Andreea Paul Vass a nascut de fapt intr-o zi de luni, nu sambata, asa cum anuntase acum doua saptamani, cand vorbea de sacrificiile facute pentru cariera

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Miercuri, 21 octombrie 2015, 15:29 Actualitate | Politic

Andreea Paul
Foto: Agerpres
Deputata Andreea Paul, care a starnit o intreaga controversa dupa ce a afirmat ca a nascut sambata ca sa nu piarda nicio zi de lucru, a scris miercuri pe pagina sa de Facebook ca, de fapt, a nascut intr-o zi de luni.

"As vrea sa clarific de la inceput un lucru, am nascut luni, 12 iulie 2010. Cred insa ca indiferent cand au nascut sau cand nasc, daca pot sa o faca sau nu, femeile au dreptul de a participa la decizia publica cot la cot cu barbatii si au dreptul sa fie respectate la locul de munca, mai ales ca efortul lor este de zece ori mai mare decat in cazul colegilor de gen masculin" a scris Andreea Paul, la aproape doua saptamani de la declaratia originala.

Pe 9 octombrie, deputata PNL afirma, intr-un comunicat de presa, ca a facut sacrificii pentru a se dedica politicii si comunitatii, principalul fiind acela ca a nascut intr-o zi de weekend pentru a nu rata o zi de munca. Ea afirma ca vrea sa incurajeze femeile sa intre in politica si va avea o initiativa legislativa prin care sa se impuna cota minimala de gen in randul candidatilor.

"Pe fetita mea am nascut-o sambata, adica in weekend, ca sa nu pierd nicio zi de munca" spunea aceasta in comunicatul care a fost publicat si pagina sa de Facebook.

Comunicatul, care era insotit de un articol pe care aceasta l-a scris pentru a promova ideea cotelor de gen, a starnit nenumarate reactii puternice in mediul online.


Citeste mai multe despre   









22360 vizualizari
  • +16 (18 voturi)    
    nascuta Politician (Miercuri, 21 octombrie 2015, 15:33)

    un domn [utilizator]

    implicit deformarea Adevarului..e suprotabila pentru dansa..ma intreb..in comisia buget finante ce rol are duduia ? nici buget..nici finante nu are Romania transparente
    1 a auditat vreodata duduia ce s eintampla cu bugetul votat de parlament ?
    2 a investigat duduia ce face ASF de la falimentul Astra mai departe ?

    aaa..scuze a fost ocupata cu nasterea..mea culpa
    • +3 (7 voturi)    
      populism abject (Miercuri, 21 octombrie 2015, 16:08)

      alin [anonim] i-a raspuns lui un domn

      desi ar trebuie sa fie un pleonasm pentru unii tot ce nu este populist nu inseamna politica
  • +19 (23 voturi)    
    o fi sigura (Miercuri, 21 octombrie 2015, 15:37)

    zigot [utilizator]

    ca lunea aceea nu a picat intr-o sambata nelucratoare?
    sau era o luni nelucratoare?
    • +12 (16 voturi)    
      a fost una din din multele zile nelucratoare (Miercuri, 21 octombrie 2015, 15:58)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui zigot

      ale m...sei, doar nu-ti inchipui ca madam a lucrat ceva la viata ei.

      Ori nu stie cind sa nascut fi-sa ori minte de ingeata apele.
    • +14 (18 voturi)    
      De fapt... (Miercuri, 21 octombrie 2015, 16:08)

      gica contra [anonim] i-a raspuns lui zigot

      ...Madam Vass a vrut sa ne spuna ca s-a nascut prematur, la 7 luni. Ardea de nerabdare sa se apuce de munca. dar cand a vazut ce grea e munca, a carmit-o spre politica!
      • +5 (7 voturi)    
        Cred ca ai dreptate... (Miercuri, 21 octombrie 2015, 19:41)

        ciuciu-contra [anonim] i-a raspuns lui gica contra

        maman ghizela vass asa o fi facut...hmmm...
        ea si pauker,nume de trista amintire pt multi romani.
        Ce ironie...vass jr. acu'e la liberali...saracii Bratieni..
  • +18 (22 voturi)    
    Stahanov reloaded (Miercuri, 21 octombrie 2015, 15:42)

