Premierul moldovean Pavel Filip se intalneste marti cu Dacian Ciolos si Klaus Iohannis, in prima sa vizita oficiala in Romania

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 25 ianuarie 2016, 15:14 Actualitate | Politic

Pavel Filip, noul premier de la Chisinau
Foto: Wikimedia Commons
Pavel Filip, investit saptamana trecuta in functia de premier al Republicii Moldova, efectueaza marti prima sa vizita oficiala in Romania. Oficialul moldovean se va intalni, incepand cu pra 10:00, cu omologul sau roman Dacian Ciolos, urmand ca la ora 12:00 sa fie primit la Cotroceni de presedintele Klaus Iohannis, anunta Administratia Prezidentuala, intr-un comunicat.

Potrivit gov.md, discutiile dintre cei doi premieri vor avea ca tema "relatiile bilaterale moldo-romane, precum si actiunile ce urmeaza a fi intreprinse de catre cele doua guverne in vederea impulsionarii procesului de implementare a initiativelor si proiectelor convenite intre Chisinau si Bucuresti".

Cei doi premieri vor discuta, de asemenea, despre agenda de reforme stabilita in Acordul de Asociere Republica Moldova-Uniunea Europeana.

Vizita pe care o va efectua Pavel Filip la Bucuresti este prima deplasare oficiala a noului premier al Republicii Moldova si are loc in contextu in care la Chisinau au loc mai multe proteste de strada si se aduna semnaturi pentru organizarea de alegeri anticipate.

Membrii Guvernului Filip au depus juramantul saptamana trecuta, in cursul noptii de miercuri spre joi, la sediul Presedintiei de la Chisinau.


Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
902 vizualizari
  • -1 (7 voturi)    
    trăiască (Luni, 25 ianuarie 2016, 15:39)

    Mazeta [utilizator]

    Guvernul Pavel Filip este un guvern foarte bun. Rep. Moldova are nevoie de liniște și de stabilitate.
    • 0 (0 voturi)    
      Mazeta se dă român? (Luni, 25 ianuarie 2016, 19:07)

      andreitr [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Era cât pe-aci să-i dau +...
      Moment greu pentru Moldova. Sunt sigur că președintele și premierul României o să-l ajute pe cel moldovean. Hai România!
  • 0 (6 voturi)    
    al lor si al meu (Luni, 25 ianuarie 2016, 16:25)

    serban [anonim]

    "Premierul Lor", a celor 58 de deputati, deoarece conform sondajelor de opinie ei nu mai reprezinta pe nimeni din R Moldova se intalneste cu "Premierul Meu" . De fapt amandoi sunt numiti de ambasadorii USA si UE din tarile pe care le administreaza.
    • +2 (4 voturi)    
      ? (Luni, 25 ianuarie 2016, 17:01)

      demaGOGU [anonim] i-a raspuns lui serban

      ...de ce continua Romania sa crediteze acest PM care nu reprezinta (aproape) pe nimeni in Republica?
      • +3 (3 voturi)    
        Deoarece au acelasi stapan (Luni, 25 ianuarie 2016, 17:08)

        serban [anonim] i-a raspuns lui demaGOGU

        Mai mult din acest motiv nici nu pun problema teritorilor altadata romanesti din componenta Ucrainei , nici macar a celor cedate prin proces verbal dupa semnarea tratatului de pace la Paris
        Desi pe plan intern se tot comenteaza despre pactul Ribbentrop Molotov pe plan extern ii acceptam consecintele recunoscand suveranitatea R Moldova si granita cu Ucraina
      • 0 (0 voturi)    
        Preferi pe unul sustinut de rusi ????? (Luni, 25 ianuarie 2016, 20:18)

        oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

        .................................
  • 0 (2 voturi)    
    Sprijinirea Rep. Moldova (Luni, 25 ianuarie 2016, 18:44)

    takadab [anonim]

    Este esential sprijinul oricarui guvern democrat si pro-Romania.

    Rusia lui Phutin vrea destabilizarea Moldovei pentru a ajuta trupele ruse din Transnistria.Fara cai de acces in Transnistria,prin Moldova,rusnacii de acolo vor muri de foame.
    Blocajul economic si militar al Transnistriei trebuie continuat,cu toate ca acolo traiesc si romani,pentru a forta Rusia sa cedeze la masa tratativelor in viitorul apropiat.
    Rusii vor incerca pe langa destabilizarea Rep. Moldova si provocarea Ucrainei pe ruta Crimeea-Odessa.