Remus Cernea propune o lege prin care niciun cult nu va fi exceptat de la plata impozitelor pe veniturile obtinute din activitati economice

de Adina Florea     HotNews.ro
Luni, 7 decembrie 2015, 17:02 Actualitate | Politic

Remus Cernea
Foto: Agerpres
​O propunere legislativă, depusa luni la Senat de catre deputatului independent Remus Cernea, prevede impozitarea veniturilor obtinute de culte din activitatile economice si elimina dreptul exclusiv al acestora de a produce obiecte religioase. Cernea sustine ca statul ar obtine anual 20 de milioane de lei doar din impozitarea activitatilor economice desfasurate de Biserica Ortodoxa Romana.

Astfel, potrivit textului propunerii legislative: ”nu mai sunt exceptate de la plata impozitului veniturile obtinute din producerea si valorificarea obiectelor si produselor necesare activitatilor de cult, veniturile obtinute din chirii si veniturile obtinute din activitati economice”.

Insa, statul va sprijini cultele in continuare prin deduceri din impozit pe anumite tipuri de venit. De asemenea, deputatul independent Remus Cernea propune abrogarea legii care prevede dreptul exclusiv al cultelor de a produce obiecte religioase.

De asemenea, deputatul independent Remus Cernea propune abrogarea legii care prevede dreptul exclusiv al cultelor de a produce obiecte religioase.

Remus Cernea sustine ca BOR administreaza una dintre cele mai mari averi din Romania, care se ridica la peste trei miliarde de euro.

Anul trecut, Biserica a raportat venituri din surse proprii de finantare in valoare de 126 de milioane de lei. Astfel, doar impozitarea activitatilor economice desfasurate de BOR ar aduce statului roman, potrivit lui Remus Cernea, 20 de milioane de lei anual.

Deputatul sustine ca se elimina in acest mod o parte din privilegiile acordate ”excesiv” de catre stat cultelor religioase, in special Bisericii Ortodoxe Romane.

Amintim ca acum doua saptamani, Remus Cernea a depus la Senat o initiativa legislativa care prevede stoparea finantarii din bani publici a Catedralei Mantuirii Neamului.

Deputatul independent a facut atunci o trecere in revista a felului in care autoritatile au contribuit la acest demers al Patriarhiei Romane. El a sustinut ca au fost comise "grave ilegalitati" si afirma ca "prin ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 19/2015 privind realizarea Ansamblului Arhitectural Catedrala Mantuirii Neamului a fost acordat gratuit, in proprietatae Patriarhiei BOR, un teren proprietate publica de 11 hectare, in centrul capitalei langa Palatul Parlamentului, in valoare totala de aproximativ 200 milioane de euro.

Cernea sustine ca astfel a fost incalcat Art. 136 alin. 4 din Constitutie, care prevede ca: ”Bunurile proprietate publica sunt inalienabile. In conditiile legii organice, ele pot fi date in administrare regiilor autonome ori institutiile publice sau pot fi concesionate ori inchiriate; de asemenea, ele pot fi date in folosinta gratuita institutiile de utilitate publica”.


Citeste mai multe despre   









6543 vizualizari
  • +17 (25 voturi)    
    Am pus-o ... (Luni, 7 decembrie 2015, 17:09)

    Carcalete [utilizator]

    ... sa vezi acum marire de preturi la serviciile BOR ...
    • +8 (16 voturi)    
      ... (Luni, 7 decembrie 2015, 17:25)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui Carcalete

      ...pentru cine le doreste. Din partea mea, sa fie la ei acolo.
    • +9 (15 voturi)    
      preturili.. (Luni, 7 decembrie 2015, 17:40)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Carcalete

      nasol cu monopolul asta.. pe o piata libera s-a rezolva cu echilibrul cerere - oferta. poate asa mai trec Romanii la religii "ieftine", unde nu-ti baga preotii mana in buzunar.
  • -15 (33 voturi)    
    ma asteptam la ceva pe mintea lui (Luni, 7 decembrie 2015, 17:13)

    un domn [utilizator]

    gel legalizarea caselor de toleranta pentru : swinggeri/homo si normali...chiar nu a pregatit aceasta initiative ?...sau inca lucreaza la ea ?
    • +1 (19 voturi)    
      dap (Luni, 7 decembrie 2015, 18:27)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      astepti sa intri in legalitate?
  • -10 (22 voturi)    
    Stai calm (Luni, 7 decembrie 2015, 17:13)

    cinevatus [utilizator]

    BOR nu e mai rau ca ASUR.