    Ingretosat [anonim]

    Astia imi fac greata, imi aduc aminte de niste comportamente pe care speram sa nu le mai intalnesc.
    Rpetam aceleasi greseli... Ne lasam inselati de acelasi fel de oameni...
  • +10 (14 voturi)    
    Vass si Grapini (Miercuri, 21 octombrie 2015, 15:43)

    Marius [anonim]

    Or fi rude, mai stii?

    PS. Nu-i spune nimeni madamei bancul cu capra raioasa?
  • +19 (21 voturi)    
    mama moderna, (Miercuri, 21 octombrie 2015, 15:52)

    Doru Savin [anonim]

    Munca inainte de toate , apoi familia. Si uite asa ne vor navalii si pe noi bosimanii, sa ne sustina natalitatea.
    Un singur plod nu e deajuns
    Mama stahanovista naste intotdeauna Duminica, astfel incat sa poata munci si sambata. LOL.
    Prostia nu are margini, este infinita.
    • +1 (1 vot)    
      Femeile de azi.. (Joi, 22 octombrie 2015, 14:44)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui Doru Savin

      Bunica mea de la tara a nascut primul ei ficior luni, marti a fost la muncile campului, miercuri al doilea ficior, joi la targ, vineri al treilea, sambata la nunta...
      Bine, cu un an diferenta intre ei.
  • +9 (15 voturi)    
    My god ... (Miercuri, 21 octombrie 2015, 15:55)

    Alex [anonim]

    de fiecare data cand o vad pe cucoana asta in stiri cu puzderia ei de gafe ma gandesc cum e posibil ca ea sa fie totusi in prim plan in scena polititca romaneasca. Asta arata un adevar trist: sunt submediocri majoritatea celor din prima linie. e ca pe vremea comunismului cand toti repetentii erau premianti.
    Cea mai amuzanta gafa e tot cea cu Votati Victor Ponta pe scena lui Iohannis :) musca vorbele ca o catea, cu gesturi din mana de psihopata :). Sper sa o vad cat mai rar, daca se poate deloc
    • +4 (6 voturi)    
      daaaaaaaaa si cum gesticuleaza la in RU. (Miercuri, 21 octombrie 2015, 15:59)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Alex

      parca e pe o scena la kremlin...https://www.youtube.com/watch?v=2j-Nu7K7-dw
      • +10 (10 voturi)    
        :) tare (Miercuri, 21 octombrie 2015, 17:06)

        Alex [anonim] i-a raspuns lui un domn

        e din categoria Mihaela - dragostea mea. Nu chiar de top, dar oricum, tare.
        A avut duduia asta tupeul ca dupa ce a comis-o sa zica ca de fapt a zis "NU Votati Victor Ponta!" doar ca la NU a tras microfonul mai departe de gura, si nu s-a mai auzit.
        Incredibil. Proasta, nesimtita, tupeu nemasurat si cel mai rau - dispret enorm pentru oameni.
        Exact ca si ponta cu "Fa Doina, aveai chef de inundatii?"
  • +7 (9 voturi)    
    Ma distreaza ! (Miercuri, 21 octombrie 2015, 15:56)

    Gheo [anonim]

    Atunci , care era faza de luna, in ce zi , la ce ora a conceput-o , (pentru a calcula bioritmul personal )?
    Era dupa program ?
  • +5 (7 voturi)    
    Doamne da-mi putere! (Miercuri, 21 octombrie 2015, 16:10)

    mcv [utilizator]

    ��
  • +9 (11 voturi)    
    Voi n-ati inteles (Miercuri, 21 octombrie 2015, 16:11)

    Je__ [utilizator]

    Ea s-a dus luni, doar ca astia ca sa nu lucreze sambata (asa e la bugetari), au anesteziat-o si au operat-o luni.
    Ea saraca cand s-a trezit, de unde sa stie?

