Alina Gorghiu: Daca deficitul nu se va mentine in 3% in 2016, trebuie sa tragem linie privind maririle de salarii

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 30 noiembrie 2015, 13:54 Actualitate | Politic

Alina Gorghiu la Digi24
Foto: captura Digi24
Copresedintele PNL Alina Gorghiu a afirmat, luni, ca in cazul in care deficitul bugetar nu se va mentine in limita de 3% anul viitor, nu va mai exista niciun fel de sustinere pentru mariri de salarii.

'Sunt doi actori in 2016, in materie de mariri de salarii. Odata Guvernul poate fi, dar slava cerului ca avem un guvern tehnocrat, ferit de tentatia de a atrage voturi in campania electorala, si Parlamentul. In Parlament, majoritatea nu ne apartine in acest moment, din nefericire. Pentru a pastra deficitul de 3%, va trebui sa nu facem derapaje. Orice marire se va aplica anul viitor va face deficitul sa sara de cei 3%. Ce a fost facut pana acum, a fost facut. Ar trebui sa tragem linie', a afirmat Gorghiu, intr-un interviu la Digi 24, citat de Agerpres.


Intrebata daca din punctul de vedere al PNL, marirea de 10% pentru bugetari a fost ultima majorare de salarii, Gorghiu a raspuns afirmativ. 'Da, categoric. Daca deficitul nu se va mentine in 3%, nu va mai exista niciun fel de sustinere de mariri de salarii in an electoral decat daca vor exista fonduri', a mai spus copresedintele PNL.


Citeste mai multe despre   









3027 vizualizari
  • +6 (10 voturi)    
    Amnistia Incompetentei (Luni, 30 noiembrie 2015, 14:03)

    feisbuk [anonim]

    Tanti cum o cheama vota cu 20 degete in sus marirea salariului minim si a celorlaltor salarii din sistemul public.

    Daca Hotnews nu ar publica fotografia si numele duduiei, oamenii normali ar uita ca exista.

    Alinutza, ne vedem maine in parc la fasolea electorala; vom fi intre noi, cei care ne bucuram la un carnat si un bilet de autobuz moka.
    • +1 (1 vot)    
      salarii pe deficit.. (Marţi, 1 decembrie 2015, 10:30)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui feisbuk

      Asta este liderul liberal? Ne imprumutam ca sa finantam cheltuieli in loc de investitii si singura ei grija este sa nu depasim deficitul acceptat de UE?..
      Cine mai voteaza azi cu PNL o face pentru ca nu are nici cea ma vaga idee ce inseamna politica liberala, altfel ar intelege imediat ca astia sunt o adunatura de maimutoi.
  • +4 (8 voturi)    
    vezi ca-ti "arzi" partidul ala de coruptei (Luni, 30 noiembrie 2015, 14:03)

    gazuldebasist [utilizator]

    Asa o declaratie timpa rar mi-a fost dat sa aud.
    • +3 (7 voturi)    
      Asa e (Luni, 30 noiembrie 2015, 16:32)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui gazuldebasist

      Demagogie, tupeu, incompetenta, impostura, politruca de speta joasa.
  • +10 (10 voturi)    
    Cum poti sa minti atat fara sa-ti creasca nasul? (Luni, 30 noiembrie 2015, 14:12)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    "Ce a fost facut pana acum, a fost facut."

    Adica ce bomba i-au lasat Parlahotii lui Ciolos, asta e, mergem mai departe. Fara dezbatere, ca asa e in tiranie.

    "In Parlament, majoritatea nu ne apartine in acest moment"

    Pai PNL e sluga P$D-ului, sunteti lipiti ca niste gemeni siamezi, aceiasi hoti, doar cu alta emblema, deci cum nu aveti majoritatea, cand USL domina printre hoti?

    Mi-e o sila de tine Gorghiu, cum mi-e de vampirul Dragnea, sunteti toti o apa si un pamant.

    USL=P$D+PNL, adica hoti=hoti+hoti.
  • +7 (7 voturi)    
    ... (Luni, 30 noiembrie 2015, 14:17)

    pathfinder [utilizator]

    Incep astia sa-si dea seama ca vor avea mai putini bani de manarit.
    Ha! Ha! Ha! Ha! Ha!
  • -7 (9 voturi)    
    nu mai spune (Luni, 30 noiembrie 2015, 14:23)

    traian [anonim]

    dar marirea voastra ramane sigur nu????. Doamna liberala, ramasita a minunatului miniBoc si Basescu cei taietori de salarii?
  • +6 (8 voturi)    
    ... (Luni, 30 noiembrie 2015, 15:28)