    Zic nu abuzurilor BOR dar departe de mine gandul la un viitor maret al Romaniei asa cum vezi tu alaturi de amicii din ASUR si LGBT.
    • +2 (4 voturi)    
      BOR - capsula intelectuala a timpului (Luni, 7 decembrie 2015, 19:48)

      cenzuratul [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

      Bun, am vazut cum era lumea acum 2000 de ani, acum putem arunca la gunoi capsula?
  • +8 (16 voturi)    
    ii tare tipu', imi place! (Luni, 7 decembrie 2015, 17:20)

    Europiu [utilizator]

    Mi-e teama numai sa nu-l afuriseasca astialalti.
    • -6 (8 voturi)    
      ei bine... (Luni, 7 decembrie 2015, 18:38)

      popescu_dtru [utilizator] i-a raspuns lui Europiu

      sa fie afurisit!
  • -16 (30 voturi)    
    desi sunt de formatie economist, (Luni, 7 decembrie 2015, 17:22)

    bancher [utilizator]

    si sunt pentru impozitarea oricarei forme de venit, totusi cele sfinte trebuie sa ramana sfinte. Biserica este altceva decat o activitate mercantila, care are ca scop obtinerea de profit...Biserica e sfanta, prea multi cred in ea, nu poti sa o impozitezi fara logica, doar pt ca X si Y sunt atei.
    • +11 (19 voturi)    
      degeaba esti economist (Luni, 7 decembrie 2015, 18:20)

      gica pantalon [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      Daca nu iti merge mintea. Multi cred in ea, e "sfanta", astea nu sunt argumente. Imi fac si eu un club, il declar sfant si ma apuc de afaceri, mai cer si bani de la stat. Merge?
      • +1 (11 voturi)    
        ... ai intarziat ... (Luni, 7 decembrie 2015, 18:52)

        cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui gica pantalon

        Ca sa fii credibil trebuia sa-l faci acum 2000 de ani.
        • +2 (4 voturi)    
          true (Luni, 7 decembrie 2015, 20:04)

          gica pantalon [utilizator] i-a raspuns lui cbogdan

          Desi naivi au fost intotdeauna. Poate nu e prea tarziu
      • 0 (0 voturi)    
        nu merge (Marţi, 8 decembrie 2015, 11:10)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui gica pantalon

        Clubul nu este sfant.
    • +10 (18 voturi)    
      cred ca ti-ai gresit vocatia (Luni, 7 decembrie 2015, 18:25)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui bancher

      Pai atunci de ce nu sunt gratuite "serviciile" oferite de Biserica.
      Un doctor care salveaza vieti plateste impozit dar un preot nu...ceva nu se leaga...
      • -6 (10 voturi)    
        poate nu (Luni, 7 decembrie 2015, 19:18)

        pijin [anonim] i-a raspuns lui adrian

        Medicii platesc impozit pe salar, la fel fac si preotii. Eu platesc lunar peste 200 ron impozit pe salar. La care se mai aduga apoi si Cas, somaj, Cass, etc in Total vreo 850 ron. Din cei 1100 pe care mi-i da statul. Deci imi remin vreo 250 ron in buzunar. Restul e la mila omului. Pe cand medicul primeste in buzunar de la 100o de lei in sus, cred.
    • +6 (12 voturi)    
      activitati economice (Luni, 7 decembrie 2015, 18:29)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      ce e sfant la o activitate economica? e vorba de impozitarea profitului obtinut in urma unor activitati economice, nu impozit pe donatii.
    • +5 (11 voturi)    
      fara logica? (Luni, 7 decembrie 2015, 18:29)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      Este vorba de impozitarea activitatilor economice. Chiar, stiai ca au o lege prin care iau procent din vanzarea oricarei cruciulite, chiar si sh? Au pus monopol ortodox si pe cruce...
    • +3 (9 voturi)    
      Atunci sa se autofinanteze (Luni, 7 decembrie 2015, 18:37)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      Sa nu primeasca un sfant de la stat, sa-si vada de cele sfinte.
    • +4 (8 voturi)    
      In teorie aveti perfecta dreptate (Luni, 7 decembrie 2015, 18:40)