    Vezi...asta e...daca dadea spaga o operau astia sambata si nu se facea de cacao!
  • +8 (12 voturi)    
    Sora lu' Ponta... (Miercuri, 21 octombrie 2015, 16:14)

    Johanis [utilizator]

    Oamenii pregatiti stau deparet de politica. Femei sau barbati. Sa nu se supere doamna Vass. Fara discriminare.
  • +8 (8 voturi)    
    Aberanta!!! (Miercuri, 21 octombrie 2015, 16:30)

    c. codreanu [anonim]

    - toata discutia asta, luarea in seama a tuturor prostiilor debitate de diverse persoane... chiar trebuia sa se scrie un articol despre ASTA?!?!?!?!
    • +3 (3 voturi)    
      DA, pai aeratii debitate de AV (Miercuri, 21 octombrie 2015, 22:42)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui c. codreanu

      sunt exemplul pentru Viitorime, mai ales Parlamentara..ASA NU..ca vine din partea unei femei..esi mai Rushinos..Penibil...etc
  • +11 (11 voturi)    
    o mincinoasa.... (Miercuri, 21 octombrie 2015, 16:57)

    lili [anonim]

    Senina, nevoie mare, spune ca a mintit si ce-i cu asta ?!!
    Ce daca a mintit, asa minte ea mereu, asa e-n politica, ca doar nu ati vazut vreun politician care sa spuna adevarul!!
    Uitati-va cum minte cu ceva aproape sfant: nasterea copilului ei!
    Pai, ce sa ne mire ca asta ne minte cat poate ea, cand vorbeste despre politica si cand promite in stanga si-n dreapta?!
    Dupa ce s-a infoiat nevoie mare ca a nascut o fetita sambata, precum o mama supereroina din poveste, ca sa nu piarda nici o zi de munca, adica duminica sau luni, ma rog, madama mincinoasa a mers la munca, asa rezulta din declaratia initiala: ""Pe fetita mea am nascut-o sambata, adica in weekend, ca sa nu pierd nicio zi de munca" spunea aceasta in comunicatul care a fost publicat si pagina sa de Facebook. "
    Acum chiar merita intrebata: bine, bine, trecem peste minciuna si acceptam ca ati nascut luni, dar ca sa "nu pierdeti nici o zi de munca", sa intelegem ca MARTI deja ati mers la munca?!!
    Adica, bietele mamici trebuie sa mearga IMEDIAT a 2-a zi la munca, in opinia asteia?!
    Cand toate studiile de specialitate recomanda o perioada cat mai lunga alaturi de copiii mici?!
    Asta nu stie macar atat, ca mamica ce este, cum si-a crescut ea copilul cand gandeste asa?!
    O escroaca, o mincinoasa de proportii, cum o va mai aduce "noul" PNL pe mincinoasa asta in fata noastra la viitoarele alegri?!
    Cred ca nu ca scapa toata cariera ei politica de aceasta minciuna unicat!
    Sila! Rusine, o mincinoasa!!!
    Mi-e SILA!!!!!!!!!
    • +8 (8 voturi)    
      gretos (Miercuri, 21 octombrie 2015, 18:52)

      Bozi [utilizator] i-a raspuns lui lili

      Circa o luna dupa ce naste o femeie ar trebui sa stea cat mai linistita acasa, sa isi revina. S-a intors doamna la serviciu a doua zi cu burta inca umflata si cu tampoane suficiente? Si-a lasat copilul nou-nascut acasa cu bona (bine ca a avut bani de asa ceva) si a plecat la serviciu? Oare salvarea lumii depindea de prezenta ei acolo? Nu a avut nici un imbold sa stea cu faptura careia i-a dat viata (probabil din greseala). Ce fel de mama este o asemenea femeie? Mi se pare de-a dreptul gretos.
      Cumva ar dori ca si alte femei sa-i urmeze exemplul?
  • +11 (11 voturi)    
    bagaj (Miercuri, 21 octombrie 2015, 16:59)

    manon [utilizator]

    a nascut si a trantit copilul acasa ca pe o sacosa de la mall si a dat fuga ca avea treaba la job!!...doamneeee tara asta va mai castiga inca un copil cu probleme psihice lipsit de afectiunea parintelui...Duduia te lasa fara cuvinte! Ma intreb cand a avut timp sa il conceapa, la cat este de ocupata, intre doua sedinte??
  • +6 (6 voturi)    
    mai draga... (Miercuri, 21 octombrie 2015, 17:06)

    ..13 [utilizator]

    Inconsecventa se pedepseste grav de tot in politica.

    Mai draga nu cred ca te-a durat prea tare la nastere de nu ai putut retine ziua, ora si minutul la care ai nascut! Ai fost scutita atunci de o durere, dar uite ca natura umana s-a revoltat si te-a pedepsit puternic acum.

    Succesuri, mai draga!
  • +10 (10 voturi)    
    Mi-e scarba! (Miercuri, 21 octombrie 2015, 17:32)

    micul_licurici [utilizator]

    Cum poti sa mai mai ceri votul oamenilor dupa o astfel de gafa ?

    In mod normal cariera politca a acestei doamne ar trebui sa se incheie azi. Punct.

    Domana Vass, va rog URGENT demisia din parlament, sa aveti multe succese in viata personala si in mediul privat insa este o rusine din punctul meu de vedere ca dupa o astfel de minciuna sa mai ramaneti intr-o instiutie atat de importanta a tarii.
  • +3 (5 voturi)    
    cand lipsesc stirile importante... (Miercuri, 21 octombrie 2015, 18:33)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    e foarte important pt. tara si umanitate de a stabili adevarul in legatura cu ziua in care a nascut Paul Vass.nu inteleg de ce nu a aparut stirea cu ,,breichin gnius'' pe toate ,,canalele''...
    • +5 (5 voturi)    
      Mda (Miercuri, 21 octombrie 2015, 19:06)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

      La fel cum nu ar trebui date toate 'comunicatele' acestor trepadusi. Serios vorbind, cui ii pasa ce a mai declarat o Andreea Paul Vlass?
      Mai mult m-ar interesa ce a mai declarat Becali, macar in abjectia sa ofera uneori mostre de umor involuntar.
      Tot ce vreau sa aflu despre politicieni e ca au fost arestati pentru smenurile facute.
    • +4 (4 voturi)    
      de ce?! (Miercuri, 21 octombrie 2015, 21:55)

      lili [anonim] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

      Pentru ca aceasta politiciana mincinoasa este posibil sa ajunga maine poimaine Ministru!
      Este una dintre tinerele "sperante" ale "noului" PNL(provenita din fostul PDL!) si este bine ca romanii sa stie cum MINTE un politician poate viitor Ministru cand e vorba despre nasterea propriului copil, ca ajungi sa te intrebi: cat ne va minti asta pe noi, daca ea a ajuns sa minta despre ceva aproape sfant pentru o FEMEIE-mama !
      D-aia si e de bine, sa vada si romnii cum MINT fara rusine, fara jena politicenii nostri!
      Si cum fara jena spun ca au mintit, dar care-i problema?!
      Adica, lor li se permit minciunile, ca doar toti mit, vedem bine zi de zi!
      Asta trebuie sa vada romanii si e bine ca stirea a aparut la BN!
      • +1 (1 vot)    
        intradevar toti mint (Miercuri, 21 octombrie 2015, 22:15)

        kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui lili

        mitomanul de m.p. declara sus si tare ca economia creste cu el in fruntea guvernului, dar la rectificare saraceste investitiile in infrastructura cu inca un milliard.
      • +2 (2 voturi)    
        ninistru la ce ? la manernitati ? (Miercuri, 21 octombrie 2015, 22:45)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui lili

        ce pricepe duduia din comisia buget finante ? ca nu m am dumirit..la fel..cum a ajuns acolo nu e clar..ce activitate Practica o recomanda ? in finante...nu vrajeala de prompter ase, sau profesor sau ce spune ca e...e vrajeala..daca asa isi instruieste elevii..apoi Romania va fi VESHNIC repetenta !!!!
  • +3 (3 voturi)    
    Politicienii ... (Miercuri, 21 octombrie 2015, 20:00)

    dANIEL [anonim]

    10.000 de politicieni pe fundul oceanului ... ar fi un inceput destul de bun. Si ar fi si mai bine daca s-ar persevera in aceasta directie!
  • +5 (5 voturi)    
    Minte cum respira (Miercuri, 21 octombrie 2015, 20:49)

    EllenaSt [anonim]

    Ziua din saptamana in care nasti nu o uiti niciodata. Asa ca afirmatia doamnei Andreea Paul ca a nascut sambata a fost o minciuna premeditata. Deci, daca si-n afirmatiile neprovocate de nimeni minte, va dati seama ca minte cum respira, adica spontan. Mai bine s-ar retrage din politica si s-ar duce sa mai nasca "sambata" cativa copii.
    • +1 (3 voturi)    
      asa cum gaina (Miercuri, 21 octombrie 2015, 22:46)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui EllenaSt

      nashte pui vii....suna la fel, nu din vina ta..ci felul cum duduia a Compromis Insitutia Maternitatii !!!
  • +1 (1 vot)    
    adevar sau minciuna? (Miercuri, 21 octombrie 2015, 22:44)

    Simona Petre [anonim]

    In acest caz, madame Vass e o mincinoasa!
  • +3 (3 voturi)    
    Stimata doamna (Joi, 22 octombrie 2015, 0:34)

    V. Veroiu [utilizator]

    Un copil de gradinita minte mai frumos si mai plauzibil. Acum ce sa spun, ori ati facut-o intentionat ca sa ne testati scarba sau ati facut-o neintentionat ca sa va testati inteligenta. Alegeti si Dvs acum.
  • +3 (3 voturi)    
    Dar oare... (Joi, 22 octombrie 2015, 3:26)

    Hahaha [anonim]

    ...numele tatalui fetitei si-l aminteste? :D
  • +3 (3 voturi)    
    ... (Joi, 22 octombrie 2015, 7:36)

    dragos234 [utilizator]

    Au inceput sa minta si in privinta zilei de nastere a propriului copil. Cat de jos se mai poate merge?
  • +1 (1 vot)    
    O parere (Joi, 22 octombrie 2015, 9:24)

    Eu [anonim]

    Ce mai conteaza cand a nascut? Oricum ei (politicienii) sunt in permanenta intr-un weekend prelungit.
    Pentru ea, ca a fost sambata ca a fost luni, tot weekend a fost!!!!
  • +1 (1 vot)    
    o fi nascut ? (Joi, 22 octombrie 2015, 12:28)

    cris64 [utilizator]

    In urmatorul mesaj pe care il va da pe aceasta tema doamna Vass ne va anunta ca de fapt ea nici nu a nascut.
  • +1 (1 vot)    
    enormitate mai mare nu exista (Joi, 22 octombrie 2015, 13:34)

    evaluatoru [anonim]

    Pe urmatorul copil Andreea il va naste pe 30 februarie, ca sa nu piarda nici comunitatea o zi a ei de munca, nici familia ei doua zile de weekend.
    Andreea nu doarme noaptea, nu merge in concediu, ci munceste, ca sa dea cat mai mult comunitatii.


    Andreea Paul Vass e mai tare decat Chuck Norris.
  • +1 (1 vot)    
    vass paul (Joi, 22 octombrie 2015, 17:24)

    ella [anonim]

    cred ca ii atarna putin si placenta cand s-a dus la munca. pe aproape e si vranceanu firea. vorba lui |JOHANNIS :,,eu daca aveam copii nu aveam timp de politica" si el e barbat dar nu e sigur ca astea doua sunt femei!!