UPDATE Decalogul liberalilor care vor sa devina primari si parlamentari: sa nu fie urmariti penal pentru coruptie, sa nu fie traseisti, sa nu fie incompatibili, sa nu fi plagiat

de Red. Politic     HotNews.ro
Miercuri, 2 decembrie 2015, 13:41 Actualitate | Politic

Alina Gorghiu si Vasile Blaga
Foto: Agerpres
UPDATE Surse liberale au precizat ca, in ceea ce priveste "problemele penale", s-a decis ca cei care sunt urmariti penal pentru fapte de coruptie sau pentru infractiuni cu violenta nu vor mai putea candida.

De asemenea, nu vor putea candida cei care au fost trimisi in judecata sau cei care au fost condamnati definitiv pentru o infractiune de coruptie, infractiuni comise cu violenta sau alta infractiuni cu intentie.


Privitor la plagiat - nu pot candida cei care au obtinut diplome sau alte titluri utilizand plagiatul, lucru dovedit prin hotarari judecatoresti definitive.

Criteriile de integritate presupun si excluderea din randul candidatilor a celor care au fost membri sau colaboratori ai fostei Securitati si ai celor care au fost dovediti ofiteri acoperiti, precum si a celor care au detinut functii retribuite in cadrul Partidului Comunist Roman.

Nu vor mai putea candida cei care au facut obiectul unei decizii definitive de incomptibilitate sau conflict de interese.

Candidatii nu trebuie sa fie traseisti - mai exact, trebuie sa nu se afle la al treilea partid politic, exceptand fuziunile.

Nepotism - nu trebuie sa isi fi angajat rudele sau afinii de gradul I sau sotul/sotia in cadrul institutiilor publice.

Un alt criteriu se refera la contractele cu statul - candidatii nu trebuie sa aiba afaceri sau contracte cu institutia pentru conducerea careia candideaza. 

Totodata, ei nu trebuie sa aiba datorii la bugetul local mai vechi de un an si sa nu fi avut nereguli dovedite prin decizii definitive in declaratia de avere sau interese.

Un criteriu se refera si la discriminare - nu vor candida cei care au avut declaratii sau atitudini discriminatorii, dovedite prin hotarari definitive.

***

Comisia de unificare a PNL a stabilit miercuri zece criterii pe care trebuie sa le indeplineasca candidatii liberali la alegerile locale si parlamentare in 2016. PNL-istii candidati trebuie sa nu fie traseisti politici, sa nu se afle in stari de incompatibilitate si conflict de interese, sa nu aiba datorii la stat si probleme penale, a anuntat purtatorul de cuvant al liberalilor, Ionut Stroe, citat de Agerpres.


Cele zece criterii completeaza regulile statutare si vor fi transformate intr-un proiect de hotarare pe care Secretariatul General il va trimite organizatiilor judetene spre informare, urmand a fi adoptat prin decizia Consiliului National al PNL la 11 decembrie.

"Regulile si criteriile fixate astazi vizeaza in primul rand urmatoarele capitole: lustratia, traseismul politic, nepotismul, contractele si relatia cu statul, falsul in declaratii, starile de incompatibilitate si conflict de interese, eventualele atitudini discriminatorii, eventualele datorii pe care le au candidatii la bugetul de stat, forme de plagiat si problemele penale", a mai declarat Stroe pentru Agerpres.


Citeste mai multe despre   









6074 vizualizari
  • -6 (6 voturi)    
    cei care au trecut din pnl in pdl si viceversa (Miercuri, 2 decembrie 2015, 13:50)

    snowflake [utilizator]

    Decalogul asta e bun pentru toti cei care nu sunt la putere.
    Cand ajung la putere se schimba destul de radical setul de valori.
    • -2 (2 voturi)    
      iohannis ar fi putut candida? (Miercuri, 2 decembrie 2015, 16:01)

      robotel corporatel [utilizator] i-a raspuns lui snowflake

      iohannis respecta cerinte;e decalogului?
  • 0 (4 voturi)    
    Asa ca Blaga (Miercuri, 2 decembrie 2015, 14:23)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Adica traseist, fost FSN-ist, fost sef de vama, cripto-comunist, mafiot portocaliu eic etc. De Gorghiu nu mai e nimic de zis, ca e tot ce poate fi mai nociv in partid. Probabil ca la locale PNL+=USL) va iesi din jocul politic.
  • +4 (8 voturi)    
    doi penibili penelishti (Miercuri, 2 decembrie 2015, 14:26)

    un domn [utilizator]

