Traian Basescu, despre participarea lui Dacian Ciolos la Consiliul European de Iarna: Delegarea premierului nu e oportuna, e nevoie de autoritatea si forta celui ales direct de romani

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 7 decembrie 2015, 12:31 Actualitate | Politic

Traian Basescu a criticat luni delegarea de catre presedintelui Klaus Iohannis a premierului Dacian Ciolos pentru a participa la Reuniunea Consiliului European care va avea loc la Bruxelles in perioada 17-18 decembrie, afirmand ca, avand in vedere "criza profunda" din Uniunea Europeana, seful statului "nu trebuie sa abdice de la obligatiile constitutionale doar pentru ca legal poate delega participarea".

"In Uniunea Europeana este criza de incredere. Iohannis nu trebuie sa abdice!", a scris Basescu, pe contul sau de Facebook.

Fostul presedinte noteaza ca la Consiliul European de Iarna se discuta in mod traditional chestiuni de politica externa a UE si "cu siguranta, pe 17-18.12.2015, la Bruxelles, se vor discuta oficial si neoficial teme fierbinti cum ar fi":
  • - reintroducerea controalelor la frontiera si soarta Spatiului Schengen;
  • - controlul migratiei ilegale si relatia cu Turcia;
  • - efectele migratiei ilegale pentru Balcani;
  • - repartizarea automata si permanenta a noilor cote de refugiati;
  • - situatia din Ucraina si, probabil, problema sanctiunilor impotriva Federatiei Ruse;
  • - situata din Siria si politica de aliante pentru eliminarea DAESH (ISIS) din Siria, Irak, Yemen, Afganistan si Libia;
  • - problema atentatele teroriste din Orientul Mijlociu, Africa, Europa si SUA;
  • - relatia UE - SUA - Federatia Rusa in problema interventiei in Siria.
"Toate sunt probleme care tin direct de responsabilitatile constitutionale ale Presedintelui Romaniei. La un astfel de Consiliu European, delegarea domnului Dacian Ciolos nu este oportuna, exceptie, daca nu vrei sa-ti asumi responsabilitatea reprezentarii si apararii intereselor tarii intr-un moment complicat pentru Uniune. Acolo este nevoie de autoritatea si forta celui ales direct de romani. Premierul poate fi delegate dar la consilii preponderent economice", crede Traian Basescu, care adauga ca postarea sa nu reprezinta "un atac la Presedinte, ci doar o ingrijorare".










2016 vizualizari
  • +7 (15 voturi)    
    cam are dreptate Băse (Luni, 7 decembrie 2015, 12:43)

    OnePiece [utilizator]

    Klaus se adanceste si mai mult in pasivitate.. Ciolos are destula treaba tara.
    • -7 (11 voturi)    
      Fara mesaje "pe ulei" va rog" (Luni, 7 decembrie 2015, 13:01)

      Fara ulei [anonim] i-a raspuns lui OnePiece

      S-o fi umflat uleiul i marinar.
      Pai din cei 28 de participanti doar o minoritate sunt alesi direct de popor. Pentru restul : DELEGARE.

      MERKEL E ALEASA DIRECT DE BOBOR ? Sau reinventeaz marinarul sistemele politice europeane ???
      • +9 (11 voturi)    
        LASATI-L CA NU E CHIPES ! E CORECT CE A SPUS ? (Luni, 7 decembrie 2015, 13:58)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Fara ulei

        Cine a vorbit de Merkel aici ? Basescu a vorbit de romani. La noi "Seful Statului" e Presedintele, la nemti e Merkel. Si are mare dreptate avand in vedere ce subiecte se vor discuta. Daca nu e neimplicare e lene. Ti se pare ca e mai bine ?
        • -3 (5 voturi)    
          cine crede ca a fost decizia lui Iohanis se inseal (Luni, 7 decembrie 2015, 14:50)

          Fili [anonim] i-a raspuns lui Susufler0

          Cine l-a pus pe Ciolos PM l-a si CHEMAT la Bruxelles.
        • -4 (6 voturi)    
          Falsitatea apud sufleur pe ulei (Luni, 7 decembrie 2015, 14:57)

          Ulei reincalzit [anonim] i-a raspuns lui Susufler0

          Seful statului, in Germania este...presedintele germaniei.

          Asta e...cand vinzi calimara de cerneala pe ulei...la asta ajungi.

          Ideea e ca basescu face iar un talmes-balmes conflictual, ca doar asta stie, calcand in picioare ...realitatea.

          Delegarea e o practica mai mult decat obsinuita la Consilii ( cu exceptia Frantei, poate, care acum e in srtare de uregenta).

          A-ti vedea limitele si a accepta ca cineva (in speta Ciolos) poate fi mai util decat tine ( Iohannis) e un semn de intelepciune.

