Lider PSD Giurgiu: "In acest moment exista o inraire in randul populatiei. Nu discutam de oameni intelepti, ci de aceia carora, daca le spui sa ia o piatra, vor lua o piatra si sparge geamul"

de I.R.     HotNews.ro
Joi, 12 noiembrie 2015, 17:57 Actualitate | Politic

Presedintele organizatiei municipale a PSD Giurgiu, primarul Nicolae Barbu, a declarat joi, in cadrul unei conferinte de presa, ca a constatat o inraire in randul populatiei si un curent negativ care se transmite. In declaratia sa, Barbu afirma ca se refera "nu la oameni maturi" ci la persoane carora "o sa li se para normal daca au iesit in strada si au injurat si a cazut un guvern, o sa li se para normal daca au iesit in strada si au dat cu pietre", amintind chiar de evenimentele din 1990.

"In acest moment e o inraire noi nu discutam de oameni care sunt maturi, care sunt intelepti, noi discutam de un segment al populatiei, acel segment care daca maine ii spui sa iasa in strada, ies o suta cum au iesit la Giurgiu, acelor o suta daca poimaine le spui sa ia o piatra si sa sparga geamul, vor lua o piatra si vor sparge geamul pentru ca asa este un curent transmis si meritul si rolul dumneavoastra (al presei - n.r.) este sa oprim acest curent negativ care se transmite. O inraire odata plecata, nu o mai poti opri. O sa li se para normal daca au iesit in strada si au injurat si a cazut un guvern, o sa li se para normal daca au iesit in strada si au dat cu pietre. Sa ne aducem aminte ce a fost in '90 cand se multumea unora veniti sa faca ordine in Bucuresti, dar atunci eram la inceputurile democratiei, aveam circumstante atenuante", a afirmat Barbu, potrivit Agerpres.

El a adaugat faptul ca a organizat o intalnire cu membrii de partid din cadrul filialei municipale a PSD Giurgiu si le-a transmis sa faca o campanie pozitiva.

"Noi am avut o intalnire de partid si am transmis tuturor membrilor ca nu accept la nivelul organizatiei municipale Giurgiu campanie negativa, nu accept sa venim atunci cand va incepe campania electorala si sa injuram, sa spunem ce a facut celalalt urat, daca ei vor face treaba asta, este treaba lor, ii va judeca electoratul, dar lumea este satula de cearta, de scandal, oamenii isi doresc liniste", a spus Barbu.


Citeste mai multe despre   









2825 vizualizari
  • +27 (27 voturi)    
    Ehe, ce vremuri erau in 2012... (Joi, 12 noiembrie 2015, 18:05)

    Ael [utilizator]

    ... iarna, cand ieseau ai nostri si strigau doar ce le ordonam noi!

    Si cum e cu vorba aia, ca cine seamana vant culege furtuna?
    • +1 (1 vot)    
      corect!!! (Vineri, 13 noiembrie 2015, 7:57)

      lili [anonim] i-a raspuns lui Ael

      Liniste ca noi nu mai avem sanse sa venim... am plecat... dar vom reveni, va asiguram...
      De 25 de ani am tot revenit.
  • +13 (13 voturi)    
    Spiritul de turmă... (Joi, 12 noiembrie 2015, 18:09)

    comentatordiletant [utilizator]

    ... poate declanșa adevărate tragedii, „domnule” președine. Asta s-a văzut foarte bine la mineriade, la evenimentele din Tg. Mureș tot din acea vreme. În acele momente capetele limpezi riscă să devină primele victime ale mulțimii.
    Dar ce a fost zilele astea în București (și în restul țării) e diferit, oamenii au gândit cu propriile lor capete, nu s-au lăsat manipulați. Cred că de fapt asta vă doare, nu-i așa?
    By the way, e o tactică de învăluire? În ultimele 48 de ore și-au dat în stambă Vasluiul, Banatul și Giurgiul. Cine urmează?
    (Pentru colegii postaci: îmi cer scuze de pisălogeală, dar tocmai am recitit Împăratul muștelor de Golding și-s sub influența cărții).
    • +1 (1 vot)    
      Raspuns la spiritul de turma (Vineri, 13 noiembrie 2015, 11:32)

