Victor Ponta traduce “pe intelesul tuturor” comunicatul FMI: Fondul nu agreeaza reducerea TVA si cresterea salariilor in Sanatate si Educatie 

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 22 octombrie 2015, 12:31 Actualitate | Politic

Victor Ponta
Foto: gov.ro
Premierul Victor Ponta a scris pe Facebook, intr-un mesaj intitulat "Comunicatul FMI tradus pe intelesul tuturor romanilor - in ce consta dezacordul intre Guvern si FMI",  ca Fondul nu doreste reducerea TVA si majorari de salarii.  

"Dupa vizita tehnica a delegatiei FMI exista un punct clar de dezacord intre Guvernul Romaniei si acestia - deficitul bugetar pentru anul 2016 si 2017. FMI sustine ca va fi de cca. 2,9% din PIB, MFP spune 2,5% - oricum sub plafonul de 3% peste care Comisia Europeana poate interveni conform tratatelor in vigoare (in conditiile in care multe tari europene, cel mai recent Spania, si-au aprobat deja bugetul pe 2016 cu deficite mult peste limita de 3%)", scrie premierul.  

"Aceasta discutie tehnica trebuie inteleasa de cetatenii tarii, singurii care in final pot decide. Sunt de fapt doua puncte mari in litigiu (restul sunt secundare si usor de rezolvat): 

1. FMI nu agreeaza reducerea TVA prevazuta de Codul Fiscal - (nici cota de 9% pentru alimente - deja in vigoare din 1 iunie); 

2. Nu sunt de acord cu cresterea salariilor cu 25% la Sanatate si Educatie", sustine Victor Ponta. 

Potrivit premierului, din punctul de vedere al guvernului actual ambele masuri sunt necesare si sustenabile: "asa vom reusi sa pastram ritmul de crestere si dezvoltare economica (cel mai rapid din UE), crearea de noi locuri de munca, exporturi record, revenirea investitiilor straine directe, dar si un semnal clar de sprijin pentru cele doua domenii strategice - Sanatatea si Educatia." 

Victor Ponta declara ca cetatenii au de ales intre a mentine politicile actualului guvern si "instalarea unui nou guvern al PNL (sustinut bineinteles de Presedintele Iohannis) care sa ia decizia pastrarii cotei de TVA la 24% (inclusiv pentru alimente) si revenirea salariilor in Sanatate si Educatie la nivelul dinainte de cresterea de 25%! (deci taierea practic a salariilor ca in 2010 sau amanarea, fiind vorba de legi deja in vigoare)" .

"In acest fel deficitul bugetar pe 2016-17 va scadea spre 1%, ceea ce evident va fi agreat de FMI, dar cu consecinte pe care eu personal le consider ca fiind de natura sa aduca Romania inapoi la anul 2010!", sustine premierul in mesaj.

Dupa mai multi ani de consolidare fiscala, deficitul fiscal este prognozat a creste considerabil pe fondul reducerilor consistente de impozite si taxe si al majorarilor salariale, arata FMI intr-un comunicat de presa trimis dupa incheierea vizitei delegatiei Fondului in Romania.

"Pentru anii 2016 si 2017, politicile adoptate si cele care se intentioneaza a fi adoptate-o combinatie de reduceri masive de impozite si taxe si de majorari salariale -vor impinge deficitul fiscal pana aproape de 3% din PIB in anul 2016, si peste acest nivel in 2017 daca nu sunt identificate masuri compensatorii sau daca nu se intampla din nou neexecutarea integrala a cheltuielilor de capital", apreciaza FMI in comunicatul transmis de sefa misiunii, Andrea Schaechter.


Citeste mai multe despre   









4988 vizualizari
  • +11 (13 voturi)    
    ...in schimb... (Joi, 22 octombrie 2015, 12:39)

    ALTAN [utilizator]

    ...cred ca au primit cu aplauze prelungite,cresterea de 3 ori a salariului tau si al lui Johanis...NESIMTIRE FARA MARGINI...
    • +6 (8 voturi)    
      Ce bine! (Joi, 22 octombrie 2015, 13:38)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui ALTAN

      Ce norocosi suntem ca il avem pe pontalau sa ne traduca astfel de chestii ca sa intelegem si noi, pulimea, ce zic politicienii. Ce bine!

      Doua intrebari, totusi: ce, fa ponta, aveai chef de o traducere? Si a doua: da' te-a rugat cineva sa te bagi in seama?
      • +3 (3 voturi)    
        de fapt mitomanul nu trebuie sa traduca nimic (Joi, 22 octombrie 2015, 14:46)

        kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

        se intelege din rectificarea bugetara ca economia in realitate mere prost, altfel de ce ar fi taiat de la investitii inca un miliard ?
  • +4 (6 voturi)    
    mai non... (Joi, 22 octombrie 2015, 12:40)

    demaGOGU [anonim]

    ...dar exact asta spune FMI: ca nu agreeaza reduceri "masive" (sic) de taxe si cresteri de salarii in sectorul public (educatie si sanatate ptr bizon)
    • +3 (5 voturi)    
      nimic mai fals (Joi, 22 octombrie 2015, 13:32)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      FMI spune ca nu agreeaza masuri de crestere a cheltuielilor (+salarii) si scadere a veniturilor (-TVA) daca nu venim si cu solutii pentru echilibrarea balantei. Ponta se lauda ca totul se echilibreaza automat din cresterea economica, dar nu-l mai crede nimeni.

      in realitate pe ei ii doare fix in cot daca noi vrem sa ajungem la deficit bugetar 10%, doar ca nu accepta sa finanteze acel deficit.
  • -8 (12 voturi)    
    pai cum sa accepte (Joi, 22 octombrie 2015, 12:41)

    Pauly [anonim]

    ei vor distrugerea tarii, nu propasirea ei. A fost vreo tara in lumea asta in care politica FMI sa duca la ceva bun? Cel mai bun exemplu e Argentina, care e si acum in faliment dupa zeci de ani.
    • -5 (7 voturi)    
      dar grecia? (Joi, 22 octombrie 2015, 13:23)

      robotel corporatel [utilizator] i-a raspuns lui Pauly

      ca grecia are acord cu fmi de o gramada vreme si uite unde a ajuns
    • -4 (6 voturi)    
      Dupa cum ai vazut, (Joi, 22 octombrie 2015, 13:29)

      Mao [anonim] i-a raspuns lui Pauly

      deja statul s-a împrumutat 2 miliarde de euro ca sa poată plăti salariile/pensiile...dar FMI greșește...daca o sa ajungem vreodată la nivelul Greciei mare minune...
      • -5 (5 voturi)    
        in caz ca nu stii (Joi, 22 octombrie 2015, 14:12)

        valerica [anonim] i-a raspuns lui Mao

        asa se procedeaza in economia actuala, cu imrpumuturi, altfel de ce toate tarile au deficit bugetar? Important e sa gasesti pe cine sa te imprumute. FMI se supara ca nu ne imprumutam la ei, ci la altii, asta e pb lor, nu deficitul nostru si altele asemenea.
        Sigur, unii vor spune ca ne dau cu dobanda mai mica, dar ce te faci cu celelalte clauze mizerabile pe care le impun o data cu asta?
        • +2 (2 voturi)    
          economia reala.. (Joi, 22 octombrie 2015, 14:51)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui valerica

          acolo se procedeaza la imprumuturi doar cand poti justifica modul in care folosi banii ca sa doarma linistit cel care te-a imprumutat stiind ca ai de unde sa-i returnezi.
          nu toate tarile au deficit bugetar. ar inseamna ca te imprumuti non-stop si datoriile cresc la infinit. Norvegia nu are deficit bugetar. Germania inainte si dupa criza din 2008-2009 nu a avut deficit. Pana si ungurii lui Orban au reusit (prin nationalizari) sa scoata budgetul pe plus de cateva ori.
          FMI nu ne imprumuta, ci ne garanteaza imprumuturile. adica noi tot de pe pietele libere ne imprumutam prin emisiuni de obligatiuni, dar daca intr-o luna cand ajung la scadenta o parte din ele nu avem bani sa le rascumparam.. FMI!.. ajuta-ne!.. si ne ajuta. cu conditia sa respectam regulile lor cat timp suntem sub acord.
    • -3 (3 voturi)    
      Am incredere mai mare in FMI decat in ... (Joi, 22 octombrie 2015, 14:58)

