Cine este Costin Borc, fost consilier al premierului Radu Vasile in guvernarea CDR si secretar personal al lui Corneliu Coposu

de D.T.     HotNews.ro
Duminică, 15 noiembrie 2015, 14:43 Actualitate | Politic

Costin Borc
Foto: AGERPRES
Viitor ministru al Economiei, Comerţului şi Turismului, Costin Borc (50) s-a rermarcat inca din Guvernul Radu Vasile, ca fiind unul dintre cei mai dinamici si activi consilieri ai fostului premier taranist. Vladimir Tismaneanu scria la moartea lui Radu Vasile ca "timp de un an, consilerul sau personal a fost Costin Borc, fostul secretar personal al lui Corneliu Coposu, revenit din Statele Unite unde isi scria teza de doctorat in economie la Universitatea Wisconsin din Madison, spre a lucra direct cu premierul Vasile."

Borc a fost consilier – coordonator al premierului Radu Vasile intre 1998 si 1999.

Cosmin Borc alaturi de Corneliu Coposu si Vladimir Tismaneanu
Foto: tismaneanu.wordpress.com
Dupa experienta guvernamentala, Borc a activat in domeniul privat. A fost director general al operatiunilor Lafarge din Serbia. Din septembrie 2013 a ocupat functia de CEO al grupului Lafarge Romania.

Costin Grigore Borc a absolvit Politehnica din Bucureşti, fiind licentiate în Inginerie Energetică (1989). Are un doctorat la Universitatea din Wiscounsin Madison (1997 şi 2001). Tot aici a fost şi asistent universitar pentru o perioadă de cinci ani, între 1995 şi 2000.

Costin Borc, managerul producătorului de ciment Lafarge, a facut un diagnostic de tara într-un interviu pentru wall-street.ro publicat in aprilie 2015, afirmand că, in cazul Romaniei „s-a pierdut respectul pentru banul muncit din greu". “Noi am devenit prea bogaţi mult prea repede. Când nu aveam nimic, în 1990, deodată învârtim nişte sume uriaşe, ca să nu mai spunem că în 2007 nu mai puteam număra câte Porsche Cayenne erau pe străzile din Bucureşti. S-a pierdut respectul pentru banul muncit din greu, pentru lucrul bine făcut, pentru lucrurile care trebuie făcute să reziste.


Citeste si:


    Citeste mai multe despre   
























    Material sustinut de Siemens

    "Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

    Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

    25880 vizualizari

    • +13 (15 voturi)    
      pare de bine... (Duminică, 15 noiembrie 2015, 14:55)

      fit [utilizator]

      ... secretar personal al lui Coposu... suna bine, numai sa nu fi fost sub acoperire... ramane de vazut...
      • -7 (13 voturi)    
        Sper sa Nu faca autostrazi de beton! (Duminică, 15 noiembrie 2015, 15:30)

        fit [utilizator] i-a raspuns lui fit

        Daca a lucrat la Lafarge sper sa nu ne faca autostrazi de beton. E groaznica prima bucata de ciment din autostrada care iese din Bucuresti!
        • +1 (5 voturi)    
          error (Duminică, 15 noiembrie 2015, 17:46)

          Cetateanu [utilizator] i-a raspuns lui fit

          Ne dadusi cu flit. Prima parte e corecta a doua rupta de realitate: pai de aia sunt drumurile ( nu numai autostrazile ) scumpe si proaste in romanica - caci s-au inventat cele fara beton (sau cu bteoane moarte).
      • 0 (8 voturi)    
        chiar sa fi fost (Duminică, 15 noiembrie 2015, 16:23)

        Metusala [anonim] i-a raspuns lui fit

        a avut ce invata de la Senior si ceva s-a prins de el ca era tanar
      • -1 (5 voturi)    
        Buna observatia! (Luni, 16 noiembrie 2015, 4:55)

        Hohey [utilizator] i-a raspuns lui fit

        Seniorul, a avut o sansa unica...sa formeze 1-2 discipoli in ale politicii. Cred ca a esuat lamentabil. Sub acoperire, sau sub strasina...despre Costin Borc este prima data cind aud. Poate sunt eu mai surd...dar un om care a avut sansa sa fie in anturajul politic a lui Coposu ar fi trebuit sa se remarce pina acum...