    Sarmis [utilizator]

    Sa mori tu ca tragi linie in an electoral...
  • +13 (13 voturi)    
    marea cumpatata (Luni, 30 noiembrie 2015, 15:32)

    vn [anonim]

    dupa ce PNL a votat intr-un mod deplin populist fara cea mai mica dezbatere legea maririi salariilor cu 10%, acum face pe mamica responsabila.

    mi-ar fi rusine sa vin cu astfel de declaratii.
  • +5 (5 voturi)    
    pai hai sa lucram, adica sa stam toti la stat (Luni, 30 noiembrie 2015, 15:32)

    mnicku [anonim]

    ce zici alinutzo , macar stim si noi o treaba ca nu vor mai fi diferentieri.
  • -2 (8 voturi)    
    PNL (Luni, 30 noiembrie 2015, 15:35)

    io [anonim]

    PNL=PDL=BOC
    Sa mariti lefurile voastre si sa va plimbati aiurea...domnita usoara ce esti..varful politicii romanesti..Bratianule ...scoala baaaaaaa
    scoala
    Uite cine se impauneaza..partidul PNL ....bicefal....Nu s-a mai pomenit! Si hamburgerul celalalt...de ce o fi fost ala ales..ca praful se alege...si sa nu publicati mesajul ca prea e de jale!
  • +9 (9 voturi)    
    deficit (Luni, 30 noiembrie 2015, 15:56)

    cobra [anonim]

    E greu sa comunici cand nu te pricepi...
    Trebuia sa spuna ca Ponta nu a lasat bani si ca va fii nevoie sa imprumutam banii peste deficitul de 1,1 % stability de UE...deci mariri de salrii si pensii din imprumuturi externe..
  • +5 (5 voturi)    
    salarii (Luni, 30 noiembrie 2015, 16:10)

    Titi [anonim]

    Adica maririle de salariu depind de o absolventa care a invatat economia si a luat diploma la "Spiru Haret"? De groaza!
  • 0 (4 voturi)    
    Salarii (Luni, 30 noiembrie 2015, 16:15)

    Bogdan [anonim]

    Nu vrei tu sa traiesti cu 1000 de lei pe luna, nesimtita?
    Gasiti solutii sa sustineti maririle...
    Nu poate fi singura cauza a deficitului bugetar cresterea salariilor.
    • +2 (2 voturi)    
      ! (Luni, 30 noiembrie 2015, 17:33)

      ghiula [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

      ba da, poate fi cînd bugetarii sunt fără număr.
  • +4 (4 voturi)    
    IMPOSTOAREA (Luni, 30 noiembrie 2015, 16:31)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Gropara PNL care a dat mina cu PSD are tupeuȘ crede ca stie ceva. NU. Esto o carierista de joasa speta si nimic altceva, pupila a puscariasului Vlasov.
  • +3 (3 voturi)    
    trageti linie si la furat banii publici ?! (Luni, 30 noiembrie 2015, 16:42)

    lili [anonim]

    Daca nu am vedea abia acum cat ati furat si cat furati si acum, poate ai fi avut dreptul sa spui asta, dar la cat furati chiar merita oamenii si cresteri de salarii si de pensii!
    NU ati facut nimic in tara asta in 25 de ani, ati furat banii publici facandu-va averi uriase, atat ati facut!!!
    Sictir!!
    Totusi, ma gandesc eu ca o sa mai mariti si in 2016(ca doar e an electoral, nu?!) si DUPA cereti un studiu de impact, ca la recenta crestere cu 10% a salariilor tuturor bugetarilor!!!
    Pai,nu?!
  • +1 (1 vot)    
    Alina Gorghiu: (Luni, 30 noiembrie 2015, 17:01)

    Alexos [utilizator]

    Daca deficitul nu se va mentine in 3% in 2016, trebuie sa tragem linie privind maririle de salarii.

    Salariat:
    Daca salariile nu se vor mari in 2016, trebuie sa tragem linie privind anumite partide...

