Tariceanu critica votul prin corespondenta: "Este birocratic si usor de fraudat. Ne vom trezi cu contestatii la CCR"

de I.R.     HotNews.ro
Marţi, 13 octombrie 2015, 21:27 Actualitate | Politic

Presedintele Senatului, Calin Popescu Tariceanu, a criticat marti votul prin corespondenta, afirmand ca acesta este birocratic si poate fi fraudat, precizand ca "daca ne vom incapatana sa adoptam legea, "ne vom trezi cu contestatii la CCR", potrivit Mediafax.

"Modalitatea de vot prin corespondenta are doua impedimente majore. Primul impediment major este cel birocratic. Al doilea impediment este posibilitatea de fraudare: foarte mare posibilitatea de fraudare si ar trebui sa invatam din experienta altor tari in aceasta privinta", a declarat presedintele Senatului Calin Popescu Tariceanu, adaugand ca "toate tarile care au practicat acest sistem, in ultima perioada, ne-au explicat ca s-au inregistrat fraude importante".

Tariceanu a afirmat ca formalitatile si procedurile care trebuie urmate de cei care doresc sa isi exprime dreptul de votul sunt "foarte greoaie" si asa cum experienta altor tari arata ca "alegerile nu pot sa fie validate in toate colegiile electorale pentru ca sunt in permanent contestatii".

Presedintele Senatului a mai spus ca le-a prezenta si celor de la PNL aceste aspecte, adaugand ca vede ca "nu este dorinta romanilor din strainatate de a vota prin corespondenta, ci dorinta PNL".

Tariceanu a mai propus adoptarea unui sistem simplu de vot pentru romanii din strainatate, al carui model sa fie "copiat" din Germania.

"Propunerea noastra este de a face un sistem simplu de vot pentru romanii din strainatate. Daca vrem sa le dam accesul neingradit. Si pentru ca tot este la moda tot ce vine din Germania propunem sa fie copiat sistemul din Germania, care prevede o singura operatiune: se duce fiecare cetatean roman din strainatate si se inregistreaza la ambasada sau la consulat ca viitor votant, in asa fel ca Guvernul sa poata dimensiona sectiile de votare in mod corespunzator. Apoi mai vine si voteaza in ziua alegerilor. Asta e tot", a explicat Tariceanu.

Acesta a mai spus ca problema de la alegerile prezidentiale din anul 2014 a fost insuficienta dimensionare a sectiilor de vot, aglomeratia si, evident, dificultatile legate de exercitarea votului.

Copresedintele ALDE a mai spus ca votul prin corespondenta nu respecta prevederile constitutionale si ca "daca ne vom incapatana sa adoptam legea votului prin corespondenta ne vom trezi cu contestatii la CCR".

"Constitutia spune ca votul este universal, egal, direct, secret si liber exprimat. Direct este votul, nu prin corespondenta. Acest lucru va permite atacarea la CCR", a subliniat Tariceanu.
 
Declaratiile vin in contextul in care Comsia de Cod electoral a aprobat marti proiectul de lege privind votul prin corespondenta elaborat de Autoritatea Electorala Permanenta, urmand ca acesta sa intre in dezbaterea Senatului. Tariceanu a anuntat ca a convocat Biroul Permanent al Senatului pentru miercuri dimineata.


Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
1208 vizualizari
  • -7 (13 voturi)    
    pai ne-am obisnuit (Marţi, 13 octombrie 2015, 21:31)

    boosd [anonim]

    basescu a castigat o data cu diaspora, Iohannis a doua oara la fel, de acum e o floare la ureche, sistemul se slefuieste. Ce mai conteaza ce vor romanii, conteaza ce vor stapanii.

