Articol actualizat

Guvernul Ciolos anunta revenirea "urgenta" la alegerile locale in doua tururi si proiect pentru comasarea tuturor alegerilor, dar renunta la comasare dupa discutiile cu partidele

de Red. Stiri     HotNews.ro
Luni, 16 noiembrie 2015, 10:58 Actualitate | Politic

La Vot
Foto: USER UPLOADED
Guvernul Ciolos anunta revenirea "urgenta" la alegerile locale in doua tururi, potrivit programului de guvernare facut public. De asemenea, guvernul Ciolos vrea comasarea tuturor alegerilor. Nu e clar cum poate amenda Guvernul legea adoptata de Parlament: printr-un nou proiect de lege sau prin ordonanta de Urgenta. Aceasta a fost una dintre cererile societatii civile si a protestatarilor iesiti in strada.

UPDATE 18.15:
Dupa intalnirile cu partidele, Ciolos a anuntat luni seara ca eventuala comasare a alegerilor nu va mai figura in programul de guvernare, adaugand ca documentul programatic va fi adaptat in functie de discutiile finale pe care le poarta cu grupurile politice

UPDATE 14.03: Ciolos a explicat ca aceste propuneri vor fi supuse dezbaterii cu partidele politice si Guvernul le va asuma doar daca vor fi de acord si partidele.

Fragmentul relevant din Programul de guvernare:

  • "Amendarea, de urgență, a legislației electorale cu stabilirea a două tururi de scrutin pentru alegerile de primari si presedinti de consilii judetene, eliminarea pragului pentru consiliile locale, reducerea numărului de semnături pentru independenți, posibilitatea asocierii unor independenți pe liste pentru consiliile locale, facilitarea creării de secții de votare pentru diaspora, acolo unde există o prezență semnificativă a cetățenilor români"
  • Realizarea unui proiect de comasare a alegerilor prin uniformizarea tuturor mandatelor la cinci ani și alinierea datelor pentru alegerile prezidențiale, parlamentare, europarlamentare și locale în scopul minimizării impactului negativ al proceselor electorale asupra vieții economice și sociale a țării












Material prezentat de LIDL​

FOTO​ Incearca reteta saptamanii de la LIDL: Sorbet cu fructe de padure, o varianta mult mai putin calorica a inghetatei


Sorbetul este un desert racoritor pe baza de fructe, suc de fructe, apa si zahar, care desi aduce foarte mult cu inghetata, este o varianta mult mai putin calorica insa poate fi la fel de cremos si delicios! Folositi fructe congelate pentru ca sorbetul sa fie consistent si sa va racoreasca instant in zilele toride de vara.
19973 vizualizari
  • +5 (11 voturi)    
    5 ani? absurd!!! (Luni, 16 noiembrie 2015, 11:11)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    Ne intoarcem la "cincinal"? urmatoarele alegeri nu vor aduce mult-dorita curatare a clasei politice, cine isi imagineaza asta e naiv. E timp prea scurt pt a avea alte partide noi infiintate, popularizate, multe alte figuri din care sa alegem, fiti siguri ca partidele ne vor baga pe gat aceleasi figuri resapate din care nu vom avea ce alege (sau alegem "raul cel mai mic) si ne vom trezi pe cap cu un Parlament si alesi pe care sa ii suportam 5 ani, in loc de 4?
    De ce nu 10? sau pe viata, daca tot marim asa, aleatoriu!?

    Cum se joaca acest guvern cu astfel de termene, fara o minima consultare publica?
    De ce in majoritatea democratiilor vestice se merge pe 4 ani si nu pe 3 sau 5 sau 10 ani?ne gasim noi acum mai "destepti"?

    Eu propun sa protestam. si sa cerem ca, la pachet cu aceasta marire absurda -daca tot vor asta si modificarea legii alegerilor si in sens invers- sa se poata demite cu abordare refrendara locala un ales local (primar, presedinte CJ, parlamentar) cu simpla majoritate calificata a celor care se prezinta la refrendum. Adica ok, acceptam sa stea 5 ani dar sa stie ca pot fi totusi revocati.
    Altfel, cu ei "murim" de gat!!

