Alina Gorghiu (PNL): M-am pregatit mult sa devin procuror; ii multumesc lui Dumnezeu ca nu s-a intamplat / Dar am reusit sa devin avocat

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 20 noiembrie 2015, 16:39 Actualitate | Politic

Alina Gorghiu
Foto: Facebook
Copresedintele PNL Alina Gorghiu a povestit vineri ca, atunci cand avea sase ani, isi dorea sa fie politist, dupa care, mai tarziu, s-a pregatit foarte mult sa devina procuror, insa astazi este multumita ca nu a ajuns sa practice aceasta meserie, scrie Agerpres.

'Este foarte important sa faci si sa aperi lucruri in care crezi. Eram in Curtea de Arges, mica si eu, cum erati si voi la un moment dat, si sa stiti ca la cinci - sase ani imi doream sa fiu politist. Ma bateam cu verisorii prin curte, la tara, am crescut si din acelasi spirit de dreptate probabil m-am pregatit foarte mult sa devin procuror, ceea ce nu s-a intamplat si multumesc lui Dumnezeu si astazi ca nu am devenit procuror. Dar am reusit sa devin avocat. Ulterior, am intrat in Parlamentul Romaniei si am devenit liderul unui partid politic, chiar daca va marturisesc ca astazi nu e deloc roz soarta oamenilor care fac politica', a afirmat Gorghiu la conferinta 'O lume condusa de copii', de la Palatul Parlamentului.

In opinia sa, pentru a fi mai buna soarta societatii romanesti este nevoie ca oameni din politica, din mediul de business, din orice domeniu care are vulnerabilitati sa predea stafeta celor mai tineri.

'O buna parte din oamenii care astazi conduc Romania ar face bine sa se dea deoparte si sa lase generatiile proaspete, tinere, care nu au un bagaj in spate, sa conduca destinele acestei tari. Viitorul suna bine. In sala vad o generatie foarte sigura pe ce are de facut, pe mesajele pe care vrea sa le dea, pe ideile pe care vrea sa le implementeze chiar de maine', a spus Alina Gorghiu.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
2902 vizualizari
  • +3 (11 voturi)    
    alinuta bulinuta (Vineri, 20 noiembrie 2015, 16:42)

    coloneze [utilizator]

    ca sa devii procuror trebuia sa dai examen la INM, ceea ce tu nu prea obisnuiesti. examenul este scris, nu oral.
  • +5 (7 voturi)    
    Tot ce ai reusit (Vineri, 20 noiembrie 2015, 16:43)

    Vasile [anonim]

    pina acum este ca ai devenit infractoare. La fel ca si marea majoritate a colegilor tai zis si PeNaListi.
  • +5 (7 voturi)    
    alinuta (Vineri, 20 noiembrie 2015, 16:50)

    coloneze [utilizator]

    ceea ce faci ttu nu e avocatura. ru si ponta faci avocatura cu contracte cu statul. aia e ceva penalllll
  • +8 (8 voturi)    
    Uau, Alinuțo... (Vineri, 20 noiembrie 2015, 17:11)

    maxi rodrigues [utilizator]

    "chiar daca va marturisesc ca astazi nu e deloc roz soarta oamenilor care fac politica"

    Săracii de voi, ce greu vă este, of, of, of, Alinuțo. Poate ar fi bine dacă v-ați apuca de ceva muncă serioasă, lăsați pe alții să facă politică dacă e așa de greu.
    Urmări-v-ar DNA-ul și furia publică pe toți Alinuțo, până când o să intrați la închisoare toți care ați furat din averea publică, indiferent de partidul din care faceți parte! Asta vă doresc eu, Alinuțo.
  • +3 (3 voturi)    
    Pai . . . . (Vineri, 20 noiembrie 2015, 17:39)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . procurorul nu este tot avocat? Ba da, sigur ca este, numai ca el este avocatul partii vatamate sau al statului. Diferenta intre avocatul procuror si avocatul invinuitului este aceia ca cel de al doitea este un mare mincinos la noi ( dupa cate am observat eu din luarile lor de pozitii) minte avocatul mai abitir decat cel pe care il apara. Dupa parerea mea este gresita incadrarea procurorului in randul magistratilor pentru ca el este avocatul acuzarii iar magistratul sta intre cei doi , cantareste de partea cui este drepatea si hotaraste in consecinta!
  • +8 (8 voturi)    
    Si eu sunt multumit ca nu esti procuror (Vineri, 20 noiembrie 2015, 17:46)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    Daca ajungeai tu procuror scapai zeci de baroni de inchisoare, pana te prindea DNA.

    Tragic nu e ca ii merge prost PNL-ului, ci ca tu nu intelegi de ce ii merge prost. Tot la ciolan ai ramas si cu gandirea de speculant postdecembrist.
  • +4 (4 voturi)    
    Ca să vezi! (Vineri, 20 noiembrie 2015, 18:37)

    comentatordiletant [utilizator]

    Toată viața m-am întrebat de ce s-o fi ales pentru bancuri numele Alinutza...
  • +2 (2 voturi)    
    Da?! (Vineri, 20 noiembrie 2015, 18:56)

    Sthelian [utilizator]

    Si citi clienti ai avut?
    Si pe cine?
    Si pentru ce procese?
    Multumim de raspuns!
  • +2 (2 voturi)    
    Și noi îi mulțumim că nu ai ajuns (Vineri, 20 noiembrie 2015, 19:13)

    mr_mojo [utilizator]

    Cine știe ce idei mai aveai și pe acolo.
  • +1 (1 vot)    
    Te poti opri aici (Vineri, 20 noiembrie 2015, 21:30)

    linu [anonim]

    Sincer nu e nevoie sa mergi mai departe. Si avocat e bine.
  • +1 (1 vot)    
    scuze ....nu te supara... (Vineri, 20 noiembrie 2015, 21:57)

    TRABI [utilizator]

    Nu vrei doamna Gorghiu sa fii si avocatul oamenilor din tara asta care te tin pe banii lor in parlament .
    Nici o pregatire nu are nici o valoare daca din ce faci nu-i ajuti si pe semenii tai , chiar indirect .
    - doamna sa invete de aici ca la nivelul ei trebuie sa vada realitatea si prin prisma oamenilor de rand ... , daca vrea sa faca ceva si sa nu ramana la nivel de bla-bla....rumegush ...