    Desi nu-l suport, Tariceanu are dreptate aici.
    • +1 (1 vot)    
      Prostul daca nu-i fudul... (Marţi, 13 octombrie 2015, 22:11)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui boosd

      Cum a castigat Basescu sau chiar Iohannis cu diaspora?? Desi trebuie sa recunosc ca Iohannis a avut mai multe voturi din diaspora, dar tot nu se poate spune ca a castigat "cu diaspora". Macar putina matematica si tot se vede ca nu e posibil. Sa zicem ca sunt 10 milioane de votanti. Adica vrei sa spui ca 5 milioane + 1 au fost in diaspora pantru Basescu sau Iohanis in timp ce in tara au votat 5 milioane - 1 pentru contracandidati? Pentru ca NUMAI in acest caz poti spune ca au castigat cu diaspora. Altfel e doar diferenta de fus orar! Daca cei din diaspora ar fi fost in est ai fi spus ca au castigat cu cei din Timisoara, Arad, Oradea?
    • +2 (2 voturi)    
      te referi la frauda sau la copiere (Marţi, 13 octombrie 2015, 22:22)

      Withdrawal [utilizator] i-a raspuns lui boosd

      Care este dreptatea lui Tariceau ?

      Ca se poate frauda sistemul? Dintr-o data colegul de alianta al lui Dragnea condamnat penal pentru ...FRAUDA!!! si candidat unic la alegeri in propriul partid?

      Frauda existenta, probata nu conteaza, el se apapra de potentiale fraude viitoare ?


      sau te referi poate la copierea dupa Germania? ca expertiza in copiat este abundenta in colaitia din care face parte?

      poti sa clarifici ?
      • +1 (1 vot)    
        fudulul se teme (Luni, 19 octombrie 2015, 20:30)

        banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui Withdrawal

        de altceva, se teme ca nu va intra in parlament, se stie sau ne amintim ca in 2012 a intrat de-pe locul 3 ,dupa o lege aberanta !
    • +2 (2 voturi)    
      Nu-l suportati dar are dreptate ? (Marţi, 13 octombrie 2015, 22:24)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui boosd

      Votul traditional nu se fura ? Fizic si prin manipulare ?! Nu stiti ce vorbiti !
      Daca se doreste se poate face din votul electronic si cel prin corespondenta (si pentru diaspora si pentru cei din tara) cel mai sigur vot dar care dimpotriva , nu poate fi fraudat !! Asta e problema lor !!
      • 0 (0 voturi)    
        ba da se fura (Miercuri, 14 octombrie 2015, 16:53)

        manole [anonim] i-a raspuns lui deval

        daca si-au dat seama ca nu au sanse sa fure votul in tara, fiindca tara o sa fie pe mana PSD la alegeri, cu avantajele aferente, singura lor pista de furt a ramas votul din diaspora. Unde poti aloca dinamic orice numar de voturi e nevoie pentru a compensa votul din tara, pana la 3 milioane, cati romani sunt estimati pe afara. La nevoie, chiar mai mult. Pana acum n-a fost nevoie, dar cine stie..
    • +2 (2 voturi)    
      daca (Marţi, 13 octombrie 2015, 22:42)

      Aramis [utilizator] i-a raspuns lui boosd

      daca sa faceau prin corespondenta macar inscrierile era aproape ok, dar asa sa pui oamenii pe drumuri in timpul saptamânii e aberant
    • +2 (2 voturi)    
      ceea ce propune tariceanu, (Marţi, 13 octombrie 2015, 23:13)

      dan03 [anonim] i-a raspuns lui boosd

      este de fapt ingradirea dreptului la vot, chiar mai mult decat e in prezent. daca astazi trebuie sa platesti calatoria din localitatea ta de rezidenta pana la ambasada, tariceanu vrea sa dubleze aceasta suma, evident sperand ca vor veni mai putini la vot. stii cum se spune, fiecare pasare pe limba ei piere. e randul lui tariceanu, nu va mai prinde un loc in parlament la urmatoarele alegeri, prea a luat-o rau pe aratura. si hai sa fim sinceri si pragmatici, votantii din afara romaniei reprezinta o sansa de a avea cati mai putini criptocomunisti in parlament.
  • 0 (2 voturi)    
    În prostia mea, eu nu pricep (Marţi, 13 octombrie 2015, 21:33)

    ploiesteanu [utilizator]

    Ar trebui să mă lămurească și pe mine cineva: în țară n-am voie să intru în cabina de vot cu telefonul, pentru a nu-mi vinde votul. Dacă sunt în străinătate însă, nimeni nu mă oprește să fac acest lucru, filmând sau fotografiind ștampilarea buletinului de vot și trimițând-o plătitorului, pentru decontare. Sau, dacă există această posibilitate, să-mi explice și mie deștepții din parlament cum se poate împiedica această fraudă. Cred că or să apară și anunțuri la mica publicitate de genul: "Licitație: vând vot indiferent partid, suma de plecare: 100 de euro. Rog seriozitate"
  • +2 (2 voturi)    
    imbecil (Marţi, 13 octombrie 2015, 21:44)

    mutefuste [anonim]