    Revoltator! mi se pare mie sau pe spinarea celor arsi din Colectiv si a revoltei, sistemul pare mai degraba sa gaseasca portite si posibilitati de a 'explora" noi optiuni in favoarea lui, nu a societatii/oamenilor de rand?!
    • +2 (6 voturi)    
      corect (Luni, 16 noiembrie 2015, 14:08)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      In plus alegerile nu trebuie comasate! Lumea va vota la gramada. fara sa aiba habar!
    • +1 (3 voturi)    
      comasarea ... (Luni, 16 noiembrie 2015, 14:18)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      ...va duce la adormirea alegatorilor timp de 5 ani! Ce daca vor avea alegeri mai des? asa romanul va putea afla mai multe si ar putea amenda mai des derapajele politicienilor! Spiritul civic al alegatorului roman si asa adormit, va fi in moarte clinica!
  • +8 (10 voturi)    
    Limitarea numarului de mandate (Luni, 16 noiembrie 2015, 11:12)

    ciubex [utilizator]

    Pentru impiedicarea "inradacinarii" oamenilor pe scaune ar trebui limitarea numarului de mandate, sa spunem 2 sau 3 e suficient. Repet numar de mandate totale pe perioada vietii si nu numai in cazul mandatelor consecutive.
  • 0 (0 voturi)    
    Va trece de parlament (Luni, 16 noiembrie 2015, 11:12)

    V. Veroiu [utilizator]

    Daca da, parlamentarii isi vor da cu stangul in dreptul. Daca nu, vor arata ce au aratat si pana acum.
  • -4 (12 voturi)    
    culmea tupeului (Luni, 16 noiembrie 2015, 11:13)

    Mazeta [utilizator]

    "impactul negativ al proceselor electorale asupra vieții economice și sociale"

    Un om neales niciodată, ieșit premier din combinații de culise este deja deranjat de atâta democrație. Păi, nea Cioloș, nu ar fi mai bine să renunțăm de tot la alegeri, dacă acestea au un impact negativ asupra economiei?
  • +7 (7 voturi)    
    Atunci (Luni, 16 noiembrie 2015, 11:18)

    zizi_m [utilizator]

    cand s-au facut mandate cu dimensiune diferita, ele s-au facut pentru a se evita alte probleme.
    In plus, toate tarile cu traditie democratica au alegeri locale, parlamentare si europarlamentare in ani diferiti. Nu ar trebui sa vedem de ce la ei merge si la noi nu ?

    Despre alegerea in 2 tururi a primarilor, da, asta e ok. Era o aberatie alegerea dintr-un singur tur.
  • +5 (7 voturi)    
    .... (Luni, 16 noiembrie 2015, 11:23)

    tirolez [utilizator]

    Dar de ce nu 4 ani pentru toata lumea?! 5 e cam mult si oricum singurul motiv pentru care presendintele are 5 este ca Adrian Nastase era absolut convins ca va castiga. De bun simt ar fi sa revina si presedintele la 4 si gata.
  • +4 (4 voturi)    
    Ce-i prostia asta? (Luni, 16 noiembrie 2015, 11:26)

    mitg [utilizator]

    Numai pe vremea lui Ceausescu, in China sau alte state de o factura similara se voteaza "comasat" 15 in 1.
    • +4 (4 voturi)    
      comasarea o prostie (Luni, 16 noiembrie 2015, 14:09)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Comasarea va ducve la votarea la gramada, fara ca lumea sa afle prea multe despre cei pe care ii voteaza. Nu este bine!
  • -2 (6 voturi)    
    Bravo! (Luni, 16 noiembrie 2015, 11:26)

    AnduAndrei [utilizator]

    sustin asta!
  • +4 (4 voturi)    
    Sistem pro oligarhic. (Luni, 16 noiembrie 2015, 11:27)

    kax [utilizator]

