Achizitie de marca la Guvern: Mihai Ghyka, unul dintre cei mai respectati executivi romani, devine secretar de stat la Ministerul Culturii

de Red. Stiri     HotNews.ro
Joi, 24 decembrie 2015, 9:54 Actualitate | Politic


Mihai Ghyka
Foto: AGERPRES
Mihai Ghyka, unul dintre cei mai respectati executivi romani, a fost numit secretar de stat la Ministerul Culturii, potrivit unei decizii a premierului publicata in Monitorul Oficial. Ministerul culturii este condus de Vlad Alexandrescu. Mihai Ghyka a fost presedinte si manager general al Bergenbier Romania, apoi a fost directorul comercial pe segmentul rezidential al Vodafone Romania. Mihai Ghyka a fondat apoi o companie de consultanta in marketing, Dalprincipe Consulting.

Mihai Ghyka (n. 1971, Bucuresti) este este descendent al lui Grigore Ghica, ultimul domnitor al Moldovei. El a emigrat in Canada in primavara anului 1989, cu doar cateva luni inainte de caderea comunismului, si a revenit in Romania pe pozitia de analist financiar la Bergenbier, urcand apoi treptele pana la pozitia de manager general si presedinte al Consiliului de Administratie. El detine, impreuna cu familia, un conac in judetul Vrancea.

Intr-un interviu pentru HotNews.ro din 2010, Mihai Ghyka spunea ca
a fost "tentat" sa intre in politica.

"Cred ca astazi Romania are nevoie de o clarificare doctrinara. In toate domeniile, dar si in cel politic, este nevoie de scoala. De o scoala de administratie care sa genereze tineri cu idei bine fundamentate si care nu canta partitura politica dupa ureche. Asa cum noi in companie avem programe de formare pentru fiecare individ, cred ca si clasa politica are nevoie de astfel de stagii", mai spunea Mihai Ghyka in interviul citat.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















13309 vizualizari

  • -24 (36 voturi)    
    Are aviz SOROS ? (Joi, 24 decembrie 2015, 9:59)

    Velma Kelly [utilizator]

    Atunci e bun.
    • +23 (31 voturi)    
      Tu ai aviz de la medic ? (Joi, 24 decembrie 2015, 10:36)

      Mustata lui Dragnea [anonim] i-a raspuns lui Velma Kelly

      Eu cred că nu .
      • +1 (1 vot)    
        Nu cred că HN solicită certificat medical (Vineri, 25 decembrie 2015, 12:40)

        comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui Mustata lui Dragnea

        la înregistrarea ca utilizator, deși poate c-ar trebui :-)
    • +13 (21 voturi)    
      E bun prin ceea ce a realizat (Joi, 24 decembrie 2015, 10:54)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Velma Kelly

      Nu prin cine il recomanda.
    • +11 (17 voturi)    
      Prosti (Joi, 24 decembrie 2015, 10:56)

      CC [anonim] i-a raspuns lui Velma Kelly

      Prosti mai sunt unii... Prosti dar multi.
    • +1 (9 voturi)    
      grupul (Joi, 24 decembrie 2015, 13:17)

      Watcherss [utilizator] i-a raspuns lui Velma Kelly

      pupatorilor in c*r (din care faci parte) saluta vodka (cea de toate zilele)
    • 0 (4 voturi)    
      Unde ai invatat (Joi, 24 decembrie 2015, 18:20)

      raudegura [anonim] i-a raspuns lui Velma Kelly

      tu ba limbi latine ?
    • +1 (1 vot)    
      Inteleg ca-l antipatizezi.. (Vineri, 25 decembrie 2015, 12:11)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Velma Kelly

      E stranepotul unui domn care si-a pierdut viata fiindca a protestat la anexarea Basarabiei de catre Rusia.
  • +16 (22 voturi)    
    Fitilistii forumisti de serviciu (Joi, 24 decembrie 2015, 10:52)

    charlie [utilizator]

    ...vor gasi intotdeauna, macar un nod in papura, pe oricine ar pune Ciolos prin ministere !
  • +1 (21 voturi)    
    care-i smenu' pentru berarul asta? (Joi, 24 decembrie 2015, 11:23)