      greg [anonim] i-a raspuns lui comentatordiletant

      Ati vazut persoana asta infecta de presedinte de psd nu ii vede maturi pe majoritatea celor care au fost in strada si care majoritate sant studenti la o facultate.Pentru astia numai cei ce fura si iau spaga si cei analfabeti si incopetenti sant maturi.Atentie TINERETUL asta e unul dintre sutele de semnale care trebuie sa va spuna ca la alegeri trebuie sa fiti toti prezenti (santeti cateva milioane) si la vot astia sa dispara din politica.
  • +17 (17 voturi)    
    of of mai mai !!! (Joi, 12 noiembrie 2015, 18:10)

    Francisc 1 [utilizator]

    si sa inteleg ca nu intelegi de ce exista curentul asta? hai ca mi-e mila de tine si-ti spun : DIN CAUZA VOASTRA MAI ANIMALELOR !
    • +1 (1 vot)    
      corect (Vineri, 13 noiembrie 2015, 9:52)

      gebeleizis2020 [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      oamenii nu s-au inrait singuri, ca se plictiseau acasa
      oamenii au fost adusi intr-o stare de disperare de politicieni (cam de toti si din toate partidele). si parerea mea e ca e doar inceputul; se vede clar ca 'alesii' nu se potolesc.
      dupa ce au ajuns pe la DNA sute de politicieni si functionari publici, la fiecare cateva zile sunt prinsi in flagrant altii.
      au spaga in sange, nu se vor potoli niciodata. chiar zilele trecute imi povestea un prieten cum a fost sunat de un functionar si i-a cerut bani. a intrebat pentru ce, i s-a raspuns ca se face treaba mai repede. a zis ca nu are nevoie repede si i s-a raspuns ca altfel nu se face nici intr-un an.
      pur si simplu borfasii astia sunt iesiti la drumul mare si tin ostatica o natiune.

      multi au sindromul Stockholm si au ajuns sa le planga de mila infractorilor, pe motiv ca primesc si ei firimituri. dar asta e o situatie temporara, usor usor chiar si tembelii care lucreaza la stat incep sa-si dea seama ca daca lucrurile ar fi corecte si nu s-ar fura atat, ar castiga mai bine. si sunt cumva impartiti intre dorinta de a ajunge si ei in pozitii in care sa ia spaga sau reforma si salarii cinstite si mai mari
      caci asta este adevarul adevarat: exista bani in bugetul de stat pentru salarii decente pentru profesori, politisti, militari si functionari. probabil ca in multe locuri trebuie reduse un pic schemele pentru ca sunt prea multi care joaca toata ziua solitaire.
      dar grosul furturilor, peste 70% se inregistreaza la nivel de cheltuieli materiale, adica achizitii.
      acum politicienii abili pun in conflict angajatii statului versus cei de la privat, prezentandu-i ca inamici unii pentru ceilalti.
      in realitate singurul inamic este politicianul, cel care fura de la ambele tabere

      si se fura enorm, guzganul rozaliu are o avere de 1 miliard de euro; e doar unul, mai sunt multi ca el
  • +17 (17 voturi)    
    Domnu' Barbu (Joi, 12 noiembrie 2015, 18:12)

    V. Veroiu [utilizator]

    "oamenii isi doresc liniste" NU ! VOI va doriti sa puteti fura in liniste. Iar daca mata iti permiti sa ma faci pe mine imatur si lipsit de intelepciune, permite-mi si mie sa te fac porc. Asac, ca de la imatur neintelept la porc, amical.

    Deci cei care au iesit in strada sa protesteze impotriva coruptiei sunt imaturi. Ce v-ar mai place sa chemati minerii inca o data! Mama voastra!
  • +15 (15 voturi)    
    Comunisti până la capăt (Joi, 12 noiembrie 2015, 18:16)

    Mustata lui Dragnea [anonim]

    Oameni intelepti sunt doar minerii din anii 90 , cei plătiti de pcr , pardon , psd , cei adusi cu autocarele pe stadion si răsplătiti cu mici si bere , restul sunt ”nazisti ” , ”fascisti” , ”golani” care destabilizeaza tara .

