Serban Mihailescu (UNPR) vrea ca locuintele libere de la tara sa poata fi cumparate prin Prima Casa

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 6 ianuarie 2016, 15:52 Actualitate | Politic

Senatorul Uniunii Nationale pentru Progresul Romaniei (UNPR) Serban Mihailescu a declarat miercuri, pentru Agerpres, ca va initia un proiect de lege referitor la posibilitatea de achizitie a locuintelor libere din mediul rural prin intermediul programului Prima Casa.

Senatorul UNPR Botosani a mentionat ca in mediul rural din Romania exista zeci de mii de locuinte ale caror proprietari au decedat sau au plecat in strainatate si care ar putea fi cumparate, cu sprijinul statului, de tinerii care doresc sa se instaleze la tara.

Parlamentarul UNPR este convins ca valorificarea imobilele abandonate ar regenera mediul rural.

"Vom incerca o initiativa legislativa prin care miile de locuinte care sunt libere in mediul rural sa fie utilizate atat pentru programul Prima Casa, cat si pentru a reloca persoane cu probleme deosebite care nu au o locuinta. Ar trebui in primul rand ca aceste locuinte sa fie inventariate", a afirmat Mihailescu.

Serban Mihailescu, care este senator in Colegiul Darabani, a mai spus ca a apreciat initiativa primarului comunei Concesti, Costel Nazare, de a achizitiona sase imobile ale caror proprietari au decedat cu scopul de a le pune la dispozitia unor familii cu cel putin patru copii care intentioneaza sa se mute in aceasta localitate.


Citeste mai multe despre   









1181 vizualizari
  • +7 (7 voturi)    
    un fel de nationalizare (Miercuri, 6 ianuarie 2016, 16:19)

    mos ion roata [utilizator]

    pe spaga.Cred ca doarme pe el.
    • +1 (1 vot)    
      pai se dau aproape gratis (Miercuri, 6 ianuarie 2016, 23:47)

      Geolgau [anonim] i-a raspuns lui mos ion roata

      numai ca nimeni nu mai vrea la tara. De ce s-ar duce cineva sa ia credit pt a se muta intr-o casa la tara?
  • +7 (7 voturi)    
    Scurist (Miercuri, 6 ianuarie 2016, 16:22)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    UNPR e adunatura de securisti si cripto-comunisti. Niste mafioti.
  • -10 (10 voturi)    
    initiativa senator Serban Mihailescu (Miercuri, 6 ianuarie 2016, 16:24)

    alexandru iulian [anonim]

    O idee si initiativa excelenta . Vreau sa cred
    ca aceasta initiativa va avea succesul meritat.
    Sper ca senatorul Serban Mihailescu va avea sprijinul multor parlamentari si in acelasi timp a autoritatilor statului cat si a mediului bancar in situtia implementarii unui program asemanator
    programului prima casa .
    SUCCES !
    • +6 (6 voturi)    
      Se dovedește în continuare borfaș. (Miercuri, 6 ianuarie 2016, 17:01)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui alexandru iulian

      Șerban Mihăilescu.Amestecă treburile,casele din programul prima casă nu au nici-o legătură cu locuințele pentru cei defavorizați social.Se vede că Șerban Mihăilescu stă degeaba în Parlament,nu știe nici legile recent votate ce rol au.Tendința spre furt este vizibilă în cazul propunerii lui Șerban Mihăilescu.
    • 0 (0 voturi)    
      Sa-ti fie rusine (Miercuri, 6 ianuarie 2016, 23:46)

      mopsu [utilizator] i-a raspuns lui alexandru iulian

      ca-i spui ,, domn senator ,, acestui infractgor condamnat definitiv...
  • +8 (8 voturi)    
    pai de la Iliescu citire, dreptul la proprietate . (Miercuri, 6 ianuarie 2016, 16:27)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    e un "MOFT".

    Casele alea, chiar daca au fost ale unor persoane decedate, de regula au mostenitori. Iar celor plecati in strainatate ce propun, sa li se confiste casele sau cum, ca nu am inteles?!