    Parerea mea ca alegerile electorale nu au impact negativ in societate. Negativ este modul cum partidele aleg sa cheltuiasca banii publici pentru obtinerea de mandate, in an electoral.
    Sa lasi un incompetent cinci ani in functie, fara sa ai posibiltatea sa il dai jos decat o data la cinci ani, este, parerea mea, anti social, si pro oligarhic.
    • 0 (0 voturi)    
      "alegerile electorale" (Luni, 16 noiembrie 2015, 14:16)

      dicu [anonim] i-a raspuns lui kax

      Stii ce ai scris, nu?
      "alegerile electorale" = alegerile pentru alegeri :-)

      https://dexonline.ro/definitie/electoral
      • 0 (0 voturi)    
        scuze (Luni, 16 noiembrie 2015, 16:02)

        kax [utilizator] i-a raspuns lui dicu

        Scuze, nu mi-a sunat asa rau cum am scris.
        Mersi de corectie.
  • +1 (3 voturi)    
    Una calda, una rece (Luni, 16 noiembrie 2015, 11:29)

    cato [anonim]

    Initiativele cu doua tururi si semnaturi mai putin pentru cadidati sunt in regula.
    Insa treaba cu comasarea este clar nedemocratica si trebuie sa ne opunem!
    Personal, imi place formularea "minimizarea impactului negativ al proceselor electorale asupra vieții economice și sociale a țării". Intr-adevar, democratia asta strica armonia. Zici ca e limbaj comunist.
    • 0 (0 voturi)    
      alba neagra (Luni, 16 noiembrie 2015, 14:27)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui cato

      itmda, pare din ce in ce mai mult ca herr kaizar si'a tras ...guvernu' meu ! :)
      deci, cinci ani la alesi, ca si la palatul cotrocesti.
      sa ne uitam la americani, una din cele mai vechi democratii republicane.
      acolo, camera inferioara, cea mai numeroasa, numita camera reprezentantilor, si unde sectiile electorale teritoriale, sunt dimensionate pt. reprezentarea unui numar de cetateni, este aleasa pentru 2 ani.
      the house of representatives, camera inferioara, este improspatata din 2 in 2 ani. daca un ales dovedeste ca merita, este reales de mai multe ori. daca nu are performanta dorita de alegatorii sai, dupa doi ani este uitat.
      votul este nominal si candidatul este sprijinit, de partid, numai daca a castigat alegerile preliminare, din cadrul partidului sau. alegeri preliminare organizeaza amandoua partidele mari. la aceste participa mai multi doritori, dintre care alegatorii isi voteaza preferatul, cel care are un program mai bun.
      adevarata companie are loc inainte de preliminare. castigatorul capata automat sprijinul partdului, pt candidatura.

      alegerea pe liste de partid, chiar si din doua runde, este la impunerea partidului. practic, este posibil ca niciunul din candidatii oferiti sa nu corespunda, sa votezi partidul, nu omul.
      si pe cinci ani, inseamna mia mult timp de...imunitate parlamentara, de spagi si alte activitati pt. prosperitate si progres. personal.

      si mai este ceva la americani, ce imi place, au election day, ziua alegerilor, in luna noiembrie la fiecare 2 ani. si aia este intr'o marti, deci zi de lucru. noiembrie cand nu sunt concedii si marti, in zi de lucru. multe firme dau liber lucratorilor sa mearga la vot.
      cu ocazia acestor alegeri, la fiecare doi ani, sunt alesi cei din camera de jos, o treime din senat, guvernatorii, primarii, consilierii locali.
      cu acea ocazie, se voteaza si pt. completarea unor locuri ramase vacante, de consilieri, primari, guvernatori.
      deci, pt. ei nu este o problema....comasarea alegerilor.
  • +4 (4 voturi)    
    Bravo (Luni, 16 noiembrie 2015, 11:38)

    aladdin [utilizator]

