Activitatea de parlamentar sau de ministru, considerata vechime in munca si in specialitate - proiect de lege adoptat in Senat

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Luni, 7 decembrie 2015, 18:36 Actualitate | Politic

​Senatorii au adoptat luni un proiect legislativ care prevede ca durata exercitarii functiilor de demnitate publica alese, numite si cele asimilate functiilor de demnitate publica sa constituie vechime in munca, luata in calcul la calcularea pensiei. Proiectul legislativ a fost initiat de zece senatori PSD si se referea initial doar la minsitri si secretari de stat, insa in cadrul Comisiei de fond, printr-un amendament admis, textul a fost modificat astfel incat sa se refere la toti demnitarii.

Textul amendamentului: "Durata exercitarii functiilor de demnitate publica alese, numite si cele asimilate functiilor de demnitate publica constituie vechime in munca si in specialitate si se ia in calcul la promovare si la acordarea tuturor drepturilor banesti rezultate din aceasta, inclusiv la calcularea si la recalcularea pensiei".

Al doilea articol al legii prevede ca "Normele metodologice privind procedura echivalarii ca experienta in specialitate si in munca se adopta prin hotarare de Guvern, in termen de 30 de zile de la intrarea in vigoare a prezentei legi".

Au calitate de demnitari parlamentarii, ministrii, secretarii de stat, presedintele Curtii Constitutionala, Avocatul Poporului sau presedintele Curtii de Conturi, printre altii.

Senatorul Liviu Pop, fost ministru delegat pentru dialog social, a explicat pentru HotNews.ro ca prin acest proiect legislativ demnitarii vor putea fi promovati in momentul in care vor reveni pe postul pe care il detineau inainte de a deveni demnitar, intrucat vor avea vechime in specialitate, promovarea putand duce la o crestere salariala si deci si la o recalculare a pensiei.

Proiectul legislativ
a primit in plenul Senatului 92 voturi "pentru" si 4 abtineri, fara a exista dezbateri. Camera Deputatilor este camera decizionala.

























Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

1637 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    cei 597 de Potentiali Penali (Luni, 7 decembrie 2015, 18:38)

    un domn [utilizator]

    vor neaparat sa revada filmul Strada !!!
  • +6 (6 voturi)    
    ati uitat de stra-stra nepotii care trebuie (Luni, 7 decembrie 2015, 18:49)

    mnicku [anonim]

    neaparat sa aiba % din pensia stra-stra bunicului parlamentar .
    nici in groapa nu va veti satura de privilegii.
  • +5 (5 voturi)    
    Pegra politica si "experienta in specialitate"?! (Luni, 7 decembrie 2015, 19:00)

    Plagarus [utilizator]

    Au candidat doar pt.smenuri si afaceri de familie,iar acum vor si pensie groparii PSDerbedei ?
  • +5 (5 voturi)    
    buna treaba (Luni, 7 decembrie 2015, 19:14)

    muciflenduri [utilizator]

    Si vechime, si pensie de parlamentar, sa tot fii parlamentar. Aproape ca nu trebuie sa mai fure, saracii.
  • +8 (8 voturi)    
    Care "munca"??Care "specialitate"?? (Luni, 7 decembrie 2015, 19:15)

    gigiN [utilizator]

    ...poate,furatul.Ce ati spune si de grupa I-a de munca ????
  • +6 (6 voturi)    
    Vechime la furat in Parlament (Luni, 7 decembrie 2015, 19:16)

    OmulNou [utilizator]

    Vechime pentru ce? Au facut ei ceva util pentru tara? Nu, parlahotii fura pentru ei.
  • 0 (0 voturi)    
    Vechime? (Luni, 7 decembrie 2015, 20:30)

    Vasi [anonim]

    In loc de cele 60 de nume din negrolog, mai bine am fi vazut 597. Niciodata nu ii prea tarziu...
  • 0 (0 voturi)    
    Dar cum ... (Luni, 7 decembrie 2015, 21:58)

    A_Radu [utilizator]

    De se gandesc ei numai la proiecte de legi special croite pentru EI Insisi .... alte probleme n-or mai fi de ezolvat in tara asta decat vechimea parlamentarilor ... din paduri se fura padurea ca-n codru, doctorii pleaca pe capete din sistemul de sanatate, autostrazile si in general infrastructura se construieste in ritm de melc in tara asta , gunoaiele (si cele umane mai ales) troneasza peste tot unde merge in tara de parca am fi o mare groapa de gunoi ... iar ei isi fac legi doar cu dedicatie ... mama lor de banditi ordinari
  • 0 (0 voturi)    
    in CE "specialitate", ma rog? (Marţi, 8 decembrie 2015, 1:00)

    Codruta N [utilizator]

    Nu stiu sa existe in COR "parlamentar" - deci in ce "specialitate" o sa le mearga vechimea?
    Apropo: la ginecologul care a fost ministru al agriculturii si la dealerul de centrale care a fost ministru al mediului si la popa care a fost ministru la cultura in ce specialitate o sa le mearga vechimea? >:

    Ca veni vorba: au cerut pensii NESIMTITE, pentru ca pe durata mandatului nu aveau vechime - acu', au si pensii NESIMTITE si le merge si vechimea? >: