Ciolos: Nu voi schimba structura Guvernului. Fiecare proiect major va fi negociat in Parlament

de I.B.     HotNews.ro
Joi, 12 noiembrie 2015, 22:48 Actualitate | Politic

Premierul desemnat, Dacian Ciolos, a declarat, joi seara, dupa o intalnire cu parlamentarii PND, ca nu intentioneaza sa schimbe structura Guvernului, iar pentru fiecare proiect major in parte vor fi purtate negocieri, astfel incat sa fie formata o majoritate in Parlament, potrivit Mediafax.

"Am avut o discutie cu partidele ca sa le prezint prioritatile pe care le avem in vedere. Prioritatile mari, pentru ca nu o sa intram in detalii in programul de guvernare si, pe de alta parte, am vrut sa vad care sunt sensibilitatile partidelor politice, fiind constient in acelasi timp ca nu o sa putem include toate lucrurile precis in programul de guvernare. Eu lucrez acum in paralel pe programul de guvernare si pe indentificarea viitorilor ministri, deci evident ca va trebui sa las timp ministrilor dupa ce-si preiau portofoliile sa vada ce se poate face", a spus Ciolos.

Premierul desemnat a afirmat ca este constient de faptul ca un Guvern de tehnocrati va trebui sa negocieze fiecare masura in parte in Parlament. "Sunt constient, fiind un Guvern de tehnocrati, ca dincolo de votul de investitura, majoritatile se vor constitui in Parlament si vor trebui negociate pentru fiecare proiect major in parte. Asta va presupune un dialog intens cu partidele politice", a spus acesta.

Intrebat daca are de gand sa modifice structura Guvernului, Dacian Ciolos a spus ca va pastra actuala forma.













[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
5063 vizualizari
  • +3 (11 voturi)    
    INCA 26 DE ANI (Joi, 12 noiembrie 2015, 23:00)

    mavi [utilizator]

    dupa cum spuneam:

    sa va traduc vrajeala lui Dragnea:
    "Ciolos ne-a spus ca nu intentioneaza sa inceapa o actiune brutala de schimbare a administratiei", a afirmat liderul PSD

    translated

    "Ne-am speriat degeaba, e de-al nostru, o sa fie bine"

    Urmatorii ministrii sunt adolescenti sau in fasa: baietii lui Nastase (inscrisi in Tineretul Social Democrat), baiatu si fata lui Ponta, Elena Basescu, si tot asa si tot asa. Mai vor inca 26 de ani de smecherie.
    POLITICA PE SPINARI ARSE - COLECTIV
    • +1 (3 voturi)    
      "Nu voi schimba structura Guvernului" (Vineri, 13 noiembrie 2015, 9:27)

      GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui mavi

      Pare sa fie de-al lor intradevar daca pastreaza cu un cabinet supradimensionat ca si parlamentul

      Probabil ca este un blestem pe romani, cum ajunge unul la virful piramidei, cum se transforma ...
  • +2 (6 voturi)    
    nu va fi usor (Joi, 12 noiembrie 2015, 23:10)

    anonim3 [utilizator]

    Sper ca dl. Ciolos este constient ca cel tarziu de la al doilea proiect major unele partide vor incepe trocuri sau retorsiuni, inclusiv la proiectele pe domenii pentru care nu au nici o viziune proprie.
  • +1 (9 voturi)    
    Nea Ciolos (Joi, 12 noiembrie 2015, 23:48)

    MoemBius [utilizator]