    Si ce fac onor oamenii care s-ar muta in ele, cu ce isi achita creditul la banca luat prin PrimaCasa ca sa le cumpere/renoveze etc? Devreme ce sunt goale, poate sunt pentru ca in zona nu exista locuri de munca sau facilitati pentru asa ceva sau e imposibil sa ajungi la ele rezonabil? Sau pt ca sunt zone "moarte" dpdv economic- nu au infrastructura pt afaceri- nu tu utilitati curente, nu tu drumuri/cai de acees, nu oameni pe care sa ii poti macar califica (de angajat nu mai vb)...si mai rau- unde nu exista perspective de a vinde produsele sau serviciile afaceri. De ce te-ai muta acolo?! de masochist?

    Astfel de locatii sunt bune cel mult pt cei ce vor sa se retraga pur si simplu de la agitatia urbana sau pt pensionarii din orase...(desi, daca nu sunt servicii medicale accesibile in zona, nu e nici asta recomandat).
  • +3 (3 voturi)    
    pai de la Iliescu citire, dreptul la proprietate . (Miercuri, 6 ianuarie 2016, 16:27)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    e un "MOFT".

    Casele alea, chiar daca au fost ale unor persoane decedate, de regula au mostenitori. Iar celor plecati in strainatate ce propun, sa li se confiste casele sau cum, ca nu am inteles?!

    Si ce fac onor oamenii care s-ar muta in ele, cu ce isi achita creditul la banca luat prin PrimaCasa ca sa le cumpere/renoveze etc? Devreme ce sunt goale, poate sunt pentru ca in zona nu exista locuri de munca sau facilitati pentru asa ceva sau e imposibil sa ajungi la ele rezonabil? Sau pt ca sunt zone "moarte" dpdv economic- nu au infrastructura pt afaceri- nu tu utilitati curente, nu tu drumuri/cai de acees, nu oameni pe care sa ii poti macar califica (de angajat nu mai vb)...si mai rau- unde nu exista perspective de a vinde produsele sau serviciile afaceri. De ce te-ai muta acolo?! de masochist?

    Astfel de locatii sunt bune cel mult pt cei ce vor sa se retraga pur si simplu de la agitatia urbana sau pt pensionarii din orase...(desi, daca nu sunt servicii medicale accesibile in zona, nu e nici asta recomandat).
  • +4 (4 voturi)    
    bre, dar multi prosti pe lumea asta... (Miercuri, 6 ianuarie 2016, 17:52)

    ..13 [utilizator]

    ce sa caute omul la tara?

    daca se uita pe statistici in Ro sau in lume se poate vedea limpede ca lumea se ingramadeste in marile metropole si atat.

    Acolo unde este de lucru si cat mai aproape de locul de munca - bre...
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo (Joi, 7 ianuarie 2016, 9:04)

    IonN. [anonim]

    Mi nu mi se pare o idee rea. Sunt sigur ca sunt o multime de tineri fara posibilitati care ar aprecia aceasta initiativa. Nu toata lumea vrea si isi permite case in Bucuresti.
  • -1 (1 vot)    
    Asa da! (Joi, 7 ianuarie 2016, 11:51)

    Eve [anonim]

    Consider ca este laudabila initiativa, de a oferi si o alta varianta. Nu obliga pe nimeni unde sa isi cumpere locuinta prin 'prima casa', dar ofera o oportunitate acelora care vor sa se stabileasca sau sa ramana in mediul rural.
  • -1 (1 vot)    
    :) (Joi, 7 ianuarie 2016, 14:16)

    alex [anonim]

    Cred ca este o initiativa foarte buna, mai ales pentru cei ce vor sa se mute la Tara :)
  • 0 (0 voturi)    
    Felicitari!! (Joi, 7 ianuarie 2016, 22:10)

    Dana Marin [anonim]

    Felicitari UNPR!!!!Felicitari oamenilor cu asa initiative!!!