          Care e bineinteles peste puterile de intelegere ale marinelului. "nu se poa' sa fie unul mai trascau ca mine".
        • -4 (6 voturi)    
          Realitatea va arata ca Iohannis a avut dreptate (Luni, 7 decembrie 2015, 15:00)

          Marian [anonim] i-a raspuns lui Susufler0

          Se va vedea cum Ciolos se vagratula cu toti mai marii Europei, pe cand basescu, cand nu era injurat de sarcozi, sprijinea singur lampadarele de la marginea salilor de reunioune
  • +10 (14 voturi)    
    corect (Luni, 7 decembrie 2015, 12:52)

    roberttm [anonim]

    ca tara sau te lasi in bataia vantului sau incerci sa participi la formarea lui. Ciolos , chair daca o persoana foarte agreabila , nu poate sa negocieze in numele Romaniei , vine de pe un post numit , nu ales , si sustinerea parlamentara pt guvernul lui se poate termina in orice clipa.
  • -9 (13 voturi)    
    Carcotasul de serviciu !!! (Luni, 7 decembrie 2015, 13:03)

    andreesanu [utilizator]

    Dle expresedinte ,ai fost si ramai omul conflictual !!!.
    Ai rasturnat guverne, ai fost contra cand trebuia si caand nu trebuia !!!,ai fost ce ti-ai dorit si inca nu ti-a trecut ,mai vrei !!!.
    Ce crezi ca mai conteaza cine merge la Bruxell ???,si asa nu ne mai ia nimeni in seama ,ce-a ajuns Romania ???,o colonie care asteapta ordine si caruia i se schimba guvernatorul ,resul e circ mediatic pentru fraieri.
  • -9 (15 voturi)    
    basesco-mania (Luni, 7 decembrie 2015, 13:06)

    vn [anonim]

    A inceput sa ma cam irite faptul ca hotnews preia orice afirmatie a unui fost presedinte care sper sa reprezinte doar un trecut mlastinos. Perioada lui Basescu s-a terminat si cred ca am avut destul de suferit pe seama afirmatiilor scandaloase si egoiste ale domniei sale.

    In alta ordine de idei, desemnarea lui Ciolos la Consiliul European denota o reintrare in normal a relatiei dintre Presedintie si Guvern, relatie bazata pe o relativa incredere reciproca.
    Consider ca e net mai bine fata de trecut cand basescu si ponta se intreceau care e mai legitim in relatiile externe.
  • -6 (12 voturi)    
    Ciolos e bine cunoscut de multi lideri ai UE (Luni, 7 decembrie 2015, 13:10)

    Uniunea Popoarelor Europene [anonim]

    Dl Basescu e in permanenta ofensiva contra presedintiei.
    Cu bune si rele, cea a dlui Johannis e de dorit fata de una a penalului plagiator Ponta si este oricum mai eficienta in planul relatiilor institutionale decat cea a dlui Basescu, aflat in vesnic razboi cu guvernul, parlamentul, mass-media, servicii, etc.

    E limpede ca Johannis nu e nici tehnic pregatit si nu are nici forta de negociere sau convingere necesare pentru a se arunca acum in "groapa cu lei" de la Bruxelles.

    Uniunea Europeana e intr-o criza grava si nu are solutii, e pe cale sa cunoasca diviziunea intre cateva state bogate si mari si "restul".
    Miscarile nationaliste se amplifica, imigratia e scapata de sub control, islamismul se extinde si aduce atentate teroriste. Si paza frontierelor externe e o gluma, e inexistenta, oricine ajunge cu barca intra cum vrea si n-are grija ca e ilegal intrat in UE, nu pateste nimic.

    DL Basescu pare sa racoleze electoratul vadimist-otevist, pentru ca cei informati si conectati la retelele sociale nu asteapta sa le spuna Basescu, B1, RTV sau Antena3 cum merge treaba prin Europa.

    Sper ca dl Basescu sa nu coboare ideile de protejare a natiunii si a traditiilor romanesti la nivelul discursului extremist al lui Vadim sau la spectacolul grotesc al lui D.Diaconescu (in puscarie acum).

