Proiect de lege pentru pensii speciale acordate profesorilor din invatamantul preuniversitar

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 26 decembrie 2015, 13:19 Actualitate | Politic

Profesorii din invatamantul preuniversitar, cu o vechime efectiva de 30 de ani in invatamant, ar putea beneficia, la implinirea varstei legale de pensionare, de pensie de serviciu in cuantum de 80% din media veniturilor brute realizate in ultimele 12 luni, potrivit unui proiect depus la Parlament.

Dupa ce au votat, inainte sa plece in vacanta, pensii speciale pentru ei si pentru alesii locali, parlamentarii vor acum pensii speciale pentru profesori, scrie Mediafax. Un grup de 15 deputati si senatori, majoritatea de la PSD si doi neafiliati, a depus, pe 21 decembrie, un proiect de lege privind acordarea unor drepturi speciale personalului didactic din invatamantul preuniversitar, invocand "stresul", "uzura psihica si fizica" la care sunt supusi profesorii, a caror munca este, spun ei, la fel de dificila ca cea a magistratilor, care primesc pensii speciale.

Proiectul are un articol unic care prevede ca "personalul didactic de predare, de conducere, de indrumare si control, cu o vechime efectiva de cel putin 30 de ani in invatamant, beneficiaza, la implinirea varstei legale de pensionare, de pensie de serviciu in cuantum de 80% din media veniturilor brute realizate in ultimele 12 luni de activitate inainte de data pensionarii".

In expunerea de motive se precizeaza ca, in prezent, Legea educatiei nationale nr. 1/2011 prevede la art 284, alin.1 ca personalul didactic beneficiaza de pensie in conditiile legii privind asigurarile sociale si pensile din sistemul public. In acelasi timp, spun initiatorii, legea defineste invatamantul ca "prioritate nationala". Autorii propunerii mai sustin ca, la fel ca magistratii, profesorii sunt indreptatiti sa beneficieze de pensii speciale.

"Uzura (fizica si psihica) generate de exercitarea muncii de formare a tinerilor e cel putin egala cu aceea a magistratului. Complexitatea meseriei de dascal cere un efort sustinut si permanent de pregatire si perfectionare pe toata durata activitatii. Dascalul este nevoit sa faca fata stresului accentuat al meseriei in asa fel incat sa nu se resimta efecte negative in interactiunea cu elevii", se arata in expunerea de motive.

La sectiunea impact macro-economic, initiatorii au precizat ca "proiectul nu se refera la acest subiect". In schimb, ei precizeaza, la capitolul impact social, ca o astfel de lege asigura "recunoasterea statutului cadrelor didactice in societate, precum si echitate in raportul cu alte categorii bugetare care beneficiaza de pensii in conditii speciale".

Initiatorii mai spun ca proiectul a fost trimis spre consultare federatiilor sindicale din invatamantul preuniversitar. Printre semnatarii propunerii legislative se afla si fostul lider sindical, senatorul PSD Catalin Croitoru.

Proiectul depus la Camera Deputatilor, la finalul sesiunii parlamentare, se afla in consultare publica. Senatul este for decizional.


Citeste mai multe despre   









7967 vizualizari
  • +11 (13 voturi)    
    Pentru toata lumea. (Sâmbătă, 26 decembrie 2015, 13:47)

    Dan [anonim]

    Dati cate doua ... sa ajunga la toata lumea!
    • 0 (4 voturi)    
      cui? (Duminică, 27 decembrie 2015, 18:36)

      cinic [anonim] i-a raspuns lui Dan

      profilor care scot 50% REBUT?
      sau dintr-odata la bac sunt toti exceptionali?
  • +4 (6 voturi)    
    Ultima aberatie neconstitutionala ! (Sâmbătă, 26 decembrie 2015, 14:20)

    Alexandru Balaban [anonim]

    Dati cate doua ...sa ajunga la toata lumea !
  • +7 (9 voturi)    
    Fara pensii speciale (Sâmbătă, 26 decembrie 2015, 14:32)

    Ioana [anonim]