    Cred ca salariatii sunt mai multi.
  • +1 (1 vot)    
    Cine e duduia? (Luni, 30 noiembrie 2015, 17:19)

    worker [anonim]

    Si prin ce s-a remarcat de a ajuns in parlament?
  • +3 (3 voturi)    
    Alinutzo apuca-te de facut mustar si lasa-ne! (Luni, 30 noiembrie 2015, 17:26)

    Plagarus [utilizator]

    Ne-ai mintit, ai mintit lumea,du-te si lasa-ne
    În primele trei trimestre, încasările au fost mai mici decât cele programate şi asumate prin legea bugetului, reiese din rapoartele publicate de Ministerul Finanţelor Publice.
    Bugetul pentru anul viitor a fost construit de fostul ministru al Finanţelor, OrlandoTeodorovici, pe un deficit de 20,9 miliarde de lei, respectiv de 2,95% din PIB pe metodologie ESA şi de 2,8% pe metodologie cash – potrivit prezentării făcute chiar de fostul ministru.
    Datoria guvernamentală brută, care se situa la 37,8% din PIB la finele lunii septembrie, va urca anul următor la 39,8% din PIB.
    Măsurile adoptate de guvern şi Parlament au ca efect majorarea cheltuielilor bugetare cu circa 12,6 miliarde lei, arăta Teodorovici.
    13,4 miliarde este deficitul convenit pe anul 2015 .
    Noul buget pe anul 2016 face “un mare salt inainte” .
    Deficitul bugetar pe 2016 creste la 20,9 miliarde !!!!!
  • 0 (2 voturi)    
    comentariu (Luni, 30 noiembrie 2015, 18:11)

    marius [anonim]

    se pare ca iti place si tie ideea de austeritate...pai plecand de la acest principiu voi veti avea ce sa furati iar noi vom muri de foame ...parca s-a mai intamplat in istoria recenta
  • +1 (1 vot)    
    ASTA-I OFERTA PNL ? DACA SUNAM IN PRIMELE 15 (Luni, 30 noiembrie 2015, 18:21)

    Susufler0 [utilizator]

    MINUTE TRANSPORTUL E GRATUIT SAU PRIMIM DOUA ? AG devine pe zi ce trece tot mai mult un Ponta feminin : nepriceputa la nimic, impostoare, mincinoasa, ipocrita.Tot ce e rau se datoreaza ori fostului guvern, ori Parlamentului, in care, "din nefericire" PNL nu are majoritatea. Iata mostre din gandirea unui politician "de dreapta", tanar , "responsabil" si devreme acasa. "ORICE marire se va aplica anul viitor, va face deficitul sa sara de cei 3%." "Daca deficitul nu se va mentine in 3%, nu va mai exista niciun fel de sustinere de mariri de salarii in an electoral DECATdaca vor exista fonduri." In traducere libera : In anul 2016 bugetul Romaniei nu mai suporta NICIO marire de salarii pt bugetari dar daca Parlamentul se va stradui, in caz de nevoie, ceva... o rectificare bugetara si... minune ! s-a mai gasit de-o marire mica. Asta-i !
  • +1 (1 vot)    
    intrebata si despre plagiatul lui Petre Toba... (Luni, 30 noiembrie 2015, 18:42)

    lili [anonim]

    "Copreşedintele PNL Alina Gorghiu spune că a apreciat reacţia Premierului în privinţa acuzaţiilor de plagiat aduse ministrului de Interne Petre Tobă, precizând că aşteaptă să vadă decizia celor care au competenţe în a se pronunţa în acest caz şi că va exista o discuţie pentru ajustrarea legislaţiei.

    Întrebată, luni, la Digi 24, cum se poziţionează faţă de acuzaţiile de plagiat care i-au fost aduse ministrului de Interne, Gorghiu a spus că în câteva zile se va afla adevărul şi se va lua o decizie.

    "Acuze se pot face foarte multe. Şi legate de integritate şi legate de partea etică. În schimb, reacţia primului ministru este cea pe care am apreciat-o. În câteva zile aflăm care este adevărul şi se va lua o decizie. În cazul în care rezultatul va fi că a fost palgiat, am înţeles că măsura este una singură, probabil înlocuirea din funcţie. Aştept să văd ce soluţie vor da cei care sunt abilitaţi să se pronunţe" a declarat A. Gorghiu, acuzata si ea in vara asta de plagiat!!

    Stimata dna Gorghiu, Dl Petre Toba l-a citat in lucrare pe "autorul Apud Stiglitz Joseph" ori pe autorul "Apud Barry Buzan" (să nu fie vreun dubiu, citările apar la bibliografie la litera ”A”, după autorul Apap Joanna și înainte de autorul Astri Suhkre, așadar într-o ”corectă” ordine alfabetică!
    Despre asa ceva, ce zici?!
    Înainte chiar de a vorbi despre plagiat, suntem în fața unui caz evident de impostură.
    Cum să nu te pufnească râsul sau iritarea când îl vezi citat pe Apud Stiglitz Joseph?
    Pentru ce mai e nevoie de așteptat verdictul legat de plagiat, când e cât se poate de clar că dacă se găsește vreo Comisie care să ”certifice” că omul nu a plagiat, atunci, pur și simplu, ne aflăm în fața unui incompetent?