In Parlament, ca la mineriada: sindicalistii au facut scandal si au sustinut vehement cresterea salariilor bugetarilor cu 10%. Rovana Plumb - Va multumim pentru tot ceea ce faceti pentru noi

de Red. Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 11 noiembrie 2015, 14:05 Actualitate | Politic

Sindicalisti la balcoanele parlamentului vocifereaza impotriva liberalilor
Foto: Hotnews
In Parlament a fost votata astazi o prevedere propusa de PSD care duce la cresterea salariilor TUTUROR bugetarilor cu 10% incepand cu 1 decembrie. Propunerea a fost facuta ieri, dezbaterile au durat doar cateva minute, fara sa se discute despre studii de impact. La sedinta au participat, din balcoanele rezervate publicului, si cateva zeci de sindicalisti, in frunte cu figuri controversate precum Vasile Marica, Marius Sepi si Sorin Stan. Sindicalistii au facut scandal, i-au huidut pe liberalii care s-au opus masurii populiste a PSD si au cerut aprobarea cresterii salariale.

La finalul votului, ministrul Muncii, Rovana Plumb, le-a spus sindicalistilor de la tribuna Camerei Deputatilor "Va multumim pentru tot ceea ce faceti pentru noi, pentru fiecare".

Liderii sindicalisti veniti la sedinta Camerei Deputatilor:

Sindicalisti la Parlament sustin salariile marite
Foto: Hotnews

  • Vasile Marica - Alianța Natională a Sindicatelor Bugetarilor “SED LEX”
  • Sanitas - Marius Sepi
  • Radu Lita - Federaţia Națională Sindicală din Asistență Socială și Protecția Copilului
  • Sorin Stan - Federatia Salariatilor din Administratia Publica Centrala si Locala COLUMNA

Potrivit unor surse politice, sindicalistii au putut intra in Parlament doar dupa ce au primit aprobarea secretarului general.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
10726 vizualizari
  • +44 (48 voturi)    
    In strada... la parlament. (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 14:09)

    Daniel G. [utilizator]

    Dementii astia nu au inteles nimic din toate protestele spontane de saptamana trecuta.

    Mesajul simplu a fost - coruptia ucide, si ce fac ei in parlament o saptamana mai tarziu nu este decat un act de coruptie.
    • -15 (21 voturi)    
      Coruptia este acolo unde nu putem fura si noi !! (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 14:13)

      Amad [utilizator] i-a raspuns lui Daniel G.

      Asa zicea cineva....
    • +32 (32 voturi)    
      Incredibil (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 14:18)

      RantCasey [utilizator] i-a raspuns lui Daniel G.

      Rovana Plumb la fel ca Iliescu. PNL-ul ar trebui sa se desfiinteze ca partid si sa se incrie in PSD.
    • +18 (18 voturi)    
      nu stiu (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 14:28)

      DimijoareiObt [anonim] i-a raspuns lui Daniel G.

      cum vi se pare voua dar mie imi pute a DUSMANIE !
      • +21 (21 voturi)    
        Arunca tara in aer (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 14:45)

        Ord [utilizator] i-a raspuns lui DimijoareiObt

        si vor sa o imparta in 2 categorii care se urasc. Pe o parte bugetarii si pe alta cei ce lucreaza la particular.
        Partea proasta este ca maririle de taxe sau infiintarea altora noi pentru a plati cei 10% le vom plati cu totii.
        Dusmanii tarii sunt in interior nu in afara, cei din parlament sunt adevaratii gropari.
        • +4 (4 voturi)    
          Nu chiar (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 16:36)

          indy2kro [utilizator] i-a raspuns lui Ord

          "Noi cu totii" de fapt nu sunt chiar toti - salariile bugetarilor vin de la cei care platesc taxe - care evident, nu sunt bugetari.

          Mai exact bugetarii chiar daca platesc taxe, din moment ce salariile lor vin din banii de la stat - taxele tot de la buget vin ... adica de la privat.
          • +1 (1 vot)    
            pai si eu ce-am zis (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 18:04)

            Ord [utilizator] i-a raspuns lui indy2kro

            Poate prin marirea asta cu 10% poate sa bage o taxa care va fi platita de bugetari, particulari,pensionari si asistati social doar pentru a le face jocul politic.
        • 0 (0 voturi)    
          Lupta de clasa ... (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 22:16)

          yyyyyy [utilizator] i-a raspuns lui Ord

          Cu siguranta ca ati auzit de "lupta de clasa", principiu de baza al ideologiei si practicilor comuniste, mai pe sleau se traduce in invrajbirea oamenilor unii importriva altora; rezulta ca sunt mai vulnerabili si in ultima instanta mai manipulabili ... pt. ca gandirea rationala este inlocuita cu emotiile cind oamenii sunt asmutiti unii contra altora si nu se mai pot judeca situatiile la rece si realiza ca, de pilda, ridicarea salariilor bugetarilor in situatia de fata este doar praf in ochi si mita politica ...

          Cistigul bugetaritalor este nul, de fapt sunt in pierdere; numai la o socoteala pe genunchi, rapida, bugetarii sunt la minus 2%: 7% + 5%, cresteri la gaze si lumina, fac 12% - 10% marirea salariilor inseamna -2% "crestere" !!!

          Deci praf in ochi, mita politica, si diversiune zgomotoasa ...
          P$D serveste acest scenariu pt a nu stiu cita oara - nu-i de mirare, a dat rezultate - a dat jos guvernul Ungureanu, l-a instalat pe Ponta, a cumparat alegerile locale asigurindu-le perpetuitatea si majoritatea in Parlament ...
    • +14 (14 voturi)    
      Ba au inteles perfect (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 15:02)

      Mustata lui Dragnea [anonim] i-a raspuns lui Daniel G.

      mesajul străzii . Numai că nu ii intereseza , ba ba chiar contra-ataca . Cum asa ? Prin populism , cu orice costuri . Stiu că nu ii pot prosti pe cei din strada , dar ii pot prosti oricând pe bugetari , pensionari , asistati social s.a.m.d.
      Si ghici cine voteaza .
      • +1 (1 vot)    
        exact (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 17:55)

        CRMS [utilizator] i-a raspuns lui Mustata lui Dragnea

        asa zisa Strada nu este in targetul lor de votanti.
        Intelectualii de 20-30 de ani in nici un caz nu mai voteaza PSD.
        PSD-ul se bazeaza pe asistatii sociali si pe aia care dorm in posturile de bugetari.
    • +10 (10 voturi)    
      Prima torpila a politicienilor imotriva guvernului (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 15:34)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Daniel G.

      Ciolos chiar inainte de constituire.
      Pentru ei nu e importanta Romania important e ca ei sa ramana acolo, la butoane. "V-am dat" va fi sloganul lor electoral. "Am facut" nu are cum pentru ca au facut doar pentru ei si aia nu se poate spune.
    • +7 (7 voturi)    
      ...și de corupere (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 15:38)

      comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui Daniel G.

      a electoratului.
  • +26 (28 voturi)    
    bomba PSDista (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 14:12)

    Soljenitin [utilizator]

    Si uite asa inconstienta si populismul gretos pesedist nu se dezminte. Arunca in aer bugetul pe 2016 pentru voturi.

    Asta se cheama subminarea economiei nationale, daca nu ma insel.
    • +11 (11 voturi)    
      Dar cat de naiv sa fi? (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 14:43)

      teo4ro [anonim] i-a raspuns lui Soljenitin

      Era logic ca se va intampla asta din a doua zi de proteste cand Ponta si-a anuntat demisia. A fost prea usor...
      • +13 (13 voturi)    
        ... (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 15:08)

        Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui teo4ro

        Ar merita executat porcul ala de ponta pentru subminarea economiei nationale....
    • +6 (6 voturi)    
      pe care au scos-o din (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 15:11)

      __alex__ [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      codul penal.... stiau ei de ce.
    • +8 (8 voturi)    
      . (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 16:03)

      Marius Muntean [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Cred ca te inseli, se cheama subminarea noului Guvern, si PSD-ul e profesor la manevra asta.
  • +9 (9 voturi)    
    :( (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 14:14)

    owl [anonim]

    :( urmeaza cresterea preturilor cu 15%, a tva-ului - de la 9% la 24%, a impozitului pe salarii cu 2% ( 2% pentru fiecare parte).


    partea proasta e ca pentru unii - 10% inseamna 80 lei net, pentru altii inseamna 800 lei net. Ghici cine pierde... si cine castiga...
  • +16 (16 voturi)    
    nu numai (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 14:20)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    va multumim ce faceti pentru noi, pentru fii nostri, pentru complicii nostri la furt si pentru clientella noastra de partid (comunisti, corupti, securisti, hoti intelectuali, hoti electorali etc)
  • +15 (15 voturi)    
    ... (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 14:22)

    CosminMaricari [utilizator]

    Mai bine aduceau direct minerii, ca să fie mesajul mai clar.
    • +5 (5 voturi)    
      Asta au și vrut (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 15:41)

      comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui CosminMaricari

      dar au distrus mineritul ca ocupație și-acum sigur regretă...
  • +12 (12 voturi)    
    SCLAV la spagarii de la stat (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 14:30)

    #SCHIMBARE [utilizator]

    deja raportul intre media salariilor bugetari/privati este de 1.28/1....acum va creste si mai mult....adica statul ii protejeaza numai pe ai lui si ii doare in cot de ceilalti total...adica cei de la stat pleaca la fix de la munca aia de la privat statul ii lasa sclavi la patroni ca ITM nu vine sa amendeze statul peste program, bugetarii iau cu 30 % mai mult decat privatii si cu toate astea tot cei de la privat sunt nevoiti sa dea spaga la bugetari....sa imi arte mie toti nenorocitii astia cati bugetari iau spaga (profesori,medici,angajati anaf, itm etc etc ) si cati iau spaga dintre strungari, casieri, ingineri, soferi etc ce lucreaza la privat si cu toate astea tot aia de la stat castiga mai mult.....E CLAR ca e o strategie intentionata castigatoare pentru partidele politice ca IN STRADA NU IES SPAGARII , prea putini din ei...UNDE E STRADA ACUM SA IASA ...corporatisti etc sa ceara si ei maca r ca raportul bugetari/privati sa fie 1:1 nu ca in occident unde raportul este in favoarea privat..UNDE ESTE STRADA??? de aia va mananca astia...peste 75% din bugetari is bagati cu pile ca e fiica/nepoata etc a lui sefu FARA vriteriid e competenta...toti banii care mai ies ii baga in aceasta diferenta in loc sa fie bagati de guvern in INVESTITII care sa aduca TUTROR beneficii...UNII SCLAVII si altii BOIERI LA STAT..asta e romanica...
    • +4 (4 voturi)    
      as vrea sa vad (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 15:07)

      catali060666 [anonim] i-a raspuns lui #SCHIMBARE

      As vrea sa vad o manifestatie in care sa se strige impotriva patronilor care nu platesc taxe la stat, incadreaza cu salariu minim pe economie si dupa urmeaza traditionalii bani in plic...asta nu e tot o spaga.....primita de angajati din partea patronilor....cam cum vezi problema ?....inclusiv multinationalele au sistemul asta destept de a insela statul..asta cum se numeste? stiu povestea ca sunt taxele prea mari...e adevarat dar parca e vorba unde e lege nu-i tocmeala.......spui ca bugetarii iau spaga..nu generalizat......sunt sectoare unde chiar daca ai vrea sa primesti nu ai de la cine si cum....acum sa-mi raspunzi cand ma duc la un service auto de exemplu si ii bag in buzaunar bani mecanicului sa fie mai atent aiai nu e spaga...si pot continua...in ultimii 10 ani s-a reusit macar un lucru : privatii sa ii urasca pe cei de la stat si invers...e o mare realizare...
  • +13 (13 voturi)    
    Si-au marit si lor salariile cu 10% (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 14:34)

    Ord [utilizator]

    asta pe langa alte mariri si pensiile speciale ce le-au votat cu putin timp in urma.
    O mizerie ce arunca economia in haos si asta doar pentru a avea slogan la urmatoarele alegeri "Noi am marit salariile".
    Sunt curios din ce bani vor plati aceste mariri, din alte taxe sau marirea celor existente sau fac asta doar ca sa decredibilizeze noul guvern...
  • +12 (12 voturi)    
    Dupa noi potopul ... (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 14:35)

    Bogdan [anonim]

    Este de neimaginat cat de mizerabili pot sa fie PSD-isti!

    Sunt de acord ca trebuie marite si salariile tuturor bugetarilor, dar ar trebui in urma unor studii foarte serioase, ca banii care trebuie in puls pentru plata salariilor nu vin domnii PSD-isti cu ei de acasa si nici domnii bugetarii nu au inceput sa produca asa de mult incat sa isi permita o asemenea marire. Acesti bani vin de la fraierii din privat! Fraieri care nu trebuie sa tina in spinare un parlament si aparat bugetar foarte mare si incredibil de corupt!

    Si uite asa retarzii care i-au votat pana acum o sa aiba inca un motiv sa o mai faca inca odata ...

    Mi-e sila de acest partid ...
    • +15 (15 voturi)    
      Erratum (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 14:52)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      Se pare ca am gresit, nu numai PSD-isti sunt mizerabili ci si restul in frunte cu PNL-isti sunt la fel (vezi http://www.hotnews.ro/stiri-politic-20578692-alina-gorghiu-votat-majorarea-salariilor-bugetarilor-asteptam-noul-guvern-studiu-impact.htm ).

      Exact cum am strigat in strada:
      TOATE PARTIDELE, ACEASI MIZERIE !

      Mi-e scarba de TOATE partidele !
  • +7 (7 voturi)    
    partea neplacuta este ca... (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 14:41)

    ..13 [utilizator]

    pe Astia NU AI CUM SA II trage la raspundere PENALA ci numai la raspundere civica!

    Trebuie sa raspunda si penal pentru modalitatea in care incearca sa submineze economia RO> Oare ma aude cineva?

    Cred ca avem o problema mult prea serioasa cu Parlamentui din RO - noroc ca avem inregistrarile video de acolo - dar mult mai frumoase sunt inregistrarile din sala - ii arata in toata splendoarea lor pe alesii neamului!
  • 0 (8 voturi)    
    le a tras o pesedeii (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 14:44)

    jackalphonse [utilizator]

    Din punctul meu de vedere, nici macar indexarea cu inflatia nu s-a facut.
    Urmatoarea provocare este cum sa faca ei sa fure mai putin ca sa sustina masurile.
    Basescu a promis in perioada electorala o crestere de 50% pentru profesori si a uitat sa semneze dupa ce a luat votul.
    Animale.
    • +4 (6 voturi)    
      Vorbesti pe nas, postac pesedist! (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 15:13)

      tapir [anonim] i-a raspuns lui jackalphonse

      Daca se punea problema indexarii cu inflatia, salariile trebuiau sa scada. Ia, pune mana si mai citeste, inainte sa debitezi prostii. Asa sunteti toti, pesedistii, bai, pe calapodul lui Ponta. O spoiala de cultura, cateva lucruri superficiale, de care ati auzit prin usa baii, la antena 3 si gata, va credeti destepti.
      • -2 (4 voturi)    
        vorbesc pe "dos" (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 15:25)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui tapir

        ai incurcat mirosurile
  • +8 (8 voturi)    
    In strada (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 14:59)

    mircealun [utilizator]

    Trebuie sa iesim din nou, o sa fie mai greu ca nu avem bugetarii cu noi, dar trebuie sa iesim.
  • +15 (15 voturi)    
    PNL, mai rau ca PSD. Si mai laș. (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 15:03)

    mcv [utilizator]