    Până să vă scoateti voi gunoaiele psd-iste să le furati protestul acelor tineri , nu am auzit pe nimeni injurând , aruncând cu pietre sau căutând scandal .

    Oameni buni , uitati-vă bine la acesti impostori si indemnati apropiatii să nu mai pună votul pe aceste specimene , NOI avem puterea , am văzut asta si in noiembrie 2014 si săptâmâna trecuta . Trebuie doar să vrem .
  • +1 (7 voturi)    
    Puncte de vedere . (Joi, 12 noiembrie 2015, 18:27)

    Marx [anonim]

    Vulnerabilitatea lui Dragnea in fata justitiei , a produs pagube imense , greu recuperabile , pentru PSD . Si toate astea intr-o perioada cand guvernarea avea o majoritate puternica in Parlament . Un lider nesantajabil , cu scaun la cap , ar fi refuzat demisia guvernului si in extremis , ar fi chemat strada la alegeri anticipate , caz in care , conform sondajelor , PSD era invingator detasat . Asa era normal intr-o tara democratica cu lideri seriosi . Altfel , daca acceptam ca niste indivizi , fie ei si cateva zeci de mii , dau guvernul jos cand au chef , atunci trebuie sa cceptam ca , la un moment dat , cativa nemultumiti de aiurea , din orice sat , pot pune mana pe bate si vor schimba orice guvern . Ca sa nu mai spun ca este inutila mentinerea unui numar asa de mare de jandarmi .
    • +1 (1 vot)    
      Guvernul a cazut sub presiunea strazii (Vineri, 13 noiembrie 2015, 5:58)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui Marx

      pentru ca se simtea vinovat de ceva.
    • 0 (0 voturi)    
      Alt pct de vedere (Vineri, 13 noiembrie 2015, 9:20)

      vlad [anonim] i-a raspuns lui Marx

      Tocmai ca nimic nu e normal ,tocmai ca nu sunt lideri seriosi.Sunt niste parveniti cu ,,almanahe '' ,hoti ,penali ,corupti si multe altele din aceeasi categorie .Cine sunt penalii astia care ne conduc doar pentru profitul lor personal,cine sunt coruptii care ne duc imaginea peste hotare ,cine sunt jigodiile astea in fata carora trebuie sa plecam capul ca e ,,domnu' ministru '' ,cine ? Exact pe bate trebuie sa punem mana ca ne-am saturat pana peste cap de mojicii mincinosi si nesimtiti pana in maduva oaselor . Cum si-au votat oameniii astia ,,normali'' pensii suplimentare ? Sunt cretini sau ce? In concluzie,nu sunt buni sa plece .Cam asa e intr-o tara democratica :nu esti bun ,aducem altul .
      • 0 (0 voturi)    
        Replica . (Vineri, 13 noiembrie 2015, 12:29)

        Marx [anonim] i-a raspuns lui vlad

        Stim toti ca izvorul politicienilor corupti , fie ei si vopsiti in tehnocrati , este de nesecat la noi . Solutia pentru nedreptati este si va fi , justitia , parchetul etc . Populatia trebuie sa sustina aceste institutii care incepusera sa faca treaba . Altfel , sa schimbi pe tanda cu manda , nu-i nicio afacere . Avem experienta asta si nu vrem sa invatam nimic .
  • +11 (11 voturi)    
    Oamenii isi doresc liniste ???? (Joi, 12 noiembrie 2015, 18:35)

    Withdrawal [utilizator]

    Tocmai au fost zeci de mii de oameni strigand in strada. In fiecare zi mor oameni din cauza prostiei si coruptiei, fie ca e unu' cazut in groapa ori ca sunt zeci arsi, sau alte cazuri individuale care nu starnesc atata "galagie".

    Iar voi va doriti liniste ?

    Imi aduc aminte de sloganul lui Iliescu " Un presedinte pentru linistea Dumneavoastra"


    Nu e liniste,ceea ce se intampla Este GRAV!!!. Nu este de ajuns ca un aparat de stat care este responsabil sa protejeze cetatenii, ii fura si isi bate joc de ei , ( primari care isi scuipa cetatenii , deputati care numesc poporul slugi, primari care foloseasc politia sa isi spioneze amantele, primari prinsi cu mita-n mana si care acum stau acasa in fotoliu si se uita la plime- eliberati de judecatori la randul lor corupti). Acu mor oameni ....

