Craiova: Pavel Badea, fostul fotbalist, candidatul PNL la primarie. Un consilier local liberal si-a dat demisia din partid

de I.R.     HotNews.ro
Joi, 26 noiembrie 2015, 14:24 Actualitate | Politic

Alina Gorghiu si Pavel Badea
Foto: Facebook- Pavel Badea
PNL Dolj a anuntat ca fostul fotbalist Pavel Badea va fi desemnat joi candidatul partidului la primaria Craiovei, transmite Agerpres. Copresedintele Alina Gorghiu anuntase aceasta posibilitate inca din august, cand a afirmat ca sondajele arata ca Badea este popular, iar distanta intre el si primarul PSD Lia Olguta Vasilescu este foarte mica.

In cadrul sedintei Consiliului Local Craiova de joi, Dan Chericu si-a anuntat demisia din partid si din functia pe care o ocupa din consiliu, motivul fiind rezultatul sondajului intern realizat la nivelul PNL Dolj.

Primarul Craiovei, Lia Olguta Vasilescu, a afirmat in cadrul sedintei, ca regreta demisia lui Dan Cherciu. "Imi pare rau ca parasiti CL, pentru ca fara dumneavoastra situatia va fi ceva mai calma in acest consiliu si noi o sa va ducem dorul. Sa stiti ca o sa va regretam, si chiar nu glumesc, pentru ca multe dintre lucrurile pe care ni le-ati sesizat aici s-au dovedit utile pentru mandatul pe care l-am primit de la alegatori", a afirmat primarul Craiovei, potrivit Agerpres.

In sondajul intern al PNL pentru primaria Craiovei mai fusese luat in calcul si Eugen Calinoiu, fost director al Directiei Generale a Finantelor Publice Dolj.

Cariera in fotbal al lui Pavel Badea

Nascut pe 10 iunie 1967, Pavel Badea si-a petrecut mare parte din cariera la Universitatea Craiova. A jucat de-a lungul timpului, pe langa "U", la Laussane-Sport, Suwon Samsung Bluewings, Bellmare Hiratsuka, Kashiwa Reysol, Avispa Fukuoka si Extensiv Craiova.

A bifat si 9 partide in tricoul primei reprezentative a Romaniei, pentru care a marcat de doua ori. De asemenea, Badea a fost si antrenor la Universitatea Craiova, in sezonul 2003-2004, pret de sapte etape (trei victorii, trei remize si o infrangere).










2854 vizualizari
  • +1 (1 vot)    
    Gorghiu si morala (Joi, 26 noiembrie 2015, 15:28)

    Costin [anonim]

    Gorghiu asta nu intelege ca poporul nu o mai vrea nici pe ea nici pe Blaga. A inceput precum ponta sau Diaconescu sa se traga in poza cu candidatii crezand ca le intareste increderea oamenilor. Fals.... e fix pe dos :)))
  • +1 (1 vot)    
    adios PNL (Joi, 26 noiembrie 2015, 15:37)

    petre [anonim]

    draga pnl: acum clar ca ai devenit un partid mic
  • +2 (2 voturi)    
    Scopul scuza mijloacele (Joi, 26 noiembrie 2015, 15:40)

    math_2 [utilizator]

    Este penibil ce faceti. daca Gigi Becali sau Adi Minune sau ilie nastase vor straluci prin sondaje ii faceti si pe ei candidati PNL ?
    • 0 (0 voturi)    
      Becali a fost deja (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 2:55)

      DarkandX [anonim] i-a raspuns lui math_2

      Pai Gigi Becali a mai candidat pe listele PNL (ma rog, in USL, dar a fost membru PNL), deci nu e prima data cand marele imaculat al politicii apeleaza la personaje din afara politicului. Nu stiu nimic despre domnul Badea, poate ca este un om bun, insa nu stiu ce treaba are cu primaria sincer, a se vedea ce-a facut ilie stan (altul provenit din zona fotbalului) in galati.
  • +1 (1 vot)    
    Vai de capu' lor! (Joi, 26 noiembrie 2015, 15:58)

    Nosferatu [anonim]

    Cu cine defileaza Gorghiu la Locale..! La nivelul membrilor de partid, liberalii nu au gasit unul mai vrednic si mai frumos decat Badea. Asta inseamna PL astazi ! Un partid de mediocrii , de fripturisti si penali.
    Baaaaaaaa! Vreau sa vad si eu un candidat la Primarie , sa aiba vreo 40-45 de ani, sa fi lucrat doar in domeniul privat, sa fi infiintat o firma cu 2-3 angajati in urma cu 10 ani si acum sa aiba macar 50 de salariati !
    Aveti si d-astia?
    Voi nu va puteti numi partid liberal. Mai degraba Partid Liber(LA) Furat !
  • 0 (0 voturi)    
    Lucrarea de doctorat (Joi, 26 noiembrie 2015, 16:05)

    Doctoru analfabet [anonim]

    Cercetati si lucrarea de doctorat a lui Badea!
    E in domeniul Economiei si e data la Chisinau!
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Joi, 26 noiembrie 2015, 17:37)

    Anonim [anonim]

    Intrebare...de baraj pentru logofata Gorghiu: Ce poate face Badea pentru munisipiu' Craiova? Stadioane de fotbal? Clasa politica ruleaza incompetenti dupa incompetenti pe banda rulanta... Legea LUSTRATIEI se impune!
  • 0 (0 voturi)    
    m-i se pare riscant (Vineri, 27 noiembrie 2015, 19:16)

    redmc [anonim]

    Badea a fost fotbalist bunicel dar echipa de fotbal nu se mai bucura de popularitatea din vremea lui.