    Rovana macar si-a asumat "multumirile", precum Iliescu minerii. Dar Marele-Noul PNL, ce a facut?
    N-a existat ia tara asta un partid ZERO mai mare decat acest PNL.
    Sa va zic ce urmeaza: PNL a votat pomenile, caci vin alegerile, deci, cred ei, ies bine, iar Iohannis nu va promulga legea, autointitulandu-se "responsabil".
    Iar dl. Tapalaga, il va ridica in slavi pentru curaj, responsabilitate, barbatie, si toate cate-n Luna si in Stele!
    Nu credeti? Aveti putintica rabdare.
    NB. Pai daca are toata tara de partea lui, si dl Tapalaga a spus cava va fi o MARE VICTORIE pentru Iohannis daca Ciolos trece prin Parlament, ce credeti ca va spune cand va intoarce legea pomenilor ?
  • +8 (8 voturi)    
    cand iti multumeste rovana plumb, (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 15:10)

    __alex__ [utilizator]

    ai facut-o de oaie urat, poti fi sigur.
  • +3 (5 voturi)    
    Cati mai sunt romani in Romania? (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 15:26)

    Captain Planet [utilizator]

    Astia s-au comportat de parca ar fi facut acest lucru in ciuda strazii si a tinerilor de la proteste!
  • 0 (2 voturi)    
    ehehe, (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 15:54)

    victor L [utilizator]

    greu de multumit lumea.
    Cind Boc a micsorat, temporar, salariile bugetarilor, nu a fost bine. Corect.
    Vad ca nu e bine nici acum, cind se maresc, prin grija deosebita a partidului si guvernului. Sa ne traiasca; s-a votat intr-o veselie o bomba cu efect intirziat pentru dl Ciools.
  • +3 (3 voturi)    
    . (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 16:01)

    Marius Muntean [utilizator]

    Inca nici nu s-a instalat Guvernul si deja a si primit o perversa de la Parlament.
    Avea dreptate Basescu, un guvern de tehnocrati nu va rezista.
    Ciolos ar trebui sa faca un guvern de uniune nationala cu politicieni de formatie tehnocrati.
  • +3 (3 voturi)    
    Stati putin... (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 16:44)

    JohnR [utilizator]

    Mi se pare mie sau coruptia isi are originile sectorul bugetar? Acum vor banii in plus? Nu mai vine mita?
    Sa se dea toti coruptii si incompetentii afara din sectorul bugetar (curatenie generala) iar la restul care raman sunt de acord sa li se mareasca salariul cu 10%.
  • +2 (2 voturi)    
    Doar merita.. (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 16:57)

    noni [anonim]

    Bugetari ca cei care au dat autorizatiile de functionare la Colectiv, de prin primarii, ISU, prefecturi, autoritati si agentii cu duiumul, toti parasutatii politic in posturi, merita din plin o marire de salariu, nu-i asa???
  • +2 (2 voturi)    
    COROPISNITE ROSII (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 18:55)

    ochiul tricolor [anonim]

    E bun acest guvern un an, timp in care ies la suprafata coropisnite rosii ce trag acest stat in jos de 30 ani si vor fi strivite de mersul vietii si al istoriei.
  • +1 (1 vot)    
    Cel mai nesimtit sindicalist afiliat psd (Joi, 12 noiembrie 2015, 16:28)

    udar [anonim]

    Desigur Marica in prima linieee...urmeaza celelalte sindicate ale mafiei psd-iste...As zis bine tolomaca de rovana plumb..."va multumim pentru tot ceea ce faceti pentru noi(psd+pnl ) pentru fiecare!" ce sindicat mai este si asta bai marica ? Lacheu psd-ist ..Cand s-a strigat in STRADA zilele astea vrem salarii marite mafiot scarbos? Cine a pomenit macar in treacat in toate zilele de proteste vrem salarii....Vrem starpirea clasei politice mafiote ...Acum vrem si starpirea Sindicatelor mafiote care santajeaza angajatii!!