    Dupa ce si-au luat partea leului politistii securistii, militarii , magistratii cu pensii de 80% din salariu de pe ultimele 6 luni , adica in jur de 5000 ron mediu , le arunca amaratilor care traiesc pe niste salarii de mizerie cateva resturi sa voteze PSD la urmatoarele alegeri . Penibil , nu sunt de acord cu pensii speciale pentru nici o categorie sociala a unui stat ! Nu stiu de ce unii sunt speciali in tara aceasta ? Unde se aplica principiul contributivitatii ? Cei din mediul privat ce sa zica atunci ?
  • +4 (4 voturi)    
    Nu ca dascalii nu ar merita,dar bugetul este sarac (Sâmbătă, 26 decembrie 2015, 14:38)

    Hai sa fim seriosi [anonim]

    ...imi amintesc ca in preajma alegerilor, Basescu a promis dascalilor o crestere substantiala a salariilor, cu 50%. Cat au primit, cunoastem. Sunt doar batai de clopotnite, pentru a castiga simpatia electoratului. Bine inteles promotorul acestei legi, l-as numi "fata morgana" este un PSD-ist! Romaneste o incercare de a arunca praf in ochii prostimii, dar dascalii nu se mai lasa influintati de asa o cacialma electorala.
    • 0 (0 voturi)    
      a promis? (Duminică, 27 decembrie 2015, 18:33)

      curios [anonim] i-a raspuns lui Hai sa fim seriosi

      nu era lege votata in parlament? Nu Tariceanu a amanat prin OUG aplicarea cu 6 luni?
      dupa care nu au mai fost bani la buget?
      esti cumva prof de istorie?
  • +5 (5 voturi)    
    Ca de obicei,PSD minte profesorii. (Sâmbătă, 26 decembrie 2015, 14:45)

    mircea [anonim]

    Se vede cât de rupți sunt de realitate cei de la PSD.Nu cunosc nici legile în vigoare.Conform legilor în vigoare,profesorii câștigă mai mult decât legea propusă.Ăștia de la PSD, le place să se laude cu legi date,care ori încurcă și nu se pot aplica,ori nu aduc nici-un câștig celor cărora le este destinată.Anarhia și stilul de gașcă mafiotă caracterizează modul lor de lucru.De ce nu au aplicat procedeul de calcul de la parlamentari?
  • +7 (7 voturi)    
    baietii si fetele din parlament... (Sâmbătă, 26 decembrie 2015, 16:25)

    ..13 [utilizator]

    ...se joaca cu pomenile - fac exact cum au facut in 2008, daca nu chiar reusesc se si depasesca!

    Cred ca acum este momentul se sa intre putin tare in ei pentru subminarea economiei.

    As dori sa vad acum care sunt parlamentarii care au taria sa ridice obiectii si sa voteze impotriva...

    Ca urmare a prostiei pe care o acumuleaza si a jocurilor politice in care sunt amestecati, parlamentarii trec peste orice limita a bunului simt si sapa cu nadejde la subminarea economiei din RO.

    IN fata acestor agresiuni vreau sa vad reactia lui JK!
    Poate doarme inca si viseaza frumos - Ghinion!
  • +4 (4 voturi)    
    Bucurie mare cu atatia speciali in tara (Sâmbătă, 26 decembrie 2015, 16:37)

    ty [utilizator]

    Curata democtatie. Parol.
  • +2 (2 voturi)    
    Putin, foarte putin (Sâmbătă, 26 decembrie 2015, 17:19)

    fdaniel [utilizator]

    PSD poate mai mult. Pai eu propun ca toti bugetarii sa fie sanctificati sau macar beatificati inca din timpul vietii, sa nu mai pierdem timpul cu amanunte, iar restul de 5% din populatie care INCA mai munceste sa primeasca titlul onorific de "sclav pe viata".

    Totul de dragul democratiei si a poporului bineinteles, nu pentru niste voturi care sa le permita furatul la infinit..............
  • -3 (7 voturi)    
    Groaznic (Sâmbătă, 26 decembrie 2015, 18:04)

    Clantza [anonim]

