Camera Deputatilor isi cumpara bile noi pentru vot, dupa ce 22 de perechi au fost date disparute

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Miercuri, 11 noiembrie 2015, 15:46 Actualitate | Politic

Valeriu Zgonea, vot cu bile
Foto: Agerpres
Camera Deputatilor isi va achizitiona un nou set de perechi de bile albe si negre pentru procesul de vot, ca urmare a faptului ca s-a constatat o lipsa de 22 de perechi la "recensamantul bilelor" facut in urma votului dat pentru cererile justitiei pe numele Elenei Udrea. Aceste pierderi s-au inregistrat de-a lungul anilor in care a fost intrebuintat acest sistem, iar Camera vrea sa evite riscul ca la urmatorul vot deputatii sa vina cu bile de acasa.

Astfel, secretariatul general urmeaza sa achizitioneze un nou set de bile de dimensiuni diferite de cele existente, care nu vor mai fi folosite.

Anuntul a fost facut de secretarul Camerei Deputatilor, deputatul Niculae Mircovici.

Amintim ca votul pentru Elena Udrea a declansat un intreg haos, intrucat cererile de retinere si arestare preventiva s-au votat in paralel, drept pentru care deputatii au votat cu patru bile deodata la doua urne, ceea ce s-a dovedit mai complicat pentru unii sau a reprezentat un mod de a "incurca" "cu buna stiinta" acest vot.

Vezi aici un clip cu votul din acea zi












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
3841 vizualizari
  • +6 (6 voturi)    
    Pret ? (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 15:53)

    cdv [anonim]

    50.000 de euro nu?
    • +4 (4 voturi)    
      Mai bine renuntam la 22 de deputati (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 16:43)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui cdv

      Si asa s-ar fi potrivit numarul de bile cu nr. de deputati. Plus ca am fi facut o economie serioasa la bugetul de stat.
    • 0 (0 voturi)    
      Progres (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 21:03)

      MPop [utilizator] i-a raspuns lui cdv

      si toate administratiile locale vor fi dotate cu abacus de ultima generatie...Ura ...ura...ura...traiasca conducatorii supremi!

      Cateodata te uiti inapoi la comunism cu admiratie... :(
  • +5 (5 voturi)    
    Puneti chipuri in bile. (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 15:57)

    ouyang [utilizator]

    Vrem sa stim cine le fura. Dar si mai bine. Gata cu votul secret. Vreau sa stiu cine ce voteaza! Cum altfel poti sa-ti pedepsesti reprezentantul la urna cand face ce vrea la adapostul bilelor? GATA cu furtul loazelor!
    • +1 (1 vot)    
      E cu dus-intors (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 17:25)

      aladdin [utilizator] i-a raspuns lui ouyang

      Daca voteaza la vedere, nu poate vota impotriva a ceea a ce hotarat partidul, ca-l matrasesc aia. Deci in momentul asta cam stii ce voteaza alesul tau.
      Eu cred ca cel mai bine e sa fie obligatoriu votul secret (interzis votul cu bilele la vedere); eu as sugera ca votul sa aiba loc intr-o cabina cu pereti opaci (cum sunt cabinele de vot) a.i. sa fie imposibil de stiut cum a votat un ales. Astfel putem spera ca unii voteaza cum le dicteaza constiinta, iar nu partidul.
  • +6 (8 voturi)    
    MAMA VOASTRĂ DE GUNOAIE (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 15:59)

    falcoind [utilizator]

    Faceți un tabel electronic unde să apară numele fiecăruia, cu opțiunea pentru, împotriva, mă abțin, la vedere GUNOAIELOR. Vreau să știu cum votează GUNOIUL votat de mine la alegeri. Constituțional ar trebui să am acest drept.
    • +3 (5 voturi)    
      vroiam sa fiu eu primul (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 16:34)

      gogu'_milogu' [anonim] i-a raspuns lui falcoind

      dar vad ca ai apucat tu sa spui asta.... subscriu.... cum sa faci alegeri secrete cand noi te-am votat si ne asteptam sa vedem ce faci tu ca si parlamentar.... nu inteleg nici in ruptul capului ce este cu aceasta secretomanie....
  • +6 (6 voturi)    
    Eu cred... (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 16:04)

    carcotel [anonim]

    Eu cred ca le-au stricat alesii si nu spun....
    Ar mai fi o ipoteza: bilele sa fi plecat, oripilate de atata prostie si hotie adunata intr-un singur loc.
  • +3 (3 voturi)    
    Licitatie publica? (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 16:13)

    ouyang [utilizator]

    Sper sa nu coste vreo 12 milioane de euro stocul de bile.
  • +3 (3 voturi)    
    constatare (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 16:24)

    intrarom [anonim]

    nici coloana vertebrala, nici bile nu mai au puslamalele astea
  • +1 (1 vot)    
    te strici de ras (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 16:41)

    jackalphonse [utilizator]

    unii vor sa aiba patru bile, asa ca...
    pe timpul lui base nu era nevoie sa se fure bile, era una fara bile care numara 150% din bile si iesea votul cum trebuie.