Fundatia lui Ponta a primit unda verde din partea Judecatoriei sectorului 5

de I.R.     HotNews.ro
Joi, 21 ianuarie 2016, 16:10 Actualitate | Politic

Victor Ponta
Foto: Agerpres
Judecatoria sectorului 5 a admis joi cererea de acordare a personalitatii juridice Asociatiei "Black Sea Regional Cooperation Projects 2020", infiintata si condusa de fostul premier Victor Ponta, potrivit Agerpres.

"Admite cererea formulata de Asociatia Black Sea Regional Cooperation Projects 2020. Dispune inscrierea ca persoana juridica in registrul special al instantei a asociatiei cu denumirea Asociatia Black Sea Regional Cooperation Projects 2020. Cu apel care se depune la Judecatoria sector 5 Bucuresti in 5 zile de la pronuntare pentru petenta si de la comunicare pentru Ministerul Public", se arata in decizia luata de judecatori.

Presedintele PSD Liviu Dragnea a facut vineri, pe 15 ianuarie, primele declaratii cu privire la fundatie, iar luni Dragnea si Ponta au avut o intalnire scurta la sediul partidului.

"Ramane sa ne vedem din nou saptamana viitoare. In mare, nu pleaca din PSD Victor Ponta, nu isi face alt partid Victor Ponta. Fundatia pe care a infiintat-o este o actiune a lui, in care eu il sprijin. Il ajut cu tot ce pot, in limitele legii si in limitele bunului simt. In primul rand, il sprijin moral, adica il incurajez sa mearga mai departe cu aceasta fundatie", a precizat atunci Dragnea.

Liderul PSD a adaugat ca "orice coleg e liber sa se alature fundatiei, cu o singura conditie: sa nu afecteze activitatea pe care trebuie sa o aiba in partid". "PSD, in 2016, este conectat la foarte multe actiun", a spus Dragnea.

Potrivit acestuia, fundatia "de care s-a tot vorbit atat" este o structura care va avea foarte multa activitate externa si, afirma el, este firesc ca Victor Ponta sa plece din tara mai des. "Pleaca intr-o actiune care este importanta", a sustinut Dragnea.



Citeste mai multe despre   











VIDEO Pagubiti in noaptea nuntii. Cum au ramas fara bani doi tineri din Sibiu, chiar dupa petrecere

Nunta de vis s-a transformat in nunta de cosmar pentru doi tineri din judetul Sibiu. Hotii le-au furat din casa toti banii primiti in dar, in timp ce mirii si cativa invitati continuau petrecerea a doua zi dupa marele eveniment.
1422 vizualizari
  • +3 (5 voturi)    
    personal, (Joi, 21 ianuarie 2016, 16:26)

    mos ion roata [utilizator]

    nu cred ca Ponta va reusi sa faca ceva.Este tipul omului care incepe o mie de actiuni si nu finalizeaza niciuna.In plus are mari probleme legate de plagiat,studii,greselile imense di timpul guvernarii,chiar probleme cu legea.In locul sau as incerca sa-mi fac meseria-unde deasemenea nu are experienta deloc- dar daca incepe cu seriozitate mai are timp sa invete si sa devina avocat (nu mai mult).
    • -5 (5 voturi)    
      basistule (Joi, 21 ianuarie 2016, 16:44)

      NumaiLaNoi [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

      esti speriat rau de fiecare miscare a lui ponta
      urmareste bine ce se intampla in R Moldova
      va incepe si la noi, esti pe lista
      • +2 (2 voturi)    
        Pai e un Pisic care sgaraie rau (Joi, 21 ianuarie 2016, 18:15)

        Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui NumaiLaNoi

        Cum sa nu fii speriat, daca-i turbat?
      • +4 (4 voturi)    
        hmmm (Joi, 21 ianuarie 2016, 18:42)

        ilie de la scularie [anonim] i-a raspuns lui NumaiLaNoi

        ...sa intelegm ca tu ai lista?
    • +7 (7 voturi)    
      Ponta si-a netezit calea deja (Joi, 21 ianuarie 2016, 16:50)

      Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

      A donat bani buni la Kaimunaz, a lasat rusii sa faca praf laminoarele (cazul Mehel), petrolul Romaniei ajunge pe mana Gazprom curand, POLYP.L Mining Russia e in stand by la Baia Mare. Tot ce ii trebuie acum e o fundatie care faca matrapazlacuri cu bani. Chiar daca intra la parnaie, scrie (plagiaza) cateva carti si iese repede. Cand e vorba de miliarde de dolari/euro la astia nu mai conteaza cativa ani la mititica.
      Noapte Buna Romania.
    • 0 (0 voturi)    
      Depinde in interesul cui este actiunea (Joi, 21 ianuarie 2016, 18:54)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

      Il cunoastem pe ponta ca personaj politic, In rest prea putin in afara de ce am auzit de la DNA.
  • -6 (8 voturi)    
    Spor la lucru (Joi, 21 ianuarie 2016, 16:44)

    NumaiLaNoi [utilizator]

    milioane de cetateni s-ar fi inscris DOMNULE PREMIER, daca v-ati fi facut partid si nu fundatie
  • +5 (5 voturi)    
    Importantă pentru cine? (Joi, 21 ianuarie 2016, 16:45)

    mircea [anonim]

    Dragnea spune că Ponta//pleacă într-o acțiune care este importantă//.Importantă pentru cine,pentru-că,tot vorba lui Dragnea,Victor Ponta ne-a tot făcut nefăcute.A dat Rompetrol gratis kazahilor,a acceptat ca Lukoil să ne fure cu 2,5 miliarde de euro,a inaugurat autostrăzi care au trebuit demolate,dar le-am plătit,a sărit în apărarea hoților.Pe tot ce a pus mâna Ponta,sa întâmplat ceva rău pentru români.Ce poate face bine un om cu diplomă de doctor falsă?
  • +5 (5 voturi)    
    Se leaga (Joi, 21 ianuarie 2016, 16:50)

    Rasmus [utilizator]

    O noua destinatie pentru banii de propaganda a lui Putin: Black Sea Regional Cooperation Projects 2020.
    Sa nu uitam comportamentul cel putin ciudat din ultimile luni de mandat: vizita in Azerbaidja, unde Ponta a putut fi vazut in spatele presedintelui Rusiei, Vladimir Putin, la deschiderea Jocurilor Olimpice. Liderii UE au boicotat ceremonia.
  • +5 (7 voturi)    
    aveti incredere in pontache... (Joi, 21 ianuarie 2016, 17:00)

    imbecilul [utilizator]

    mai pontache...pisicut...vei conduce fundatia din beciul domnesc...te infunda dna-ul...ai grija ca vei avea colegi de seama: varanul si sova...stii sa scrii?...tara are nevoie de romanele tale, care trebuie sa fie multe...ca la cati ani de bulau o sa faci...succese!!! te pupa a ta eba...
  • 0 (2 voturi)    
    Ponta vinde tara si cand nu e la putere, (Joi, 21 ianuarie 2016, 19:21)

    ProLibertate-AntiMerkel [utilizator]

    face orice sa ne mai traga niste tepe.

    Cum nu e asta la inchisoare deja?