    Crup [utilizator]

    Asadar, omu' a fost berar sef la Bergenbier, apoi seful baietilor care vand abonamente de Vodafone. Sa faci bere si sa vinzi cartel de telefon este o chestie care te califica ca secretar de stat la.... Cultura!? Si este prezentat si ca "mare achizitie", fiindca nu stiu ce strabunic de-a lui a fost domnitor al Moldovei! Asta te face mare manager de cultura! Serios acum, ce cauta baiatul asta intr-un domeniu cu care nu are absolut nimic in comun, decat spaga?
    N-as fi scris comentariul asta daca nu as avea de-a face "la greu" cu astia de la Ministerul Culturii, atat de la minister, inclusive cu secretari de stat, cat si cu cei din deconcentrate. Tot ce pot sa spun e ca in general sunt niste gunoaie penale, in special cei din teritoriu, iar cei de la centru, sfarsesc sa acopere porcariile celor din teritoriu. Mai sunt cativa care sunt corecti si-si fac treaba, dar nu-s cei cu putere de decizie.
    As putea sa scriu o carte despre cate mizerii se intampla in domeniul asta si totul strict pentru spaga. Nu dai spaga, poti sa faci orice, poate sa se darame monumente istorice, se pot incalca orice legi, n-are absolut nicio importanta, ca te blocheaza la infinit. Dai spaga, poti sa faci absolut orice porcarie la monumente istorice. Aveti idee cat de perfect inchid toti de la Cultura ochii la porcarii penale care sar in ochi?
    Dar in loc de-a scrie o carte, am inceput o serie de procese si deja s-au mai inmuiat porcii, cand le-am pus in fata legile, articolele de lege si am facut o lista intreaga cu ilegalitatile crase pe care le-au facut, dar oricum acum e prea tarziu pentru orice intelegere. Numai instant va hotara ce si cum. Pe de alta parte sunt si speriati sobolanii, ca pana acum inca nimeni nu i-a dat in judecata.
    La modul cel mai serios: vreti ca patrimoniului cultura din Romania sa fie mult mai protejat decat este acum? Atunci desfiintati Ministerul Culturii, cu toate deconcentrale lui cu tot! Ca astia sunt numai pe spaga si interese materiale.
    • 0 (10 voturi)    
      poate vreo cladire momunment, vreun palat.. (Joi, 24 decembrie 2015, 15:01)

      ktali [anonim] i-a raspuns lui Crup

      ...ceva de recuperat, si pt asta trebuie scos din patrimoniu.
      La cultura? Care este valoarea lui adaugata aici? Nu mai avea servici?
      Daca-l cunosti pe Ghica, atunci realizezi ca Ciolos arunca chestii de imagine, pt ca mare lucru asta nu a facut.
    • +3 (13 voturi)    
      SA NE HOTARAM ODATA, VREM SAU NU TEHNOCRATI ! (Joi, 24 decembrie 2015, 15:17)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Crup

      Omule, fara suparare, nu cred ca e cineva de aici interesat daca te judeci, cu cin te judeci si cand vei ajunge, (daca vei ajunge) la o intelegere cu cei cu care te judeci. PS. Nu trebuie sa stii Luceafarul pe de rost, ori sa cunosti cine a scris Muntele vrajit pt a putea fi secretar de stat la Ministerul Culturii. Crede-ma, e mai bun unul care stie sa socoteasca !
      • +2 (8 voturi)    
        Pacat de comentariile excelente (Joi, 24 decembrie 2015, 19:46)

        mopsu [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        dar toba , borc etc. nu sunt tehnocrati ci fripturisti, care nu aveau ce cauta in noul guvern. Cu stima...
    • +1 (1 vot)    
      Spaga imobiliara (Vineri, 25 decembrie 2015, 16:59)