    Dupa ce ai patru luni de concediu pe an si muncesti cam 4 ore pe zi, uzura morala fi fizica sunt foarte mari...Bla..bla ...bla...
    Pai cei ce muncesc 10-12 ore pe zi, in fiecare zi si cu cateva zile de concediu pe an ce mai pot spune despre uzura psihica si fizica dupa 40 de ani de activitate?
    Consider ca aceste cadre didactice practica prostitutia morala la fel ca si initiatorii acestei legi stupide si imorale. Este doar o forma de avantajare, fara suport a unei categorii sociale in scopuri pur electorale si propagandistice pentru a avea un sprijin in viitoarele alegeri. Continuati asa dragi iresponsabili si alegerile la care visati nu vor mai avea loc, nu vor mai exista...Stiti voi de ce...
    • +2 (2 voturi)    
      Se vede ca n-ai dat pe la scoala maestre (Duminică, 27 decembrie 2015, 9:49)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Clantza

      unde mama naibii ai vazut tu 4 luni de concediu la profesori?
      Iar despre 4 ore pe zi,iar o potrivesti,stii tu cat trebuie un profesor sa se pregateasca pana preda o ora la clasa?
      Ca ar trebui pensii mai mari,la toti asta e sigur,ca pensiile speciale n-au ce cauta in Romania,iar e sigur,dar de aici si pana a minimaliza efortul prifesorilor e cale lunga!!!
      • -1 (1 vot)    
        Da' profesorii au dat (Luni, 28 decembrie 2015, 14:06)

        CaiusCosades [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        pe la scoala ? dupa rezultatele de la bacalaureat se pare ca n-au mai trecut de mult ! Iar despre pregatirea orellor de catre profesori eu as fi mai rezervat ca de la wishful thinking si pana la practica e mare distanta.
  • +9 (11 voturi)    
    Inca o hotie (Sâmbătă, 26 decembrie 2015, 18:10)

    luciusbv [anonim]

    In Romania nu ar trebui sa existe NICI UN FEL DE PENSIE SPECIALA. Orice pensie ce nu are la la baza principiul contributivitatii nu e altceva decat hotie la adresa cetateanului de rand.
    Dar inca un act de hotie in oceanul de nemernicii deja existent, nu mai conteza pentru politicienii nostrii complet imorali. Cum nu mai conteaza principiul egalitatii cetatenilor in stat, oare de ce stau eu in Romania sa fac din taxele platite de mine bani pe care ei sa ii distribuie discretionar!
    • 0 (0 voturi)    
      Vezi si raportul avocatului poporului (Sâmbătă, 26 decembrie 2015, 20:06)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui luciusbv

      Se pare ca unii sunt mai egali ca alti
      http://www.avp.ro/rapoarte-speciale/raport%20special%20pensii%20serviciu%20ianuarie2013.pdf
    • +1 (3 voturi)    
      corect (Sâmbătă, 26 decembrie 2015, 20:17)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui luciusbv

      Legea lui baseboc, in forma initiala, exact asa era. Primii care s-au auto-exceptat au fost cei de la CURtea Constitutionala. Asta a fost prima nesimtire care a anulat spiritul legii. De restul s-a ocupat psdul.

      Interesant... base nu a comentat nimic de magistrati si pensiile speciale, iar acum le ia si apararea. De... avea si are nevoie de ei.
      Pacat de legea absolut ok pe care o facuse initial. Aia insemna reforma cu adevarat: FARA EXCEPTII, FARA pensii "speciale".
      • +2 (2 voturi)    
        induci in eroare (Duminică, 27 decembrie 2015, 10:34)

        kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

        pensiile speciale au fost introduse iin timpul guvernarii nastase iar in guvernul Boc s-a renuntat la ele doar curtea de hotii constitutionala s-a exceptat(aici ai dreptate) de la anularea lor.
        • 0 (0 voturi)    
          ha? (Duminică, 27 decembrie 2015, 16:41)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

          Eu nu m-am referit la cine le-a bagat initial, ca as descoperi, din nou, de la toate partidele, in special psd.
          De aia laudam legea in forma initiala, pentru ca dispareau toate. Una dintre putinele chestii corecte baseboc. Ii injur pentru multe, dar pentru legea asta ii voi lauda. Aaa.... ca base a lasat-o moale dupa ce CURtea Constitutionala s-a exceptat, nimic nou. Cum nu e nimic nou ca si acum ii considera EXCEPTII pe magistrati. Doar are nevoie de ei. Acum, ca si atunci ;)

          Lumea ar trebui sa vada legea in forma initiala: NICIO EXCEPTIE. Articolul ref magistrati a fost declarat neconstitutional de catre CURtea Constitutionala.
  • -2 (4 voturi)    
    Povesti . (Sâmbătă, 26 decembrie 2015, 19:02)