    Aia cu primarii alesi din primul tur era cea mai cretina gaselnita a unui anume partid de a obtine posturi de primari chiar daca majoritatea populatiei era impotriva lor. Se putea ajunge la situatia nefireasca de a avea un primar ales de 30% dintre votanti si nedorit de ceilalti 70%, care ar fi ales pe oricine altcineva.
  • +4 (4 voturi)    
    tot mai bine... (Luni, 16 noiembrie 2015, 11:38)

    dax [anonim]

    In loc sa reduca mandatul presedintelui la 4 ani mareste mandatul parlamentarilor la 5 ani....
    Si nicio vorba de cei 300 parlamentari care trebuiau redusi deja in urma referendumului si deciziei CCR
    In timpul asta PSD jubileaza dupa ce a obtinut cel mai important minister din 2016; cel care organizeaza alegerile. Zombie lui Dragnea pot sta linistiti, nu se arata niciun pericol pentru ei.
    Viitorul suna din ce in ce mai bine cu guvernul "tehnocrat"...
  • +6 (6 voturi)    
    total impotriva (Luni, 16 noiembrie 2015, 11:40)

    Adrian_1234 [utilizator]

    Exista un motiv pentru care alegerile sunt decalate: ca putearea sa nu ajunga la un singur partid.
    Deci Ciolos e mai rau si decat PSD .. naspa
  • +3 (3 voturi)    
    Hopaaa... (Luni, 16 noiembrie 2015, 11:42)

    comentatordiletant [utilizator]

    ... au ]nceput deja „derapajele”?
  • -4 (6 voturi)    
    Foarte buna decizia! (Luni, 16 noiembrie 2015, 11:45)

    Mirel [anonim]

    Este o decizie excelenta. Sper sa aiba in continuare numai idei bune ca aceasta.
    Mult noroc cabinetului Ciolos!
  • +5 (7 voturi)    
    Program anticonstituţional! (Luni, 16 noiembrie 2015, 11:47)

    casandra [anonim]

    Mandat de 5 ani?!
    Constituţia României, art.63, alineatul 1:
    "(1) Camera Deputaţilor şi Senatul sunt alese pentru un mandat de 4 ani, care se prelungeşte de drept în stare de mobilizare, de război, de asediu sau de urgenţă, până la încetarea acestora."

    Vrea acest guvern "tehnocrat" să încalce Constituţia? Preşedintele are datoria să apere Constituţia, să nu emită decrete de numire!
  • +1 (1 vot)    
    5 ani? (Luni, 16 noiembrie 2015, 11:54)

    sampras [anonim]

    De ce uniformizate mandatele la 5 ani si nu la 4?
    In plus ce-ar fi sa propuna ca primarii si consilierii sa fie independenti politic. Sa nu mai aiba partidele parghii sa-si impuna sponsorii sa castige licitatiile in toate primariile pe care le controleaza, pt a-si recupera "donatia". E ceva ce nu ar mai funcitona in cazul asta? Intreb ca nu ma pricep, poate nu e functionabil sistemul doar cu independenti in primarii.
  • +6 (6 voturi)    
    o idee proasta (Luni, 16 noiembrie 2015, 11:58)

    adi [anonim]

    Marirea mandatului unui parlamentar la 5 ani mi se pare o idee extrem de proasta si nu am auzit sa fi cerut strada asa ceva, e doar ideea vehiculata recent de PSD. Odata alesi, parlamentarii se vor culca pe o ureche mai mult decat pana acum, stiind ca scadenta e dupa 5 ani.
  • +4 (4 voturi)    
    Da pentru alegerea in 2 tururi la locale (Luni, 16 noiembrie 2015, 12:12)

    alin [anonim]

    Sustin alegerea in 2 tururi pentru locale dar comasarea tuturor alegerilor cred ca este cea mai mare prostie pentru ca in linistea dintre alegeri coruptia si aranjamentele interpartinice vor inflori.
    Alegerea in 2 tururi da sanse unor outsideri de a reusi castigarea unor posturi de primari.
    Comasarea tuturor alegerilor va asterne o liniste care in acest moment al evolutiei democratice a tarii noaste nu va fi folosita pentru bunastarea cetatenilor ci doar la cimentarea clasei clientelare in mediile politice si economice.
  • 0 (0 voturi)    
    Cu alte cuvinte... (Luni, 16 noiembrie 2015, 12:13)

    JestersTear [utilizator]

    ... parlamentul va face opozitie guvernului.

