al doilea exista riscul sa se faca aliante impotriva lor, psd si unpr. alde e vax nula, doar ca sa dea socoteala mai multi.
    singurii de care ma mir ca s-au bagat in gramada asta, sunt udmr-istii. ce treaba au ei, stiind ca in zona har-cov, oricum, ei vor castiga alegerile locale? ce le-o fi promis dragnea? ca ii vor coopta in guvernul de la toamna?
  • +3 (3 voturi)    
    Băgăcios Dragnea. (Sâmbătă, 30 ianuarie 2016, 12:12)

    asavreau [utilizator]

    Cei de la ALDE,UNPR,UDMR nu știu să vorbească,de vorbește Dragnea pentru ei?Sau este ce bănuim,că ALDE,UNPR și UDMR sunt creații ale PSD pentru a bramburi electoratul și a face visul lui Iliescu-un partid unic,un guvern servil,un popor îndobitocit.PSD după ce jupoaie românii îi înjosește dându-le pomană,făcând milogi românii în propria lor țară.Au distrus învățământul tehnic și profesional și România nu mai are forță de muncă calificată.PSD prin miniștrii învățământului promovați,au făcut fabrici de diplome,iar românii stau acasă șomeri,diploma neasigurând o calificare.Le-au luat banii degeaba.
  • +3 (3 voturi)    
    De ce nu?! (Sâmbătă, 30 ianuarie 2016, 12:34)

    John M. [utilizator]

    Voi, rahati de comunisti, asa ati condus tara timp de 25 de ani. Fara dezbateri in parlament, cu legi scoase la miezul noptii, cu guverne alcatuite pe genunchi in drum spre Sinaia.