UPDATE Votul in Senat pentru cererea de arestare preventiva a lui Dan Sova se da miercurea viitoare. Dosarul senatorului PSD are peste 2800 de pagini

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Luni, 23 noiembrie 2015, 13:39 Actualitate | Politic

Dan Sova
Foto: Agerpres
​Conducerea Senatului a decis luni ca votul in plen pentru cererea de retinere si arestare a lui Dan Sova sa aiba loc miercurea viitoare, intrucat luni si marti saptamana viitoare sunt zile libere (30 noiembrie si 1 decembrie). Dosarul lui Dan Sova care a ajuns la senatori si pe care Sova il poate consulta la biroul Comisiei Juridice are, potrivit scrisorii transmise de ministrul de Justitie presedintelui Senatului, 7 volume si 2842 de pagini.

Anuntul a fost facut de presedintele Comisiei Juridice si de Imunitati din Senat, Catalin Boboc (PNL) care a precizat ca senatorul va putea veni sa isi studieze dosarul marti, cand ar urma sa sa aiba loc si sedinta comisiei in care se va raportul pe aceasta cerere.

UPDATE Potrivit presedintelui Comsiei Juridica, Sova a anuntat ca vine sa isi consulte dosarul marti la ora 09.00, urmand ca membrii acestei comisii sa il audieze in vederea raportului marti la ora 14.00.

Dosarul, care contine 7 volume, a fost desigilat luni la ora 15.00, in prezenta membrilor comisiei.

Raportul este consultativ, insa obligatoriu din punct de vedere procedural.

Potrivit Statutului deputatilor si senatorilor, o cerere de incuviintare a reinterii si arestarii se supune la vot in plen in termen de 5 zile de data depunerii raportului comisiei juridice.

Scrisoarea Ministrului Justitiei, Raluca Pruna, catre presedintele Senatului Calin Popescu Tariceanu:













3517 vizualizari
  • +12 (14 voturi)    
    Are timp (Luni, 23 noiembrie 2015, 13:50)

    AdiSto [utilizator]

    in weekend-ul asta prelungit sa-l citeasca. Ii urez multe cisterne de mir, ca nu vad alta scapare. Ce ghinion, dom'le, fix acum, dupa demonstratii :))
    • +3 (3 voturi)    
      O scapare ar fi (Luni, 23 noiembrie 2015, 16:14)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui AdiSto

      la Rahova!
      Sa se gandeasca vreo 25 de ani cum sa doarma in cort la Comarnic; sa se gandeasca la holocaust; sa n/o ia in barba pe partie la Predeal (stie el bine cat de aproape i/a fost barba de...)...
      Mir?
      De unde, de la daniel?
      E satanist poparlanul asta!
      Si nu vine neinvitat!
  • +8 (10 voturi)    
    Cum ar zice Vanghelie (Luni, 23 noiembrie 2015, 14:11)

    dan-t [anonim]

    Circa zece almanahe...
  • +7 (7 voturi)    
    In Strada !!!! (Luni, 23 noiembrie 2015, 14:20)

    un domn [utilizator]

    Shova Afara !!!! ...J.... Ordinara !!!
  • +7 (7 voturi)    
    urare pentru dl Sova: (Luni, 23 noiembrie 2015, 14:22)

    c# [anonim]

    la multi ani! cu executare :)
  • +5 (5 voturi)    
    Atat de tanar !!! (Luni, 23 noiembrie 2015, 15:18)

    corado [anonim]

    dar totusi corupt pana in maduva oaselor ! La multi ani la brutarie !
    • +3 (3 voturi)    
      Nu conteaza tineretea, (Luni, 23 noiembrie 2015, 18:17)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui corado

      conteaza ca este comunist!
      O jiogodie de fiu de comunist notoriu!
      Un copil de bani gata care are impresia ca i se cuvine orice! Unul caruia nu i s/a dat peste bot atunci cand trebuia!
      Si ncici acum n/o va lua.
      Ar fi bine ca din cand in cand sa uitam de justitie si sa "juganim" cate un astfel de "bovin rosu"!
  • +4 (4 voturi)    
    Dar de ce nu anul viitor (Luni, 23 noiembrie 2015, 15:23)

    mr_mojo [utilizator]

    Sau in 2050?
    Au mai trecut o dată prin asta, știu clar ce au de făcut (s-a strigat din zeci de mii de guri) și totuși se amână.
  • +2 (4 voturi)    
    Afara si ia-l si pe Ponta! (Luni, 23 noiembrie 2015, 15:42)

    Miky60 [utilizator]

    Gata, sa fiti colegi si la celula! Soava + Ponta + Oprea = Distractie in celula! Nu o sa mai puteti cumpara presa, dupa cum a aratat DNA-ul ca toata mass media este platita pentru ceea ce scrie si pentru cum sa scrie (DNA a ademonstrat cum B1TV, ProTV, Mediafax si EVZ primeau bani de la Udrea sa scrie ceea ce trebuie, iar Haznalele scriu numai ce vrea Felix)
  • +3 (3 voturi)    
    Suntem cu ochii pe parlament (Luni, 23 noiembrie 2015, 17:04)

    Comentatorul-x [utilizator]

    Baieti, aveti grija cum votati. A trecut vremea ignorantei, acum suntem fixati pe voi. Justitia se face in fata judecatorului, nu in comisii si in parlament. Daca nu e vorba despre declaratii politice, atunci lasati justitia sa-si urmeze cursul. Eu zis sa cascati ochii cum votati, ca iar iesim in strada 10.000 si, de data asta, va cerem demisia.
  • +2 (4 voturi)    
    o sa-l vedem pe Danut cu catuse?! (Luni, 23 noiembrie 2015, 17:09)

    lili [anonim]

    Si Ponta o sa-l viziteze la arestul preventiv, asa ca-ntre prieteni?!
    Succes DNA, la puscarie cu penalii astia!