    Program e prea bun pentru a fi parlamentul de acord cu el.
    Guvenul va fi investit, dar va fi dat jos prin motiune de cenzura in scurt timp.
    Momentan, parlamentul nu il va respinge pentru ca nu doreste sa riste dizolvarea,
  • +3 (3 voturi)    
    Nu 5 ani pentru parlament (Luni, 16 noiembrie 2015, 12:18)

    akanom [utilizator]

    Vreti sa prindă rădăcini gagii ăia pe acolo ?

    3 ani pentru deputați, 4 pentru senatori !
  • +6 (6 voturi)    
    Da' doar 300 de smenari, pe cand? (Luni, 16 noiembrie 2015, 12:19)

    Amad [anonim]

    Nu se poate?
  • +4 (4 voturi)    
    Si posibilitatea cetatenilor de a concedia un (Luni, 16 noiembrie 2015, 12:22)

    deval [utilizator]

    primar/parlamentar ?! De ce 100000 de semnaturi daca el e ales cu 3-4000 de voturi ?! Trebuie sa avem o posibilitate viabila de amendare a alesilor daca se mareste intervalul dintre scrutinuri !! Asta ii va face sa se si auto-cenzureze putin, sa-si tina promisiunile sau sa minta mai putin in campanii si sa ajunga mai usor in instante !
  • +4 (4 voturi)    
    Asteptam doar 300 de parlamentari! (Luni, 16 noiembrie 2015, 12:27)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    50% suntem multumiti, mai asteptam implementarea masurii de a avea doar 300 de parlamentari si putem spune ca s-au indeplinit doua obiective primordiale ce vor reforma clasa politica.
    Apoi, doar doua mandate pentru toti alesii!
  • -3 (3 voturi)    
    Avem prim ministru! (Luni, 16 noiembrie 2015, 12:28)

    verid [utilizator]

    Bravo! Iata un om care stie ce face,dupao seceta de 4 ani negri!
  • +1 (5 voturi)    
    asta cu 5 ani... (Luni, 16 noiembrie 2015, 12:40)

    capatu` satului [anonim]

    la obositii din palavrament este o treaba foarte buna,
    io propun sa`i condamne pe toti actuali ocupanti ai fotoliilor din palavrament sa stea tintuiti de scaune pana la deces;

    revizuirea lejii fundamentale pt. mandatu` obositilor din palavrament la 5 ani nu va trece la populatie. punct.
    populatia a votat un palavrament de maxim 300 de locuri;

    sa spoui acum ca pe langa ca nu vor fi 300 ci aproape 600 sa mai stea si 5 ani mi se pare prea mult - probabil se gandeste ca asa va fi mai usor de digerat guvernu` sau de palavrament,

    io zic ca ciolos mai bine si`ar negocia demisia,

    iubesc tradarea dar urasca pe tradator,
  • +4 (4 voturi)    
    Vot electronic? (Luni, 16 noiembrie 2015, 12:42)

    MPop [utilizator]

    Nici o vorba despre votul electronic? Parca era principalul punct din lista lu' Iohannis...sau e "prea greu" de implementat?

    Va dau o idee...sunatii pe fratii nostri moldoveni care au deja un sistem functional si treaba e rezolvata...sau nu vrea PSD?
  • 0 (2 voturi)    
    Nu e clar? (Luni, 16 noiembrie 2015, 14:35)

    zarzarea [utilizator]

    Cum sa nu fie clar, e clar ca buna ziua, nu se poate schimba nimic. Aproape mai nimic, fara schimbarea constitutiei.

    In speta, foarte multe propuneri din program tin de modificarea constitutiei.