    Alina TV Paprika si Bulldog von pedele..imi este scarba de ei !
  • +5 (5 voturi)    
    ! (Miercuri, 2 decembrie 2015, 14:28)

    Kpriciu [utilizator]

    Să inteleg ca mircia gutau, fost puscarias, condamnat pentru două fapte de corupție pe când era primar pdl, primit in pnl acum o lună și jumătate pentru ca dă bine în sondajele pt viitoarele alegeri la primăria din Rm Valcea, vă fi declarat respins, nu?!
    • +2 (2 voturi)    
      = (Miercuri, 2 decembrie 2015, 14:47)

      RantCasey [utilizator] i-a raspuns lui Kpriciu

      Cei de la PNL au declarat ca Gutau nu va fi candidat la primarie, acum ramane de vazut.
  • +4 (4 voturi)    
    Mai intii sa dispara brontozaurii si lichelele !!! (Miercuri, 2 decembrie 2015, 14:33)

    andreesanu [utilizator]

    PNL ,PSD ,UNPR :daca se mai vor partide sa-si infiinteze structurile dupa SOIMII PATRIEI ,aia de la gradinita ,doar aia mai sunt curati !!!.

    Cu jigodiile care s-au destrabalat 26 de ani crezind ca ce fac ei e politica nu se poate continua.
    Activati clauza Timisoarei sau legea lustratiei pentru 10 ani si apoi mai vedem.
    Cine crede ca se poate face alceva decat CANALUL SIRET-BARAGAN cu loi la lopata ,se insala amarnic.
    • 0 (2 voturi)    
      Lustratie, (Miercuri, 2 decembrie 2015, 15:46)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui andreesanu

      da ! Dar nu pentru dostii comunisti. Pentru TOTI care au fost parlamentari. Asa vom avea un parlament
      cu adevarat nou. Cu o singura camera si 300 de membrii. Conform Referendumului. Astfel am mai avea o speranta.
  • +4 (6 voturi)    
    Comici vestiti ai ...politicii !! (Miercuri, 2 decembrie 2015, 14:38)

    gigiN [utilizator]

    Evident ca nici macar ei nu cred in ceea ce spun ."Fara traseisti pna vom face o noua majoritate ",nu ? Dar banii in campania electorala de unde vor veni ? Nu de la hotii vostri,care aunt mai fraieri decat hotii...lor ?(adica ai psd)
  • +4 (4 voturi)    
    DEcalog, nu doar patru criterii! (Miercuri, 2 decembrie 2015, 15:08)

    hotnewsfil [utilizator]

    Care sunt toate cele zece criterii care compun decalogul?
    A facut conducerea PNL o evaluare a consecintelor apicarii riguroase a decalogului? Cati dintre actualii membri ai PNL ar trece acest test?
  • +3 (3 voturi)    
    Dar spagari (Miercuri, 2 decembrie 2015, 15:42)

    adrian88000 [utilizator]

    care nu au fost inca dibuiti de DNA , se poate ?
    Dar ticalosi , care si-au votat propriile interese in parlament, se poate ?
    Dar banditi care au votat IMPOTRIVA ridicarii imunitatii
    parlamentare pentru colegi ,( banditi prinsi ) ,se poate?
  • +1 (3 voturi)    
    Lolek si Bolek (Miercuri, 2 decembrie 2015, 15:44)

    petrol_head [utilizator]

    "Noi suntem Pic si Poc
    Cei mai prosti copii din bloc"
  • +3 (3 voturi)    
    Parlamentul (Miercuri, 2 decembrie 2015, 16:00)

    adrian88000 [utilizator]

    este cea mai importanta institutie. Acolo se dau legile dupa care este condusa tara. Daca in Parlament sunt majoritari banditii , isi dau legi care sa-i protejeze.
    Si institutiile care lupta cu pungasii au o mana ( sau ambele ) legate.
    Un exemplu: era necesara activarea Legii 18 ( nu neaparat identica , dar care sa aiba acelasi principiu
    - diferenta vizibila intre veniturile declarate si nivelul opulentei ).
    Ghicitoare: de ce nu au reintrodus actualii parlamentari aceasta Lege ?
  • +2 (2 voturi)    
    Haretista si Buldogul (Miercuri, 2 decembrie 2015, 18:00)

    Locke Lamora [utilizator]

    Impun standarde de etica? Lol, e pe bune?