      Marius [anonim] i-a raspuns lui Pauly

      Ponta, Basescu, Udrea, Nastase, DIP, Blaga, Ghiorghiu, Dragnea, Tariceanu si altii ca ei. In mod sigur FMI a facut mult mai putin rau acestei tari decat astia. Si apoi, cine te pune sa imprumuti bani de la FMI ? Romania s-a dus sa cerseasca bani de la FMI datorita furturilor patronate sau executate de aceste personaje.
  • 0 (4 voturi)    
    I'ts about.... (Joi, 22 octombrie 2015, 12:58)

    polonyca [utilizator]

    ............. enonomy....nu?:)))) Urechistule , cere=te afara , zau !!!
  • +7 (11 voturi)    
    Constatari . (Joi, 22 octombrie 2015, 13:01)

    Marx [anonim]

    Din ce citim in presa , vedem ca FMI nu agreaza depasirea procentului de 7,8 % din PIB alocat salariilor bugetarilor . Asta nu inseamna ca nu se pot mari salariile cu 25 % . Conditia este sa plece din sistem acele sute de mii de taietori de frunza si astfel , guvernul se poate incadra in suma . Ba chiar s-ar putea sa creasca salariile si mai mult dar fundamental ramene ca Romania sa obtina un PIB cat mai mare . Intrebarea este cati din bugetari sustin prin atitudinea lor fata de mediul privat , cel care face banii , acest proces si efort ? Mai niciunul .
    • -1 (5 voturi)    
      care taietori de frunza? (Joi, 22 octombrie 2015, 13:24)

      robotel corporatel [utilizator] i-a raspuns lui Marx

      ca avem deficit de medici si profesori
      la sanatate si educatie sunt cresteri salariale
      • 0 (2 voturi)    
        sunt destui taietori de frunza.. (Joi, 22 octombrie 2015, 19:16)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui robotel corporatel

        Avem deficit de medici si profesori, dar 7.8% din PIB inseamna 4.35 miliarde RON / luna. La 700.000 de bugetari ar insemna o medie de 6200 ron/luna de persoana, aproape 1000 euro net!!!
        Cati bugetari avem?.. 1.2 milioane fara armata.

        Sunt mai putin de 40 de mii de medici in Romania si 340 de mii de angajati in Sanatate in total.

        370 de mii de angajati invatamant. Din 1990 pana acum s-a redus numarul elevilor din invatamantul preuniversitar cu aproape 1.7 milioane. Profesori cam tot atatia sunt - 200k. Calitatea ar fi trebuit sa creasca. Realitatea o cunoastem....
  • +5 (7 voturi)    
    Rog,fi-ți serioși! (Joi, 22 octombrie 2015, 13:06)

    vali47 [utilizator]

    V.Ponta tradus pentru el.Așa a înțeles Ponta și nu este în stare să înțeleagă ce vrem noi.Ponta-i anarhist și-i place vâlvătaia,haosul.Așa furi,omori și te distrezi.Ponta-i vesel,niciodată nu-i preocupat de ceva.
    • +1 (1 vot)    
      economia tarii nu e pt tine (Joi, 22 octombrie 2015, 15:06)

      ionel [anonim] i-a raspuns lui vali47

      e un lucru prea complex. Incearca cu lucruri mai simple, cum ar fi gramatica limbii romanie.
  • +2 (2 voturi)    
    " Ne descurcam noi " ca sunt " doctor " fake (Joi, 22 octombrie 2015, 14:59)

    Plagarus [utilizator]

    Sova & Ponta, baietii de aur ai puscariilor din RO !
  • +1 (1 vot)    
    plagiatorul trims in judecata !!!! (Joi, 22 octombrie 2015, 16:44)

    SOBOLANU [anonim]

    zero barat ai fost esti si vei fi cat vei trai !!!!! fa PONTA=SILA =GREATA !!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Opinie (Joi, 22 octombrie 2015, 22:54)

    Adrian Popescu [anonim]

    Nici eu nu sint de acord cu maririle de salarii din domeniul bugetar . Atunci cind mediul pivat romanesc o sa poata sa se capitalizeze si sa acumuleze abia dupa aceea poate sa creasca venitul functionarului bugetar . Atita timp cit functionarul bugetar este o lipitoare pe corpul social si pe corpul mediului de afaceri cresterea de salariu acordata acestuia este o bataie de joc la adresa cetateanului contributor .