    Lasa ma imbecilule ca nu o sa se fure mai mult decat s-a furat cu autobuzele PSD-ului. Ce tampit...
  • 0 (0 voturi)    
    Scuzati-ma, dar... (Marţi, 13 octombrie 2015, 21:49)

    IDT [utilizator]

    ... vreau sa-mi exprim indignarea!
    Dupa o buna bucata de vreme, tot prim voi vreau sa iau atitudine, daca ma vor intelege comentatorii. Poate bat campii, dar uitandu-ma in seara asta la 'Jocuri de putere", vreau sa-i transmit lui Rares Bogdan:
    -Du-te in Transilvania ta! Eu raman in Romania mea!
    Am incercat sa transmit acest mesaj prin "Realitatea", dar nu am avut acces. Deh, cenzura!
    Scuzati-ma, dar trebuia sa-mi manifest indignarea, desi nu are legatura cu tema... Pentru a intelege, ar trebuie sa vizionati primele 15 min din emisiunea din seara aceasta!
  • +1 (1 vot)    
    Nedumerire (Marţi, 13 octombrie 2015, 22:00)

    marki [utilizator]

    Se teme, cumva, cârcotașul domn Tăriceanu că va rămâne fără imunitate la alegerile următoare?
    Pentru că, afirmația potrivit căreia „nu este dorinta romanilor din strainatate de a vota prin corespondenta” este cel puțin surprinzătoare, dezamăgitoare, ca să nu zic răuvoitoare.
    Dar mister Tăriceanu ne-a obișnuit deja cu astfel de declarații șocante, abracadabrante...
  • -2 (2 voturi)    
    Are dreptate (Marţi, 13 octombrie 2015, 22:00)

    @Mishu [utilizator]

    Dacă vrei sa votezi inscrie te din timp pe listă, asa știu și organizatori ce și cum. Nu ca ți se face de votare ca nu ai ce face și vii la circ și tiganie în fata europenilor.
  • +2 (2 voturi)    
    Lepra tarata, sigur ca sigur ca voi puteti (Marţi, 13 octombrie 2015, 22:20)

    deval [utilizator]

    face ca si un vant sa devina birocratic si usor de fraudat !!
    Asa cum v-ati luat ca model pentru indemnizatiile de pensie direct pe cel al Parlamentului European (si nu cel al parlamentului Bulgariei, Cehiei etc) de ce nu luati unul dintre zecile de modele care functioneaza de zeci de ani in Europa si sa nu va scrantiti voi mintile !
    Elvetia de pilda voteaza in cantoane continuu.Anual aduna amendamente sugerate de cetateni si le introduce intr-un referendum anual pe primele 10-20 care devine obligatoriu pentru parlament pentru cele mai votate (prin corespondenta si electronic) de catre cetateni !
  • 0 (0 voturi)    
    Greseste interpretarea (Marţi, 13 octombrie 2015, 22:29)

    AdrianBorza [utilizator]

    "Direct" inseamna ca nu se voteaza prin reprezentanti, nu ca votul trebuie sa fie direct in cabina.
  • +1 (1 vot)    
    voturi contestate, (Marţi, 13 octombrie 2015, 22:32)

    vasile [anonim]

    este o solutie mai buna de cit metoda (dragnea), apropo: psde ul a contestat nr, de voturi furate masluite pentru Basescu (aveau camioane), dar, cind CCR a inceput verificarea, ce sa vezi surpriza, hotul striga hotii,Basescu era cel furat nu psd,
  • +1 (1 vot)    
    tocmai (Marţi, 13 octombrie 2015, 22:53)

    evoque [utilizator]

    din acest motiv se doreste cu ardoare votul prin corespondenta. Acum o sa afla ca in romania sunt atati cetateni cu drept de vot cat este necesar.
  • +2 (2 voturi)    
    tăricene (Marţi, 13 octombrie 2015, 23:04)

    andreitr [utilizator]

    când te-o lua și pe tine DNA-ul? Se apropie tăricene. Hai DNA și SRI!