      V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      Din pacate insa cine se face in ziua de azi preot (sunt si exceptii) se face pt bani. Iar daca va uitati aproape peste tot (din nou, sunt si exceptii) biserica vrea profit. Asa ca sa i-l dam. La fel ca oricarei firme. Dupa plata taxelor. Fireste, la fel ca in cazul firmelor, orice act de caritate se va deduce din impozit.

      Astfel, sper ca biserica sa inceapa sa dea bani pt spitale, scoli. O va face pt profit, fireste, insa ... de fapt asta si vrem. O vom aduce pe drumul cel bun pe cale economica daca altfel nu se poate.

      PS: Si sunt dispus sa inchid ochii la cum era folosita coloana oficiala de marele prelat. Daca nu, ancheta.
    • +3 (5 voturi)    
      un bancher ar trebui sa instruiasca popimea (Luni, 7 decembrie 2015, 18:52)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      noastra aroganta cum vine treaba cu ajutarea aproapelui ca sa poata scapa de impozitare.
      • 0 (0 voturi)    
        nu mai zic nimic (Marţi, 8 decembrie 2015, 11:13)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui ty

        ca m-ati umplut de minusuri.
    • 0 (0 voturi)    
      News flash (Marţi, 8 decembrie 2015, 13:26)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      Biserica are hoteluri si agentii de turism in cazul in care nu stiai !
    • 0 (0 voturi)    
      de formatie (Marţi, 8 decembrie 2015, 15:40)

      Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      hai mai incet , esti contabil la vreo biserica ?
  • +4 (6 voturi)    
    Complicata problema pentru parlamentari.... (Luni, 7 decembrie 2015, 17:37)

    taro [anonim]

    Lege cu un impozit nou deci se voteaza automat,dar e impozit de bagat la biserica si trebuie votat contra. Complicata problema.
  • -9 (15 voturi)    
    nu e in regula (Luni, 7 decembrie 2015, 17:38)

    Radu LI [anonim]

    Exista un fel de acord intre statul roman si BOR de pe vremea lui Cuza. Cuza le-a nationalizat posesiunile iar in schimb s-a angajat sa nu ii impoziteze.

    Noi putem sa venim si sa rupem acordul acum dar imi e teama ca si ei (BOR) pot sa ceara posesiunile. Sunt sigur ca noi ca si stat vom iesi in pierdere. Imi imaginez ca biserica putuse sa stranga donatii vreme de mai mult de un mileniu si cred ca avea ceva lposesii.

    In alta ordine de idei cred ca, la momentul de fata, ar fi oportuna o lege care sa impoziteze cu 100% donatiile pentru biserica. Asta pentru a impiedica ajungerea peste vreo mie de ani in aceeasi situatie ca mai inainte.
    • +5 (11 voturi)    
      BOR nu exista pe vremea lui Cuza. (Luni, 7 decembrie 2015, 18:33)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui Radu LI

      este autocefala din 1872.
    • +9 (13 voturi)    
      Cuza (Luni, 7 decembrie 2015, 18:41)

      V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui Radu LI

      A fost acum 200 de ani. Nu credeti ca e cazul sa aliniem legile realitatii de azi? Daca biserica nu poate, asta e. Nu putem da ceasul in urma cu 200 de ani ca nu poate Daniel seta ora si data.
  • +2 (4 voturi)    
    Mai mult (Luni, 7 decembrie 2015, 17:41)

    aniod [utilizator]

