Alina Gorghiu despre refugiati: Evenimentele de la Koln - regretabile; nu trebuie sa cream panica

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 17:14 Actualitate | Politic

Co-presedintele PNL Alina Gorghiu a declarat sambata, la Sinaia, ca evenimentele de la Koln sunt "regretabile si condamnabile", ea aratand ca Guvernul ar trebui sa demareze o campanie de informare pentru a evita panica in randul populatiei privind primirea refugiatilor, transmite Agerpres.

"Nu putem functiona in afara unor principii pe care UE si le-a asumat, dar cred ca este obligatia Guvernului, cel care va gestiona toata aceasta procedura, sa faca o campanie de informare nu doar pentru localitatile unde vor fi primiti refugiatii, ci o campanie nationala, astfel incat sa nu starnim panica. Sunt regretabile si condamnabile evenimentele de la Koln", a spus Gorghiu intr-o conferinta de presa, raspunzand unor intrebari.

Din punctul sau de vedere, institutiile statului vor fi "extrem de vigilente" dupa evenimentele din Germania, o reactie din partea Guvernului privind procedura de primire a refugiatilor fiind insa necesara.

"Mesajul pe care in mod cat se poate de responsabil vreau sa il dau este ca nu trebuie sa cream un sentiment de panica in randul populatiei Romaniei. Eu nu cred ca refugiatii care vor fi relocati in Romania vor fi un factor de risc pentru economia locala si sunt mai mult decat convinsa ca institutiile din Romania (...) vor fi extrem de vigilente dupa intamplarile nefericite, condamnabile din Germania, astfel incat vom sti cum sa prevenim eventuale posibile infractiuni, nereguli. M-as bucura insa sa vad o reactie din partea Guvernului care sa poata sa spuna si care sunt procedurile si sa demareze o campanie de informare ca refugiatii nu sunt un lucru care sa ne sperie si ca Romania are capacitatea sa gestioneze toata aceasta problema", a adaugat co-presedintele PNL.

Alina Gorghiu a participat, la Sinaia, la Scoala de Iarna CNE- TNL: "Educatie, cultura si cultura politica".










1166 vizualizari
  • +10 (10 voturi)    
    regretabile zici (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 17:47)

    helmet [anonim]

    daca te-ai fi aflat acolo cu artificii in gluga si unii care sa te pipaie ce-ar mai fi fost la gura ta!

    zici ca:

    "refugiatii nu sunt un lucru care sa ne sperie"

    sa stii ca refugiatii chiar nu sunt un lucru...sunt mult mai mult decat crezi sau ai impresia ca poti intelege.

    n-ai vrea sa ii iei cu tine si sa traiti cu totii fericiti eventual pe undeva prin Siria,sau de unde or fi venit?
    ia-i acuma cat e mai e timp, ca o sa fie bataie mare pe refugiatii astia!

    [ politic vorbind, ce va mai place sa prindeti din zbor orice oportunitate sa mai iesiti la rampa, numai ca vai, rampa asta pavata cu bune intentii duce spre o mica-mare drama din care, ca de obicei , unii castiga si altii pierd, cateodata totul...]
  • +10 (10 voturi)    
    . (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 17:58)

    radukku [utilizator]

    Adica PNL este "pentru" primirea refugiatilor. Nu-i nimic, tocmai au pierdut un votant.
  • 0 (0 voturi)    
    ha,ha,ha (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 18:16)

    ela [anonim]

    Cit umor la aceasta duduie,faci afirmatii <ca esti responsabila>dar continui cu <eu nu cred ca sint un risc>,wau,cita responsabilitate,cita maturitate,cit talent sa se execute ordine de afara! Domnisoara,am convingerea ca am urmarit multe interpelari facute,ca politica ,mai ales politica de <supunere>,nu-I tocmai vocatia care va prinde.Calduroase recomandari sa va apucati de alte treburi unde poate excelati mai bine intr-un viitor apropiat. Cind europenii Isi inched portile ,domnisoara bate cimpii cu eleganta.Va recomand calduros ca sinteti la munte o partida de schii ca e mai adecvata la aceasta ora .Cu respect!
  • +7 (7 voturi)    
    "a se gudura" (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 18:21)

    zigot [utilizator]

    a revenit sefu din concedii din tarile calde si vrea sa-i fie favorabila
    atat poate, atat face!
  • +1 (1 vot)    
    akhbar! (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 19:07)

    nesuferitu [utilizator]

    akhbar Alinutza!
    pai fa tu o fapta buna si ia-i la tine! si-i poti alege daca pune cineva o vorba buna pentru tine unde trebuie. hai, ca stii tu cum....
  • +1 (1 vot)    
    regretabile... (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 19:58)

    Je suis Koelnesse [anonim]

    Daca evenimentele de la Köln sunt doar regretabile si panica este lipsita de sens, de ce nu ne faceti dvs., d-na Gorghiu, o demonstratie de calm si sa va plimbati pe langa gara din Köln seara neinsotita.
    Acceptam selfi-urile dvs. seara la Köln ca indem la calm...
  • +1 (1 vot)    
    habarnista asta nu-si daduse cu parerea... (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 20:09)

    lili [anonim]

    Mai madam Gorghiu, daca esti tu asa convinsa de ceea ce spui, luati-i voi la Bucuresti, langa cladirea Parlamentului si traiti linistiti langa ei!
    Noi nu suntem deloc convinsi de balivernele tale!
    In Franta, in Suedia, in Germania, in Finlnada, in Elvetia, peste tot in Europa relatarile din presa arata clar ca evenimente inacceptabile de acest gen cu refugiati in prim plan sunt tot mai dese, ca pericolul este evident, ca islamizarea paste Europa dupa modul absolut iresponsabil in care A Merkel i-a chemat, fara nici o opreliste, fara nici o triere, au intrat prin lanurile de porumb, sfidand granitele Schengen oricine a vrut si tu vii sa ne spui ca nu este pericol!
    Hai sictir!
    Ia-i tu la voi la Parlament si traiti laolalta cu ei!
  • +2 (2 voturi)    
    la naiba (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 20:51)

    ROXANA [anonim]

    daca e asa de ce nu iei tu cativa emigranti la tine acasa... unii mai negrii ca sunt virili