    Ce sa negiciezi acolo?
    si cu cine?
    cu sleahta aia de depuhoti si de s(m)enatori?
    Trebuie sa negociezi cine fura si cat anume?
    Poftim cultura neamule.
    Deci Independentu si tehnocratu tre sa negcieze cu sleahta de hoti si corupti.
    Vai si amar
    DE CE ?
    Si eu care aveam impresia ca esti desemnat prim ministru sa reprezinti interesele poporului.
    Sau nu am inteles eu bine si trebuie de fapt sa negociezi cu poporul?
    Am impresia ca incepi cu un picior gresit (cu stangul)
  • 0 (4 voturi)    
    e (Joi, 12 noiembrie 2015, 23:56)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    ceva, dar nu destul, principala prioritate o constituie reducerea cheltuielilor guvernamentale, cu care evident parlamentul nu fi de acord, ca doar de acolo, pardon, ca decit de acolo se ingrasa. Prin reducerea cheltuielilor inteleg reduceri de personal, mai ales din pletora de functionari, cedntrali si locali, reduceri masive din cheltuielile nocive pentru asistatii nemotivati, etc, si cresterea investitiilor in infrastructura, autostrazi, mai ales sibiu pitesti, si centuri, mai ales a bucurestiului. Daca face asta si lasa dna-ul in pace, dar nu si adn-ul, imi fac chip cioplit cu ciolos in sufragerie, sorry, living.
  • +5 (11 voturi)    
    teapa (Vineri, 13 noiembrie 2015, 0:12)

    xanti [utilizator]

    Se schimba totul si nimic.
    V-a tras-o pufosilor.
  • +6 (8 voturi)    
    Justitie (Vineri, 13 noiembrie 2015, 0:56)

    mihai [anonim]

    Sunt curios daca Laura Stefan chiar va ajunge ministrul justitiei. Ar fi super. Singura chestie e ca e un fel de Macovei, dar cu argumete bine structurate si mult mai sigura pe ea. Ma indoiesc ca parlamentul vor invita lupul in propria vizuina.
  • +3 (5 voturi)    
    deci ramane cum am stabilit (Vineri, 13 noiembrie 2015, 6:37)

    Francisc 1 [utilizator]

    hai baieti in strada la alegeri anticipate!
  • +1 (3 voturi)    
    Multumim... (Vineri, 13 noiembrie 2015, 8:40)

    Sutcivni [utilizator]

    dle Csolos pentru reconfirmarea dvs ca si continuator al politicii neobolshevice de distrugere a fiintei nationale. Romanii isi merita soarta atata timp cat pun ciobani ALOGENI la stana.

    Romani, ati luat TEAPA! Si-alta data, si-alta data, o s-o faceti si mai, si mai lata!!!
  • +4 (4 voturi)    
    trebuie sa pregateasca, nu sa inlocuiasca (Vineri, 13 noiembrie 2015, 9:52)

    Dedalus [anonim]

    Ciolos nu pricepe de fapt esenta:

    Singurul scop al unui govern technocrat este de a pregati terenul pentru afirmarea fortelor politice responsabile.

    Singurul.

    Nu are ce "proiect major" sa negocieze.

    Ca nu are nici un "proiect major" de facut.

    Guvernul technocrat:

    a) modifica legislatia alegerilor - ca doar aceste legi au adus la putere pe cei pe care societatea nu-I mai vrea (indifferent de partid)

    b) schimba procedurile administrative ale ministerelor, astfel incat sa fie realizate sarcinile curente in mod efficient si responsabil - ca de fapt asta a fost cauza tristului eveniment de la #Colectiv: lenea functionarilor

    A-tat.

    Un gvern technocrat nu este un govern alternativ, ci unul care pregateste locul pentru un govern politic responsabil (indifferent de partid).

    Atat are de facut: legi drepte si procedure eficiente.
  • +4 (4 voturi)    
    am vazut si singuri treaba asta (Vineri, 13 noiembrie 2015, 9:53)

    prenume [utilizator]

    aurescu = adrian nastase
    sorin campeanu+protector plagiatori
    dudu ionescu= ha,ha,ha,ha

    ce dreaqu fac vicepremierii? dar armata de secretari de stat?

    eu tot sper ca ce a iesit in presa pana acum sa nu se realizeze. chiar il apreciez pe ciolos.

    si sa nu uit: mihalache demisia!