      Raluca [anonim] i-a raspuns lui Crup

      Asta cauta la MC. Are mari interese imobiliare, pentru el si prietenii lui cu sange albastru (more or less) interesati sa revendice numeroase proprietati pentru care au acte dubioase. Do some search here...
  • +3 (13 voturi)    
    numire (Joi, 24 decembrie 2015, 11:25)

    ene [anonim]

    ce treaba re cultura cu bautura
    • +4 (6 voturi)    
      Mai multa (Joi, 24 decembrie 2015, 17:20)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui ene

      decat ai crede.
      Si nu ma gandesc la Van Gogh sau Hemingway.
      Sau la Amy Winehouse, Peter O’Toole sau Richard Burton.
      Ma gandesc la faptul ca parte din banii pentru cultura vine si din accizele pe bauturi, bani care ar trebui gospodariti bine, si nu de un om de cultura ci de un manager.
      Si cel mai mult ma gandesc la betia primelor zile de guvernare, dupa care ministrul culturii de obicei se trezeste mahmur si fara bani in buzunare(figurativ, bineinteles, asta pentru mai slabi la parabole)
  • +4 (16 voturi)    
    ASTFEL DE OAMENI SUNT NECESARI IN ADMINISTRATIE ! (Joi, 24 decembrie 2015, 13:13)

    Susufler0 [utilizator]

    Incep sa apara tehnocratii si in randul secretarilor de stat si nu e de loc rau ca la cultura sa fie pusi manageri in adevaratul sens al cuvantului.Atunci cand bugetul e mic e obligatoriu un manager verificat, care sa stie cum sa utilizeze resursele reduse care trebuie sa ajunga pt toate.
    • +3 (7 voturi)    
      si mai ales ca... (Joi, 24 decembrie 2015, 13:54)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      ...domeniul culturii este unul sensibil, in sensul in care nu poti intra chiar cu bocancii in ea -

      daca merge bocancii in industrie, constructie, agricultura nu acelasi lucru l-as spune despre cultura si finante - unde bibelourile costa extraordinar de mult si sunt obiecte rare...

      Poate reuseste sa gaseasca o solutie si pentru opera lui Brancusi.
  • 0 (8 voturi)    
    Comment sters de user (Joi, 24 decembrie 2015, 14:37)

    andipetre [anonim]

    • -2 (8 voturi)    
      Cu mana lui (Joi, 24 decembrie 2015, 17:20)

      Sile [anonim] i-a raspuns lui andipetre

      el si-a schimbat ortografia, acum 20/25 de ani il chema inca Ghica. Il cheamă dupa mama ca numele tatalui era de ruşine sa-l poarte. E un fals Ghica..
    • +2 (2 voturi)    
      Chiar asa? (Joi, 24 decembrie 2015, 17:34)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

      gugleaza si tu dupa Matila C. Ghyka, tot din familia Ghica si care nu a fost un neica-nimeni.
      • 0 (0 voturi)    
        Comment sters de user (Joi, 24 decembrie 2015, 21:54)

        andipetre [anonim] i-a raspuns lui ipolitic

      • +2 (2 voturi)    
        Comment sters de user (Joi, 24 decembrie 2015, 21:59)

        andipetre [anonim] i-a raspuns lui ipolitic

    • +3 (9 voturi)    
      Vasile (Joi, 24 decembrie 2015, 18:44)

      Nea Vasile [anonim] i-a raspuns lui andipetre

      Îți dai seama dacă avea prenumele Wassyle?
    • +2 (2 voturi)    
      E problema de pronuntie (Vineri, 25 decembrie 2015, 12:14)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

      ... cu "i" -ul originar s-ar fi pronuntat "Gaika" in tarile anglo saxone.
  • -1 (3 voturi)    
    Oare?? (Vineri, 25 decembrie 2015, 7:47)

    Stef_and [utilizator]

    Ce marca o fi asta!! Parca si-ar fi luat Mercedes???
    Ce om de cultura -daca a fost berar sau telefonist???
    Dezastru!!!
  • 0 (0 voturi)    
    secretarul tehnocrat de la cultură (Sâmbătă, 26 decembrie 2015, 20:47)

    Tudor [anonim]

    Am înțeles că a lucrat în domenii care nu au nici o legătură cu ,,Ministerul Culturii,, . Nu cumva este membru al
    ,,partidului meeu,, ?
  • 0 (0 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 27 decembrie 2015, 19:08)

    [anonim]