    Nu insultati BOR. Are posibilitati mai mari.
  • 0 (12 voturi)    
    ce baiat frumos... (Luni, 7 decembrie 2015, 17:45)

    un domn [utilizator]

    fabrici si uzineeee...
  • -3 (13 voturi)    
    Mai multa atentie la urmatoarele alegeri... (Luni, 7 decembrie 2015, 18:03)

    Luchian [utilizator]

    Probabil ca unii din cei 86.5% dintre romani care s-au declarat crestini-ortodocsi la ultimul recensamant s-au gandit ca e potrivit sa fie cineva in parlament pentru a promova grija fata de natura, de la protectia padurilor, la protectia delfinilor. Cu ce s-au ales? Cu multe legi indreptate impotriva singurei institutii care are ca activitate ingrijirea sufletelor romanilor, institutie care cum se stie, la fel ca orice alt domeniu unde lucreaza oameni, nu este perfecta, exagerarea defectelor ei nefiind deloc intamplatoare.
    Din pacate traim vremuri in care crestinii au coborat de buna voie pretul sufletului lor de la infinit la o valoarea foarte apropiata de zero.

    Ce bine ar fi daca ar exista in spatiul public discutii despre aceasta problema, poate macar la nivelul problemei calcarii spatiilor verzi de prin parcuri.

    Nu isi pune nimeni intrebarea de ce nu exista cuvantul suflet in dezbaterile publice si in mass media, intr-o tara unde suntem aproape toti crestini.

    Mai multa grija la urmatoarele alegeri...
    • +6 (12 voturi)    
      buna gluma... (Luni, 7 decembrie 2015, 18:33)

      marius [anonim] i-a raspuns lui Luchian

      La noi 95% din preoti se ingrijesc doar de buzunarul propriu si de "sufletul" romanilor in plan secundar.
      Sunt zeci de mii de copii care au parinti plecati in strainatate...s-a implicat Biserica in educarea si "ingrijirea" sufletului lor? Sunt multe exemple de neimplicare a Bisericii...ei sunt rupti de societate.
      Este ok sa vanda lumanari cu marje de profit mai mari de 100% si sa de a pomelnic pe bani, de parca se dau dedicatii pe bani...
      • -1 (3 voturi)    
        lumanari (Luni, 7 decembrie 2015, 19:54)

        mihaela [anonim] i-a raspuns lui marius

        Lumanarile obisnuite costa 50 de bani...scump, n-am ce zice!!! Probabil ar trebui sa renunte la "profitul de 100%" si sa coste 30 de bani, sa simta si romanul la portofel. Si in general nu vad de ce ar cumpra cineva mai mult de 1, 2 sau 3lumanari intr-o duminica (asta daca cumpara vreo una). Iar despre pomelnice (care sunt OPTIONALE si VOLUNTARE), majoritatea persoanelor pe care le cunosc si care merg la biserica dau duminica cate un pomelnic cu 1sau 2 lei in el.
  • +3 (13 voturi)    
    perfect (Luni, 7 decembrie 2015, 18:06)

    asa [anonim]

    Corect! Si sa renunte BOR sa ameninte cu revendicarea terenurilor confiscate de stat.
    Si-au adus aminte si de reforma lui Cuza!
    • +7 (11 voturi)    
      OK (Luni, 7 decembrie 2015, 18:42)

      V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui asa

      In 200 de ani oare termenul nu s-a prescris?
      • +1 (1 vot)    
        sa nu mai vb. (Luni, 7 decembrie 2015, 21:26)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

        ca bor nu prea exista atunci...
  • -4 (18 voturi)    
    La fileu.. (Luni, 7 decembrie 2015, 18:11)

    Io [anonim]

