Teodor Melescanu s-a inscris in ALDE, "pentru ca e in familia liberala europeana": "Nu candidez la locale"

de I.R.     HotNews.ro
Miercuri, 6 ianuarie 2016, 14:46 Actualitate | Politic

Teodor Melescanu
Foto: HotNews.ro
Teodor Melescanu, fostul consilier al lui Victor Ponta, s-a inscris in Alianta Liberalilor si Democratilor, condusa de Calin Popescu Tariceanu, el declarand pentru Mediafax ca nu intentioneaza sa candideze la alegerile locale si ca este prematur sa spuna daca se va inscrie in cursa pentru un loc in viitorul Parlament.

Anuntul a fost facut ulterior si intr-un comunicat de presa.

"M-am inscris in ALDE pentru ca face parte din familia liberala europeana", a declarat Melescanu pentru Mediafax. El a precizat ca nu intentioneaza sa candideze la alegerile locale si a spus ca nu a luat inca o decizie in privinta unei candidaturi la alegerile parlamentare pentru ca "mai e mult mana atunci".

Melescanu, in varsta de 74 de ani, a fost eliberat, pe 4 decembrie, din functia de consilier de stat pe probleme de securitate din cadrul Cancelariei prim-ministrului prin decizia premierului Dacian Ciolos.

El a fost numit consilier pe probleme de securitate si aparare de Victor Ponta, in noiembrie 2014, dupa alegerile prezidentiale in care Melescanu a candidat ca independent, obtinand 1,09% si declarandu-si sprijinul pentru candidatul PSD, Victor Ponta, in cel de-al doilea tur de scrutin. Anterior campaniei, el detinuse functia de director al SIE, din februarie 2012.

Dupa primul tur al alegerilor prezidentiale, Melescanu a detinut si functia de ministru al Afacerilor Externe, dupa ce Titus Corlatean si-a dat demisia, din cauza scandalului legat de votul din diaspora. Pe fondul aceluiasi scandal, Melescanu a condus MAE doar opt zile, fiind inlocuit ulterior de Bogdan Aurescu si devenind consilier al premierului.

Melescanu nu este la prima colaborare cu Tariceanu. A facut parte din guvernul acestuia, in perioada 2004-2008, fiind ministru al Apararii Nationale si ministru interimar al Justitiei, la acea data facand parte din PNL, mai scrie Mediafax.

Ministru de externe in Guvernul Vacaroiu (1992-1996) si senator PDSR, Melescanu a fondat Alianta pentru Romania in 1997, impreuna cu mai multi fosti membri PDSR, iar in 2002 a intrat in PNL, ca urmare a fuziunii prin absorbtie a ApR cu liberalii.












Citeste pe Stirile ProTV

Satul din Europa care a ales sa plateasca o amenda uriasa in loc sa primeasca 10 refugiati: "E simplu. Nu-i vrem aici"

Unul dintre cele mai bogate sate din Europa a ales sa plateasca o amenda de 200.000 de lire sterline pentru ca nu a dorit sa primeasca 10 refugiati, ca parte din cota impusa Elvetiei, sustine Daily Mail.
1197 vizualizari
  • +11 (11 voturi)    
    Mele se inscrie oriunde e un os de ros... (Miercuri, 6 ianuarie 2016, 14:51)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    E vreun partid la care inca nu a fost sau cu care nu a avut legaturi?
    Asa sunt unii, fara pic de coloana verterbrala si principii.
    • +1 (1 vot)    
      Pai a fost dat afara (Miercuri, 6 ianuarie 2016, 19:00)

      raudegura [anonim] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      chiar de la partidul pe care l-a infiintat APR !
  • +5 (5 voturi)    
    Astia nu pot trai fara ciolan... (Miercuri, 6 ianuarie 2016, 15:00)

    Felix [anonim]

    ...n-au inteles nimic din mesajul strazii...
    • +1 (1 vot)    
      cind (Joi, 7 ianuarie 2016, 0:08)

      bec [utilizator] i-a raspuns lui Felix

      o mai iesi in strada ''strada'' sa ma anunti si pe mine, sa ies si eu.. Pina una alta, johanis si ciolos fac exact ce facea ponta, sprijina GIO din toate puterile si ii doare la basca de ''strada''.
  • +6 (6 voturi)    
    Auzi liberal (Miercuri, 6 ianuarie 2016, 15:02)

    danen [utilizator]

    Comunist, apoi pedeserist si acum liberal!
  • +9 (11 voturi)    
    Mele are mână bună! (Miercuri, 6 ianuarie 2016, 15:05)

    mircea [anonim]

    Meleșcanu,cu cine a colaborat,acesta a pierdut.Vezi campania susținută în favoarea lui Ponta.Cu toate eforturile lui Meleșcanu , minciuni, diversiuni, promisiuni, Ponta a pierdut.ALDE nu sunt liberali europeni,ci comuniști proPutin.
    • +5 (5 voturi)    
      ... sau e pe post de mina moarta (Miercuri, 6 ianuarie 2016, 15:55)

      mnicku [anonim] i-a raspuns lui mircea

      ca n-au destule in gasca aia numita partid (de fapt toate sint gasti de interese)
  • +3 (3 voturi)    
    Gerontocratie (Miercuri, 6 ianuarie 2016, 15:12)

    STEFAN A. [utilizator]

    La 75 de ani sa nu pricepi ca e mai bine sa faci pe bunicul si nu pe politicianul mereu reciclat (de pe vremea RSR) e dovada clara ca gerontocratia cramponata la butoane si care a darimat URSS , are demni urmasi in democratia originala mioritica .
  • +4 (4 voturi)    
    ma intreb.... (Miercuri, 6 ianuarie 2016, 15:26)

    mos ion roata [utilizator]

    oare javrele nu se pensioneaza niciodata? Am un caine maidanez (a fost foarte aratos la tinerete si inca mai arata bine) care desi are o varsta respectabila rupe gardul cand e vorba de vreo catzeleala sau de vreo haituiala.Asa o fi la toate speciile?
  • +5 (5 voturi)    
    Adevarul ... (Miercuri, 6 ianuarie 2016, 15:29)

    Panchi [anonim]

    ...este ca se plictiseste daca sta acasa si vrea activitate.
    Altceva nu-i lipseste.
    Recomand o vara linistita la un pescuit in Delta.
    Putea sa faca un partid cu SO Vantu, si putea sa profite macar de un pescuit in zona Rosu.
    Cu motocicleanu, ce sa faca ?
  • +5 (5 voturi)    
    Oportunitate (Miercuri, 6 ianuarie 2016, 15:33)

    Martinezu [utilizator]

    Daca i-ar propune un post frumusel s-ar inscrie si in Partida Romilor.
  • +1 (3 voturi)    
    categoric (Miercuri, 6 ianuarie 2016, 15:33)

    zigot [utilizator]

    este tipul politicianului roman din perioada de dupa 2000, cu capacitate intelectuala dar fara caracter( s-ar putea cere asa ceva unui politician?)
  • +1 (1 vot)    
    Nea Mele (Miercuri, 6 ianuarie 2016, 18:58)

    raudegura [anonim]

    E foame marrrreee !
    O tempora ! O mores !
  • +1 (1 vot)    
    Motivare (Miercuri, 6 ianuarie 2016, 23:36)

    I.Puscas [anonim]

    S-a inscris la ALDE pentru ca initialele acesteia sunt foarte apropiate de cele ale APR de odinioara...nu si de istoria acesteia insa.