Basescu: Moldova este in pragul colapsului / Daca guvernul Sturza este respins, Plahotniuc trebuie expulzat

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 4 ianuarie 2016, 8:37 Actualitate | Politic

Traian Basescu
Foto: Facebook / Traian Basescu
Fostul presedinte Traian Basescu a declarat, duminica, ca daca Guvernul Sturza nu va obtine luni votul Parlamentului moldovean din cauza lui Vladimir Plahotniuc, acesta ar merita expulzat din Republica Moldova, criticand totodata abordarea Bucurestiului in ceea ce priveste relatia cu Chisinaul, transmite Mediafax.

El a criticat "inconstienta" unora dintre politicienii "asa-zis pro-europeni" de la Chisinau, care ameninta sa tergiverseze instalarea Guvernului Sturza. 

"Moldova este in pragul colapsului. Va mai pot spune, desi n-as vrea sa fie un subiect de comentarii, totusi Moldova fara un imprumut de 60 de milioane de euro de la Romania nu isi poate inchide bugetul anului viitor", a argumentat el, acuzand faptul ca "un individ ca Plahotniuc face jocuri politice sa fie el premier cand presedintele Timofti ii refuza acest lucru exact datorita background-ului lui legat de afaceri, de putere, de legaturi cu Moscova, de inconsecvente democratice". 

"Daca maine (azi nota red.) in Parlament acest guvern va fi respins datorita unuia din partidele care se pretind a fi pro-europene, deci partidul lui Lupu, acest om ar trebui evacuat din Republica Moldova", a spus fostul presedinte despre oligarh, adaugand ca "face un rau enorm" tarii.  

El a precizat ca a "schimbat pareri" cu presedintele Nicolae Timofti pe 1 ianuarie, cand s-au felicitat, si a avut cuvinte de lauda pentru nominalizarea lui Sturza ca premier si pentru guvernul "curat" pe care acesta l-a propus.


Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

Satul din Europa care a ales sa plateasca o amenda uriasa in loc sa primeasca 10 refugiati: "E simplu. Nu-i vrem aici"

Unul dintre cele mai bogate sate din Europa a ales sa plateasca o amenda de 200.000 de lire sterline pentru ca nu a dorit sa primeasca 10 refugiati, ca parte din cota impusa Elvetiei, sustine Daily Mail.
4447 vizualizari
  • -9 (15 voturi)    
    Base, out! (Luni, 4 ianuarie 2016, 9:09)

    Om bun [utilizator]

    Comentariile lui Base nu mai prezinta importanta decat pentru simpatizantii sai.
    Nu se poate sa-l lasati in pace sa iasa si el la pensie linistit?
    Chiar nu sunt lucruri mai importante decat parerile lui Base?
    E musai sa-l faceti "celebru" chiar in fiecare zi?
  • -10 (14 voturi)    
    basescu? (Luni, 4 ianuarie 2016, 9:11)

    veaceslav [anonim]

    dupa ce n-a avut sustinerea Pd-ului in campanie sa, sigur ca trebuie sa fie ceva obijduit. Fiind un populist, nu-si poate permite sa nu se bage-n seama pe fonul crizei politice din Moldova.
  • -10 (14 voturi)    
    Băsescu (Luni, 4 ianuarie 2016, 9:11)

    Patrick [anonim]

    Băsescu ar fi bine să ai grijă de tine nu de alții, mii de funcționari romîni acuma stau cu cătușe pe mîiini datorită faptului că tu așa iai educat, iai adus în sistem, și acuma el ne învață pe noi cum să procedăm în această situație.
  • -10 (14 voturi)    
    Subiect (Luni, 4 ianuarie 2016, 9:13)

    Dima [anonim]

    Da cine este Basescu ? Nu cumva anturajul acestuia este plin de dosare penale si puscariasi ? Eu cred ca asistam la o rafuiala politica si nimic mai mult. Vrei nu vrei dara asta este.
  • -10 (14 voturi)    
    Traian Populist (Luni, 4 ianuarie 2016, 9:15)

    Sorin [anonim]

    Traian, nu te băga tu în rahat, nu mai esti nimic pentru români, si mult mai nimic pentru moldoveni.
    • +7 (9 voturi)    
      Rusofonule (Luni, 4 ianuarie 2016, 11:39)

      marinar.basist [utilizator] i-a raspuns lui Sorin

      Ce cauti aici? De-te la tactu Pukin sa-ti scobeasca ochii ! Nu vezi decat ce ti se arunca pe gat si inghiti fara sa stii ce contine rahatul tau !
  • -9 (11 voturi)    
    Băse Datoria (Luni, 4 ianuarie 2016, 9:15)

    Vasile [anonim]

    Băsescu întoarce dătoria lui Filat prin așa populisme?! Știe el cumva capacitățile lui Stuza de a guverna acest stat, capacități demonstrate in 99 când a vândut în stânga și dreapta tot ce se mai putea din acest stat!? Avioanele Tupolev sau Gazproml, sunt doar 2 prejudiciimasive aduse de proasta gestionare a lui Sturza.
  • -7 (11 voturi)    
    Sturza - bandit! (Luni, 4 ianuarie 2016, 9:17)

    Mihail [anonim]

    Parcă Băsescu are o antipatie față de tot ce este legat de URSS și comunism, în special KGB - cea mai anti-umană structură de securitate din toate timpurile. Păi i-aș aminti că Sturza a fost un colaborator al KGB-ului, care mai apoi s-a transformat în FSB. Iar noi foarte bine ne dăm seamă că o dată ce ești amesticat în afacerile unde are treabă și KGB/FSB, de ei nu mai scapi. Băsescu să-și caute de treabă. Sturza nu este un mesia Moldovei. Ba aș spune că este mai bandit decât toți.
  • -9 (13 voturi)    
    com (Luni, 4 ianuarie 2016, 9:28)

    Dima [anonim]

    Basescu dupa spusele lui,ar trebui el expulzat...sau sa stea la racoare,asa cum stau toti acei care i-au fost colegi pe vremea cind era Presedinte...