        O mare gaura in CV-ul sau este urmatoare informatie: "Are un doctorat la Universitatea din Wiscounsin Madison (1997 şi 2001). Tot aici a fost şi asistent universitar pentru o perioadă de cinci ani, între 1995 şi 2000."

        Conform informatiei de mai sus omul a devenit assistant professor inainte sa obtina PhD-ul..nu se leaga...caci iun USA nu poti sa aplici pentru o pozitie de assistan professor decit daca ai un PhD (esceptind ca ai deja un MD).

        Nu stiu cit de exact este CV-ul lui...dar merita sa ii puneti niste intrebari...
    • +10 (14 voturi)    
      Impecabila persoana. (Duminică, 15 noiembrie 2015, 15:14)

      Plagarus [utilizator]

      Mult succes !
    • -8 (10 voturi)    
      Atentie mare! (Duminică, 15 noiembrie 2015, 16:08)

      George D [anonim]

      Costin Borc n-are mama, n-are tata. Si-a inceput cariera deschizand usile la PNT. Nu a castigat nici o functie prin alegeri. A avansat doar zugravind casa Seniorului, lingusinde sefii si sapand anticomunistii adevarati. Nu e un om de carcater. Atentie mare! E un sarpe!
    • 0 (6 voturi)    
      un castig important in acest guvern (Duminică, 15 noiembrie 2015, 16:20)

      Metusala [anonim]

      era bine sa fie cat mai multi de acest calibru, cu astfel de CV
      Dancu nu-i decat un palavragiu.
    • -1 (5 voturi)    
      toate bune si frumoase dar .... (Duminică, 15 noiembrie 2015, 17:43)

      me [anonim]

      cel de la energie nu stiu cum poate reprezenta interesele statului daca e si ale noastre daca in timpce era membru AGA la Hidroelectrica era si actionar la fondul proprietatea, conform declaratiei din 2014,

      http://energie.gov.ro/files/download/4437c07915f2c4c

      daca nici asta nu e conflict de interese, ....dar asta explica de fapt cum a reusit fondul proprieteatea sa-si impuna vointa in acest AGA din pozitita de actionar minoritar.
      • +2 (4 voturi)    
        concluzii pripite (Luni, 16 noiembrie 2015, 0:22)

        Anon1096 [utilizator] i-a raspuns lui me

        Numarul de actiuni de la FP este nesemnificativ (valoareaza ~10.000 RON), iar beneficiile pe care le-ar avea el direct prin orice fel de interventie in favoarea FP la Hidroelectrica nu ar merita indiferent de situatia financiara in care se afla.

        Si eu am in portofoliu FP (de cateva ori mai multe decat domnul ministru) si nu m-as simti motivat sa ajut FP in nicio situatie.
        Asta pentru ca:
        - FP e o companie listata. Multi dintre actionari nu au nicio treaba directa cu management-ul, luam actiuni doar pentru diversificarea portofoliului.
        - numarul de acituni emis este foarte mare (11 miliarde), ceea ce inseamna ca noi, actionarii mici, nu am beneficia mai deloc de orice ajutor adus FP.

        Nu am nicio parere despre domnul respectiv legat de competente, dar pozitia financiara nu e deloc de conflict de interese (trebuie sa fie ceva material semnificativ).

        Remus Borza are o parere pozitiva despre respectivul, iar asta cred ca ar trebui sa cantareasca mai mult decat opiniile noastre, ale celor care comentam pe diverse site-uri. Nu de alta, dar Borza chiar cunoaste compania, a avut rezultate impresionate acolo si a lucrat cu respectivul.
    • +1 (5 voturi)    
      de ce (Luni, 16 noiembrie 2015, 0:01)

      TheRaven [utilizator]

      unu are papuci de culori diferite ? :)