    Marx [anonim]

    Pai , ce sa zica si Croitoru cand se va intoarce la slujba si va fi luat la intrebari de colegi ? Altfel , majoritatea cadrelor didactice care cred ca rastoarna muntii sunt la nivelul ''hello Kity ! '' pe care l-am vazut toti si stiut de ani buni . Chestia cu stresul este discutabila la un program de 4 ore pe zi si la vacante de jumate de an . Ca invata generatii de oameni sa tina creionul , este meritul lor ( meritul serios este de fapt al parintilor ) si pentru asta sunt platiti . La pensii speciale trebuie renuntat peste tot pentru ca , la un moment dat , fraierii din privat care fac banii s-ar putea sa dea cu flit si sa desfiinteze tot esafodajul .
    • +1 (3 voturi)    
      Alt fraier care vede (Duminică, 27 decembrie 2015, 9:51)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Marx

      6 luni de concediu!!!
  • 0 (2 voturi)    
    tara speciala (Sâmbătă, 26 decembrie 2015, 19:23)

    LEC [anonim]

    Stimati Concetateni

    Propun ca tara noastra se fie redenumita

    Republica Speciala Romania

    Am mai scris si cu alte ocazii ca societatea are o anumita capacitate de recunoastere a profesiilor si meseriilor , la un moment dat, decisiv fiind si factorul economic
    Avem deja o multime de speciali, :judecatori , magistrati, militari , aviatori, mai nou parlamentari plus o lista de asteptare cu primari, viceprimari, chiar si artistii sunt la incalzire...

    iar acum triumfal avem si profesorii.

    Am un respect deosebit pentru profesorii buni.
    Sunt desigur expusi la oarece stres, dar sa nu uitam ca nu i-a fortat nimeni in directia aceea;
    Cred ca cea mai inteleapta masura ar fi desfintarea tuturor pensiilor speciale acordate pana acum; singurul criteriu fiind contributivitatea.

    Va expun un caz personal : timp de 3 ani si jumatate lucrati in Africa; contribui la buget cu 280.000 DM iar la pensie nu se recunoaste nimic; Sa propun o lege cu artcol unic: pentru a fi declarat special sau ultraspecial .
    Primesc sugestii

    Multumesc
  • +3 (9 voturi)    
    sa fim seriosi (Sâmbătă, 26 decembrie 2015, 19:25)

    gheorghe [anonim]

    asta-i o fumigena aruncata ca sa se abata atentia de la pensiile speciale anterioare.
    • +2 (2 voturi)    
      Fara pensii speciale (Sâmbătă, 26 decembrie 2015, 21:07)

      bran [utilizator] i-a raspuns lui gheorghe

      Corect unii cu pensii de minim 3000 de ron pina la12000 ron , adica politistii , militarii , securistii , parlamentarii , magistratii, iar altora le arunca niste farame ca la caini -profesori , in curand probabil si la medici pensii de la 1000 ron la maxim 1500 ron . Cei din mediul privat ce vina au ?
    • +2 (2 voturi)    
      fumigena nefumigena... (Sâmbătă, 26 decembrie 2015, 21:51)

      adyQ [anonim] i-a raspuns lui gheorghe

      ...eu tot nu inteleg ce inseamna "pensie speciala" si de ce se aplica la unii romani si la altii nu, daca tot se doreste ceva si au bani de dat pai atunci sa dubleze pensiile la toti romanii si gata, plus ca pensii speciale la parlamentari?? hai pe bune asa buna impresie au despre ei? in ce hal au adus tara ei chiar cred ca merita? de acord cu asa ceva cand romanica o sa aiba nivelul de trai din spania cel putin sa nu zic germania....
  • +1 (3 voturi)    
    Eu am vreo 10 ani pe carte de munca in Romania (Sâmbătă, 26 decembrie 2015, 22:24)

    Locke Lamora [utilizator]

    Curand posibil sa ma trezesc ca ma incadrez la vreo pensie Speciala. Sa fie primit, zic.
  • +1 (1 vot)    
    Proiect de lege pentru asiguarea cu caciuli. (Sâmbătă, 26 decembrie 2015, 22:54)

    _tudor_ [utilizator]

    Fiecare isi va fura singur caciula astfel incat in final orice roman va avea cate doua caciuli: una pentru vreme rea si alta pentru vreme buna.