    Ha Ha Ha sau HO HO HO
    Nu era posibil ca domnu' Cernea sa rateze o astfel de ocazie, dar un pic intarziata aceasta actiune a dansului. Intotdeauna pe faza, sa nu cumva sa rateze vre-un atac asupra Biserici Ortodoxe. Din cate se pare, acest deputat platit din banii poporului roman, popor care in proportie de 87% adik approx 17 milioane de oameni se declara ca fiind Crestin Ortodocsi, initiaza proiecte de legi care contravin valorilor religiei de care apartin. Foarte frumos domnule Cernea! Va intreb Domnule Cernea, pe cine reprezentati Dumneavoastra ???
    La fel pot sa o intreb si pe doamna ministru de finante, pe cine reprezentati, ale cui interese aparati aici in Romania din fotoliul de ministru al Romaniei. Eu declar cu sinceritate ca nu ma simt reprezentat de voi.
    Indiferent ce tampenie debitezi (doar suntem oameni) ca reprezentant al poporului, trebuie sa ai oameni, popor care sa-ti impinga de la spate ideea (proiectul de lege) De ce nu veniti cu rezultatele unui referendum zonal sau alt rahat de consultare, care sa fie baza tampeniei pe care o propuneti, repet, PE BANII NOSTRI.
    • +5 (9 voturi)    
      Intrebare (Luni, 7 decembrie 2015, 18:45)

      V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui Io

      Ce are crestinismul ortodox cu banii? Adica eu daca sunt crestin ortodox sunt scutit de plata impozitului? Adica Daniel daca are o problema de sanatate e asigurat divin? Adica scoala preotilor este platita de cel de sus? Doctorii aia, profesorii aia, aia de cine sunt platiti? Pai de la stat. Pai si nu e normal ca unul musulman sau unul catolic sa nu vrea sa ii plateasca?

      Nu vedeti ca va contraziceti singur si creati context discriminatoriu (de fapt, pardon, este deja: unii platesc taxe, altii nu).
    • -8 (12 voturi)    
      ... auzind de dl. Cernea ..... (Luni, 7 decembrie 2015, 18:59)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui Io

      Auzind de dl. Cernea regret ca in Boserica Ortodoxa nu exista EXCOMUNICARE.
    • +2 (6 voturi)    
      Poate pe dumneata te reprezinta (Luni, 7 decembrie 2015, 19:04)

      Mihai Bucur [utilizator] i-a raspuns lui Io

      parlamentarii care se gandesc mai mult la buzunarul lor, decat la binele poporului. E dreptul dumitale.
      Totusi, o majoritate a romanilor nu se simt reprezentati de astfel de parlamentari.
      Cam la fel e si cu popii. Noi romanii ortodocsi respectam BOR, Dar intreaba-i pe cei 87% care sunt ortodocsi daca banuiesc ca foarte multi popi se gandesc mai mult la buzunarul lor decat la binele poporului, si o majoritate dintre ei iti vor raspunde ca asa este.
  • +3 (7 voturi)    
    Sa fie impozitata BOR! (Luni, 7 decembrie 2015, 19:18)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    Sa fie impozitati sanatosi! Ca doar banii din toate jucariile pe care le vand se duc direct in buzunarele lui PF Daniel! Si mai ia si tone de bani de la stat.
  • +1 (3 voturi)    
    da da.... (Luni, 7 decembrie 2015, 21:25)

    liviu_ [utilizator]

    o sa treaca legea asta doar dupa ce o sa aiba pana si femeia de serviciu de la biserica din satu x uitat de lume bentley
  • -2 (2 voturi)    
    Si transparenta? (Marţi, 8 decembrie 2015, 11:08)

    cc [anonim]

    Cred ca e util sa precizam in legislatia in vigoare (inclusiv in Codul Penal) ca toti cei care pun in discutia publica drepturi constitutionale sa iasa si cu o declaratie de origine si interese. In cazul de fata, as dori sa stiu ce religie are Cernea, Banciu, Huidu, Radu Tudor, Hoandra, Tudor Octavian si alte persoane care ies pe sticla sau in presa scrisa si isi "baga picioarele" in tot ce e romanesc. Dupa ce lamurim aceasta apartenenta, putem avea o discutie sincera despre reformarea sau desfintarea BOR, despre trecerea la islamism, iudaism sau hinduism, despre desfintarea statalitatii si stergerea oricarei mentiuni din analele istorice despre romani. Pana atunci, toti acesti contestatari raman la stadiul de simpli consumatori de aer.