    Nationalismul merita o articulare politica solida, argumentata si foarte realista, pragmatica, legata direct cu ce se intampla cu UE.
    • +6 (10 voturi)    
      CAND O SA FITI PREGATIT SA CONDUCETI TARA (Luni, 7 decembrie 2015, 14:37)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Uniunea Popoarelor Europene

      D-LE IOHANNIS ? Si Ciolos din punct de vedere "tehnic" e mai pregatit decat Iohannis si are "forta de negociere sau convingere necesare pt a se arunca acum in groapa cu lei de la Bruxelles", spre deosebire de acelasi Iohannis??? Si in conceptia ta cum trebuie sa arate situatia interna a unui stat, (sa zicem, pt o mai usoara intelegere, statul "X" ) precum si situatia internationala, pt ca Presedintele acelui stat "X" sa poata fi considerat pregatit sa-si indeplineasca rolul pt care a cerut votul poporului iar poporul, crezandu-l capabil, i l-a dat ? Ciolos a fost Comisar European. El a negociat in cadrul Comisiei Europene, cu alti Comisari, cu ministri, rar cu presedinti sau cu prim-ministri, probleme economice, tehnice, nu de politica externa. Asa ca lasati-o mai moale ca ar fi buna miscarea asta cu delegarea. Iohannis, ce credea cand cerea votul oamenilor, ca vine la distractie, la lucru simplu, la de-a gata ? Pai in cazul asta ne-a pacalit pe toti, inclusiv pe cei care nu l-au votat si care acum isi freaca mainile de bucurie si incearca sa-l resusciteze din punct de vedere politic pe Ponta. Iohannis nu trebuia sa-l trimita pe Ciolos la Consiliul de Iarna. Trebuia si trebuie sa lucreze zi si noapte, sa se pregateasca pt Consiliu ca sa faca fata tuturor incercarilor. Imi pare rau pt Iohannis dar cred ca Basescu are dreptate cand spune ca Presedintele pare a fugi de raspundere. Pacat.
  • +8 (12 voturi)    
    Basescu e cel mai bun politician (Luni, 7 decembrie 2015, 13:35)

    oxxxxxyyyyya [utilizator]

    .....restul.... e pleava.
    • -5 (7 voturi)    
      Da, da, (Luni, 7 decembrie 2015, 15:09)

      Leda [utilizator] i-a raspuns lui oxxxxxyyyyya

      intelept Basescu ! Ca si atunci cand a propus-o pe Elena Udrea candidata la Presedentie ! Va dati seama ce proiect de tara avea el ? Ce minunat ar fi fost daca s-ar fi ales Udrea ? Eu ma certam cu neamurile, ca ce bun e Base si el nu gasea pe altcineva sa conduca tara ,decat Udrea. Nici nu ma mai intereseaza ce-i iese pe gura.
  • +1 (11 voturi)    
    Sa ne lase Basescu in ale noastre, de-acum! (Luni, 7 decembrie 2015, 14:38)

    hotnewsfil [utilizator]

    Traian Basescu este sadic : infige cutitul vorbelor, pana la prasele, in pieptul nemtesc si il si rasuceste.
    Nu se poate pretinde unui presedinte inca necopt (a rasarit abia acum un an!), sa aiba priceperea unuia care are experienta furtunilor din cei zece ani.
    Klaus es corect : nu se baga unde nu se pricepe, ia treburile 'langsam,langsam aber sicher, 'pas-cu-pas'.
    O sa-l vedeti dupa zece ani cum va invarti UE pe degete.
    Daca ar fi permis constitutia, l-ar fi mandatat pe domnul 'consilier-cu-larga-cuprindere' Mihalache.
  • -2 (10 voturi)    
    Ma scuzati... (Luni, 7 decembrie 2015, 14:51)

    Gigi Kent [utilizator]

    Nu ca vreau sa-i dau dreptate lui Basescu dar temele par preponderent de politica externa / apararare / CSAT. Adica tin mai mult de atributiile presedintelui.

    Imi este imposibil sa inteleg argumentul "autoritatii si fortei celui ales direct de romani". Ca Ciolos nu are nici un fel de legitimitate pot sa inteleg. Dar daca un stat ar functiona pe baza acestui unic argument atunci ar trebui sa faca presedintele tot. Si buget, si fabrici si uzine, sa iasa si cu plugul la arat samd. Sau ar trebui sa trimitem la Bruxelles tot Parlamentul (votat de 9 milioane de romani, fata de doar 6,2 cat l-au votat pe Joiannis).
  • 0 (8 voturi)    
    rad si curcile de Basescu (Luni, 7 decembrie 2015, 15:38)

    vai ce ocos cocos [anonim]

    ...in ultimii ani de presedentie unica preocupare a lui Basescu era tzigania cu Ponta. In primii ani a fost un presedinte bun, pana la urma decazut la nivelul unei tzatze de piata. El le stie totul mai bine, incearca sa joace pe eminenta cenusie. Eminenta este mai putin, cenusie este mai mult. Ar fi bine sa se ocupe in continuare de PMP (2%), de coana Nutzi sa nu ajunga la parnaie si de nepotica total dulce.
  • -1 (1 vot)    
    nu, ia d-aici subiect (Luni, 7 decembrie 2015, 21:24)

    anaerobik [anonim]

    Te roade, nu-i asa? Nu vrei sa comentezi public, avortonule, ca mi s-a lasat pleoapa drepta peste ochi?