    Nu trebuie sa asteptam in liniste cu capetele plecate urmatoarea tragedie.
  • +11 (11 voturi)    
    da da... (Joi, 12 noiembrie 2015, 18:42)

    cchris [utilizator]

    Poate domnul lider PSD ar trebui sa se intrebe daca el si sleahta lui au vreo contributie in aceasta inraire a populatiei, si daca nu cumva inrairea nu e omni- ci unidirectionala.
  • +10 (10 voturi)    
    Inrait esti tu (Joi, 12 noiembrie 2015, 18:42)

    ipolitic [utilizator]

    Io zic sa inchizi gura, ca-i curent. Negativ.
    I-auzi frate, "circumstante atenuante"...
  • +5 (5 voturi)    
    Pedeapsa cu moartea pt corupti (Joi, 12 noiembrie 2015, 19:14)

    Dana [anonim]

    Lumea s-a saturat de atata coruptie in toate institutiile publice . Peste tot spaga si coruptie . Am votat maxim 300 de parlamentari si au iesit 600. PSD s-a inteles cu PNL si ceilalti si au votat 475 de parlamentari pt noile alegeri .Adica psd +pnl+alde etc aceeasi mizerie . Pedeapsa cu moartea pt corupti asta propun eu .
    • 0 (4 voturi)    
      Sorry, (Joi, 12 noiembrie 2015, 20:45)

      comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui Dana

      dar la referendumul din '92 (?) am votat pentru ABOLIREA pedepsei cu moartea . Recunosc, am mai zis-o/gândit-o de multe ori: „Ăștia trebuie împușcați”. dar niciodată la reanalizarea situației (fac excepție cazuri precum criminalul din Norvegia care a reapărut pe net tocmai zilele astea...). Deci aș da plus, dacă ai renunța la ultima propoziție.
  • +3 (3 voturi)    
    ... (Joi, 12 noiembrie 2015, 21:36)

    Sarmis [utilizator]

    Bine bah filosofule...
    Uite, am sa-ti spun adevarul. Nu e vorba de inraire...e vorba de ura. Ura impotriva voastra.
  • +3 (3 voturi)    
    Ce nerusinare! (Joi, 12 noiembrie 2015, 21:56)

    Inraitu [anonim]

    Deci nu PSD-ul e tatal coruptilor, ci poporul e de vina ca nu mai rabda. La revolutie si mineriade au murit si au fost schiloditi oameni nevinovati ca sa acaparati voi tot, cu voie de la rusi.
    Ce v-ar mai placea sa faceti din Romania o zona gri, ca sa furati linistiti, penalilor, pentru voi si copiii vostri.
    In schimb, oameni care au muncit o viata, au construit, au educat generatii au fost aruncati in puscarii sau traiesc in mizerie.
    Copiii astia de la Colectiv au murit din cauza coruptiei si lacomiei unora ca voi.
  • +1 (1 vot)    
    Nu înțeleg nici acum! (Vineri, 13 noiembrie 2015, 12:15)

    ime [utilizator]

    Acest domn Barbu și majoritatea celor care fac politică nu înțelg nici acum...
    Domnilor, în țara asta, tineri sau bătrâni ne-am săturat să fim furați, mințiți, batjocoriți tot timpul... Vrem să trăim decent, să respectăm și să fim respectați... Și da, nu mai avem răbdare. Viața este scurtă! Nu avem timp să ne petrecem toată viața în minciunile, nesmțirile, umilirile, furtișagurile voastre! Vrem să trăim demn! Dacă nouă ne-a fost jenă să vă tragem de mânecă tot timpul voi credeți că nu vedem, că nu știm? Românii sunt foarte toleranți, de aceea multe popoare au putut trăi aici cu noi și nu au mai plecat. Dar și românii au o limită de răbdare.. S-a trecut peste limită; ne-ați atacat copiii.. Până aici!